Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Techno thriller jaký tu ještě nebyl a asi jen tak zase nebude.Co všechno dokáže NSA udělat s odborářským právníkem je až trochu šokující. Radši zahazuju mobil,propisku,hodinky a koukám se do bot,jestli v nich nemám štěnici ()

Master19

Opravdu kvalitně natočené. Někdy se devadesát minut táhne jako šnek, ale tady dvě hodinky utečou jako voda. Zdálo se mi, že druhá půlka s Brillem byla trošku přepísklá, ale zato měla mnohem větší šťávu. Celkově vzato jsem si hodně užíval thriller, který nesahá po sci-fi prvcích (odposlech na 10 km, ultrainfra kamery...) a neběhá v něm nesmrtelný hrdina s dokonalými svaly. ()

sskrblik

Zcela jednoznačně prvotřídní thriller se skvělým Genem Hackmanem a Willem Smithem. Skvělé scény, slušná akce a hlavně nervy drásající atmosféra vás nenechají ani na chviličku klidnými. Vřeje doporučuji, určitě jeden z nejlepších thrillerů co jsem viděl. ()

VanTom

S ohledem na blockbusterový původ představuje 'Nepřítel státu' sofistikovaný paranoidní technothriller, z nějž závažné otázky zneužívání nepřetržitého sledování/odposlouchávání kohokoliv v zájmu "národní bezpečnosti" nepatřičně netrčí. Ovšem závěrečné "oplácení stejnou mincí" záporákům, kdy na ně byly použity jejich vlastní metody, si tedy mohl více vychutnat (a ne je všechny pouze postřílet). Jinak Scottův epileptický střih tu zatím jen nesměle vystrkuje růžky a stejně potvrzuje, jak moc má režisér akční řemeslo v malíku. ()

lykan9

Vynikající akční film se špionážní tematikou. Film má sice něco málo přes dvě hodiny, ale ty uběhnou tak rychle, že se člověk nestihne ani vzpamatovat. Film výborně ubíhá a nedá člověka ani vydechnout. Měl jsem z Nepřítele státu dojem, že je to mnohem lepší verze filmů Michaela Baye. ()

Sany33

Viac ako 20 rokov po svojom vydaní je tento dobre premyslený film o vládnom dohľade a zbrojení prostredníctvom politickej príslušnosti stále závažnejší. Vyvoláva dôležité morálne a politické otázky, pričom nie je subjektívne prehnaní. Najlepšie je to bez zhrnutia. Will Smith a Gene Hackman predvádzajú vynikajúce výkony, zatiaľ čo Jon Voight a nepreberné množstvo hereckých predstaviteľov doplní zaujímavé obsadenie. Technicky dobre vykonaný, príbeh nikdy neuberá na tempe. Dôrazne odporúčam tento film, a to najmä namiesto modernej big-tech cenzúry a elitárskej kontroly nad vládnymi organizáciami. Vďaka vulgárnosti, sexuálnym odkazom a hlboko politickým témam sa "Nepriateľ štátu" najlepšie hodí pre zrelých mladých dospievajúcich. 98% ()

Kali4

Tady ještě Scott tak neulétnul jako v budoucnu v Dominu, ale tvůrce reklam v sobě nezapře. Tohle je skutečně cool nářez s výtečným střihem, dynamickou kamerou a hektickým tempem, které se na okamžik zastaví, jen aby kamera v poklidu oblétla hlavního hrdinu za zvuků výtečné instrumentální hudby, abyste mohli nasát tu pravou náladu okamžiku. K tomu připočtěte technické vymoženosti (i když velmi přehnané), zajímavé barevné filtry a nadstandartní herecké výkony Smithe a Hackmana. ()

mirec88

Perfektný, dosť znepokojujúci thriller, ktorý vám ani na okamih nedá vydýchnuť a celý čas sledujete, čo sa bude diať. Videl som ho už viackrát a je dosť nadčasový, lebo ako tu už niekto písal, tak po Dvojičkách sa situácia zmenila presne tak, že sledovať môžu ktoréhokoľvek človeka v mene "boja proti terorizmu." A podľa mňa to bude čím ďalej, tým horšie... Inak jeden z mojich najobľúbenejších thrillerov. ()

Kosmik 1

Velice působivý film. Napětí se střídá s rychlostí a nebo rovnou funguje obojí dohromady, a to po celou dobu filmu. Jedna akce střídá druhou, honičky, přestřelky, ale i technické vychytávky. Chtěl bych vidět podobný film ze současnosti a hlavně ani nechci pomyslet na to, jakou techniku a možnosti mají současné tajné služby. 90% ()

Killda

Finále jsem tedy čekal lepší, ale i tak nám Tony Scott servíruje velice dobrý příběh. Tahle ukázka a varování před nejmodernější zbraní současného světa mi teď nedá spát... co když mě totiž někdo sleduje?! ()

Autogram

Nepomôžem si, ale strašne ma to nudilo až k spánku. Neviem, či za to mohol aj uhuhňaný dabing na Prime, ale špionážnych thrillerov je viac ako dosť a tento svojim rozvláčnym tempom a kompletne nesympatickým osadenstvom priradím k tým horším. ()

vyfuk

Je zajímavé, že tento film je starý jako já sám a přitom se otázka "hrozby" NSA začala řešit až teprve před pár lety. V celku dost zajímavé. Skoro až podobenství. Film, který v na konci minulého století vypadal jako dobré sci-fi je dneska krutá realita. Tleskám. Hodně dobře rozpracovaný příběh s detaily, které na sebe nenechají čekat a jsou vyžité skvěle kuprospěchu celého filmu. Tohle asi ani nepotřebuje větší komentář. Dobře odvedená práce. Až nečekaně moc dobrých hvězd v celém filmu. Tleskám. ()

Jaro.Krafcik

Akčné, svižné a nápadité. Film o tom kde všade vás môžu sledovať. Will smith opäť skvelý. Ale niektoré scénky nudili. Ide o ale slušný thriller o prenasledovaní. Nič viac nič menej. 4* ()

Nepi

Skvělé a velmi napínavé špionážní drama...Výborná kamera, střih a hlavně výborné výkony hlavních představitelů (Will Smith a Gene Hacman)...místy proloženo i vtipnými hláškami a jako celek to funguje na jedničku...Asi nejlepší a nejnapínavější film od Tonyho Scotta... ()

P1tr

Ucházející thriller s prchajícím Willem Smithem disponující skvělou technickou stránkou ale bohužel také přestřelenou stopáží a spoustou nudných momentů. ()

Styxos

další skvělý akční nářez od Tonyho Scotta se skvělým Wiilem Smithem, Genem Hackmanem a Jonem Voithem. Pokud bych si měl vybrat zemi, kde bych rozhodně nechtěl žít, tak by to byla Amerika. Při pomyšlení na to, že by mě všude sledovali a prováděli mi to, co Smithovi, se mi dělá šoufl :-) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012