Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

asfalt

Úžasne svojské a originálne. V niektorých momentoch síce rozťahané, no Vangelisova hudba to zachraňuje. Pre mňa určite jeden z lepších sci-fi filmov. ()

Torgal

Totálny triumf formy nad obsahom. Scottova/Dickova vízia budúcnosti je fascinujúca, no príbeh by sa dal zhrnúť do dvoch viet. Extrémne pomalé tempo filmu síce pomáha budovať atmosféru, ale na druhej strane to robí z filmu ťažkú nudu. Pár zaujímavých myšlienok to už na vyššie hodnotenie nevytiahne. Btw, ospevovaný Vangelisov soundtrack sa mi vôbec nepáčil (ale mne sa jeho hudba vo filmoch nepáči všeobecne). 6/10 ()

parabellum

Konečně jsem se dočkal a zkouknul jsem dnes již kultovní sci-fi podívanou. Přimo dokonalá temná atmosféra naší budoucnosti. Atmosféra filmu je velmi podobná jinému skvělému dílku Sedm, které taky podobně vyznívá velmi depresivně (stálé pršení). Spolu s Vangelisovou hudbou a meditativním tempem tvoří zajímavou filozofickou lahůdku, která zakotvila navždy vmém srdci:)) ()

Skleni

Silne povýšenecké, neprirodzené a utopistické. Také mi prišlo toto dielo od Scotta. Nevime čo sledoval básnik tým keď stvoril futuristický svet na bázy film-noir. To mi prste nesedelo. Neviem prečo, ale keby tam bolo kopec efektov, výbuchy, akcia, to by bolo možno sto krát lepšie. Takto to bolo i dosť nudné. Film nemal toho správneho ducha. A bohužiaľ, možno som ja vadný, ale film pre mňa znamenal katastrofu. Záver nejasný. I keď podla mňa Deckard neni replikant. Ďalej som sa dosť smial zo samotného príbehu a exteriérových častí. Proste kostými, kulisáž, efekty, ...všetko na bode mrazu. Ach jaj. 38% ()

Manhattan

Ano je to chytlavé a krásné pokud chcete, bohužel ale ten děj - (na toto téma se nejlíp vyjádřil POMO, a plně se s ím ztotožňuji) ()

K.a.r.i.n

Velmi zdařilá adaptace skvělé knihy (kdo nečetl, doporučuju). Ocenila jsem hlavně dokonalou ponurou atmosféru města budoucnosti, každá scéna odehrávající se venku, ať už honičky nebo jenom obyčejné průlety mezi mrakodrapy, byla skutečná lahůdka. Režii nemám co vytknout, chemie mezi Decartem a Rachel funguje, hudba je výborná a dobře podtrhuje celkovou temnou atmosféru. Jediné co mě rozesmálo, byla scéna s "moderním" počítačem 21. století :)) ()

Petyas

Absolutně nechápu proč resp. čím se tento film stal tak kultovním. Možná vizuálně je na svou dobu na vysoké úrovni, ale jinak jak scénář, kamera, tak herecké výkony mi přijdou vysloveně trapné. ()

mi-ib

Z dnešního pohledu ta budoucnost vypadá dosti nevěrohodně až naivně, ale když si člověk uvědomí že je to skoro 30 let starý film, musí tehdejším prorokům a tvůrcům tohoto snímku leccos prominout. Co jim ovšem neprominu, že podle mě nedokázali vytřískat z celkem dobrého nápadu maximum. Přiznám se, že film nedokázal zcela udržet mou pozornost, a když ještě začal v pozadí hrát saxofon, hned jsem věděl, že dalších několik minut zaplácne nudná romantika, kterou jsem tušil hned od chvíle, kdy řekli, že mezi hledanými replikanty je i několik žen. Musím ovšem přiznat, že replikantce Rachael bych asi taky neodolal. Jinak konec, který by měl všechno zachránit, je vlastně spíš k smíchu - kdy se replikant zblázní, nebo jak jinak si vysvětlit, že tam běhá polonahej a vyje. Opět ale musím přiznat, že svou konečnou řečí, nikoliv tou holubicí, mě docela dojal. S přihlédnutím k době, kdy film vznikal, dám 3*. ()

kuces

Pro mne osobně sklamání. Scifi mám strašně rád, ale u tohoto díla jsem se prostě nudil. Jediné co mě drželo u monitoru bylo vizuální zpracování a v některých momentech hudba. Upřímně nemohu uvěřit, že tento film přišel po Vetřelci. Kdbyby to bylo naopak, budiž... ()

bolf!k

Buď člověku BR sedne nebo ne. Mě dost nesedl, ten pomalý a roztahaný děj mě moc nebavil, a na nic hlubšího jsem se nedokázal soustředit. 70% ()

Grimlok

Teda pod pojmem kultovní film si představuju něco jinýho. Na rok 1982 efekty úžasný o tom žádná. Ale ten děj. První půlku filmu se neděje nic a druhou půlku se děje strašně málo. Konec zůstává mnou nepochopen. ()

LojZza

Nemam ten film rad. Ne kvuli tomu, ze se nedrzi knizni predlohy (to je dobre i zaroven spatne) ale kvuli tomu ze scenar mi prisel hrozne nezajimavy (narozdil od knihy). Fordova postava mi prisla jako kancelarska krysa a ne jako drsny detektiv, jak se mi vsichni snazi rict. Do toho krasne nepasujici Vangelisova hudba. (ne, vazne se tam nehodi) Nemuzu dat vic nez 2*, a to hlavne za efekty. ()

Fionor

Přiznávám bez mučení, že pro tenhle film jsem musel dospět. Když jsem ho poprvé viděl (v původní verzi), bylo to jen proto, že měl patinu kultovnosti a pramálo jsem chápal noirovou atmosféru a hloubku děje. Nyní, po letech od této pseudo-intelektuální zkušenosti, jsem si našel čas abych viděl Final Cut a konečně mi do sebe zapadly jednotlivé dílky skládačky. Slovy těžko dokážu vyjádřit, jak mě film zasáhl, ale jsem vděčný, že jsem měl tu čest jej vidět... ()

luccash

Možná jsem udělal tu chybu, že jsem prva četl knížku. Ale z filmu natočeném podle tak promyšleného příběhu (Do Androids Dream of Electric Sheep?) šlo dostat mnohem-mnohem víc! ()

Stíba

Nebudu zastírat, že jsem se v tomhle futuristickém prostředí necítil úplně doma ale to by až takový problém nebyl. Scotta mám hodně rád, ale tenhle snímek na svém jednoduchém a frustračně plujícím ději mi toho až na pár scén příliš neřekl. Na mě to působilo plitce, odtažitě, nevýstižně a nevím jak ještě. Pro mě je to tak stejně jako třeba Kubrickova Vesmírná odysea film, který jen vytváři rádoby hlubokomyslnou zástěrku, za kterou se ve skutečnosti přílši neskrývá. Knihu jsem nečetl a proto netvrdím, že předloha to nenabízí, ale film to podle mě ve své podstatě určitě nezvládl. ... Po pěti letech a jako předkrm k novému sequelu jsem dal filmu druhou šanci a pocit prázdnoty přetrvává dál. Nejvýznamější uměleckou stopou je tu pro mě určitě Vangelisova hudba, kterou jsem nyní o něco více docenil, ale jinak je to stále ta samá písnička s plytkým příběhem a vizuálem, který rozhodně nemůžu označit za působivý. ()

Biopler

Nádherne temné sci-fi. Brilantný film so špecifickým zvukom virtuóza Vangelisa a množstvom odkazov. Je to hypnotický film, čo nevidieť si dávam druhú projekciu. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)