Jazdec Shane sa nechá najať na farmárske práce u Joe Starretta. Vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý rančer Rufus Ryke, ktorý vyháňa usadlíkov z ich pôdy. Jediný, kto je ochotný postaviť sa zlu - je Shane. (STV)

fragre

Mám moc rád předlohu k tomuto filmu (co u nás vyšla pod názvem Jezdec z neznáma), takže na film jsem se vyloženě těšil. Velké zklamání. Všechny jemnosti textu, vše naznačené a nedořečené, převálcovala běžná holywoodská westernová podívaná. Už jen ta stylizace Shanea zcela popírá knihu. A prý to má být legendární dílko........ ()

kaylin

"Shane" je jedním z dalších klasických westernů, film se jménem hlavního hrdiny v názvu. Něco jako "Django" nebo třeba "Vinnetou", o kterém se ještě dále zmíním. Jedná se o klasický americký western, což prostě poznáte na první pohled, v tomhle případě je to navíc umocněno takovým zálesáckým stylem, kterým se prezentuje krajina i jednotlivé postavy. Hned úvodní scéna s chlapcem, který míří na jelena - nebo je to sob? - je ukázkou toho, jak blízko k přírodě tyhle filmy někdy mají. Zároveň jsou ale ukázkou toho, jak správní zde jsou lidé a jak čestní dokážou být. Vedle nich jsou ale vždycky padouši, kteří jsou tak nějak od pohledu jasní. Není na nich nic dobráckého a poznáte je okamžitě. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/shane-1953-70.html ()

..Lucas..

Na to, že jsem westernů moc neviděl, mě Shane zaujal kupodivu hodně. Vtáhla mě jeho atmosféra, hudba i herci. Tady má téměř jen průměrné hodnocení, ale já si stihl oblíbit všechny hlavní postavy a finále mě dojalo. Ani se nedivím, že v Americe je to klasika. ()

YURAyura

4/10 Tak nejak to bylo klasicky ploche ;[[ Hlavni cernobile postavy jako vystrizene z Rychlych sipu a zbytek dela krovi - nejen v pleneru, ale hlavne ve studiu, kde se toho natocilo pomerne hodne a bohuzel je to na kamere videt - proto mi nejak uchazi i to oceneni - dlouhe cool art zabery to fakt neni zadna parada - treba ten sprint kone, kluka a psa do mesta. Stejne jako nominace pro ostatni kategorie - asi nejaky slabsi rok. Palance lautr nic neukazal. Jako neni to vubec spatne - jako prvni western na rozkoukani pro tak velke hosiky, jak je tam ten farmar junior, tak uplna spokojenost. Moc me mrzelo, ze v zavarecne scene nespadl Shane z kone, to bych se snad odhodlal i k lepsimu hodnoceni. Priznavam, ze mi docela usla motivace Bena Johnsona, aby prijel prozradit plany sveho zamestnavatele... ()

JohnMiller

Na to z akého roku je tento Western nakrútený je na moje prekvapenie dosť naturalistický. Nestrieľa sa tu ako s kapslovky (prípad Winetou) ako skoro v každom Westernu 50 rokov. Režisér poukazuje na fakt že zbraň nie je taká sranda ako si to Old Shatterhand myslí . George Stevens bol poznačený vojnou a dobre vedel čo taký revolver alebo colt dokáže narobiť. Je to troška naivné ale vo svojej podstate realistické. ()

Foma

Za ten pozitivní náboj a charakter hlavních postav si film zaslouží 4 hvězdy. Možná neni tak skvělej jako Fordův Stagecoach nebo Leoneho Good, Bad and Ugly, ale to jsoou filmy mimo kategorie za 10+. Když si přičteme zajímavou atmosféru a nádherný scenérie z Grand Teton National Park ve Wyomingu, tak se nelze divit, že v USA tenhle film patří k naprostej westernovej klasice, kde je populárnější než třeba u nás tak oblíbených Sedm statečných. ()

Skip

K čemu tolik stupidních vět? Chvílemi to bylo utrpení poslouchat. A ti herci, všichni do jednoho přehrávali a byla to hrůza na ně koukat. Do odpadu to nehodím, ale nemělo to k tomu blízko. ()

Vědma

Základní premisa je stejná jako ve spoustě ostatních westernů. Farmáři, které chce někdo (stavitel železnice, zlatokop, zde zájemce o pastviny nebo prostě jenom někdo, koho serou) vyštvat z pozemků a jejich ochránce. Kupodivu tomuto filmu podráží nohy to, co by jej mělo odlišit a to je pohled na hrdinu očima desetiletého kluka. Ten je se svým neustálým "Shane! Shane!" tak otravný, což podpořil nepříjemný hlas dabéra. Romantická představa jezdce z neznáma, jménem Shane, podle mě zasluhovala lepší ztvárnění. Pravda film je hodně starý, pravda jsou i horší westerny, ale zase jsou i starší a přitom míň zdlouhavé, nudné a naivní. ()

radektejkal

Tak tenhle western se moc nepovedl. Waynovkám sahá sotva po pás a knižní předloze Jacka Schaefera sotva po kotníky. Jakoby to, co je dobré v knize, zde bylo vypuštěno a nahrazeno něčím unylým, plytkým, "komerčním". Nebudu se pouštět do podrobností, ale již samotná postava Shanea - v knize pečlivě rozebírána a zpřesňována - ve fimu jaksi nefunguje. Plakát: "Pistolník střílí od pasu / pro čest, slávu a pro krásu." Pozn. 1: Porovnejte hospodskou rvačku Šejna s Chrisem Callowayem. V knize je to otázka několika sekund - a právě to byl Šejn, "byl to Šejn". Pozn.2: Námořník Papek je na špenát, Limonádový Joe na kolaloku \a Šejn na buchty, lívance a jablečný nákyp paní Starrettové. ()

kinderman

Románová předloha Jacka Schaefera je vyprávěna očima malého kluka a tento přístup si podržel i Stevensův film. Tím získala jinak typická westernová story o jezdci, který přijel z neznáma a poté, co vykonal svou práci (ochránil rodinu drobného farmáře před nenasytným rančerem), zmizel, svůj půvab a zvláštní lyriku. A. Ladd je ztělesněním Dobra (kristovská figura), Van Heflin je skvělý jako poctivý, byť trochu neotesaný farmář, J. Arthurová miluje svého muže a synka (B. De Wilde), zároveň ji však Shane neodolatelně přitahuje a J. Palance (kompletně v černém) je jedním z nejpůsobivějších pistolnických padouchů. A pokud by kniha a film nestačily, poslechněte si song, který o Shaneovi nazpíval L.Vodička. ()

Laurent

Viděl jsem asi jenom 10 min. To, čeho jsem si ale všiml, je precizní technická stránka tohoto filmu. Největší ocenění si zaslouží tři stíny lidí od slunce jako na fotbalovém stadionu. Dialogy jsou taky skvělé, kam se hrabe školní divadelní představení prvního stupně ZŠ. Je škoda, že na tuhle prefekcionistickou éru nikdo nenavázal. ()

Diamant

KOMENTÁR: Film môžete už počas sledovania postupne a s duchovným úžitkom tráviť. Zároveň dej nie je rozvláčny, takže nuda nehrozí. Tvorcovia "nesmrteľných" prestrelok zo súčasnosti sa tu môžu poučiť, že v realite má každý výstrel nádych smrti... ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()

Elyssea

duddek mi mluví z duše, když by z toho malého Joyeho vystříhal. Já taky a ještě bych mu střihla jednu za uši, protože tak otravný dítě jsem dlooouho neviděla. Byla to nuda nuda a ještě jednou nuda. Celý film je tak neuvěřitelně roztahanej... dlouho se nic neděje pak nějaký ten "zvrat" a potom zase půlhodinová nuda. Ach jo. Naši se mi sice snažili říct, že to je film z padesátých let, načež jsem odpověděla, že ho to neomlouvá. Fůůj, ještě jednou tohleto vidět, tak si udělám woodoo panenku toho malýho kluka... O:-) ()

laik_60

jeden zo starých dobrých westernov aké sa točili v 50-tych rokoch. Nie, nie žiadne "špagetti", ale ostrí chlapci, drsní gauneri, a víťazstvo spravodlivosti a dobra nad zlom . Film námetom veľmi podobnýtajomnému strelcovi. ()

Deverant

Důvod, z kterého "Shane" působí dnes na mnohé naivně, je, že titulního hrdinu nahlížíme výhradně očima malého Joeyho. Všechny ostatní postavy sledujeme sice také jeho pohledem, ale protože Joey moc nerozumí tomu co a proč dělají, a vlastně ho to asi ani moc nezajímá, je náš pohled na ně mnohem víc nezastřený (do jisté míry až na jeho rodiče). Ale do Shanea, do toho se doslova zamiloval. A proto tenhle pistolník, který se nejspíš živil i choval stejně jako psychoticky vykreslený Wilson, působí jako dokonalý hrdina bez bázně a hany. Skutečnost je ale pro pozorného diváka dost jiná. Naznačovaný milostný poměr (nebo přinejmenším vzplanutí) mezi Shanem a Marion Starettovou jako důvod jeho setrvávání i konečného zúčtování, eticky nejednoznačné pozice Rykera a farmářů (on opravdu byl tím kdo tu zemi "vyrval" indiánům a banditům - v jiném filmu by ho mohl ztvárnit i John Wayne), obchodník Grafton který má všechny rád, ale nevadí mu když se chladnokrevně postřílí pár farmářů, jen když to bude na oko fér duel...A pak to v čem je "Shane" opravdu přelomový, proč ho Sam Peckinpah uváděl jako svůj nejoblíbenější western: násilí a zabíjení tu není jen hra. Kulky mají smrtící účinnost, při rvačce teče krev. Takhle syrový pohled na smrt střelnou zbraní ve westernu před "Shanem" nebyl, a vlastně ani dlouho poté. Tělo je po výstřelu odmrštěno a z před chvíli žijícího člověka jakoby byla hadrová loutka. Nic víc. To je pravá tvář "Shanea". ()

MJMilan

Musíme vzít v úvahu, že tento snímek byl daleko dříve než třeba Zlý, hodný a ošklivý, Tenkrát na západě aj. Shane jako vrchol všech ctností, s povahou Brandona Walsche a tvrďáckostí Silvestra Stalloneho:-) ()

Mol

Ta rvačka v tom baru byla jedna z nejlepších co jsem kdy viděl. To samé platí i o střílení. To je panečku western jak má bejt! ()