Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Brano

Moja srdcová záležitosť z detstva. Keď som bol malý tak som sa veľmi zaujímal touto tematikou a tiež aj mal vlastnú zbierku dinosaurov, takže preto som si ho vtedy tak obľúbil. Tento film je už dnes klasika, ktorá zaznamenala novú éru počítačových animácii, ktoré vo filme boli veľkolepé. Krásne spracované scény dinosaurov s fantastickým hudobným doprovodom. Taktiež dosť príjemne herecké obsadenie. Film, ktorý aj po toľkých rokoch si rád pozriem. Dej tohto filmu je celkom jednoduchý, ale tie efekty a animácie to vynahradia. Na tento film sa proste nedá zabudnúť. Snáď jediná vec, čo mi po toľkých rokoch na filme vadí je ten koniec, ktorý mi prišiel ako najslabší článok celého filmu. Skrývačka s velociraptormi v budove ma nebavila a miestami trocha nudila. Ale okrem toho aspoň pre mňa, už film nemá slabšie miesta. /85%/ ()

vitac.

Jurassic Park je pro mě zahalený v tajemné mlze, jako bych ho ani nikdy (do včerejška) neviděl, přestože to určitě není pravda. Jako malej kluk jsem se rochnil ve stohu knížek o dinousarech, vybíral si je často jako téma výtvarných prací v ZUŠ a kdyby tehdy existovalo ČSFD, tak Cesta do pravěku měla jasnou pětku:) Jenže JP není zas až tak o dinosaurech, nýbrž o syrovém hlomozu elektrických kytar, kožených oblečcích, Robově ječáku... aha, tak stop, to jsme někde jinde... tou zkratkou jsem zmátl sám sebe:) Takže znovu - jenže JP není zas až tak o dinosaurech a na malé televizní obrazovce nejspíš působil na malý a nerozvinutý dětský mozek složitě a zmateně:), takže tehdy nezaujal a zůstal zapomenut. Ale je to škoda, protože je to dobrý film. Zábavné dobrodružství bez zbytečných zastávek, pěkná hudba, pěkné efekty (vypadají slušně i v dnešní době) a kdo chce, má i možnost si zapřemýšlet. Lepší tři hvězdičky. ()

ac1976

Spielberg je pán režisér, opäť dokázal zmiešať humor, napätie a efekty v správnom pomere. Aj keď svoje naj filmy prekoná asi ťažko. A rozhodne to neprekonalo geniálnu Zemanovu Cestu do praveku. ()

Patches1984

Srdcová záležitost mého dětství. Vidět to dneska poprvé, tak jsem asi hodně kritický k chování postav, trikům a hlavně k zápletce v celé její spielbergovské prvoplánovitosti a skončím někde na třech hvězdičkách. Takhle však působí nostalgie a skrze její růžová skla se jen těžko cokoliv vyčítá. Snad jen to, že Crichtonova kniha je prostě lepší, ale bez filmu bych se k ní asi nikdy nedostal. Takže velmi subjetkivních 9/10. ()

Guran

Tento snímek je pro mě tím nejlepším. Film, díky kterému jsem se jako malý začal zajímat o dinosaury, film, který se stal revoluční filmovou etapou především díky nově využité technologie speciálních efektů, film, který odstartoval celosvětový zájem o dinosaury, film, který se stal filmovou Biblí. Takový je Jurský park. Jeden z mála snímků, kde se dají odpustit i zásadní chyby. Dodnes jsem nepochopil, proč Lex rozsvítila tu baterku, když T-Rex vylezl ze svého výběhu. Podobných chyb je ve filmu víc, ale vzhledem ke kvalitě, k hercům a filmu jako takovému se dají chyby přehlédnout a vůbec vám neznepříjemní zážitek. Jurský park je a zůstane legendou! ()

tavvva

Naprosto nechápu, jak tento film může mít tak vysoké hodnocení. Za technické provedení na svou dobu dávám možná 5 hvězd, ale za výběr herců, ke kterým jsem si nedokázal za celý film vybudovat pozitivní vztah, uječených/hysterických scén a totální debility většiny postav, která neznala mezí, ale která byla zřejmě nutná, protože scénáristé a režisér nedokázali vytvořit napětí jinak, než jejich naprosto iracionálním chováním, musím minimálně 3 hvězdy sebrat. Film je prostě dobře technicky zmáknutá sračka. Jít na to do kina, asi bych byl znechucen, že mě to stálo peníze a čas. Film mě vůbec nebavil. VŮBEC!! ()

PAVLIS

70% Trochu dobová záležitost. Ne že by triky nějak výrazně zastaraly, ale ve srovnání s nedávno viděným Jurským světem je vidět, jak se v průběhu let zrychlila dynamika vyprávění. A tu dnes považuju za hodně důležitý prvek, když už se nelze opřít o silný příběh. ()

JackBurda

Klasika. Dinosauři úžasní, postavy sympatický (jen Lex mohla míň řvát) a ta trocha akce je taky fajn: honička v džípu s Rexem, scéna s Galimimy a hlavně, všechny ty klaustrofobický honičky a schovky s dvojicí mých milovaných Raptorů, to je pecka. Klasika, kterou vždy rád uvidím. ()

Demonn

Jurský park je zkrátka srdcovka jako hrom. Možná je to tím, že když přišel do kin, byl jsem ještě malej kluk, co se zajímal o dinosaury a tak by bylo asi uplně bláznivý, kdyby se mi to nelíbilo ale já se na to můžu podívat klidně víckrát do roka a nikdy to nezevšední. První film, s tak propracovanými efekty, které budou věrně vypadat už vždy. Za těch více než dvacet let se na filmu zub času téměř nepodepsal, ba naopak, když porovnám Jurský park s dnešními filmy protkanými moderní počítačovou animací, tak můžu říct, že se mi efekty v Jurském parku líbí možná více a to z toho důvodu, že tehdy byly efekty opravdu jen tam, kde byly zapotřebí. Dnešní blockbustery jsou točené na zeleném pozadí a umělé je uplně vše a film to pak poznamená. Tohle je zkrátka ono! 92% ()

mrclTV

Jurský park spravil z nezaujímavých dinosaurov "cool" potvory. Stavím sa, že polovica malých harantov, vrátane mňa, po zhliadnutí filmu aspoň raz zatúžila byť paleontológom, génovým inžinierom alebo aspoň multimilionárskym rojkom, ktorý si plní sen oživiť dávny život za vidinou dobrodružstva pre masy a hlavne zisku pre svoju peňaženku (I keď vieme, že na ničom sa nešetrilo :D ). Správna kombinácia napätia, dobrodružstva, intríg, perfektných trikov (kde sa miešajú prvé PC efekty s prevažujúcimi hýbajúcimi sa bábkami v životnej veľkosti-vynikajúca kombinácia), atraktívneho prostredia odľahlého ostrova a neporaziteľného arcirivala v podobe T-Rexa, je takmer dokonalý mix na zábavu. Bohužiaľ iba takmer. Na plné hodnotenie tomu chýba povestný kúsok. ()

johnny01

Z dlouhé stopáže zabírá dost času pomalý a dlouhý úvod, některé části děje pak jsou až naivní (padající auto ze stromu), ale jinak po obrazové stránce je to velmi povedené, dinosauři jsou nádherní. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 91% | FDb.cz - 82,9% | Další Sci-Fi Dobrodružná klasika. A ne jen tak obyčejná, prostě přímo úžasná. Když jsme tento film viděli poprvé, tak jsme ho úplně nedocenili, ale pak jsme zjistili co to vlastně Spielberg stvořil. Stvořil geniální film ať někdo chce nebo ne, plný brilatních akčních i napínavých scén s precizní režii a kamerou! A třeba přelomové efekty bychom tu museli chválit do půlnoci, (mimochodem je 16:30 ne třeba 23:55 :). A ta hudba?..... ach ta hudba! Williamsův soundtrack patří rozhodně do TOP 3 nejlepší filmové hudby (zrovna si ji broukáme ;) ! Jednoznačný přelom světové kinematografie, který nestárne (řečeno i po projekci hypermoderního Avatara!). 95% ()

Tominni

Jurský park.......co se týče CGI tak jasný průkopník a dnes už legenda, ale není to jenom o tom, Steven Spielberg to obohatí dostačujím příběhem a vyprávěním tak, že se film řadí k legendám. Přestože kdysi chodili lidé na tento film hlavně kvůli obživlým dinosaurům, je i dnes milým zpestřením. I když po herecké stránce by to mohlo být o hvězdičku lepší, aby to byl plný počet. ()

horor2

Spielberg, který se nemusí komentovat, protože snad není člověka, který by tento filmový klenot neviděl. Dokonalost střídá dokonalost. Snímek obsahuje památné scény a hlavně ve své době byl trikově na nejvyšší úrovni a to mu zůstalo i dodnes. ()

peeteno78

Jedna z výjimek v žánru sci-fi. Žánry jako sci-fi, fantasy, mysteriózní apod. moc nevyhledávám, ale na toto se vždy rád podívám. Krásné efekty, skvělá hudba a úžasný příběh. Právem jeden z kultovních a oceňovaných filmů... ()

Gamekeeper77

Dodnes si pamatuju, jak jsme na to tenkrát v kině všichni koukali jak telata na nový vrata. Tohle je rozhodně jeden z nejvýznamějších filmových počinů, kterej neviděl jenom málokdo. Takhle stěžejní věci dokáže asi vážně snad jen Spielberg. 85%. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch