Vychováni vlky

• USA Raised by Wolves
USA, (2020–2022), 14 h 58 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvorcovia:

Aaron Guzikowski

Sci-fi seriál Vychováni vlky od mistrného vypravěče a filmového tvůrce Ridleyho Scotta pojednává o dvou androidech – Otci a Matce – pověřených výchovou lidských dětí na tajemné panenské planetě. Když začnou náboženské rozdíly ohrožovat soudržnost rozrůstající se kolonie lidí, androidi zjistí, že ovládat lidskou víru je zrádný a obtížný úkol. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (13)

Raised by Wolves (2020) (S01E01)

Blade Runner dal androidům emoce a "duši". Vcelku to fungovalo, šlo o klasický byť romanticko-naivní vývoj umělé inteligence tak, jak ho vidí spisovatelé a tvůrci sci-fi. Od té doby se bohužel Scott tohoto konceptu drží a výsledkem jsou kverulantší androidi z Vetřelce, resp. Promethea. Většina lidí včetně mě to kousala dost ztuha, ale Ridley si z toho nic nedělá a v Raised by Wolves zašel dokonce ještě dál. Celý ten koncept se mi nelíbí, vlastnosti a schopnosti androidů nedávají smysl...prostě jakožto člověk hledající i (především) ve sci-fi logiku, jsem hodně rozčarovaný. Lacinější výprava by mi byla úplně šumák, kdyby byl svět a postavy Raised by Wolves věrohodný. Působí to celé spíš jen na efekt (afekt) a jakoby to vymyslela žena, která nemá o sci-fi potuchy, nebo nějaký mlaďoch...nebo staroch, který zamrzl v osmdesátkách. Uvidíme co bude dál, ale pokud se hraje podle těchto pravidel, je téměř vyloučené, abych výrazně změnil názor. ()

Virtual Faith (2020) (S01E03)

Tak se z toho stává spíš takový hybrid sci-fi a fantasy. Mithristé s plastovými štíty, tunikou s obrázkem, přilbami jako křižáci, příšerky... . Pro hardscifíky, kteří jedou na Expanse, Devs a podobných, tohle úplná mňamka není. Ale jako výplň do období, kdy je sci-fi mrtvo to jde. ()

Nature's Course (2020) (S01E04)

Několik dobrých momentů se proplétá s vlídně řečeno hloupostmi, jako je třeba pobyt Matky v simulaci, kde sleduje něco z perspektivy, co prostě externí simulace ukazovat nemůže, nebo neschopnosti Otce... . Zatím to funguje jen na pár neotřelých nápadech a v této epizodě i na zajímavě se vyvíjejících vztazích. Nicméně je to pro mě podobně nespokojené sledování, jako u posledního Star Treku...trochu marné čekání na něco co nedostanu. V konkurenci třeba Expanse, nebo Devs, Humans...tento seriál zaostává ve všech ohledech. ()

Infected Memory (2020) (S01E05)

Chlap který znásilnil ženy ve spánku...co s ním na vesmírné lodi uděláte? Já bych ho poslal vstříc hvězdám...bez skafandru a bez trenek. Humanisté by ho asi zavřeli a plýtvali tak jídlem. Tvůrce seriálu...nasadí mu na hlavu kýbl s ostny, to asi aby nemohl hlavičkovat v přáteláku dozorci vs jeden vězeň...nebo aby mohl napíchnout někoho, kdo by mu na ten kýbl chtěl něco nakreslit. Ale to není vše...ke kýblu nafasuje androida, který ho hlídá. Ale pozor...kdyby to nestačilo, tak tvůrce vymyslel, že když mu někdo kýbl sundá, nebo nebude android v jeho blízkosti, anebo pokud se někdo pokusí androida přeprogramovat...chlapovi vybuchne hlava. Že je to detail? Takových smyslnedávajících věcí je tam plno. ()

The Beginning (2020) (S01E10)

Dle hodnocení usuzuju, že nejsem sám, kdo nad tímto sci-fi paskvilem zlomil hůl. A není se čemu divit. I když v tom nejspíš nemá Ridley Scott prsty, protože jde o adaptaci knihy, po poslední epizodě se vůbec nepodivíte tomu často citovanému spojení s Prometheem. Přitom mě osobně linka s androidem v Prometheovi bavila víc, než ten zbytek o vetřelcích a tvůrcích. Kdežto u tohoto seriálu je právě ten způsob, jakým jsou androidi pojmuti, hlavním důvodem, proč jsem se už od první epizody nechytil. Korunu všemu dodal ten náboženský kontext. Jenže jsem byl zvědavý, takže jsem dokráčel až k poslední epizodě (doufám, že celého seriálu). Byl jsem tedy svědkem toho, že původně naprogramovaní androidi na to, aby z dětí vychovali pacifisty, najednou děti chválí za to, že jsou válečníci, sledujeme, že androidi mají čistě lidské emoce, že superschopnosti, kterými byli schopni zničit vesmírnou loď, nebo partu vojáků, nakonec nestačí na zabití jednoho metroveho hada, že se najednou přepnou do režimu, kdy se o děti nestarají...výčet nesmyslů, které jakoby vypadly z hlavy člověka, který asi nikdy nečetl Asimova, Hainleina,nebo Clarka, by byl dlouhý. Za mě je to solidně udělané, ale podle otřesné předlohy. Jestli máte rádi seriály, jako Humans, budete těmito androidy zhnuseni stejně jako já. Vychováni vlky není ani trochu chytré dílo, scénář je mizerný, takže se logicky ani postavy nemohly chovat přirozeně... . A poslední epizoda jakožto propojka k Prometheovi...vyprskl bych smíchy, ale nakonec z toho bylo jen útrpné pousmání. ()

The Collective (2022) (S02E01)

První řada se mi hrubě nelíbila. Způsob jakým autor pojmul androidy, debilní linka s náboženstvím a konečně wtf závěr s hadem. Nebýt Nadace, tak primát nejhoršího sci-fi seriálu patřil Guzikowski slátanině. Zvědavost je ale sviňa, takže jsem checknul, jestli se třeba tvůrci nepoučili. Přestože je první epizoda lepší, než většina z první řady, pořád v ní spousta věcí nedává smysl. Solidní výprava i pár fajn nápadů, z ní dělá aspoň průměrnou podívanou, ale ona už ta předloha je prostě mizerná. Tady se mělo stát to, co se bohužel stalo v případě Nadace...nenechat z předlohy kámen na kameni. Ale pokud k tomu došlo....pak neměl tento seriál vůbec vzniknout. ()

Seven (2022) (S02E02)

Místy je to tak divné a hloupé, že by to mohlo působit až směšně, ale bohužel...nějak se nemůžu přimět ani k tomu úsměšku. Pokud by umělá inteligence někdy v budoucnu fungovala takto...bylo by lepší vrátit se zpět k Alexe a Googlu. Tato epizoda byla navíc z kategorie těch, co připravují půdu pro zajímavější pokračování. Masochismus mi velí, ještě vydržet a mrknout na další epizodu...pak se rozhodnu, jestli dál plýtvat časem. ()

Good Creatures (2022) (S02E03)

I to je možnost, jak odvést pozornost od některých hloupostí a dát zapomenout, jak špatná byla předchozí řada. Udělat epizodu, která je velmi pestrá a výpravná, nacpat do ní skelet mimozemského androida, hybridního hada, uspořádat mini androidí fight, ubrat na náboženských žvástech.... . Nebudu pokrytec a přiznám, že tentokrát mě tato epizoda zaujala ()

Control (2022) (S02E04)

I na tak mizerném základu, jakým byla první řada, se nakonec podařila postavit vcelku zajímavá epizoda. Jenže ani tentokrát se tvůrci nevyvarovali hloupostí, takže je to spíš efektní, nežli kvalitní. Ale stejně jako naposledy... nenudil jsem se a blbosti jsem byl schopen přejít jen úšklebkem. Je to i tím, že se děj vyvíjí zajímavým směrem. ()

King (2022) (S02E05)

Ingredience sice vypadají fajn...obří hadi, androidi, mimozemšťani, jiná planeta...ale ani po tolika epizodách to nemá ani hlavu, ani patu a pořád to skřípe, když jde o logiku. Pominu drobnosti, kdy někdo dá do plechovky dva slimáky a vytáhne jich šest, podivná oživení, uzdravení, získávání víry... . Prostě načančaný seriál s mnoha atraktivními prvky, kterému chybí uvěřitelnost, ale hlavně postavy, na kterých by divákovi záleželo. Dívám se jen ze zvědavosti, co se zase bude dít za divnost, kterou tvůrci načnou a půjdou od ní hned pryč. ()

The Tree (2022) (S02E06)

Velká divočina. Autorovi nelze upřít fantazii a je velká škoda, že se postavy chovají tak hloupě...nebo nepravděpodobně. Pasáž s porodem byla pitomá celá. Přitom by se k tomu finálnímu momentu, který byl ok, dalo dostat chytřeji a elegantněji. Bohužel je ta scénáristická tupost rušivým elementem, který odsouvá stranou to dobré, čím zatím druhá řada příjemně překvapuje. Zvláštní fůze sci-fi a náboženství, která se může zajímavě rozvíjet. Snad to tvůrci nepodělají nějakým "překvapivým" zvratem. ()

Feeding (2022) (S02E07)

Originální nápady mají tentokrát navrch. ()

Happiness (2022) (S02E08)

Tak tentokrát, už je to krapet překombinované a ta snaha neustále překvapovat, je kontraproduktivní. Vlastně tam neprobíhá nic normálně, všechno se podílí na rozvíjení dalších křižovatek... . Na jednu stranu fajn, na druhou...je to spíš zajímavá exhibice, než příběh, na který bych se těšil. Pohání mě jen zvědavost. ()

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

13.08.2022

Apple TV+ si pro sebe v poslední době ukradlo spoustu velkých talentů a jinak tomu nebude ani na následujícím projektu. U tvorby seriálu Sinking Spring, nové krimi z prostředí města Filadelfie, se… (viac)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Amazon Studios pořídilo práva na seriálové zpracování kultovní sci-fi Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta a rovnou tak oznámilo, že chystá hrané pokračování ke snímku Blade Runner 2049 od Denise… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů