Oklamaný

• USA The Beguiled (viac)

Během občanské války Severu proti Jihu je těžce zraněný voják Unie John McBurney (Clint Eastwood) od jisté smrti zachráněn mladou dívkou z nedaleké jižanské internátní školy. Když se rozhodne ukrýt ho v bezpečí internátu, jsou zdejší ženy a dívky zprvu šokované, ale nakonec se vojákovi rozhodnou pomoci, ačkoli se jedná o nepřítele. John se postupně zotavuje a ženy v jeho okolí začínají být jedna po druhé okouzleny jeho nezaměnitelným šarmem. Atmosféra ve škole začíná houstnout, ve vzduchu visí příznaky žárlivosti, lsti i zrady... Legendární herec, režisér a skladatel Clint Eastwood zde předvádí opravdu výjimečný herecký výkon, který dle mnohých světových kritiků patří mezi jeho nejlepší. Toto dílo je navíc nejoblíbenějším filmem režiséra Dona Siegela (Drsný Harry, Útěk z Alcatrazu). (oficiálny text distribútora)

Klajnik

Před pár lety jsem na IFFKV viděl Oklamanýho od Sofii Coppoli, ale až nyní jsem zjistil, že se jednalo o remake. nedokáži být tak přesný, jak bych chtěl, protože mezi shlédnutími obou filmů uplynulo asi 6 let, ale řekl bych, že se mi oba filmy líbily zhruba stejně i když každý z trochu jiných důvodů. Tento film mi přišel herecky a dramaticky slabší (méně napínavý) než remake, ale rozhodně byl filmařsky stylovější/zajímavější a v kontextu doby musel být i poměrně odvážný. Rozhodně je to jeden z nejzajímavějších filmů s Eastwoodem v hlavní roli, ale řekl bych, že ho sráží právě jeho herecký výkon. On byl vždycky tak trochu dřevo, což nevadí v případě rolí uměřených drsňáků nebo polohově jednostranných postav. Zde se však nachází ve svízelné situaci a na každou postavu hraje něco trochu jiného, ale já mu to moc nevěřil, protože mi ten herecký výkon prostě nepřišel dost dobrý. Filmu by taky pomohl vztahově propracovanější scénář s důrazem na nuance a mnohoznačnost. Součástí napětí by mělo být to, že divák neví, co od jaké postavy vlastně může čekat, a napínalo by ho, jak se věci vyhrocují v kombinaci s očekáváním toho, jak to celé dopadne. Po shlédnutí by divák mohl více rozebírat, na koho padá vina a co by kdyby... Výsledek však na kvalitativně dobré úrovni udržuje (krom námětu a tématům scénáře) několik filmařsky zajímavých momentů (jako když protagonista maže ředitelce med kolem huby, ale do toho jsou prostřihány záběry na skutečnost). ()

krvavamera

oživuje jižanskou minulost, nepřítel není o nic lepší než přítel, cizinec není o nic lepší než rodinný příslušník, bílí o nic lepší než černý a ženská o nic lepší než muž. nikdo není bez viny, nikdo není dobrý ani špatný a nakonec svým způsobem zaplatí všichni. podobných příběhů o "americké minulosti" příliš není, trochu víc postavy poznáváme pomocí voice-overů (myšlenek) a nic neodpouštějících flash-backů. "Raný" Eastwood opět perlí, ještě víc Don Siegel, kterej má prostě svůj styl a perlí za každého počasí. ()

LucyW.

Nemůžu si pomoct, ale postavy Clinta Eastwooda jsou obvykle chytré... Johny McB. není. Jiné vysvětlení jeho chování mě za celou dobu nenapadlo (lépe řečeno, těch pět dalších možných motivací jsem musela zavrhnout). A nekompromisní hvězda dolů za naprosto nevyužitý potenciál, protože to téma bylo tak moc slibné... ()

sandinista

Nikdy nevěř ženské! A tady se to potvrdilo na 101% :-) Čekal jsem nějakej mazec z americké občanské války a ono se z toho vyklubalo komorní drama o humanitě, lásce a žárlivosti. No, chudák Clint. To, co se napřed jevilo jako ráj, nakonec přerostlo v docela dobré peklo. Trochu se mi vybavil film Misery nechce zemřít. 720p ()

Kangaroo

Neobvykle neeastwoodovská podívaná plná zvratů a zmatenosti s dost neočekávaným finále.Těžko uvěřit že film vznikl ve stejném roce jako Drsný Harry. Vřele mohu doporučit i divákům kteří Eastwooda moc nevyhledávají. ()

MickeyStuma

Clint Eastwood je znám především v drsných rolích a to jak ve westernových, tak i v akčních snímcích. Ale co takhle snímek s gotickou romantickou hororovou atmosférou? Je sice fakt, že se dobou příběhu blíží právě k westernům, neboť se příběh odehrává v době války Severu proti jihu, ale tím se to jen dotýká a to ještě velice okrajově. Máme tu dívčí školu, kde chovanky mají z blížící se války přirozený strach a když se objeví zraněný voják John McBurney, který je navíc z řad nepřítele, život se všem přeci jen poněkud změní. Každá je jeho přítomností určitým způsobem vzrušena. Dojde k sympatiím, žárlivosti, pochopení i zradě. Děj si pohrává především se strachem žen, u kterých nelze předpovídat, co u nich kdy čekat. John tak sám neví, na čem vlastně je. Téměř psychotropní atmosféra je vskutku až děsivá. Pocit šílenství a beznaděje je ztvárněn impozantně a dá se říci, že všichni pojali excelentní výkon. V pozici Johna by asi chtěl být málo kdo. U Clinta skutečně role neobvyklá, ale zvládl ji stejně dobře, jako všechny ostatní. ()

Lucas87

Film se silným erotickým nábojem, který se odehrává během války sever proti jihu... C.E ty nadržené ženské všechny nezvládl, naopak oni ho zpracovali, že skončil v pytli. ()

Maximilianus

Zranený Clint Casanova hrá šachovú partiu s troma ženami, ktorá nakoniec nedopadne, ako dúfal. Ochudobnený o jednu končatinu dáva priechod svojej skutočnej povahe, čo má za následok jeho smrť. Výrazný výkon Clinta, na tú dobu výborný film, koniec do určitej miery hororový. ()

Tamdydam

Stačila drobná korekce ve scénáři a byl bych nadšený. Ale i tak se mi tento film moc líbil. Kdyby se tu v názvu žánru objevil mimo jiné i psychothriller, výhrady bych něměl vůbec. Ty jsou nakonec beztak osobního rázu a nemá cenu je tu rozebírat a zbytečně tím prozrazovat děj. "Oklamaný" je určitě jeden z nejlepších a nejpropracovanějších filmů ( konkrétně ze dvou ), co jsem zatím s Clintem viděl. A ža jsem jich viděl dost. U těchto starších snímků vždycky zalituju, že nehrál více už jako mladý a konkrétně v tomto snímku hlavně nad tím, že byl v té době ( a vlastně až dodnes ) zaškatulkován a téměř výhradně obsazován do rolí akčích drsňáků. Ve filmech jako tento, nebo třeba Medisonské mosty je skvělý. Stačí mu pár slov a pohledů a ty ženský člověk naprosto chápe. Jenže když byl mladší, jako tady, bylo to samozřejmě ještě věrohodnější ()

Emafera

Naštvat bandu ženských, co neviděly chlapa kdovíjak dlouho se nevyplácí. A hrát to s nimi na všechny strany už vůbec ne. A to s tou želvou mě fakt naštvalo. ()

ostravak30

Clint Eastwood a Don Siegel spolu v tomto období spolupracovali poměrně často. Vždyť ve stejném čase natočili i mnohem slavnějšího Drsného Harryho. Pravda je, že i přes opět kvalitní výkon C. E. jsem se u tohoto filmu opravdu nudil. Víc než válečný thriller mi snímek přišel jako drama s rádoby romantickými prvky. Vždyť voják postupně oblbnul většinu dívek a řadu z nich i přefikl. A žárlící ženy vzájemně na sebe, různého věku a navíc v jižanské dívčí škole, to tedy drama rozhodně neslibuje, pokud se nehodlají povraždit mezi sebou. Film navíc nevypovídá ani nic moc o době, vlastně by se, až na výjimky, mohl odehrávat kdykoli. Že si to ale hlavní hrdina neošéfoval a nepočítal s takovou okolností mě trochu zarazilo. Místy se zdálo, že je připraven na mnohé. Zajímavé také je, že se jedná o první snímek, na kterém si slavný herec vyzkoušel i roli producenta. ()

sharka.68

Hraje vojáka Unie..nelze jinak....a ještě to ke všemu dávají 13.9. v 0:50 hodin na Primě....no ono je to 14.9. , ale v programu je to nacpáno v nočním vysílání v neděli:-) ()

sirrgulo

První polovina snímku mi přišla být místy i docela vtipná. Zraněný voják se octne v dívčí škole nepřítele a rozehraje s nimi osudovou hru. Poté co jednu z nich svede snímek ztratí svou vtipnou část a ženské se mu opravdu hnusně pomstí. Až jsem si říkal jestli si to opravdu zasloužil. ()

blondboss

Ničím veľkolepý priemerný vojnový snímok, ktorý rozoberá ľudskú psychiku s dôrazom na hlavné negatívne medziľudské vzťahy, pričom Siegel to povedie až k záverečným vyhroteným momentom. Eastwood skvelý herecký výkon, ostatné dievčatá v zásade len komparz. Nehovorím, že je to zlé, ale videl som už omnohol lepšie snímky z tej doby. 65 % ()

allegria

Na dobu, kdy film vznikl, je to až neuvěřitelně zdařilé dílo. Clint Eastwood jako vždycky skvělý, ale i ostatní - ženské - herečky velmi dobré. A i když se celý děj odehrává v komorním prostředí prakticky jednoho domu, je to napínavé a člověk se ani chvilku nenudí. A možná jsem cynik, ale výsledná pointa ve mně vyvolala upřímný smích. Komedie to ale rozhodně není! ()

moriero

Před třemi dny jsem nejprve viděl unylý remake s Farrellem. A už tehdy jsem nějak věděl, že Eastwood tomu dá v originále šťávu. A jsem rád, že jsem se nemýlil. Clint je prostě řízek, co musí působit pozitivně na obě pohlaví. A s těmi děvčaty si pohrával daleko víc než Farrell. Šalamounsky to rozehrával na všechny strany. A nechápu, proč v remaku nepoužili ten výtečný motiv s černošskou otrokyní. Vlastně byl originál lepší úplně ve všem. No a u té mučivě dlouhé amputační scény jsem se teda ošíval, jako by mi někdo dloubal pletací jehlicí do ledvin. Za mě 85%. ()