Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

sebuLba

Jeden z nejlepších pohledů na válečný konflikt (podle skutečných událostí) a také jeden z nejlepších filmů mistra Scotta. První půlhodina je spíš takovým rozjezdem, ale co následuje další dvě hodiny je hotový masakr. Kulky litájí všemi směry, mrtví přibývají a atmosféra houstne.Scott nenechá diváka ani na chvíli vydechnout a pořád tlačí na pilu, že už to snad drsnější být nemůže. Ulice Mogadiša se proměnily v hotové peklo z kterého není úniku. Do toho skvělá technická stránka filmu, naprosto vynikající zvuk a výborná hudba H. Zimmera. Bravo pane Scott! ()

damdamh

První film, který jsem od pana Scotta viděl a bylo mi hned jasné, že toto je můj nejoblíbenější režisér, což si utvrzuji stále s dalšími jeho filmy. Dokonalá vizuální a zvuková stránka, skutečný obraz války, bez soucitu a zbytečného amerikanismu. ()

ForzaJuve

Když jsem na to do kina šel, měl jsem dost obavy, aby z toho zase nebyla klasická americká kravina, sloužící jako náborový leták ke vstupu do US Army. To co jsem pak viděl mě vyrazilo dech. Hlavně Sizemoreova postava hodnotící právě schválenou operaci byla perfektní. SUPER! ()

ElFifo

Když jsem viděl tento kousek v kině, tak jsem si říkal že takovou bych chtěl hrát hru...také se pak s podobnýma akcema roztrhl pytel, ale pokaždé bereme s kámošema jako etalon "je to jako Black Hawk Down". Ridley takovéto "etalony" umí a za to mu patří vřelý dík (taky za to že O.Bloom spadne z vrtulníku hned na začátku a "nevotravuje" tak další film) a dalších 5*. ()

Sethlans

Nemužu si Pomoci,ale tento film velice miluji. Má svojí neskutečnou atmosféru s výborným zvukem a hereckým obsazením. Pan Scott ukazuje, že tyto filmy prostě umí.Je to výborný válečný film plný akce u kterého se nenudíte. ()

bugnini

Možno to v zoskupení skvelých akčných scén, prestreliek, potokov krvi zaniká, ale aj tento film, ktorý je hodnotený ako akčný, má svoje posolstvo. Prakticky ho povie príslušník Delty Force na konci filmu, keď sa vracia späť do boja v meste. Hovorí, že vojna je o tom chlapíkovi, ktorý stojí alebo leží so zbraňou v ruke vedľa teba. Môže ti zchrániť život a už o pár sekúnd nato, to môžes urobiť ty jemu. Asi toto je hlavnou príčinou prečo sa v každej armáde, každej vojne, každej jednotke vytvorí medzi vojakmi "bratské puto." ()

trigan

Na efekt dobře udělaný film, ale obsah je bída. A kdo nezačne přemýšlet například o tom, co by to bylo za velitele, který při záchraně pár vojáků přijde o pár desítek vojáků, si tento "válečný" film užije. ()

Jazz150

Vynikající válečné drama s mladými, právě vycházejícímy hvězdami(Orlando Bloom, Ewan McGergor) i starými "válečnými veterány"(Tom Sizemore). Tento film vás nadchne skvělými akcemi v uličkách Somálského města Mogadishu, kde to opravdu vře. ()

Metlosch

Geniálně natočený válečný film. Audio-vizuální zpracování je dechberoucí a vtáhne vás do filmu tak, že společně s americkými vojáky prožíváte PEKLO. ()

freEDelL

Black Hawk Down. Kdo viděl pochopí, kdo neviděl ať se podívá. Film opravdu krutě popisuje situaci v Somálsku kolem roku 1993. Nejvíce je zarážející, že se to tak opravdu dělo. Hereckým výkonům nemůžu nic vytknout, samozřejmě tam nějaké ty malé chybky byly, ale nic velkého, abych to mohl vytknout. Ovšem znovu dvojice Scott / Zimmer. To je takřka 100% záruka skvělého požitku z filmu. Nebudu tento film hodnotit po vizuální stránce nebo tak nějak podobně, ale pouze co se týče věcí okolo. Že ve filmu vystupují helikoptéry, které se tohoto konfliktu účastnily, že u natáčení byli přítomni váleční poradci, kteří se akce také zůčastnili. Prostě realita. To je na tom filmu TO nejlepší. 5* ()

Zeddi

Válečný film, který je prostě jen akční a to od začátku do konce. A to akční naprosto precizně. Jistě jsou naznačené krutosi, které se v Somálsku děli a důvod proto, proč americká armáda vstoupila do Afriky, ale zbytek filmu je jen precizně ukázaný boj. ()

YOGI_BEAR

Po vlažnějším, neříkám horším, začátku, cca 30 minut, přijde ta největší řezničina v dějinách válečného filmu. Něco jako kdybyste úvodní dvacetiminutovou scénu vylodění v Normandii roztáhli na 2 hodiny. Ridley režíruje jako kdyby mu šlo o život. Tady měl být oscar. S Čistou duší se to sice nedá moc srovnávat, protože oba filmy mají úplně jiné nároky na režii, ale já to tak vidím. Akademie zkrátka není moc nakloněna na stranu Ridleyho Scotta, to že mu nepřidělili za Amerického gangstera ani nominaci, považuji za velkou ostudu. Páni akademici mají občas trochu klapky na očích. Takže očekávám, že za několik let mu tam nad hrobem šoupnou čestného a mají ho z krku. K filmu. Líbilo se mi, že film nemá žádné hlavní postavy, sledujeme asi 30 vojáků, přičemž žádný z nich nemá víc prostoru než ostatní. Nikdo nikoho nezastiňuje. Realistické a velmi naturalistické scény překvapí, obzvláště u filmu z dílny Jerryho Bruckheimera, který se většinou zaměřuje trochu někam jinam. Jeden z nejlepších válečných filmů. ()

Dexter666

Parádny vojnový film. Pre mňa rovnako dobrý, ako Zachráňte vojaka Ryana. Má to dynamiku, skvelú hudbu, drsnú kameru a postavy s ktorými človek dýcha o život. Proste sa nemôžem nabažiť (nie, nie som vymletý militarista - to v žiadnom prípade). Na veľkej obrazovke s kvalitným zvukom je to naozaj výborný filmový zážitok. ()

rajot

Ano, film je to natočenej pěkně a pro oko diváka, lahodícího po zábavě, lákavě. Škoda, že taky hodně účelově, protože tvůrci (= američani) v něm překrucujou historická fakta a zamlčujou důležité události. Přestože se Ridley Scott před natáčením chvástal, že tomu bude naopak a syrová výpověď bude pravdivá bez ohledu na to, jak film zkousne kritika a diváci. ()

Druhácena

Moc se mi ten film líbil. I když nevím jestli slovo líbím do něj pasuje, protože moc líbivý teda nebyl... Vyzvednul bych hlavně skvělou kameru, plejádu kvalitních herců, bojové scény, reálie a hlavně naprosto boží muziku. A v neposlední řadě samozřejmě myšlenku - že pomáhat lidem, "co nemají ani hovno", není opravdu žádná sranda a představa, že pošleme k válčícím a hladovějícím Afričanům mezinárodní síly a vše se jak mávnutím kouzelného proutku vyřeší, je pěkná hovadina. ()

mamutt

Dle mého názoru nejlepší válečný akční film všech dob. Takhle nějak může dneska vypadat válka a je zatraceně divoká. Ridley Scott navíc nepracuje jen s akčními scénami, aleukazuje syrovost války třeba v záběrech, kdy se řidič pokouší vytřít louže krve z hummeru. Jo tyhle momenty zamrazí. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)