Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Jillen

Úchvatná vizuální stránka, která mě dodnes přivádí na otázku "Jak to sakra...?!" a klasický dobrodružný příběh, ve kterém jakoby Sam Neill vypadl z oka Indiana Jonesovi, Spielberg v nejlepší formě :)...edit 2013: Tak jsem si to dal v kine, po tech letech, rovnou ve 3D, ktere je konecne s citem! provedeno. Spielberg si vyhral, diky :-) ()

MikO_NR_1909

Spielberg vytvoril očarujúci svet izolácie dávnovekých dinosaurov pod strážou ľudstva a technológií v modernom svete. Nejedná sa teda o klasický bezmyšlienkový blockbuster, Jurský park je časom preverená klasika, ktorá v dobe uvedenia vyvolávala horúčkovité prejavy divákov. Veľmi pútavá spleť legiend, napätia, príbehovosti, osudu vymykajúc sa spod neohrozenej kontroly ješitných marketingových jedincov. Tak to potom vyzerá naruby... ,,Príroda si vždycky nájde cestu" ! ()

PKD

Pro ty z nás,kteří měli to štěstí (nebo smůlu? těžko říci),a četli geniální předlohu,před filmem,je to jeden z nejpřeceňovanějších filmů,za posl.25let a to beze srandy. Fakt,že to je jen megalomanštější kopie naší cesty do Pravěku (o které se btw učí v USA na filmových školách!) už ani nemá cenu rozebírati. Dnes už se opravdu ze srdce směji faktu,že tenkráte,kdo na to nešel,tak byl vyvrhel a totální nula,se kterou se nikdo nebavil. Směšné. Přitom při čtení (několikerém) knihy jsem skoro ani nedýchal a v adaptaci dostanu vykastrovaného zmetka (na co ten Crichton prosatana myslel,když psal spoluscénář???) s asi tak 3,4 dinosaury,z toho jeden je nemocný,tudíž z něho moc nemáte.:( Jako dobrá zábavná jednohubka,ok. Co je ovšem skvělé,jest obsazení,mj. Máme tu Carpenterova dvorního kameramana,Lynchovu oblíbenou herečku a občas lehce šíleného (a o 4roky později,v Horizontu Události...šíleného totálně na 300%),Sama Neilla. Kdo mi ale už tenkráte na 1.(věřte,nevěřte,viděl jsem to vícekrát),učaroval a dal mi jako jeden z mála prvků pocítiti,že sleduji opravdu adaptaci TÉ knihy...byla je a bude Jeff Goldblum,který v roli (v knize mé nejoblíbenější) matematika I.Malcolma,dotáhl u mě tento film k plným 3 hvězdám. Mé obrovské zklamání tudíž pramení z toho,že má očekávání (podpořená masivním výplachem ze všech stran,fakt se tenkráte nedalo ani vyjíti na ulici,aby jste někde na někom či na něčem,neviděli krále plazích tyranů či jinou potvoru),byla tak po té knize...vysoce nadměrná,že by z předlohy asi ani 12 Spielbergů,nedokázalo udělati nějaký smysluplný útvar,který nezapomenete do týdne. Ovšem,dovedu pochopiti,že ti,kteří o knihu ani nezavadili (a narazil jsem i na spoustu př.,kdy vlastník pouhého přepisu,se domníval že má onu předlohu),dávají 4 a více. Neznám totiž nikoho (což samoz.neznamená,že nejsou vyjímky),kdo to četl a nehodil ten film, nejraději z okna. Sorry. ()

Pierre

Určitě v něčem revoluční záležitost. Ale vizuál dinosaurů už dneska neohromí (navíc už existuje strašně moc Dinoparků) . Jinak je ten film vlastně o ničem. Prostě takové to klasické předvídatelné popcornové rodinné dobrodružství na deštivý víkend. Akorát, že první svého druhu. ()

numi

Starý dobrý Steven Spielberg bez ambicí dokázat, že umí zpracovat jakkoli závažné téma. Na poli "béčkových" filmů je gigant bez konkurence, který umí vytřískat city i ze záběru na mandelinku bramborovou a umí vystrašit i záběrem na sklenku vody. Jurský park nemá nikterak zajímavý scénář, ale to neměl ani jeden Indiana Jones. Steven Spielberg ale dokáže udělat z komára velblouda (v tomto případě dinosaura...). Po první představovací (a do děje uvádějící) půlce se strhne opravdu thrillerová akce bez sebemenší chybičky, která vyústila v jednu dlouhodobou dinousauří nákupní horečku. V amerických supermarketech se tenkrát snad prodalo více dinosaurů než rohlíků (ne, že by to u nás bylo jiné, ale my ještě neměli ty supermarkety...). Triky jsou i po třinácti letech naprosto ohromující a až na některé útoky na auto zůstanou nadčasové snad navěky. [září 2006] ()

zipper111

Kterej malej kluk by nežral dinosaury?? T-Rexe nebo Triceratopse? Já teda žral, a Jurský Park je i po letech skoro nadčasový film s krásnými triky, dokonalou hudbou a nezapomenutelnou atmosférou! ()

gogos

Opět dva vynikkající filmy v jednom roce... Z Jurského parku se stala legenda dinosauřích filmů, která snad položila základy Putování s dinosaury. Tady jsem si poprvé mohl udělat obrázek, jak skuteční dinousauři vypadali... Příběh a především ztvárnění některých rolí je bohužel horší... 4* ()

buldock

Tento snímek je dnes již klasikou a nabídl jako jeden z prvních novou éru speciálních triků na tu dobu převratných , ze kterých potom později těžily i další snímky. Příběh je slušný a není v tomto snímku stěžejní , efekty jsou opravdu velice realistické a ještě v současnosti kdy už technologie postoupila notný krok kupředu (Transformers , Piráti z Karibiku , Star Wars) se neztratí , výkony herců v hlavních rolích velice dobré a vše je umocněno nádherným prostředím ve kterém byl snímek natočen. Spielberg odvedl jak je u něj zvykem skvělou práci! Film: 90% , OST: John Williams - 92% ()

blackrain

Film mě velmi mile překvapil. Nádherné a úžasné triky. Prehistorická zvířata by se neměla oživovat. Steven Spielberg je muž na svém místě a ví jak na lidi. Budiž mu za to dík. ()

Bat55

Tak výborný film po všetkých možných stránkach. No možno by sa našlo pár horších stránok, no rozhodne to tomuto filmu nijako na svojich kvalitách neuberá. Aj na starej VHSke, na ktorej som film poprvý raz videl, kedy ho ešte otec natáčal z televízie Nova, ma dokázal totálne vtiahnuť svojou atmosférou do deja. A nie je to nostalgiou, že som dal plné hodnotenie. Je to predovšetkým tým, že film aj po viacerých pozretiach a vlastne aj dnes dokáže úplne nadchnúť. A to si neviem predstaviť, aký zážitok to bol v kine. A aj zápletka je dosť zaujimavá. Tady sa vedci pokúsili dinosaurov opäť naklonovať a vrátiť tak do 20. storočia opäť druhoranov. Týmto nápadom sa film stáva o čosi zaujímavejší. K tomu skvele hrajúci Sam Neil pod dohľadom pána režiséra Stevena Spielberga, ktorý je celým filmom nádherne cítiť. No proste Spielberg je Spielberg a každý fanda Spielberga si v tomto filme niečo nájde. A vrcholom tohto filmu sú výborné a dych berúce vizuálne efekty na úrovni tak veľkej, že si dovoľujem vyhlašovať, že sú vo svojej dobe nadčasové. Jurský park teda neslúži na to, aby mal nejako poučiť, či nadchnúť výborným scenárom. Jurský park Vám ponúka jedinečnú výpravu s fantastickou vizualitou a akciou, na ktorú rozhodne len tak nezabudnete. /Obľúbený soundtrack: Welcome to the Jurrasic Park. /100%/ SPIELBERGOV VRCHOL!.JURSKÝ PARK FOREVER!!!!!!!.... tržby hovoria samy za seba, že Jurassic Park bol ohromným megahitom a dnes je nádhernou klasikou s perfektnou réžiou a krásnou Wiliamsovou hudbou.. ()

kaylin

I když si myslím, že "Jurský park" má své nedostatky, některé poměrně zásadní, přesto jsem si ho nemohl nechat ujít v kině jako 3D. Po peripetiích, abych dostal brýle, které skutečně budou mít 3D efekt, jsem si nakonec mohl vychutnat podívanou, která skutečně stojí za to. Pravda. Přidaná 3D hodnota není zase tak zásadní, ale sem tam máte pocit, že ty dinosauři jdou přímo po vás. Kdyby se "Jurský park" natáčel dnes, rovnou jako 3D film, asi by to bylo ještě zajímavější. Tak třeba se dočkáme čtvrtého dílu, který určitě ve 3D bude. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/04/jursky-park-1993-80.html ()

Tony.cs

I po těch letech fantastické. pořád mě to bere stejně, jako když jsem byl malej kluk. Efekty stále velice dobré. A Laura Dern je tady v tom filmu až neskutečně nádherná. Hltal jsem jí očima. Dokonalá ženská. ()

Rakosnicek77

Pamatuji na dny, kdy jsem se nemohl dočkat okamžiku, kdy nastane den premiéry na kterou jsem se hrozně těšil! Ukázky vypadali slibně, bylo to něco nového, takže očekávání bylo na místě. Dnes po více jak 20 ti letech, při vědomí že přišlo dalších x pokračování, mám názor pořád stejný. Bylo to nečekané, velkolepé a nové, neokoukané a protože to poslední v podobném duchu byla gappa což byla hrůza, tak jsem se mohl opravdu těšil jako mimino. Dopadlo to výborně, námět, režie, obsazení, vše zaujalo a tak se i dnes, na tento film se zájmem podívám! ()

K.I.N.G.

V roce 1993 natočil král sterilních amerických kasovních trháků, Steven Spielberg, snímek Jurassic Park, který se tehdy stal dočasně nejvýdělečnějším filmem a sám režisér za něj obdržel rekordní honorář. Spielberg natočil bezpečný snímek, který se ničím nevymyká zaběhlým hollywoodským postupům, a tak je tu další velkolepá, celovečerní zábava pro celou rodinu. Syn se nadšeně ztratí v nepřeberném množství nejrůznějších dinosaurů, jednoduchý tatínek dostane strhující dobrodružství, nepokrytě dodržující jasně dané formule pro kinohity, že dětem a hlavním kladným postavám se ve filmu nesmí nic stát a padouchové na své jednání doplatí, a citlivá maminka dostane nejasný milostný vztah mezi hlavními protagonisty a cestu vášnivého vědce k otcovským pudům. Mně, jakožto náročnému diváku, hledajícímu ve filmech především nevšední, neotřelé zážitky, krásu umění a hluboké myšlenky, nemá Jurský park prakticky co nabídnout, a když začalo z koruny stromu padat auto teprve tehdy, když bylo o 100 kilo lehčí, bylo mi jasné, že u 3 hvězd to už nezůstane. Film je nudnější a nudnější a prokousat se celou jeho stopáží nebylo zase tak jednoduché, ale zvládl jsem to. 50% ()

Desperado

Veľký návrat Stevena Spielberga na filmový Everest. Popkultúrny fenomén, ktorý ani po rokoch nestarne a oživila záujem o prehistorické tvory, spustila doslova "dinomániu". Čo sa týka celej dinotrilógie, staviam sa k tomu nekriticky :-))) ()

Damiel

Jurský park ve své době okouzlil počítačovou animací a vizuálními efekty, za kterými se schoval poměrně primitivní děj – až člověka zaráží, že za tím stojí maestro Spielberg. Pokud ale tohle filmu odpustíte, je to i při opakovaném zhlédnutí dobrá zábava. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (viac)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)