Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

skrblik007

Exemplární příklad (a argument), proč by mělo sci-fi mít v literatuře i filmech rovnocenné postavení, jako ostatní žánry. A teď k tomuto konkrétnímu filmu - má to myšlenku, dobrou zápletku, svižný děj a skvělé zpracování v podání pana Spielberga. ()

Liznic

Sci-fi thrillerů není nikdo dost, navíc těch dobrých.... navíc tě nejlepších! Tenhle film má atmosféru hutnou, že by se dala řezat jen motorovnkou. Výborná režie a herecké obsazení. Navíc je to Ačková produkce, takže triky vypadají výborně. Tohle je sladký bombón, ostrůvek naděje, že takový filmy vůbec existují a pro mě osobně jedna z nejzvláštnějších návštěv kina (ne jenom kvůli filmu, ale pro mé osobní prožitky tu není místa). ()

kristianzen

Velmi zajímvý film až na to, že se v druhé půlce a především v poslední části filmu, divák nesmí zamyslet nad scénářem. Musí pouze tupě pozorovat obrázky, jinak se film rozpadne pod tíhou nemožných souvislostí. Čas v příběhu přestane fungovat podle možných pravidel a začne postrádat logiku. Žena Adertona odhalí Lamara a během pár minut nejen že se dokáže dostat do ústředí PreCrime, (a předtím sehnat Andersonovo bývalé oko, které už dávno nikde nemohl mít, jelikož byl uvězněn) osovobodit svého muže a s ním se vrátit zpět na konferenci, navíc se ještě mezitím domluvit aby se promítalo na konferenci co vidí jasnovidkyně... A to vše během chvíly kdy přejde Lamar z místnosti do místnosti, dostane dárek a začne si povídat s hosty. Konec postrádající časovou posloupnost poskládaný na sebe bez kapky zamyšlení. Mě to rozhodilo celý film, protože to je neodpustitelné, nehledě na nejasné paralelní střihy. Opět snaha, evidetně velmi úspěšná, udělat z diváka konuzumenta, který díky pěkným a napínavým obrázkům, sežere všechno. ()

Mrkvič

Před dvanácti lety jsem film bral jako prázdnější, ale plnější o vizuální orgie. Uteče "pouze" dvanáct let a film po vizuální stránce působí děsně. Za to já skoro jednou tak starší na filmu oceňuji víc příběh. Akce a triky jsou ale ve srovnání se staršími kousky dost mizerné. Hodnocení tak může zůstat stejné za 18ti i 30ti letého letého Kubíka. A dál platí, že na Johnnyho Mnemonica to nemá. ()

Ryuuhei

Předpovídání budoucnosti, může dělat trable dosti. Kdo se zabít pokusí, dřív zatčení okusí. Systém zde je dokonalý, i když skrytý problém malý, objeví náš hrdina, jemuž se osud prolíná. Potom jenom utíká. Toť celá sci-fi klasika. 90% ()

Lachtaan

Cruise, Spielberg, Farrell. Epochální futuristická záležitost, která odbourala všechny mé skeptické pocity, jestli se chci vrhat do takto dlouhého ryze vědeckofantastického filmu. Více než neotřepaná zápletka mě po dvou a čtvrt hodině neutichající akce přesvědčila, že jsem si pustil to správné dílo. A nikdy nebudu muset litovat zhlédnutí dalšího nadčasového kousku od samotného průkopníka novodobého filmu. ()

lennyd

Budoucnost.Téměř idylická společnost. Zločin byl takřka vymícen, a to díky jednotce "PreKrim", která pomocí jasnovidců dokáže odhalit zločin dříve, než jej stihne pachatel spáchat. Detektiv John Anderton (Tom Cruise) je jedním z policistů pátrajících v tomto oddělení, specialista na "hledání" totožnosti pachatele z útržků vidin jasnovidců. Až do chvíle, kdy jako vraha označí jasnovidci jeho. Dokáže se John obhájit, a tím znehodnotit celou jednotku (pokud zločin nespáchá, tak jasnovidci "lžou" a systém nefunguje), či ho okolnosti opravdu dovedou až ke spáchání vraždy? ....Steven Spielberg se opět trefil do černého. Akční jízda (takřka od první minuty), s výborným Tomem Cruisem v hlavní roli i dalšími dobrými herci (Colin Farell, Max von Sydow nebo Peter Stormare). Sci-fi mám rád, a stejně jako třeba Odplata i Minority Report se mi moc líbí ... ()

kurcatovium

Od filmu jsem po pár minutách odešel, protože mi přišel značně ubohý... Byl to možná jen první dojem, proto hrozí, že se na něj ještě někdy podívám... Uvidíme. Jak jsem ale řekl, první dojem ve mně mnoho nezanechal. ()

Beky

..vynikající sci-fi thriller s vynikajícm obsazením!!!...skvěle zobrazena vize budoucnosti..nic neni přehnané, vždycky lepé vypadjí zajímavé nápady v normálním prostředí, kombinace naší reality s věcma budoucnosti nemá v tomto případě chybu!!!!..pochvalu si samozřejmě zasluhuje i scénář, který vaši pozornost udrží po celou stopáž ( povídku jsem nečetl )!!!..herecké výkony jsou na vysoké úrovni, a postavy jsou výborně obsazeny!!!!...tady to byl opravdu v kině pro mě 100% zážitek!!!!!....super!!! ()

July

Spielberg se tradičně vyznamenal. Ale popořádku: Scéna, v níž Cruise jako agent Pre-krimu projíždí záznam, jako by dirigoval orchestr (a dokonce s hudebním doprovodem), je úchvatná. Jeho únik před "létajícími kolegy" se mi zdál spíš směšný (Vzpomínám si, jak jsem v knížce řešila podobný problém. Hlavní hrdinové museli utéct ze zajetí, jenže vězení bylo prakticky dokonalé. Dopadlo to... no, dost nepravděpodobně a šíleně. Ale utekli.), nicméně nějaké odlehčení musí být... "Kouzelná zahrada" byla nádherná (v tu chvíli mě napadlo, že takovou bych taky chtěla mít)! Výprava se celkově povedla, jako obvykle u Spielbergových filmů. I herecké obsazení bylo skvělé a zápletka velice zajímavá... Blízko, blizoučko k 5*! Jen tak dál, Steve :-)! ()

tomxxx

Jeden z několika filmů, kde se mi Tom Cruise líbil. Příběh z blízké budoucnosti mě zaujal a specielní efekty byli i na dnešní dobu slušné. Dobré večerní pobavení. ()

tnp101

Precizně natočené a vizuálně úchvatné sci-fi se zajímavým námětem s pěkně vyobrazenou budoucností, přičemž se mi hrozně líbili všudypřítomné detaily. Jediným problémem je, že prvnímu zhlédnutí se bohužel kvůli velkému odhalení na konci již žádné další nevyrovná a ke konci lehce stagnující tempo. Přesně toto jsou důvody, proč zůstávám u čtyř hvězd, i když se jedná o lepší čtyři. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se koukneme na vskutku nabušené Blu-ray filmu „Minority Report“, jež se u nás prodává. Začněme technickou stránkou. Obraz je sestřihnut do poměru stran 2.40:1 a po technické stránce nemá žádnou chybu. I přesto jej však nelze ani zdaleka označit za referenční a to z jednoduchého důvodu, což je styl filmu. Některé složky v barevné paletě jsou regulovány, takže se vše nese v chladnějším namodralém duchu a smířit se budete také muset s nadměrným zrnem, či předimenzovanou bílou. Jedná se však o Spielbergem schválený přepis, takže takto má film vypadat a určitě je, na co se koukat. Takže i přes to vše se jedná o ultimátní podívanou, které BD formát sluší. To zvuk, ten se již dá bez problémů srovnávat s tím nejlepším, co známe. Anglická DTS-HD 5.1 stopa se pyšní ohromnou prostorovostí, průměrně agresivní akcí a to vše podpořené všudy přítomnými čistými a hlasitými dialogy. Vytýkat zvuku zkrátka není co. Český dabing v tomto případě opravdu zvolí jen největší blázen, protože je prezentován ve stereu. Nyní se již pomalu dostáváme k bonusům. Jako první na vás čeká 34 minutový rozhovor se Stevenem Spielbergem, který je navíc podpořen o fíčuru, přes kterou lze přecházet ke krátkým filmečkům s rozhovory, storyboardů, fotografiím a dalším a jedná se prakticky o jakousi kompilaci všech bonusů na disku, přičemž pokud se je chystáte všechny následně zhlédnout, jedná se o ztrátu času a koukněte akorát na rozhovor. I tak se však jedná o pěknou funkci a určitě se cení. Dalším již regulérním bonusem 10 minutový tematický filmeček o „PreKrimu“, dále 14 minutové povídání o povídkové předloze, následuje 6 minutový pohled na ovládání počítače ve filmu v praxi a 10 minutová ukázka rekvizit z filmu. Další na řadě je dvojce zákulisních pohledů na natáčení akčních scén o celkové délce 9 minut, následované 4 minutovým povídáním o reklamách ve filmu a dvojicí pre-vizualizací o celkové délce 4 minuty. Aby toho nebylo málo, následuje kompletní bonusová nadílka z původního dvoudiskového DVD, přičemž se jedná o bezmála 90 minut dalších zajímavých videí obsahující mimo jiné i kaskadérské kousky, či povídání o vizuálních efektech. Poté, co se tím vším prokoušete, vás čeká ještě fotogalerie obsahující zhruba 300 fotek. Tuto fotogalerii následuje další, nyní se storyboardy ke třem scénám. Bonusy zakončují 3 trailery na film. Všechny bonusy kromě těch z původního DVD jsou v HD a až na celý rozhovor s režisérem disponuje českými titulky. Celkově se tedy jedná o velice kvalitní titul, jenž by si měl pořídit každý, kdo holduje HD formátu. 90% ()

BoncheR

Fajn. Spielberg opäť iba dokázal, že je majstrom filmu. Neviem, čo také by som mohol k tomuto filmu povedať, asi len, že bol opticky veľmi pôsobivý. /75%/ ()

Iroquaise

Až napočtvrté mi to docvaklo - žádná dobře udělaná sci-fi s mondénní výpravou a kýčovitym závěrem. Noir jako prase ! Ten film hrozně klame tělem, zejména jeho závěrečné vyústění. S odstupem můžu s jistotou prohlásit, že se tu nenabízí žádné potenciální dvojí čtení ( přičemž ona varianta - že John Anderton nezvítezil, naopak shnil ve vězení - je spíše zbožným přáním nadinterpretujících kritiků.) Pokud divák pozorně vnímá, jak ho Spielberg a spol. vedou, jak pracují s motivy a filmovou řečí ( použití zcizujících prvků - zejména voice overu, absence hrdiny v obraze, zrychlení zápletky a náhlé happyendové rozuzlení), tak se nabízí čtení jediné - absurdně vrstvený závěr je opravdu fantazijním produktem mysli uvězněného hrdiny. více zde...http://blacklsays.blogspot.com/2012/05/pk-dick-steven-spielberg-minority.html ()

anli

Skvělá povídka Phillipa K.Dicka(podle mě jedno z nejlepších sci-fi počtení),podle které vznikl geniální film,geniálně režírovaný.Co k tomu dodat?Brilantně napsaný a precizní scénář(ano přesně takhle má vypadat přepis knihy na filmové plátno),úžasný a velmi inteligentní a originální sci-fi příběh,který opravdu bere dech.K tomu naprosto geniálně vypracovaná vize budoucnosti,které divák věří do posledního detailu úplně vše.Je to perfektně natočené,propracované a absolutně skvěle režírované,s typickým Spielbergovským hravým duchem,citem pro příběh,atmosféru a napětí.K tomu dokonalý zvuk,perfektní kamera a opět naprosto geniální hudba Johna Williamse,který zase a zase ukazuje,že je mistr nad mistry.Perfektně sem zapadají všichni herci,včetně Toma Cruise,kterého jsem si opravdu užil ,stejně jako Collina Farrella a Samanthu Morton.A ona základní otázka,která je nosným prvkem celého filmu-jak by vypadal svět bez kriminality-je jen pověstnou třešničkou na dortu a dává skvělý základ k nekonečným debatám o vině a trestu.Fantastický film,který je precizní ve všech rovinách a dle mého jedno z nejlepších sci-fi všech dob.Bez debaty.Ano,jasně ten konec je pohodový,ale ono to do toho temného příběhu tak nějak patří,jako pověstné světlo na konci tunelu,takže tady Stevena chápu a naprosto s tím koncem souhlasím.Dávám jasných 100%,protože jinak nemohu a ani tahle vize budoucnosti ,ač se zá dokonalá ,se mi nezamlouvá. ()

biglion

Jak by vypadal svět, kdyby budoucnost byla už známá? Kdyby byl každý zločin odhalen ještě předtím, než se skutečně stal? Nebyla by to utopie? A kolik z nás by tuhle situaci dokázalo zneužít ve svůj prospěch? Báječná myšlenka, námět i celý film. Jen si tak říkám Stevene Spielbergu, jak by vypadalo tohle dílko natočené dnes, s dnešní možnou technikou? To by mi asi současných pět hvězd nestačilo. Nebylo by rozhodně marné na 20th universary s touhle myšlenkou přijít, tak jak to bylo třeba u E.T. ()

mickyreed

Prostě bomba ... na to se nic jinýho nedá říct. Skvělá práce po všech stránkách. I když mi není Cruise sympatickej ... ten film je prostě geniální a napínavej od začátku až do konce a všechno je perfektně uzavřený a zapadá to do sebe. Je to fakt radost sledovat takovou skvělou filmařinu, jakou mi předvedl Spielberg v tomhle díle. ()

Kmotr76

Filmy, které se jakkoli zaobírají tématu cestování v čase či předpovídání budoucnosti, většinou nedopadají dobře a autoři se v tématu sami ztrácejí a i méně pozorný divák narazí na nejednu chybu. Minority Report, částečně díky knižní předloze spisovatele Dicka nedopadá vůbec špatně. (Téměř) vše do sebe skvěle zapadá a krom super hříček s časem je to i dobrá detektivka s nečekaným koncem. Přes všechny tyto kvality mi film zas tak sympatický nebyl a některá zpracování budoucnosti mě iritovala. A nejhorší je ten happy end, který celý dojem ještě zkazil. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz