Superman a Lois

• Česko Superman a Lois (viac)
USA, (2021–2023), 30 h 10 min (Minutáž: 39–63 min)

Predloha:

Joe Shuster (komiks), Jerry Siegel (komiks)

Hudba:

Dan Romer

Tyler Hoechlin, Elizabeth Tulloch, Inde Navarrette, Dylan Walsh, Jordan Elsass, Emmanuelle Chriqui, Alex Garfin, Erik Valdez, Wolé Parks, Michele Scarabelli (viac)

Po letech konfrontací s megalomanskými superpadouchy, monstry pustošícími Metropolis a mimozemskými útočníky odhodlanými vyhladit lidskou rasu, jsou nejslavnější superhrdina světa, Muž z oceli jménem Clark Kent (Tyler Hoechlin), a nejznámější komiksová novinářka Lois Laneová (Elizabeth Tulochová) nuceni čelit dosud největší výzvě – stresu, tlaku a problémům, jimž jsou pracující rodiče v dnešní společnosti vystaveni. Jako by náročná výchova dvou synů nebyla už tak dost složitá, Clark a Lois si také musí dělat starosti s tím, zda jejich synové Jonathan (Jordan Elsass) a Jordan (Alexander Garfin) časem zdědí po svém otci kryptonské superschopnosti. (HBO Europe)

Recenzie používateľa JohnZ87 k tomuto seriálu (4)

Superman a Lois (2021)

Konečně seriál, který se (narozdíl od mnohokrát viděného) zaměřil na dosud málo prozkoumanou oblast - a totiž Supermanův pozdější rodinný život s Lois a jejich potomky. Vzhledem k faktu, že jde o víceméně velmi málo popsanou oblast Supermanova života v rámci jiných děl, mají tvůrci poměrně volnou ruku v tvůrčí činnosti a mohou si dovolit popustit uzdu fantazii. A tak se stane, že se v seriálu objevují zcela nové postavy, které Supermanova mytologie doposud neznala. Ačkoli je seriál součástí Arrowverse, tak to nedává příliš okatě najevo a je to vlastně svým způsobem dobře. Narozdíl od určitého teenagerovského feelingu ostatních CW seriálů působí Superman a Lois mnohem dospěleji a temněji. V rámci sezóny se jedná o ucelený příběh, který se rozprostírá napříč epizodami - jednotlivé epizody tedy nejsou samostatné nezávislé příběhy, ale součásti skládačky, které do sebe dokonale zapadají a navazují na sebe. Casting je opravdu vydařený a herci mezi sebou mají výbornou chemii (zejména Kentovic rodina). Tyler Hoechlin je skvělý Superman i Clark Kent a Elizabeth Tulloch je zase excelentní Lois Laneová. I u představitelů dvojčat Kentových měli tvůrci šťastnou ruku. Generál Sam Lane v podání Dylana Walsche je také bravurně zahraná postava. Trochu horší je to se záporáky, kteří nejsou nikterak zvlášť originální. SPOILER ALERT!!! Kdy už se konečně tvůrci vymaní z nudného "Zodovského" stereotypu? I když musím přiznat, že první setkání s člověkem s kryptonskými schopnostmi bylo lehkým šokem nejen pro samotného Supermana, ale také pro mě. Z původního záporáka "černého Luthora" se nakonec vyklube antihrdina John Henry Irons alias Steel z paralelní dimenze, který je ovšem zahrán naprosto skvěle Wolé Parksem. Další výrazný záporák Morgan Edge se nakonec ukáže jako Supermanův nevlastní bratr (s vlastní pevností v poušti a extra ošklivým otcem), který byl rovněž poslán na Zemi, aby zde obnovil Krypton... KONEC SPOILERŮ!!! Akce i díky štědrému rozpočtu vypadá naprosto famózně. Zaměření se i na typické rodinné trable v superhrdinské rodině je příjemným osvěžením. Seriál dokáže několikrát slušně překvapit. Tvůrcům patří rozhodně velký obdiv za to, že si troufli na něco zcela nového a doposud na obrazovkách neviděného a nebojí se bořit ani zažitá dogmata. 90% ()

Season 1 (2021) (S01)

Season 2 (2022) (S02)

Druhá série pokračuje v nastaveném kurzu i tempu první řady. Plynule se navazuje na předešlé dějové linky a dále se rozvíjejí. Co mě trochu mrzí, je to, že Superman není se svými schopnostmi až tolik výjimečný. Už v první řadě disponovala jeho schopnostmi celá řada postav včetně laické veřejnosti a v druhé sérii je to ještě patrnější. Vláda má vlastní "superlidi", z X-kryptonitu se stala široce distribuovaná droga, kterou zkusil ve městě snad každý druhý včetně mladistvých studentů atd. Tohle celé Supermana trochu degraduje jako postavu z pohledu výjimečnosti. Nicméně lidé k němu stále vzhlíží jako k symbolu naděje. Všechny epizody znovu tvoří jeden komplexní ucelený příběh. Celá zápletka s Bizzarem se vyvinula trochu nečekaným, avšak zajímavým směrem. Většina postav si prochází poměrně zásadním vývojem. Jsem rád, že se trochu rozšířil okruh postav, které znají Clarkovu pravou identitu. Akce je opět na vysoké úrovni, jen se mi zdálo, že se tentokrát místy trochu šetřilo na vizuálních efektech, ale je to spíš výjimka. Hlavním tématem jsou i tentokrát rodina a vztahy - navíc nyní s přesahy do inverzního světa. Alternativní verze známých postav dokáží občas překvapit (zejména Jonathan Kent). Finále je efektní a velkolepé, avšak trochu uspěchané a zkratkovité. Některé pasáže by si zasloužily podrobnější vysvětlení (vznik Bizzara, přívěsek a tak dále). 85% ()

Season 3 (2023) (S03)

Třetí série opět těsně navazuje na konec té druhé. Za trochu podivných okolností byl vyměněn představitel Johnatana Kenta. Ale změna proběhla naštěstí celkem citlivě a na novou tvář jsem si zvykl relativně rychle. Navíc mi možná toto méně "frajírkovské" podání Johnatana sedí i o něco více. S Jordanem mlátí puberta a navíc mu jeho superschopnosti, které zdědil po otci, začínají stoupat tak trochu do hlavy. Cítí se omezovaný, nepochopený a nedoceněný a svým rodičům občas i značně nevybíravým způsobem vzdoruje. Lois zatím do toho všeho bojuje s rakovinou, což má pochopitelně dopad na celou rodinu. Tal se usadil v inverzním světě a je zde už jen párkrát zmíněn. Lana a Kyle Crushingovi se namísto utužování vztahu skutečně rozvedli. Hlavním záporákem je Bruno Manheim, který ve snaze nalézt lék na rakovinu nepěkně experimentuje na smrtelně nemocných pacientech. V posledních dvou epizodách se na scéně objeví z vězení čerstvě propuštěný Lex Luthor, který prahne po pomstě. Nutno říct, že Luthor je v tomto ztvárnění opravdu charismatický záporák, který dokáže působit až démonicky. Třetí série je z neznámého důvodu o dvě epizody zkrácena a končí trochu překvapivě obřím cliffhangerem (což pro předchozí finálové epizody nebylo typické). Tvůrci se zjevně nechali inspirovat seriálem Krypton, kde Doomsday vznikl podobným způsobem jako zde. Avšak tohle není ten "Doomsday". PS: Je trochu úsměvné, že John Henry Irons si dělá starosti kvůli stěhování do Metropolis a dojíždění za Lanou, když se svým oblekem je tam za tři vteřiny. 80% ()

HBO Max zrušilo Doom Patrol a Titans

HBO Max zrušilo Doom Patrol a Titans

26.01.2023

Špatné zprávy pro fanoušky DC seriálů. Mluvčí HBO Max totiž potvrdil, že současné čtvrté řady Titans a Doom Patrol budou zároveň posledními. Pro server The Hollywood Reporter zástupci streamovací… (viac)