J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Diego

To jsou jen konspirační teorie, těch je aspoň 20, dokázaná pravda je, že Oswald zabil prezidenta z vlastní vůle, již dřív spáchal atentát na jednoho pravicového generála, což se potvrdilo z dopisu, co posilal manželce. Chtěl taky zabit Nixna, ale spletl jsi město, kam měl Nixon přijet. Ze začátku všichni říkali, že se střílelo z té budovy, ale později, když se v tom začalo štourat, tak si lidi zase řekli, no jo, ono by to mohlo být i takhle, prostě americane si nechtěji připustit, že normální člověk(teda oswald byl prase, proto ho taky vyhodili od marinaku,ale střelec byl vybornej) šel a zabil prezidenta...' ()

Tomatáš

Tak tohle je 206 minut dlouhá lahůdka...Jedna z největších záhad 20. století se nám skrze exkluzivně natočený Stonův snímek dostává do hlavy a vyvolává spousty myšlenek nad tím, jak to vlastně tehdá v tom Dallasu bylo...a také, jak to vlastně chodí v politice dodnes (ne jenom v USA...)!Myslíte, že něco podobného vznikne za 20 let a hlavní hrdina bude řešit letadla nalétavající do world trade center??? ()

Brain-D

Brilantně natočené drama od Mistra Olivera Stona. Které mě trochu nudilo svojí délkou, ale zaujalo příběhem. Vysvětlování o puškách, co zabili Kenedyho a Donald Sutherland asi nejlepší scény. ()

drake31

Dokonalý snímok ktorý aj napriek svojej dĺžke dokáže človeka vtiahnuť a nepustiť - prispievajú tomu samozrejme skvelá réžia, výborný herci a hlavne téma tohoto filmu. Pre mňa ako človeka ktorého najobľúbenejšou konšpiračnou teóriou je práve atentát na Kennedyho je tento film splnením snom. Záverečný Costnerov preslov patrí k najlepším filmovým scénam vôbec ... ()

Krysa SPK

Fim bez chyb či zaváhání. Brilantní politický thriller a obžaloba lži a bezpráví. Boj proti nespravedlnosti nikdy nekončí, ani v případě nejhanebnější vraždy amerických dějin. ()

nevermore

Hezky zachycená konspirační teorie. Viděl jsem Director's cut (205 minut) a musím říct, že to byl trochu moc užvaněnej film. Skoro mě až místy bolela hlava z odchytávání všech dalších jmen a dalších a dalších souvislostí. ()

Eleanor05

Výjimečně chytrý a nesentimentální film, který na vás chrlí informace v takové koncentraci, že je téměř nestíháte zpracovávat, až to hodně často připomíná dokument. Střih je úchvatný, propracovanost scén skvělá, Kevin Costner svou roli zvládl velmi dobře (a to ho jinak moc ráda nemám). Největší problém filmu ale je, že mi hlavně uprostřed připadal zdlouhavý, ovšem viděla jsem prodlouženou verzi, tu kratší neznám. Film by se mi líbil víc, kdyby působil méně dokumentárně a více jako hraný film se strhujícími momenty, kdyby vzbuzoval více emocí a měl třeba i lepší hudbu. A minimálně tři čtvrtě hodiny bych prostříhala. Ale ta poslední dlouhá scéna u soudu byla skvělá a to bez debat. Nejlepší scéna nejen z tohoto filmu, ale nejlepší scéna u soudu, jakou jsem kdy viděla... ()

ganz

Další velmi kontroverzní film od Olivera Stonea, který by dokázal přesvědčit i auto, že nemá kola. Zda to pravda není, je, nebo je jen částečná se asi nikdy nedořeší. Každopádně vznikl výborný film, díky kterému se mi i chce věřit tomuto podání atentátu, ale definitivní závěr si asi nikdy neudělám. Každopádně závěrečný monolog je masakr... ()

J-o-k-e-r

Na mě hodně realisticky působící rekonstrukce atentátu na J.F. Kennedyho, jenž se pokouší objasnit tým v čele se 100% přesvědčivým K. Costnerem. Mi mo něj tu exceluje celá řada známých tváří, např. G. Oldman, K. Bacon, J. Pesci nebo T.-L. Jones. ()

V.Silver

Skvělé výkony, ale především skvěle podaný jeden z pohledů nejen na vraždu, ale vůbec na celou osobnost Kennedyho. Ačkoli mám trošku pocit, že podle Stonea je všechno jedním velkým židozednářským spinkutím ;) 90% ()

vyfuk

Kevin Costner byl neuvěřitelný. Krimi drama, u kterého jsem si opět nebyl jistý a tím jsem se nudil. Měl jsem rád Kennedyho, ale nyní ho miluju. Opravdu si to nezasloužil a jsem rád že jeho smrt vyřešil právě Costner. Mimochodem český dabing Miroslava Donutila mi přišla hlavně jiná, ale překvapivě dobrá. Úžasné vedlejší i hlavní výkony herců bylo nebe. Filmu věřím, věřím, že to tak bylo a také věřím, že vláda dělá ho***. Je mi líto, že to skončilo jak to skončilo, ale bohužel je to realita. Jinak jsem se později začal bavit až jsem byl nadšen. Zajímá mě co se bude dít v roce 2029, až se archiv znovu otevře... U filmu jsem se bavil mnohem více než u minulého snímku Stonea Četa. Oliver Stone dělá filmy o pravdě! A to je to nejúžasnější, nejprocítěnější a nejmilejší co můžete světu v podobě filmu předat! ()

Autogram

Možno aspoň vo filme je dovolené zobraziť pravdu, lebo to môže zobrať každý po svojom. Snáď sa v roku 2029 pri odhalení tajných spisov o JFK niečoho dočkáme alebo tam budú len prázdne zložky, ako sa na správnych konšpirátorov patrí. Zbrojovky na čele s politikmi budú pokračovať vo svojom víťaznom ťažení a po septembri 2001 už nikto nemôže pochybovať. Vo filme po úvodnom faktografickom dejepisnom okienku s dobovými zábermi pokračujeme až do konca v odhaľovaní tých najčernejších sprisahaní až po záverečné súdne pojednávanie. Času si režisér doprial požehnane a tri hodiny konverzácie som nestrávil ľahko, za ten čas by som vyriešil možno aj tri šifry majstra Leonarda. ()

Pipes

Vynikající film, který přesně odpovídá Oliveru Stonovi. Při některých scénách se mi tajil dech, hlavně při scéně v soudní síni. Herecké výkony byly bez výjimky senzační, včetně nenapodobitelného Kevina Costnera. Smrt JFK mě vždy celkem zajímala, takže jsem si tento film vychutnal a ani chvíli se nenudil. ()

Philoun1

Velmi objasňující film o atentátu na Kennedyho. Avšak se mi zdál moc natahovaný, zdlouhavý a místami i nudný. Costner obstál i když má samozřejmě lepší role. ()

Sir-Filip

Atentát na Kenedyho!!! Věčné téma pro mediální spekulace a různé konspirační teorie. Faktem je, že těch náhod kolem jeho smrti, které oficiální zprávy pomíjí je nějak moc. Na druhou stranu je ale nutné si přiznat, že by až tak velké spiknutí (myšleno to spiknutí v tomto filmu, kdy jsou vinni prakticky všichni, které si lze jen rozumně představit) bylo velice těžko utajitelné. Hold na "pravdu" si budeme muset počkat minimálně až do roku 2029, kdy se budou otvírat archivy. Oliver Stone v JFK předkládá svůj - nutno říci velice originální a neméně kontroverzní -pohled na celou událost. Scénář byl napsán téměř dokonale, takže nebylo potřeba ani extra kvalitních herců. Ti tady ale ani tak nechybí (Kevin Costner), jen jejich herecké výkony tak nevyniknou. Prostě existují filmy, které herci netvoří. Toto je krásný příklad jednoho z nich. Jediná věc, kterou bych malinko vytkl, je až příliš velká sprška různých podezdřelých jmen a informací, ve kterých se člověk začne velice brzy ztrácet. Přesto zajímá-li vás politika, zajímáte-li se alespoň trochu o historii USA, zajímájí-li Vás atentáty na slavné osobnosti, či jen chcete vidět něco hodně kontroverzního........-........pusťe si JFK ! "ENJOY IT !!!" ()

zolo23

Počas celého filmu som neodlepil zrak od obrazovky a to je dlhý cez 3 hodiny. Kto by to vedel natočiť lepšie ak nie Oliver Stone? Famózne dielo ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)