Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Fíma

Pamatuji si na tu dinosauromanii, která se po uvedení tohoto úžasného filmu rozpoutala. Ještě teď mám někde na půdě krabici plnou dinosaurů a v knihovně i nějaké knížky. Když se mě učitelka ve škole ptala, čím bych chtěl někdy být, odpovídal jsem suverénně, že paleontolog. To byly časy! Paleontolog bohužel nejsem, ale Jurský park znám nazpaměť a i tak s ho rád někdy pustím. A mimochodem, nazpaměť znám i Putování s dinosaury, takže mě už žádny Tyranosaurus neohromí, Liopleurodon je panečku potvora! ()

krivkin

souhlasím, že knižní předloha je mnohem lepší, scénář byl poněkud zjednodušen (a je taky méně brutální :-)), ale ten film sám o sobě je geniální, napínavý, vtipný, triky jsou opravdu úžasné a přitom dávkované s citem a mírou, v době svého vzniku mě naprosto uchvátil (bylo mi 11 :-)) a ani teď se mu nedá nic vytknout ()

moviepill

Toto je klasika, ktorú netreba predstavovať. Bravo, Steven! A som vďačný aj za Sama Neilla, Jeffa "Muchu" Goldbluma a malého Josepha Mazzella. Všetci hrajú doslova ako o život... "Vy tady máte tyrranosaura?" :-) ()

Honzus

Těžko najít snímek, který by lépe vystihlo označení "revoluční film". Tvůrci se však nesnažili pouze o ohromení svého diváka přelomovými triky, ale dokázali stvořit film s výborným scénářem a propracovanými charaktery, se kterými se divák může ztotožnit (V tomto směru má prvné Jurský park nejvýrazněji navrch nad svými pokračováními). V Jurském parku Spielberg dokáže svkěle vystupňovat napětí a neustále drží diváka v nejistotě, zároveň se však nevyhýbá dojemným pasážím ani filozofickým úvahám. ()

Bratr

Cože?? Když jsem byl malý, dinosaury jsem docela i žral, ale indiana jonesovský příběh o obživlých monstrech mě teda až zas tak nedostal. Jedna hvězda za animace, druhá za velmi nechutnou scénu s výkaly a třetí za happy end:-) ()

Nekrofil

Skutočne úžasný film, ktorý sa stal mojím obľúbeným, keď som bol ešte veľmi malý a každým zhliadnutím ho zbožňujem stále viac. Digitálne efekty, ktoré sa tvorcom podarilo vytvoriť v tomto filme, by dokázali i po toľkých rokoch od svojho vzniku konkurovať väčšine dnešných digitálnych trikov. Počítačové efekty sa tu podarilo prepojiť s mechanickými modelmi Stana Winstona tak dokonale, že človek naozaj uveril, že dinosaury na obrazovke sú skutočné. Lenže je dôležité poznamenať, že režisér Steven Spielberg sa nespoliehaľ iba na efekty. Príbeh prezentuje naozaj pútavo a vidieť, že literárnu predlohu z pera autora Michaela Crichtona má vo veľkej úcte. K dokonalému dojmu z filmu dopomáha i John Williams svojou krásnou hudbou. Nemôžem dať menej než 100%. ()

White-Man

Jako malý jsem měl strašně rád dinosaury (a kdo také ne? :-), ještě dnes mám hromadi ilustrovaných knížek o nich. Film přišel v naprosto vhodnou dobu. Dodnes pamatuji můj první zážitek při sledování tohoto kousku. Animace dinosaurů na svou dobu dost slušný výkon. Ještě dnes se dokáži na tento film podívat a stále zažívám stejné pocity. Pocity hlavních hrdinů, jež zůstanou uvěznění na ostorvě plné dinosaurů, a jež se musejí spolehnout jen na své vlastní schopnosti, aby přežili. ()

me3x®

V čase Jurského parku som chodil na základnú školu. Vtedy som nemal to šťastie vidieť ho, ale nálepsky s logom poznal asi každý. Dnes by som povedal že Jurský park je akýsi spielbergovský základ. Možno sa narodil preto, aby natočil Schindlerov zoznam, ale Jurský park a Spielberg ide navždy dokopy. Okrem toho ešte jeden týpek veľa tomu pomohol a to mister Williams, svojou hudbou. Jedným slovom: Jurský park - klasika. ()

Toumyk

Začátek je vždycky nejlepší. I na poměrně starou dobu velmi velmi kvalitní efekty. Poprvé jsem JP viděl asi v roce 97 a od té doby nejméně 20x. A pořád se něj rád podívám. Proč? Vlastně ani sám nevím. Tento film zkrátka má svoje kouzlo a po všech stránkách je výborný. ()

sharka.68

Pamatuju se,jak jsem bez dechu sledoval aněco úžasného na plátně v kině a byla pyšná na naši Cestu do pravěku. Dokonce jsme Spielbergovi poslali kazetu s tímto filmem. Nevrátila se nám, takže asi došla kam měla..ale jestli si ji pustil,to už se nedozvíme. ()

walkingdead

Když to šlo do kin, bylo mi 12 a i dnes po x-tém shlédnutí si vždycky vybavím ty pocity, které jsem tehdy z filmu měl, nikdy předtím ani potom mě v kinech nic tak neohromilo. Ten film neměl snad žádnou chybu, poutavý příběh, s vysvětlením vzniku dinosaurů znějícím tak logicky, že by člověk i věřil, že se to může reálně stát, převratné speciální efekty, i díky perfektně sedícímu hudebnímu podkresu parádně stupňované napětí. U mě to tehdy i dnes fungovalo na 100 % a nemyslím, že ještě někdy uvidím film, který by mě tak moc zaujal. ()

djbarrel

Jako dítěti mi to přišlo naprosto úchvatné ... no teď bych našel chyby, jako třeba děsný přehrávání, děsně tupý příběh, všechno bylo moc jednoduchý. Celý film je vlastně podřízen jen efektu dinosaurů. Což se ale podařilo nadmíru . I když v některých scénách mi přišli dinosauři trochu prkenní, ale jinak to bylo co se triků týče skvělé. Chce se mi dát 3 hvězdy, ale z nostalgie přidám ještě jednu. 75 % ()

ROBMAN

Jednoho dne přinesl můj děda domů VHS a na ní obrys nějaké kostry.Vůbec mě to nezajímalo.Dál jsem si hrál na Batmana.Šel jsem spát.Po 2 hodinách marného usínání jsem uslyšel hrozivý řev nějakého zvířete.Vykoukl jsem z okna.Tam nic.Šel jsem tedy za dědou do obýváku.A tam jsem to uviděl.Obrovský dinosaurus co drtí auto jako by to byla hračka.Od té doby pro mě neexistoval Batman ( do doby Christophera Nolana).Už jen a jen dinosauři.Nic jinýho jsem s motivem JP nechtěl.Tento snímek mi změnil život.VHS jsem si půjčoval ve videopůjčovně tak často,že se zkazil obraz a zvuk.Bylo mi to fuk.Hlavně že jsem viděl ještěrky v obýváku.Efekty na které nikdy nezapomenu.Herci na které nikdy nezapomenu.Krajina na kterou nikdy nezapomenu.Hudba na kterou nikdy nezapomenu.Film na který nikdy nezapomenu.Děkuji Spielbergovi,že dokázal takhle zpříjemnit dětství :) ()

Bumerang

Klasika s (na svou dobu) neskutečnými triky a zároveň neskutečně blbýn scénářem. Steven vsadil všechno na scény s přerostlýma ještěrkama. Zápletka filmu, děj i jednání postav jsou až na druhé koleji a to je špatně. Často naprosto postrádají smysl. Třeba závěrečný atak tyranosaura v budově parku je už fak neskutečně blbý (kudy tam vešel? a to šel po špičkách, že se najednou země nechvěla?atd., atd.) Proto jen tři hvězdy. ()

FREEWHEELER

Monumentálny skvost! Jeden z filmov, ktoré predčili svoju dobu. Naozaj magické scény, o ktorých sa vám ani nesnívalo, všetko za suplu stopercentnej výpravy a identickej kamery. Nie je tu čo vyčítať, nad komentármi typu "za tou obrovskou masou efektov sa skrýva dobrodružný podpriemer" len krútim hlavou. Vrchol Spielbergovej tvorby, ktorý sa neodmyslieľne zapísal do historie - a to nielen odvahou. "Ah ah ah, you didn't say the magic word. Ah ah ah ah ah!" ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch