Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Mr.Ripley

Simply FABULOUS! Od dob Gilmore Girls tu nebyly kulometnější dialogy s takhle precizními pointami (čestnou výjimkou Mrs. Maisel - což je ze stejné tvůrčí "stáje"). The Great pravděpodobně nesedne každému a přízemní remcalové budou mručet nad historickými nepřestnostmi (čti odvážným autorstvím). Pro takové mám jediné doporučení. Výbušnou hlavní dvojku na vás! S01: 80% ()

hanagi

*Občas pravdivá historie - přesně podle tohoto návodu jsem k seriálu přistupovala. Neočekávala jsem seriózní životopis, ale jen to, že se možná sem tam najde i zrnko pravdy na té velkolepé mystifikaci ze života Kateřiny Veliké. A musím přiznat, že jsem se bavila. ()

venison

Po S01: Tohle odlehčené podání překroucené a ohnuté historie asi není úplně můj šálek čaje, ale zpracování je natolik originální a odlehčené, že jsem pohodlně vydržela u celé první série a pravděpodobně se chystám na druhou. Většina hlavních postav je na pěst, obsazení vesměs nesympatické, místy je to lacině vulgární, ale tempo příjemně odsejpá, styl vyprávění je svěží a Elle Fanning je naprosto k sežrání. Co se mi na seriálu líbí je to, že ve mě vzbuzuje zájem o pravou historii.. Po S02: Druhá série se statečně drží úrovně té první. Pořád se nedostane do topky mých seriálů, ale tak nějak zvráceně jsem nucena koukat na další díl.Plusové body za vynikající Gillian Anderson, která perfektně "dorostla" do rolí matek na pěst. Gillian Anderson ()

fabecc1222

Letos se ty komedie opravdu nedaří, zatím všechny (Avenue 5, Jednotky vesmírného nasazení, a teď Veliká) jsou pro mě spíše zklamáním, z nichž je Veliká zatím to nejvíc veliké. Do "občas pravdivé historie" se tak zřejmě velké množství černochů v RUSKU! v 18. století?!?!, ach jo... Také mám problém i se samotnou Kateřinou, která je v mnoha případech dost nesympatická, a v rámci převracení historie by mi tak nevadilo, kdyby třeba tvůrci zabili jí, a Petra nechali žít. Humoru sem zatím také moc nedohledal, dost často se mi spíše stávalo, že jsem si nebyl jistý, jestli se mám smát, nebo spíše trnout hrůzou, jestli to tvůrci myslí opravdu vážně. ()

vyfuk

Jako v případě poslední doby obecně, to prostě nedávám. Je těžko říci čím to je. Asi tím, že zajímavé téma, které chce být pojaté hrozně humorně, ale zároveň je ultrakorektní. Seriál měl jednoduše slušný a humorný náběh. Později se ale už asi po třetím díle začne točit v naprosté spirále ničeho a nějakých umělých konfliktů, které jsou zajímavé asi jako argumenty voličů SPD. Humor spadne jako sebevrah z Nuseláku a ze snahy udělat show korektní zároveň je mi blbě. Protože jasně... poradce cara byl Ind. Běžný hrabě v Rusku byl černoch. Jasně. Proč rovnou z Jelcina příště neudělat Hispánce. A tohle už není o nějakém konzervatismu nebo zpomalenosti. Tohle je prostě naprostá stupidita, který nemá žádný argument. Škoda no. Jako film by to fungovalo. Možná. Ale tohle je prostě až ubohost, se kterou odmítám ztrácet čas. ()

andalin

To je tak, když si nezjišťujete nic o tom, na co se chystáte koukat. Kateřina mi byla doporučena a když jsem si asi v půlce uvědomila, že se jedná o seriál od tvůrců The Favourite, bylo mi jasný, že to je zase pseudo historie, ze které se prd naučím. Ale je to sranda. Baví mě vlastně i dohledávat, co se skutečně stalo, takže ve finále mi to vlastně něco dá. Plus je tu Nicholas Hoult v jeho pro mě asi nejzajímavější roli. :D ()

Daddko odpad!

Poddaní Jeho Veličenstva (hooligans a klokani) nemôžu nikdy natočiť dobrý historický film o Rusku, ich cároch alebo čo i len jednoduchom mužikovi. Nikdy Rusku a myslení Rusov nerozumeli, nerozumia a nebudú rozumieť. Treba ostať radšej pri téme pirátov, koloniálneho plienenia prípadne utekania z Francúzska (Dunkirk) ktorý prehodnotili na hrdinský čin. ()

anura

Za druhou polovinu série ubírám jednu hvězdičku. Seriál se zbytečně vleče, některé díly nesdělují absolutně nic a Kateřina nebo spíš její představitelka je v závěru k nesnesení. Historická nepřesnost mi ze začátku nevadila, ke konci naopak. ()

Hanys_

Takový mix Favoritky a Smrti Stalina, možná ještě víc dovedený do absurdna. Akorát teda škoda že je to jen ta "občas pravdivá historie", protože Hoult jako car Petr je fantastický. Huzzah! 7.5/10 ()

Janega

Podtitul seriálu Občas pravdivá história sedí tomuto seriálu úplne. Celé je to preromantizované, komicky dramatické a postavy vykreslené až detinsky čierno-bielo. ()

Pavkan

Kombinovaná slabost pro ruské dějiny a Elle Fanning mě nepřipraveného přivedla k tomuto seriálu, a náramně jsem si v něm porochnil. Náladou, nekorektní poetikou, originálními dialogy a Nicholasem Houltem mi tak připomínala Favoritku, že jsem si řekl, že to nemůže být náhoda. A ona nebyla. Snad to nadšení po prvním dílu nikam nevyprchá. ()

Drirr

Je to drze neurvalé, až groteskně přepálené a roztomile zábavné. A zároveň to má pod zdánlivě povrchním pozlátkem ukrytý docela chytrý scénář a velmi osvěžující herecké výkony - v čele hlavní dvojící Fanning-Hoult, která si skvěle sedla a je radost ji sledovat. Zároveň ovšem ruce pryč, pokud čekáte jakoukoliv historičnost nebo historickou atmosféru carského Ruska. Seriál je naprostou fikcí, která nemá s historií společného nic na žádné úrovni. Je to spíš postmoderní multikulturní přisprostlá pohádka pro dospělé, kde na patře ucítíte víc suchý britský humor než jemné tóny ruské vodky. ()

Alaitos

Nevím, komu můžou zrovna zde vadit černoši na carském dvoře. Dyť celý tento seriál je historický nesmysl. Výborně napsaný a zahraný historický nesmysl. ()

angloumene

Veliká nabízí jiný pohled na dějiny Ruska. Ne že by byli tak docela pravdivé, ale o to tady ani tolik nejde. Neskutečná dávka cynického humoru, sex, intriky, genderová nerovnost. Vše dokonale zabaleno a naservírováno v divácky přívětivém ději. Super, po dlouhé době seriál, který opravdu strhl. ()

Myshkin

Těžko se mi přiznává, že mě to vlastně ukrutně baví. Když člověk přijme fakt, že z historie se nic nového nedozví, že nic ruského neuvidí ani neuslyší, a že humor je to opravdu ulítlý, může si vychutnat dobrou konverzační i situační komedii, kde vzletné ideály dopadají na hubu a všichni si dělají srandu ze všech. Škoda jen, že humoru je podřízeno úplně všechno a spousta vývojových linií je nedotažených nebo přímo odfláklých. ()

Klajnik

Kdyby to bylo jako favoritka, určitě bych to dokoukal, ale tohle za ten čas nestojí. Nebyl bych proti, kdyby tvůrci seriálu překroutili historii kvůli kvalitám samotného díla. Tarantinovo překrucování mě přivádí v úžas, špičkově baví a konkrétně v Tenkrát v Hollywoodu to dává i smysl, protože takhle by všichni Američani chtěli, aby se to stalo. The Great by však byla lepší, kdyby se držela více historie, protože by ten příběh mohl být zajímavý. Trocha satiričnosti by do toho padla, ale humor vyžaduje cit, kterého je jak šafránu. Vtip Veliké je založený na stylu celého projektu, kterému se ve svém chování podřizují jednotlivé postavy. Někdo píše, že je to vylouhované, ale já bych to rád rozvedl. Celé je to protkáno jakousi rokokovou nedramatičností. Nic se tu nebere vážně. Celé se to nese v takovém "haha" dojmu, ale je to spíše nudné a otravné. Postavy tu na sebe můžou být vrcholně hnusné, ale nikdo si z ničeho nic nedělá. Je to samoúčelně nadsazené pro účel vtipného vyznění, které se však nedostavuje? Asi tak. Veliká svůj humor zakládá na bezohlednosti cara Petra III. (jenž je zde vylíčen jako rozmazlený a neschopný egomaniak, ačkoliv takový ve skutečnosti nebyl) jehož činy mají sloužit jeho vlastnímu pobavení i přes ponížení druhých. Car šouštá manželku nějakého svého pobočníka prakticky vedle něj a on si to nechává líbit - přijímá to, protože carovi se musí vyhovět. Naivní carovna očekává cara v loži o svatební noci a povídá služce, jaké moře rozkoše očekává (o čemž básní asi 30 vteřin a divákovi je jasné, že to dopadne k jejímu zklamání). Car jí během minuty napustí, zatímco se baví se svým pobočníkem o rybách. Carovna pak jen pronese, že byla trochu naivní a jede se dál. Tyhle situace mají být vtipné, ale nejsou. Celému tomu pak chybí uvěřitelnost a drama, protože všechny postavy jsou tak nerealisticky nadnesené svojí volností ke všeho dění. Nic z toho, co se během prvních tří dílu dělo, nemělo sílu. Je to fakt strašně vyprázděné. Dál se na to dívat nebudu, protože nevěřím v kvalitativní nárůst. Ztráta času. 1/5. Anglicky mluvící ruská šlechta taky nepůsobí dobře. Má mluvit francouzky! Rusky ne - Ruština byla jazykem pro plebs. ()

Renfield

Občas pravdivá historie, je ještě velmi nadsazené "tvrzení", ostatně stejně jako děj. Veliká by se ve skutečnosti měla odehrávat ve fiktivní zemi a vlastně i časech, do kterých se nějakým nedopatřením dostalo několik skutečných jmen. Příběhové přepálení je mi ale sympatické, některým hercům doslova padne (samozřejmě Nicholas Hoult), přesto si ho tvůrci mohli alespoň občas odpustit. Dramatické scény totiž především díky němu nepůsobí tak silně, jak mohly, ono když je každá nakonec svým způsobem zlehčena, je rázem po dramatu. To je vzhledem k hlavnímu tématu série velká škoda, přeci jen například takové rozdávání zákusků a mnohé další. Patrné je to především v druhé polovině, kde humor částečně ustupuje a vyprávění díky tomu slábne. Naopak velkým kladem je obsazení a samozřejmě prostor pro vedlejší postavy, který například Adam Godley, či Douglas Hodge využili na výbornou. Jako velké překvapení vnímám i zde výbornou Elle Fanning, v této roli jsem si ji dovedl představit snad nejméně a právě sem mi nakonec sedla nejlépe! Otázkou je, jak tomu bude v další sérii, ve které její Kateřina jistě projde velkou změnou. Ovšem celá série stojí a padá (takže v tomto směru nepadá) s famózním Nicholasem Houltem! Pokud tvůrci hodlají Petra zabít, budou mít do budoucna hodně velký problém. Taková oslava na počest raněných vojáků, otrava, či procházka po paláci v císařových nových šatech, to jsou vyloženě jeho scény a podobných je tu mnohem více. Z větší části díky němu mi tato extrémně alternativní historie sedla, doufám, že nebude příliš těch, kteří si ji budou vykládat jako tu jedinou pravdivou. 75% ()

cingi.t

Elle Fanning a NIcholas Hoult predvádzajú to najlepšie, čo vedia v prudko satirickej historickej komédií. To si treba uvedomiť ako prvé. Nie je to historická dráma ani životopisný film o Kataríne Veľkej. Kto to nepochopí, ten nech si pustí Viasat History a "and go fu*ck himself, huzzah!!" 4,5* ()