Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

WathanajX

„Jen mrtví se dočkali konce války.“ U filmu jako je tento jsem nečekala nic jiného než totální akční nářez a moc jsem se těšila - no prostě na všechno. Já tyhle filmy žeru! Klady: Naprosto úžasná a dokonalá HUDBA! Zimmer no, co víc k tomu dodat… Hodně silný film, který i docela nutí k zamyšlení. Myslím, že se obecně podařilo zaměřit se nejen na problém, kvůli kterému se vše seběhlo ale i na jednotlivé postavy a jak jinak než chytit za srdce. Čistá brutální a surová ukázka války, utrpení a osudů těch, kteří do ní byli zataženi. Bez zbytečných keců okolo s nadupaným hereckým obsazením z nichž mě nejvíc zaujal Jason Isaacs a Ewan McGregor. Zápory: Já jsem byla maximálně spokojena! Hodnocení: 95 % / 10 z 10 – Tenhle film by měl vidět každý, tečka. Já si ho pustila znovu hned druhý den! (4.) ()

black_adder

Nejsem zrovna přítelem akčních filmů, ale musím uznat, že tenhle se opravdu povedl. Nejspíš mě asi dostal svou až skoro nechutnou realističností. ()

Theraphosa

Jméno Ridley Scott, ať je už podepsáno pod jakýmkoli snímkem, zaručuje vždy nevšední podívanou. Black hawk down nás zavede do zbídačeného Somálska, kde genocida a zabíjení se navzájem pro kus chleba je na denním pořádku. Aididova armáda nestrpí jakékoliv rádoby "pomocníky" ze západu, kteří se snaží zemi poskytnout zdroje jídla a nějakého toho pořádku. Američtí vojáci, kteří berou pobyt zde jako dovolenou, začínají zjišťovat, že zde vážně půjde o kejhák. Záběry bojujících Rangers a Delta Force v ulicích plných padajících helikoptér a létajících Hummerůnebo doslova ohromí. Výběr herců nemohl být lepší. Každý svoji roli prociťuje a vy věříte, že Tom Sizemore je skutečný velitel pojízdné kolony obrněných aut a Eric Bana jeden z nej týpků od Delta Force. Jediná věc, která mi ale krapet nevoní je ta, že dělat z Američanů chudáčky je v takovýchto filmech neprosto normální a poněkud....ohrané. 85% ()

wosho

K dokonalosti a páté * tomuto válečnému dramatu schází pořádný příběh a postavy. Spousta skvělých herců je zde naschvál potlačena záběry pouliční války. A Scott tu válku přenesl na plátno zatraceně věrohodně. Díky kameře a geniálnímu zvuku ( ten Oscar je zde 100% zaslouženej) je divák vtažen prostřednictvím filmu do války jako nikdy před tím. Válka je zde zobrazena absolutně reálně, bez příkrás. Jako ta nejodpornější kurva, kde se lidi mordují a při tom by mohli žít vedle sebe v míru. Jediné co Scott opravdu podělal, je zbytečné americké vlastenectví, černobílost postav (stateční vojáci made in USA x zlí a zákeřní Somálci s kalachem) a přehnaný patos. ()

kery-

Fakt totální řežba :D Když se film po pár minutách rozjede, vy otevřete hubu a zavřete jí až po titulkách. Celý film s sebou škubete napětím a nestačíte ani dýchat :D Výborný děj, výborná akce, kamera, ozvučení, efekty, prostě snad všechno co se na filmu dá hodnotit... Už radši přestanu, začíná mě na ten film brát mlsná :) ()

cab

Vysadek USA jednotek ma dulezity strategicky ukol uprostred nepratelskeho mesta Mogadisha leziciho v chudem a diktatory pustosenem Somalsku. Akce se zacne zahy vymykat kontrole a mala operace se meni v boj o holy zivot, kam musi prispechat vice a vice vojaku, aby pomohli svym spolubojovnikum z africkeho pekla. Vyborny akcni film se vsim vsudy ve kterem se muj oblibeny reziser (Ridley Scott) zase mohl vyradit a samozrejme nesmi chybet zdurazneni americkeho hrdinstvi, ktere je tak typicke pro tento zanr. 95% ()

B4TM4N

Asi budu jediný, komu se líbila více úvodní čtyřicetiminutová expozice než následná akce s nádechem reality. Na scénu je uvedeno značné množství postav, které jaksi ostříhané a zakuklené je posléze těžko identifikovat a pamatovat. Přerod ve filmu tvoří krásné záběry smečky helikoptér, ze kterých musel mít Michael Bay požitek hodný zhýralce z dílny markýze de Sade a následně puknout megaexplozí závisti. Dále přichází takřka dvouhodinová koláž tu větších, tu menších půtek v prašných ulicích Mogadiša. A právě tohle na mě působilo roztříštěně díky spoustě sledovaných skupinek, navíc mi v celém filmu chyběl v té monstrozitě opravdu epický záběr/scéna a díky délce stopáže klesá zajímavost boje, tím spíše, že akce graduje poněkud směrem dolů. Poselství bych tady nějak neřešil, známe Američany...snad jen, že se tady naštěstí nemává vlajkami a nepláče u hrobů hrdinů vlasti. Herecký ansámbl je kvalitní, ale nikdo nedostal příležitost specielně vyníknout, tak snad jen poznámka na samý okraj: Renton&Spud Reunited jsem očekával v naprosto jiném stylu, tady se žádný skotský Švejk nekoná ^_- ()

I.AM.NOT

Začátek je taková ta klasická kaše, aby se to nějak uvedlo, ukázalo se kdo je boss, kdo citlivý, kdo vtipálek a tak... Pak přijde řež, která si hraje na děsně realistickou a nepřináší nic než bojovou vřavu se spoustou zpomalených záběrů, ale osobně pochybuji, že to vypadá takhle v konfliktu, takhle akčně (?!) Možná však američani rozpoutají vždycky peklo, aby bylo o čem mluvit a v budoucnu točit. Některé záběry jsou ale geniální, což nakonec vyšroubuje tohle válečné bum bum nic výš. Zatracované Údolí stínů mi přišlo o kousek lepší, jsem holt filmový negramot. ()

dopita

Nejen že mě film nebavil, on mě navíc připadal chvílema až směšný. A to jsem to pro jistotu, vzhledem k všemožným oceněním i místnímu hodnocení, zkouknul dvakrát (během několika let). Jenže film je nuda od samýho začátku a všechna ta účinkem se míjející snaha o realističnost mě přiváděla ke spánku. Posledních asi 45 minut jsem dokoukal téměř v komatu. Dvě hvězdičky jsou možná až moc. ()

Paity

Někdy možná až veliká chaotičnost paradoxně ubírá filmu na jeho realističnosti. Ano, takové konflikty bývají nepřehledné, ale přesto by se asi neměl divák ztratit v tom, kdo, kde vlastně je a proč na někoho (ne)střílí. Nelíbí se mi tu hlavní představitel Josh Hartnett. Vypadá spíš jako kdyby dělal na vojně PTPáka a nikdy nedostal do ruky zbraň. Přesto zajímavé a na pár kouknutí to určitě bude. Především kvůli netradičnímu prostředí Afriky. ()

VIPerson

Nejlepší válečný film,jaký byl zatím natočený...jedno z nejlepších hereckých obsazení vůbec,jeden z nejlepších soundtracků od Zimmera,geniální střih i střih zvuku a zvukových efektů,kamera,režie.Já si u filmu vychutnávám každičkou sekundu i když je akční pasáž pro někoho delší,pak mu to jistě plně vynahradí závěr filmu,kde se shrnou všechna fakta (ztrát není tolik (na straně USA) přesto působí daleko intenzivněji a soucitněji než v jakémkoli jiném válečném filmu) a při nich hraje již zmíněná hudba s vokálem Lisy Gerrard a kde je čtený dopis jednoho z padlých vojáků.Je to dojemné,je to drsné,je to smutné a přesto ne přehnané. ()

ti88na

Jednoznačne môj najobľúbenejší z pomedzi všetkých vojnových film, ktoré som mala možnosť vidieť. Na tomto filme nie je nič, čo by som mohla skritizovať, ani jedno hluché miesto ani jeden herecký výkon, ktorý by mi vadil a hoci som ho už videla toľko krát, baví ma od samého začiatku až dokonca. Je natočený nesmierne živo a pútavo a chvíľami mám pocit, že sa ocitám uprostred boja. Presne takto si predstavujem vojnový film, žiadne zložité zápletky ani dejové zvraty. Len jedna misia, chyba a boj o záchranu vlastného života každého jedného vojaka, z ktorých sa v konečnom dôsledku stanú hrdinovia. ()

Burdock

Pro mě nejlepší válečný film. Velmi realistický, jednoduše a syrově prezentovaný. Nehraje si na nějaké přehnané dojáky a z vojáků nedělá superhrdiny. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)