Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

Phobia

"Útěk z Alcatrazu" je čistokrevným předchůdcem "Vykoupení z věznice Shawshank", to prostě bije do očí, najde se spousta shodných prvků. A pokud jsem "Shawshanku" dala 5* a řadím jej ke svým nejoblíbenějším filmům, bylo by spravedlivé stejně ohodnotit i jeho staršího bráchu. Jenže tenhle film na mě prostě neudělal takový výrazný dojem, nevyvolal tolik emocí a postavy mi tolik nepřirostly k srdci, nezanechal ani mnoho scén, jaké bych si pamatovala i dlouho po letech... To vím, pač jsem si včera při sledování uvědomila, že tohle už jsem určitě před několika lety viděla. Sečteno a podtrženo: velmi dobře koukatelné, zaujalo, nenudilo, obsažená klišé a předvídatelnost, podobně jako výpadky logiky (fakt podle skutečné události?), ráda odpouštím, vždyť ve své době musel být "Útěk z Alcatrazu" špičkový divácký zážitek a ani dnes to není o mnoho horší. 79% EDIT (+mírný SPOILER): trošku jsem v závěru postrádala informaci, jak dopadl Charlie Butts... ()

Hrabka

Skvělý útěk z vězení, navíc podle skutečné události, paráda. Právě fakt, že je film natočený podle skutečné události, mu dodává tu pravou šťávu. "Michael Scofield z Prison Breaku se asi trochu přiučil." Útěk jak má být, navíc nejasný konec je ten nejlepší. Klintystůta moc nemusím, ale tady ta role mu prostě sedla. 90% ()

kinej

Vytknul bych jen, že se film omezuje téměř na technický popis útěku. O postavách se toho divák moc nedozví, kupodivu víc o těch vedlejších a téměř nic o hlavní, což z nich dělá neurčité a nevyzpytatelné odříkávače dialogů. Takže ve je jen to co označuje jeho název, nic víc. To důležité, o čem film hlavně je, však Don Siegel zvádnul velice dobře. Útěk samotný je natočen profesionálně, jakmile dojde na věc, těžko se od dění odtrhnete, protože čím blíže se blíží útěk, tím více atmosféra houstne. Pokud by tvůrci nedeklamovali, že se jedná o zfilmování skutečného úniku, tak bych neveřil. Přeci jen papírové hlavy s nalepenými vlasy, či kutilské sváření lžičky jsou už za hranicí uvěřitelnosti. ()

Fiftis

Príbeh podľa skutočnej udalosti o jedinom evidovanom úspešnom úteku z Alcatrazu nehovorí o tom, či bol dotiahnutý do konca - je však presnou rekonštrukciou a záznamom jej priebehu. A zároveň klasickou väzenskou drámou, kde sa osudy tamojších, miešajú do jedinečného koloritu nenávisti v kontraste s priateľstvom na život a na smrť. ()

Shakers

Lepšie ako som očakával. Clitn Eastwood a jeho výraz, za ktorým sa vždy niečo skrýva sa sem náramne hodí. V podstate sa jedna o taký pomalší film, ale výprava, väzenské prostredie filmu a dobra hudba pridávajú filmu zaujímavú atmosféru, k tomu si prirátajme Clinta a jeho šikovné nápady a dostane nadmieru vydarený film. 80% - 4* ()

lamps

Siegel a Eastwood v plné síle a kráse. Sice si vždycky říkám, co všechno by se mohlo při tak těžkém plánu pokazit a že únik z nedobytné pevnosti je prostě vyloučený, ale o to víc si závěrečné vysvobození vždy užívám a nikdy mě neomrzí. Prostě klasika, která nikdy nezestárne.. 85% ()

Pepinec

"Utíkej Clinte, utíkej, utíkej; košili modrou nesvlíkej, nesvlíkej." Mimický minimalista Východní dříví dokazuje, že k útěku z Alcatrazu Pár přátel stačí mít, k tomu příručku Kutila Tima a "seru na vás" výraz ve tváři. Po jeho lekci bachařskému sboru mám pocit, že opustit nepozorovaně Alcatraz bylo snazší než odejít na tajňačku z baráku za holkama. ()

JohnnyD

7/10 Filmové spracovanie jediného ako-tak úspešného úteku z Alcatrazu s Clintom Eastwoodom v jeho klasickej hereckej polohe (alebo aj inak: hrá to, čo vždy). Solídne remeslo. ()

Boogeyman

Hodně klišovitý film o útěku z vězení a je jedno, jak moc sám tyhle klišé určil! Eastwoodův hrdina je nepříjemnej jak rýma a neustálé jentaktak záchrany mi začly fest lézt krkem! ()

Indiana

Skvělý film, prostě klasika (i když co vim, tak to hodně lidí nezná, což je chyba). A navíc v tom kromě skvělého Eastwooda hrají i další z mých nejoblíbenějších herců - Fred Ward a Danny Glover. ()

sheen

Stará klasa do které se Clint neskutečně hodil. Jeden z těch starých filmů které můžu dokola. Po projekci jsem se musel podívat na Skálu xD Aktuálně shlédnuto na velkém plátně [Kino Ponrepo] ()

Ruut

Tu siegelovskou chlapskou tvrdost tu nějak nevidím. Eastwoodův hrdina spadl z nebe - nechápu souvislosti? Gradace děje? No v poslední pětiminutovce ... Příště se raději obrátím na detectiva Calahana z regulerního bezalcatrazovského San Francisca. ()

S.Quentin QUALE

Copak nějaký Shawshank.....lepší než tohle je jen Zelená Míle. Uznávám, že pár naivních scének se tu najít dá, ty jsou ale plně vykompenzovány celou řadu hutnoatmosférických dalších. Doporučuju! ()

misterz

Celkom slušná dráma o úteku z väzenia. Všetci tvrdili, že je to nemožné, až na jedného - Franka Morrisa. Ten neprajníkom ukázal, ako sa dá dať zbohom Alcatrazu, rafinovane premyslený plán, musím uznať. V podstate ide o veľmi jednoduchý dej. Divácku pozornosť upriamuje hlavne všetko, čo sa točí okolo príprav na samotný útek. Je tu ale aj dosť veľa negatív. Napríklad na môj vkus väzenské prostredie bolo až príliš sterilné a väzni až príliš prestarnutí. Navyše až na jeden výraznejší konflikt si tu všetci nažívali v pohodovej harmónii a vzájomnom porozumení. Chýbali tu konflikty, chýbala tomu reálnosť prostredia a tiež viac černochov. Emotívny náboj mohol byť tiež výraznejší. S odretými ušami nadpriemer. 70/100 ()

mzss1

(65%) ÚTĚK Z ALCATRAZU, coby v podstatě jeden z prvních filmů odehrávající ve vězení. Navzdory tomu, že je to staré, tak mě to relativně bavilo. Nenašel jsem žádné hlubší zápory, ale naopak nemůžu ani hovořit o nějakém větším nadšení. Rozhodně jsem se nenudil, jak tu někteří píší. Úvod je rychlý, asi moc nezaujme, poté se to do poloviny snímku drží pomalejším tempem. Ale stále je tu na co se dívat. Především skvělý Clint Eastwood zde ze všech herců jasně dominuje – stačí vidět ty jeho pohledy … Ostatní herci už tolik výrazní nejsou, ale budiž … včetně Dannyho Glovera, kterého bych zde snad ani nepoznal. Nějaké ty aspekty s ohledem na vězeňské téma jako je šikana atd – to je zde trochu utlumeno, ale stále je celkově na co se dívat – počínání bachařů, život ve vězení apod. Jen, když je to ALCATRAZ, tak bych si představoval mnohem přísnější režim, chvílemi mi to přišlo až moc pohodové. Hudba zde téměř ani nebyla, ale nevadí. Ta druhá půle snímku mě bavila už více. Věnuje se už výhradně plánem útěku. Takže dojde i na nějaké to napětí. Jenže úplný závěr (posledních pár minut) – to mi přišlo dost urychlené. V rámci toho, že je to podle skutečné události, tak to mohu pochopit, ale i tak. Na to jedno shlédnutí se to dá vidět úplně v pohodě, ale víckrát bych si to nepouštěl, znám lepší filmy s touto tématikou. ()

IQ Tiqe

O útěku z Alcatrazu. Co víc na tom komentovat? Že mám rád filmy s plánem, s útěkem; a i když jsou takhle přímočaré a – jak píše Djkoma – působí na dnešní dobu lehce zastarale, mně to ke spokojenosti stačí. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 7 ()

Anderton

Po mnohých filmov s podobnou tématikou mi útek z Alcatrazu pripadal málinko fádny. Možno to chelo vidieť pred 20 rokmi a bol by som spokojnejší. Taký klasický mainstreamový útekový film, nič viac. Možno ak to budú dávať niekedy v telke znovu, zmením názor a prikloním sa k väčšine, predsa je to už nejaký piatok, čo som to zastihol náhodou v noci na Nove. ()

Frajer42

Eastwooda žeru, ale viděl jsem mraky vězeňských dramat, která ve mne zanechala mnohem silnější zážitky. Tohle bylo prostě taková nějaká tuctovka, u které se člověk nijak závratně nenudí, má se na co koukat, ale nemá to co více nabídnout. No zkrátka Shawshank si z tohoto filmu vytáhl pouze to lepší a dal vznik mnohem kvalitnějšímu filmu než jakým je tohle. Špatný počin však Alcatraz určitě není. Zlatý střed * * *. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)