Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Paity

Parádní záležitost odhalující nám v moderním hávu Orwellovský svět, jaký by mohl být, ale jaký už částečně je. Velmi dobrá záležitost hrající brnkající na nervy divákům. Důležitý je také jeho vzkaz. Dejte pozor, abyste ze svého soukromí pod rouškou hrozby terorismu neukrojili příliš veliký krajíc osobní svobody. ()

Litvicek

Jedním slovem absurdní. Hlavu a patu to má, myšlenku taky ale celé je to tak absurdně neuvěřitelně neuvěřitelné, až je mi z toho zle. Dívat se na to dalo ale jen v určité scény, jinak docela katastrofa. Tony Scott uměl dělat dobré ale i průměrné filmy, tento zrovna byl ten průměrný, bohužel. ()

Hanys_

Druhá půlka devadesátek byla Bruckheimerova doba. Ten měl prsty snad ve všech top thrillerech té doby a Nepřítele státu osobně i teď po letech považuju asi za to nejlepší, co se kdy v hi-tech žánru urodilo. Teď už sice ta možnost odposlechů a špiclování pomocí satelitů asi moc neohromí, ale v době vzniku mě tohle dost odrovnalo. ()

Petr.Kocfeld

Vynikajici akcni snimek.I jako thriller dobry.Pocta thrillerovem zanru.80 procent si tento film zaslouzi.Videl jsem jej vicekrat.Dej je velmi dobry,prostredi a hudba jsou zde taky vynikajici.Nepritel statu je film,ktery ma dobry scenar a herci jsou zde vyborni... ()

Radim

Téma "Big Brother" se mi většinou zdá být trochu přitažené za vlasy (nebo spíše se modlím, aby to tak bylo), ale tento film je silně nadprůměrný. Will Smith navíc s lety nějak nabítá charisma. ()

ThomasL

Pro mě asi nejlepší akční thriller. Od začátku do konce dokonalá jízda. Je to stejně bordel, že může technika ve špatných rukou slušnému člověku do puntíku zničit život. ()

Jorge-Z

Skvělý akční thriller s Will Smithem. Není snad ani možné co a jak dnes díky technice lze pozorovat či odposlouchávat. Film má spád už od počátku a vůbec nepolevuje. Asi SPOILER. Scéna, kdy se všichni postřílejí navzájem byla zřejmě inspirována kubrickovým Zabíjením. ()

jasiska

Nepriateľ štátu je výborný film, ktorý absolútne zmenil môj pohľad na svet, najmä na právo na súkromie a všemocnosť štátu. Do istej miery je to trochu paranoja, ale ako sa hovorí: to, že si paranoidný, neznamená, že po tebe nikto nejde... ()

kill-tec

Tomuhle se sakra říká akční thriller! Skvěle Scotte, tohle se ti opravdu povedlo. Nebyla snad jediná minuta, která by mě nějak výrazně nudila a já si tak v klidu s colou v ruce a trochou domácího popcornu vychutnával toto obdivuhodné představení Smithe, Hackmana, Voighta, Peppera aj. ()

Itar

Vynikající hi-tech thriller a jeden z nejlepších filmů z dílny Tonyho Scotta. Vytrvale hektické tempo vám nedá vydechnout a díky veskrze inteligentnímu scénáři se nemáte šanci začít nudit. Když se k tomu přidá kvalitní casting (hlavními rolemi rozhodně nekonče), hudba dnes již odrostlých Zimmerových žáků a všechny ty satelitní blbůstky, jsou z toho hodně silné čtyři. ()

Hanes88

Jeden z těch lepších thrillerů v čele s famózním Smithem. Byl jsem napnutý až do konce a moc nechybělo, abych dal 5*. Kdo neviděl, ať provede :-). 85%. ()

Paldiny

Tony Scott raz v rozhovore priznal, že je len priemerným režisérom čo nemá svoje nápady, a preto musí kopírovať nápady iných. V tomto prípade to však spravil veľmi umne a prerobil Utečenca do hyper módu, po ktorom aj štamgasti z hospody nebudú zrnenie na obrazovke pripisovať výpadkom káblovky. Kritika bezpečnostných zložiek, ktoré sa chránia viac pred nami ako pred nepriateľom, je tu zobrazená v tom najstrhujúcejšom prevedení a človek si počas dvojhodinovej jazdy vydýchne možno dvakrát a aj to iba preto, že mu to režisér dovolí. Žánrová pecka. ()

Rozjimatel

Toľko známych hercov, toľká námaha, toľké prostriedky a pritom taká blbosť. V prvom rade to bolo riadne naivné, hlavne v používaní techniky (napr. vyrobenie 3D obrazu z obyčajnej kamery v obchode bolo celkom vtipné). Ďalej nefungovala psychológia, postavy boli úplne ploché, všetky dramatické situácie strašne strojené (tá partnerská kríza, to bolo niečo na prefackanie scenáristu, aj režiséra). A napokon to kazila jednotvárnosť, keďže veľkú časť minutáže tvorili naháňačky, vyrábané akoby podľa kopiráku. Napriek všetkému, film ma miestami aj celkom bavil, vďaka kvalitným hercom, občasným dobrým hláškam ("Hovoríte o sexe?") a niektorým silnejším scénam, ako napr. tá záverečná prestrelka. ()

kwoky

Už začátek se smrtí "neposlušného" politika dává najevo, že tohle bude zajímavý film. Pak se vše zamotává a zamotává a když už to vypadá, že nemůže být hůř, je ještě hůř. Jak se blížil konec, už jsem nevěřil, že se to povede nějak důstojně ukončit, ale byl jsem velmi mile překvapený. Zkrátka tohle se povedlo. Ještě bych možná přidal jednu nebo dvě technické vychytávečky a bylo by to ideální. Výborné poselství o ztrátě svobody, která byla vyměněna za falešný pocit bezpečí. ()

M.I.K.E.

Strhující, napínavý a inteligentní thriller, jeden s nejlepších jaký jsem kdy viděl. Will Smith potvrdil, že právem patří mezi elitu v Hollywoodu,Gene Hackman nestárne a drží si svůj vysoký nadstandart a slizký Jon Voight nemá mezi záporákama velkou konkorenci. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012