Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

JohnSorrow

Omlouvám se tímto tomuto filmu, že jsem udělil tolik pětihvězdičkových hodnocení. Žádný z mnou hodnocených se Schindlerovu seznamu kvalitou ani zdaleka nepřibližuje. Pokud chcete shlédnout film, který vás uchvátí svou hloubkou, je to právě tento. Ale vlastně nejenom hloubka je zde tak výjimečná. Obraz, dialogy, atmosféra, hudba... Prostě nezapomenutelné a neopakovatelné. ()

lasonic

Neskutocne ludsky pribeh v obdobi druhej svetovej vojny. Tento film vo mne vyvolal neskutocne emocie. To, akym sposobom dokazal Spielberg natocit tento klenot kinematografie si zasluzi obrovsky obdiv. Neeson aj Fiennes su absolutne spickovi herci a za svoje vykony by si obaja zasluzili oscara. ()

rekkky

Epické dílo jak délkou tak obsahem. Zfilmované osudy „dobráků“ z 2. sv. války budou vždy v kurzu. Jsem zvědav jestli se Schindlerovi někdo na filmovém plátně vyrovná. Až neuvěřitelné, že se děj odehrává nedávno … ()

RedDuck

Když Spielberg natočí film na takto výrazné téma, může to být jedině jeden z nejlépe hodnocených filmů nebo absolutní propadák. Nakonec si citlivě poradil a samozřejmě emociálně zasáhl i mě. Scéna hromadné sprchy zůstane v mé paměti asi hodně dlouho. ()

merigieren

První část celkem ucházející, střílení, šílený kapitán, továrna, hmm ani moc nenudí (efektně natočeno). Jen bych si rýpnul do cesty dlážděné pomníky, ani blb po lobotomii by ty kameny nedával nápisama nahoru. Citového vydírání se zde dosahuje předváděním bezejmenných lidí se jmény, já si nepamatuji ani jména živých, tak k čemu ty dlouhé sekvence sou ?. Druhá půlka už značně nudí, navíc se projevuje lehké nedotažení působivých myšlenek, jako třeba děcka v kadibudce, jak se asi dostanou ven a co s nimi bude dál ?. Nakonec to dorazí zcela nechutný proslov zachránce, jak mohl zachránit více. A zase ten průvod. O mrtvoly na všech možných místech se také nikdo nestará. Tohle není film o válce, je to jen umně udělaná pohádka pro masy. ()

pospech11

Na CSFD je film na 5. místě v mém žebříčku je o jedno místo víš. Je sice delší, ale takhle spracované zákulisí druhé světové války jsem nikdy neviděl. ()

TETŘEF

Někteří zde si zoufají, že vidělo kinoverzi. Já si zoufám, že jsem měl poprvé tu možnost vidět rozšířenou verzi. Příště chci tu kratší a uvidíme. ()

DHDV

Na poprvé bych dal 5 hvězd, po pár zhlédnutí v delším časovém rozmezí jen 4 hvězdy-- až moc to hrálo na city, nepřirozeně moc… ()

msroubek

Silné. Hned po shlédnutí jsem chtěl dát 4* ale nechal jsem si to ještě projít hlavou a po pár hodinách zpětně jasných 5*. Donutí Vás to přemýšlet....nejen o tom, co se dělo za druhé světové války, ale také o tom, co je v životě důležité. ()

mala_kea

Chovám diváckou úctu k Schindlerově seznamu. Nepustil bych ho, kdybych věděl, že mě v průběhu následujících tří hodin může něco vyrušit. Toto není popcorn. Toto je královna na dvoře velkých dramat. Hollywood se nezapře. Ale Neeson a Kingsley se předvádějí v nadživotní roli. A od první minuty, od prvního střihu a záběru kamery, výseče na to projíždějící auto tou branou už nedýchám, budu potřebovat respirační přístroj. Seznamte se se Schindlerem, Spiebergem a zrůdností a absurditou nacistického německa. Toto je pan Film. ()

tragos

Schindlerův seznam není dokonalý, ať už obsahově či formálně. Jedna věc ale dokonalá je: Williamsova hudba. Jak píše Blalle, pátá je hlavně za popularizační osvětu. ()

Gismo.kv

Dlouho jsem odkládal podívanou na tento film a nyní vidim, že to byla velká chyba. Něco tak silného jsem už dlouho neviděl a ještě po shlédnutí jsem na film musel stále myslet, a tak nejde dát méně než 5 hvězd. Z filmu, které ukazují násilí nacistického Německa, je tento nejvíce sugestivní. ()

bulbasaur

môže byť film silnejši?? NIE !! toto je vrchol po umeleckej, humanistickej i akejkolvek stranke. zverstva nacizmu a spoved zidovskeho naroda.... POMO napisal, ja zdielam 100% tne jeho prispevok ()

Hapretor

Velmi poutavý "dokument" o jednom lidském hrdinském činu mezi páchaným zvěrstvem. Liam Neeson je formát. Ale ke konci už přehrával. ()

vickeyek

U tohoto filmu je těžké rozhodnout, jestli vás zasáhne příběh nebo film sám o sobě. Kdyby se jednalo o první možnost, vyšel by z toho Steven Spielberg celkem levně. A já se obávám, že se do značné míry přesně to stalo. Stříkající krev z hlav mi opravdu připadá zbytečná, Liam Neeson se nepovedl, spravil mu to Ben Kingsley a Ralph Fiennes, kamera si zasloužila oscara, protože byla vážně skvělá, nápaditá, přelomová a další atributy, jaké si jen představíte. Dojala mě poslední scéna s reálnými postavami vedenými za ruku svými hereckými protějšky, ale zbytek filmu byl průměrný. ()

skipercak

Pravdepodobne najlepší Spielbergov film. 95%tný úvod nám Spielberg vynahradí 100%tnými neuveriteľne drastickými, citlivými, surovými a pravdivými výjavmi z druhej svetovej vojny, ktoré bohužial zakončí americkým 80%tným záverom. No napriek týmto strhnutým percentám sa jedná o jeden z možno 10 najlepších filmov aké som kedy videl. ()

hororwatch

Na tento film se dobře kouká, neboť je z rukou jednoho z nejlepších. Černobílá stylizace lépe poukazuje nejen na stejnobarevné vnímání tehdejšího světa, ale dodává filmu v určitých momentech grády( např. při příjezdu ,,ženského'' vlaku do Osvětimi). Vyobrazení zla v podobě nacistických hyen na výtečnou, ale co se dobra týče tam to v mých očích dost pokulhává. Nutno přiznat, že jsem film viděl po třetí a tak trochu jsem se zamyslel nad komentářem uživatele Gemini, s jehož názorem na vyobrazení Oskara Schindlera se více či méně ztotožňuji. Jen bych k tomu rád dodal, že mě se nelíbí ani to, jak vyobrazili tu vstřícnost a šlechetnost lidí v ghetu a pak i v táborech. Prosim vás, ať se na mě nikdo nezlobí, protože ono to určitě v některých případech asi tak bylo, když už jim nic jiného nezbývalo, ALE. Taky je pravda, že v takovémhle množství lidí se našli taky pěkní parchanti, co chtěli i ten kousíček ,,žvance''(myšleno čehokoliv co bylo potřeba) jen sami pro sebe. Ale to by samozřejmě nezapadalo do kompozice pana Spielberga a té jeho romanticko- uplakané poslední 20ti minutovky, ve které mě už na třetí shlédnutí začínal štvát i Liam a to už je co říct. Za 4* ale víckrát už si to asi nerisknu. ()

Heroine odpad!

Rozhodně nejsem rasistka, ani neholduji antisemitismu. Ale tohle už je prostě moc. Každá scéna, každý záběr, je úplně prolezlý propagandou, a samo-účelovým "dojímáním" diváka, který v podstatě má vidět jenom to, jak to měli Židé za války těžké. Nabízí se tu samozřejmě otázka: a kdo ne? Trapné do každého detailu, nedůvěryhodné, a pitomé. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)