Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

LencaN

Blade Runner měl strašně zvláštní atmosféru. Nacházíme se v roce 2019 v Los Angeles, svět je přelidněný, většinu tvoří asijská populace, ulice jsou ponuré, zaneřáděné, mrakodrapy ještě vyšší než jaké si umíme představit a pár vyvolených dokázalo stvořit replikanty - umělé lidské bytosti. Otázka je, nakolik jsou umělé a nakolik lidské. Děj má vlastně jednoduché jádro, honbu za nyní nežádoucími replikanty a jejich "retirement", slušně řečeno likvidaci, kterou je v tomhle případě pověřen Harrison Ford... řekla bych, že v té době byl v nejlepším období své herecké kariéry. Blade Runner vás oslní efekty, ledovou/kovovou/zadumanou hudbou (i ten saxofon zněl výborně), pohledy na rozzářené město i krásnou Sean Young. Celkem psycho byla ta závěrečná honička v opuštěném domě. Mimochodem ty kulisy byly fantastické, nechápu, jak třeba docílili takového rozbořeného, původně krásného domu. A celkové provedení bylo takové nadčasové, protože bych těžko sama od sebe rozeznala v jakém roce byl film natočen. Je tu pár drsných nechutných scén, je tu romantika a vášnivé polibky, je tu prostor na polemizování o naší podstatě. Řekla bych, že dám v budoucnu Blade Runnerovi ještě šanci a třeba hodnocení navýším, prozatím to ponechám takto a nechám to časem uzrát :) ()

Ironhead

Co napsat, naprosto nestarnouci legenda sci-fi noir zanru a nejlepsi film Ridleye Scotta, coz uz ma svou vahu. Pro mne osobne zlomovy film a jeden z opravdu tech TOP meho zivota. To same lze rici i o Vangelisove genialnim soundtracku. ()

petulik

geniálna snímka bezútešnej tmavej budúcnosti, kde na každom rohu je čínsky predajca jedla alebo predáva oči či dokonalú repliku živého hada. Atmosféra filmu i príbeh sú vzrušujúce po celý čas. ()

ariari

film temno slušný ale tá hudba, ona ho vybrúsila k zvláštnemu kultovému zážitku, to je počin. niektoré skladby sú naprosto kultové Rachel's Song - Blade Runner napríklad je skvost https://www.youtube.com/watch?v=KIBKbhrniUQ a saxík- saxofón s vangelisovským majstrovstvom podaný ešteže natočili ten film, aj ked tieto skladby ho prežijú stokrát a budú sa hrať ako klasika aj o dvesto rokov https://www.youtube.com/watch?v=C9KAqhbIZ7o ()

brasek

"Klasika" žánru sci-fi nudí, nemá poriadny dej a hudba je depresívna. Silné osobné sklamanie, kedže snímok je ospevovaný ako špička v žánri. ()

PeteBuck

Asi týmto svojím komentárom aj hodnotením urazím mnohých fanúšikov sci-fi, ale akosi som si nemohol pomôcť. Ešte Kubrickovu 2001 Vesmírnu odysseu som nejako strávil, ale toto bola riadna nuda. Je mi jasné, že tam ide skôr o atmosféru filmu podfarbenú Vangelisovou hudbou, psychológiu postáv, vnútorné rozpoloženie replikantov nad ich osudmi, ale inak je to proste haluz. Pamätám si, že keď som to videl pred mnohými rokmi, tak som sa príšerne nudil, tak som tomu dal znovu šancu, ale hoci ma to na druhýkrát celkom zaujalo, stále mi tam proste veľa vecí drhne. Pardon, pán Scott, ale čo sa týka sci-fi, tak Votrelec sa Vám vydaril stokrát viac. ()

Dacsus

S knihou to v podstate okrem postáv Deckarda, Priss a Roy Battyho nemá skoro nič spoločné, vo filme chýbajú nosné prvky ako Mercerizmus, ďalej posadnutosť vlastníctvom živých zvierat, a v prípade ich úmrtia a následného ich nahradenia elektronickou a lacňejšou verziou snaha ututlať túto skutočnosť pred okolím, konkurenčná policajná stanica, schizoidná Deckardova osobnosť, jeho manželka, atď, atď. No, po opätovnom prečítaní knihy a následovnom pozretí (tentokrát final cut) musím zraziť dve hviezdy - povôdné nadšenie z niekedy 1992 sa vyparilo niekam do radioktívneho prachu. ()

zigy

Atmosférická, POMALU plynoucí podivnost. Ford (Županič) honí replikanty, to je asi to jediné, co jsem opravdu pochopil. Líbí se mi fakt, že postavy jsou nejednoznačně pojaté, to znamenám že furt přemýšlíte, kdo je vlastně ten kladný a kdo padouch. Jako v životě. Zajímavý Vangelisův soundtrack, spíše esotericko - relaxační záležitost (ne melodie). ()

Sherty

I když jsem velký sci-fi fanoušek, tak Blade Runner mě nenadchl. Chápu že ve své době mohl oslovit ostatní sci-fi fanoušky, dokonce tak, jak se to povedlo na konci století Matrixu. Tyhle otázky okolo umělé inteligence mě vždy zaujaly. Ale tady to přes slabý scénář nedopadlo. Myšlenka zde překonává slabší příběh a moc tomu nepomáhají ani herecké výkony. - 50% ()

robidusin

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. ()

paradoxman

Třicet čtyři let od uvedení do kin a ten film vypadá, jako by ho natočili nedávno. Jen hollywoodští herci dnes mluví mnohem čistější angličtinou a většina dnešních triků vypadá příliš dokonale. Tady máme kvalitní kulisy a poctivnou výpravu, které včetně masek a kostýmů dávají existenciálnímu příběhu perfektní fyzický rozměr. Dokonce i "nakamaní" herci vypadají jako smrtelníci a androidí ženy bez uzardění a dublérek ukazují přírodní ňadra. Doufám, že si Ridley dá tu práci a natočí dalšího Aliena v podobném duchu. R-rating, atmosféra důležitější efektů a důraz na scénář podpořený fyzickým výkonem hlavních představitelů. .. Já vím, jsem snílek, ale nebylo by to lepší, než další slátanina pro teenagerské publikum? Ať si hltají ptákoviny z bludiště a spol., kde se můžou identifikovat s jedním z dvaceti pečlivě nacastingovaným ksichtíků a nechají nám staré klasiky. Ridley, držím ti palce! ()

Staple

Dobře podávaná nuda. Dvakrát sem u toho filmu usnul, jak to bylo utahané a nudné. Nakonec sem překonal první půl hodinu a nechal sem se vtáhnout to tohoto nádherného světa, kde den neexistuje a televizní rosničky nejsou potřeba, protože prostě jen prší. Ridley Scott nám jen potvrdil ,že sci-fi prostě umí a ten záporák. Klidný a děsivý jako had. Škoda jen, že je to tak strašně nudné. ()

Foogas

Zvětši 224 na 176. Zvětši. Stop. Zpátky a doprava. Stop. Doprostřed a zpátky. Stop. Pětačtyřicet doprava. Stop. Zvětši 34 na 36. Vytisni mi kopii tohohle. Vstkutku lákavá vize budoucnosti, není-liž pravda? Vizuálně úchvatné, hudební podkres nadprůměrný, akorát ten scénář pokulhává. Prostřední část filmu těžká nuda, začátek a konec to jakž takž zachraňují. V osmdesátých letech to musela být nálož, zas takovou kvalitou to však neoplývá a o kultovní záležitosti nemůže být ani řeč. Lehčí podprůměr. ()

HellsAngel

Surový cyberpunk so všetkým, čo k tomu patrí. Atmosféra takmer hmatateľná. Vizuál bravúrny. Scott vytvoril remeselne úchvatné dielo, ktoré je právom označované za kult. Škoda len, že príbeh je len akousi zmesou scén s jemne naznačeným prepojením. Načrtnuté filozofické kontúry niesu správne vybrúsené a podané divákovi v stráviteľnej forme. Veľká chyba, ktorá zamrzí. Ak by sa tejto oblasti tvorcovia venovali trochu viac, mohlo ísť o jedno z najlepších sci-fi. Takto síce občas film pokrivkáva, no aj tak ide o "must-see" snímok pre každého milovníka žánru. No ak si chcete vychutnať jeho klady, musíte si čo-to pretrpieť. ()

Anetulicek

Ako popísať túto snímku. Dokonca som zvažovala, či vôbec niečo písať... V prvom rade by som rada vyzdvihla hudbu, ktorá viedla celý film, pochmúrnym nádychom. Príbeh je určite viac komplikovaný ako sme boli schopní postrehnúť... možno to bol cieľ. Každopádne, koncept dáva podnet na premýšľanie, či to bolo tak, alebo inak...Replikantov mohlo byť viac...Páčila sa mi postava Blade Runnera, ale aj herecký výkon Harrisona Forda. Ostatní samozrejme nezaostávali, Pris v podaní Daryl Hannah excelentná (naháňajúca strach, úsmev blázna), Rutger Hauer ako chladnokrvný a nekompromisný... postava neuvedomelej replikantky Rachael (Sean Young) mi neprišla až tak zaujímavá, ale neprekážala...4* ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)