Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

filmfanouch

I u Na nože: Glass Onion se Rian Johnson projevuje jako šikovný žonglér, který zvládá pracovat s několika scenáristickými narativy a přitom všem pořád držet diváka v šachu. Na delší debatu by bylo probírání ohledně toho, co v prvním Na nože fungovalo či nefungovalo lépe, Rian Johnson ovšem ukázal, že případy Benoita Blanca mají i do budoucna solidní potenciál. Od Netflixu příjemný vánoční dárek, který téměř zvládá zapomenout na podprůměrné kvality jejich průměrné tvorby.... ()

DJ_bart

Rian Johnson opět prokázal, že je nejenom hravý režisér, ale ještě hravější scénárista, který umí s diváckým očekáváním obratně manipulovat jako málokdo v současný filmový branži. Glass Onion je totiž zábavná ansámblová detektivka, která převrací pravidla who-dun-it žánru prdelí naruby tak zábavně, že to snad ani možný není. Za mě fakt extrémně poutavá žánrovka, kterou budete chtít vidět hned znova, aby vám neunikla žádná maličkost či detail.... PS: Daniel Craig hrající ve vaně Among Us je všechno co potřebuju k Vánocům ()

Shakers

Dvojka nie je zlá, ale jednotka je oveľa lepšia. Prišlo mi to dosť pomalé zo začiatku a trvalo dlho, kým sa to rozbehlo a predstaví sa príbeh, pretože minimálne prvú pol hodinu, viac menej neviete o čom to vlastne je. Nakoniec som sa chytil na návnadu (flashbacky a vysvetľovanie), ktorú scenárista a režisér Rian Johnson hodil do hry a tak som sa bavil až do konca. Strih je naozaj výborný a jednotlivé scény zapadajú do seba ako skladačka. Po nemastnom a neslanom úvode som sa nakoniec aj začal baviť a užíval som si ďalšie Craigové vyšetrovanie, no záver ma zas trošku sklamal, čakal som viac, prišlo mi to trošku odbité, takže tu štvrtú hviezdičku dávam s odretými ušami sa super strih, kameru, príbeh a zasadenie diania na ostrov. A Casting je tiež trošku sklamanie potom, čo sme videli v prvom diely. Zhrnuté a podčiarknuté, slabšie ako jednotka, stále však pekne a zaujímavo natočené. 75% - 4* ()

Big Bear

Knives out jsem samozřejmě viděl a tak jsem si říkal, že i s přihlédnutím k té sadě slavných hereckých jmen, by to mohlo být dobré. První třetinu filmu jsem ale tak nějak přetrpěl, vůbec mne to nebavilo a u pokusů o vtip jsem se nesmál. Dalo se ale tušit, že řada věcí zdánlivě nelogických je filmu zdůrazněna pro jeho druhou polovinu a zejména závěrečnou část. Nepletl jsem se. Po té třetině se film kupodivu rozjede až do vskutku efektního zakončení. Nic nového ale film nepřinese. Je to jako kdyby jste koukali na sterého dobrého Hercula nebo Agathu, kteří po několika vraždách v luxusním letovisku sezvou přeživší do jedné cimry, kde všem rozklíčují kdo že z nich a proč je ten padouch s prackama od krve. Stejně jako u Knives out je konec překombinovaný a poslepovaný z indicií tak šíleně, že ani divák znalý detektivek nemá dle mého šanci odhalit o co vlastně do poslední chvilky jde.  Jako zábavná ptákovina to ale docela funguje i když ke konci jsem už musel kouknout na zbývající stopáž. Dávám tedy za 3 ubrousky. * * * ()

JohnnyD

8+/10. Rian Johnson to dokázal. Po tom, čo nakrútil jediný dobrý diel novej ságy Star Wars, sa mu podarilo nakrútiť aj dobrý Netflix film. Mám vlastne len dve výčitky: po prvé mohlo to byť kratšie (stačilo osekať dlhočiznú expozíciu) a po druhé na Knives Out skvelo fungovala tá klasická komornosť, príbeh o sci-fi pohonnej hmote a podobne sci-fi vile tomu uberá trochu čara (naopak by som chcel vidieť viac z bytu Benoita Blanca!). Odhliadnuc od toho je to opäť bravúrne zrežirovaná, zahraná i napísaná žánrovka, kde sa Rian Johnson hrá s rôznymi vrstvami príbehu (ako s tou titulnou cibuľou). ()

Nin

Glass Onion je velmi komediální detektivkou a vlastně mnohem víc funguje ta komediální část, než ta detektivní. Celá recenze zde. (7/10) ()

Madsbender

Disrupt the system. Rian Johnson to opäť dokázal. Tentoraz nie tak pôsobivo, ale o to zábavnejšie a ešte subverzívnejšie. Diabol sa skrýva v detailoch, ďalšie zhliadnutia sú nutnosťou. ()

Cappuccino

Daniel Craig a Janelle Monáe tvorili skvelé duo. Škoda niektorých slabších postáv a trochu neuspokojivého záveru. Inak pokračovanie Knives Out znova ponúklo skvelú a zábavnú zápletku so super prostredím, ktorá ani na chvíľu nenudila. ()

HAL

Zabíjení zvesela a hravě jak když si hrají děti na pískovišti. Rian Johnson dostal to nejdražší pískoviště a ty nejlepší hračky, tak si s nimi blbne s nezměrnou razancí, a je to všechno přehnaně jen jako, ale to ho vůbec nezajímá, hlavně že je zábava. A faktem je že mě to opravdu baví víc než ty smrtelně vážně se tvářící filmy z konkurenční detektivní série Kennetha Branagha, i když tady není tak slavná předloha. Nebo možná právě proto? ()

liskam

Nějak se to celé  vleklo.  Nějak mi chybělo pořádné napětí. Nějak se mi nechce věřit, že by centimetrovej deníček zastavil kulku. To by Rusům stačili místo vest staré školní atlasy světa, pokud s nimi teda už neztopili místo dřeva.... 3* 68% ()

Goldbeater

Spokojenost. Není to taková detektivní pecka z čista jasna a nedá to divákovi doslova tečku jako první Na nože. Na vině je rozbouřený konec, kdy se z toho tak trochu stává anarchie. Na druhou stranu jsem letos málokdy byl do filmu tak ponořen, abych se mu pokoušel přijít na kloub - což jsem nepřišel, palec nahoru za některé zvraty. Glass Onion zkrátka stále funguje jako zcela vtahující "whodunnit" a bude vás bavit. A palec nahoru i za velmi nápadité a věcné cameo role, z nichž dvě vyznívají v současném kontextu velmi, velmi vzácně. ()

mzss1

[10%] Je až neskutečné do jakých sraček se tato záležitost, coby volného pokračování KNIVES OUT z r.2019 dostalo. Právě, že ten původní film mi docela sedl, bavil mě. Prostě taková detektivní, inteligentní, nadlehčená satira. A tohle? Opravdu škoda slov. 1* dávám z milosti (za prvé kvůli Craigovi a prvnímu vydařenému dílu). Už ten úvod mě absolutně nebavil, k tomu to hloupé spojení do doby začátku covidu. Ještě, že Craig měl roušku jen za začátku, jinak bych film okamžitě vypl. Nebudu to nijak prodlužovat. Děj mě absolutně nebavil, postavy mi přišly naprosto příšerné, a to i bohužel včetně Craiga, který mě ani zde moc nebavil. První hodinu jsem ještě měl bdělou pozornost. Poté došlo k „první“ vraždě, pak se film vracel do vzpomínek a těžce a nudně se to táhle až do finále, které jakoby dávalo smysl, ale k čemu mi to bylo, když mě to celé dost frustrovalo a byl jsem otráven ještě druhý den. Absolutní zklamání, těšil jsem se na to dost. :( ()

kingik

To je satira, napsal! Boháč (Edward Norton) sezve svou starou partu přátel na své sídlo situované na odlehlém řeckém ostrově. Účastníci dorazí v počtu sedmi - Janelle Monáe, Kate Hudson, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Dave Bautista, Jessica Henwick a Madelyn Cline. Osmým účastníkem je vyhlášený detektiv Benoit Blanc (Daniel Craig), který sice nebyl pozván, ale i tak mu pozvánku kdosi poslal. A když je večírek v nejlepším, jeden z hostů začne mít po požití skleničky alkoholu příznaky otravy, po kterých zemře. V tu chvíli se detektivní práce ujímá detektiv, jehož vzorem je stará románová detektivní škola. A to se původně měla řešit fiktivní vražda inkriminovaného boháče. Je dobré zdůraznit, že detektivky si tentokrát divák užije podstatně méně a na řadu přichází až někdy v druhé polovině více jak dvouhodinového filmu. Do popředí jde totiž satirický tón, který pro českého diváka může být v nejrůznějších odkazech a podtextech poněkud složitější, a tato linie nemusí být pro něj tak úplně záživná. Je evidentní, že Rian Johnson obdivuje zesnulou Angelu Lansbury, ústřední hrdinku seriálu To je vražda, napsala!, kdy jí dokonce tento film v titulcích věnoval. A stále pomrkává na Agathu Christie. Zpočátku to hodně vypadá, že máme před sebou variaci na její slavné detektivní dílo Deset malých černoušků. Koneckonců, samotný Benoit Blanc je takovou modernější verzí proslulého génia Hercula Poirota. Ale nestane se tak. Především ve filmu dojde jen na jeden mord, což je k docela málo. Přivítal bych vícero vražd. A struktura filmu není natolik neproniknutelně propracovaná, aby to byla pro diváka naprosto neřešitelná záhada. Přednosti pokračování tentokrát netkví v absolutní sofistikovanosti zápletky, i když je příslušně záhadná, ani v geniálních úsudcích a dedukcích samotného detektiva, nýbrž v pestrém hereckém obsazení, mnohem zajímavějším než v předchozím filmu, a také v daleko působivější režii a scéně, prošpikované zajímavými detaily. Markantní slabinou je přepálená stopáž, kdy se sice film vyloženě nevleče, ale i tak mu chybí větší odpich. A právě střihač mohl vyvinout větší aktivitu v rámci dynamického posuvu A za nemalou slabinu se také dá považovat skutečnost, že režiséra nenapadlo svléknout Kate Hudson a Jessicu Henwick, kteréžto v bikinách docela dost pánské oko provokovaly. První detektivní případ Na nože byla víceméně průměrná detektivka, která měla hodně unylou režii a průhledného vraha. Pokračování pod záštitou Netflixu ukázalo nalité finanční prostředky, kdy technická a scénografická část filmu vypadá kvalitně a originálně, a také neméně prokázalo, že Rian Johnson umí schopně režírovat i netradičně  tematicky kombinovat. A Benoita Blanca třeba nevidíme naposledy. 7/10 ()

dr.horrible

Typické o triedu slabšie pokračovanie. Prepálené, vykonštruované, s nezaujímavými postavami. Tá scéna, kde Janelle Monáe rozbíja všetky tie veci je ovšem cool, ne že ne. ()

Sobis87

Spíš než hra s detektivním žánrem to je tentokrát především hra s divákem samotným prostřednictvím postupného dávkování informací, změny perspektiv, nechronologického vyprávění atd. Johnson jakožto vypravěč má prostě řemeslo pevně v rukách a hraje si... hraje si hodně zábavně, hraje si s perfektními herci, hraje si hodně s mizanscénou, s odkazy, se satirou na současný svět plný influencerů, politikaření a překroucení reality. Do toho navíc ještě ten futuretro nádech starých bondovek...no prostě vymazlená záležitost, která nestačila ani na minutu nudit. Jiné než první díl, ale to neznamená, že i horší. ()

Anderton

O triedu nižšie ako prvý prípad. Čo je stále celkom slušné hodnotenie. Glass Onion poteší svojou štruktúrou, kedy zrazu začneme sledovať udalosti v retrospektíve, avšak samotné rozuzlenie neprekvapí snáď ničím. Dokonca ani tým, akým spôsobom bude vrah potrestaný, tam by som dokonca onú pomstu považoval za dosť veľký prečin voči úcte k umeniu. Problémom je aj to, že všetko sa rozbehne až v tretine stopáže, čo je pri takto dlhom filme dosť problematické. Herci sú všetci fajn, ale vyložene nikto neohúri. ()

Frajer42 odpad!

Zatímco první díl se mi více než líbil, tak tenhle selhal hned na několika frontách. Zásadní problém mám s krajně debilním scénářem, který v sobě neskrývá jediné zrnko zajímavosti. Děj je nesnesitelná píčovina a je obrovský omyl, že něco takového bylo vůbec vypuštěno do světa. Postavy jsou napsané tak neuvěřitelně nezajímavým způsobem, že jsem měl obrovský problém tuhle píčovinu vůbec dokoukat. Bavil mě vyloženě jen Daniel Craig se svým luxusním přízvukem. Nikdo další mi nepřišel ani mikroskopicky zajímavý. Jedna nudnější postava než druhá. Stopáž byla zbytečně krajně přepálená. Tenhle blábol by se hravě vešel do 90 minut a každý divák by byl spokojenější. Totální ztráta času. Zejména první polovina je zcela nesnesitelná a věřím, že se přes ni spousta diváků vůbec nedostane. [10 %] ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů