Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

murakamigirl

Bude to asi kruté k danej téme- lenže o to tu nebeží- toto zobrazenie ďalšieho dejinného kroku do prázdna je film- film, ktorý po dvoch tretinách krvavého besnenia už začína byť celkom jednotvárny. (Tak sa hovorí: menej býva viac.) Výkony Banu, Sheparda, Hartnetta či Sizemora, aj keď to skutočne nemajú s postavami náročné, robia Black Hawk Down dokonca veľmi príjemne pozorovateľným. Hej, a ináč- nádherná kamera a Zimmerova hudba... 90- minútový masaker síce bezpečne uviazne v mysli- na nejakú dobu, zato so žiadnym z vypovedaných slov sa tak nestane. 70% (3,5*) Je ale relatívne možné, že keby som to nepozerala s takou nádchou a nemusela vkuse trúbiť a trúbiť a proste starať sa o prísun vzduchu a prerušovať tým tú úbohú snímku, dala by som viac. ()

Hwaelos

Tak tohle mě zatlačilo do sedačky. Film budící maximální zdání autenticity. Ovšem přiznám se, že mě trošičku štvalo, že pohled na běžného afričana z Mogadiša připomínal pohled na tupé, krvežíznivé zvíře. Historicky se film snaží být sice přesný, ale nulovým kontextem toho, co předcházelo dost zužuje pohled na to, za co tam ti kluci vlastně bojují. Vím, že Scott nenatáčí dokumenty, ale myslím, že když už říká, že se následeně Američané stáhli, měl by i dodat, že dostali na zadek kvůli tomu, že z humanitární mise udělali soukromý lov na Aidída. Ale co to plácám... Je to Hollywood, ne? ()

Ouwen

Naprosto epický skvost! Lhát však nebudu. Prvních 40 minut je jenom prázdné kecání, bez jediné suché hlášky, což mně fakt mrzelo, sem tam jsem nějakou zaregistroval, ale většinou se jedná o nevydařený "vtípek". A však po 40ti minutách se rozjede nevídaná spoušť, která láme všechny rekordy. Přes den jsem dohrál CoD4 MW1 a tak jsem měl chuť na válečný akční nářez a tohle je to, co jsem hledal a navíc to pokořilo má očekávání. Asi 5x mi za těch 100 minut akce padli slzy, ale ty herci... Neskutečnost! Místama jsem si fakt myslel, že sleduju skutečnou válku, herci se neskutečně do svých rolí ponořili, akce je skvělá, kamera nezná konkurenci, hudba/soundtrack, legendární!!! Navíc mně šokovalo, že kluci ve chvílích, který byli nejtužší tasily jednu hlášku, za druhou. Naprostej masakr, který nezná konkurenci. Navíc je to dle skutečnosti, takže o atmosféru, akci a napětí je postaráno. "Až se mně doma zeptají, proč jsem tam šel zpět. Že bez války neumím žít, tak neodpovím nic. Budu ticho. Jinak bych řekl, že tam mám přátelé a oni tomu nerozumí. Nepochopily by to..." ()

Terva

Tohle nechám bez jakéhokoliv komentáře. To se prostě musí vidět a umět to ocenit. Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. ()

Hismael

Ideální příklad velmi dobrého válečného filmu, vycházejícího ze skutečné události. Přímočarý děj, režie Ridleyho Scotta a hudba Hanse Zimmera, dává dohromady super podívanou. ()

moviesfan

Tento válečný snímek si často nebere servítky a ukazuje nám drsnost války (válečné operace). Velkým kladem je, že si nehraje na něco víc než by Jestřáb měl. Scott dokázal, že umí. A umí opravdu dobře. ()

Blofeld

Čas od času je třeba vidět válečný film, aby nám připomněl, jaká je ta válka svinstvo. Vizuální stránka je omračující, Zimmerova hudba výtečná a herci hrají taky výtečně, ae tak drsně a naturalisticky pojatý film by měl trvat tak maximálně 90 minut, ne 144. Takhle jsem si film musel rozkouskovat na tři části, aby to moje mírumilovná dušička vůbec ustála. ()

corpsy

Totálna brutálna vojnová pecka, ktorej sa v novom tisícročí nič nevyrovná. Nemám nič proti Ronovi Howardovi, ale víťazom Oscara za réžiu sa mal v tom roku stať Scott ( réžia je aj o technickej stránke veci, nielen o sprostredkovaní emócii - a v tomto filme je obidvoch kategórii až po okraj ). Fantastické dielo po všetkých stránkach. ()

Marek1991

Svojím spôsobom veľmi majstrovské dielo. Jeden z tých najlepších vojenských a historických o 90. rokoch zo začiatku nového tisícročia. Herecky kvalitné a to nehovoriac o režisérskej stránke. To je svetová kvalita. Hudobne je to jeden veľký zážitok na potešenie zmyslov. Veľmi emociálne dielo. O vojenskom zásahu nechcem špekulovať, to nechám pre politikov a odborníkov na túto tému. Akčné a hrdinské, zároveň smutné a realistické, ale pravdupovediac mám radšej iné filmy. ()

Jakubisko

Nejrealističtější vylíčení války. (aspoň co se velkofilmů týče) Prostor tam nenachází ani ten americký patrotismus, což je jen dobře. Perfektní hudba a atmosféra Mogadiša je naprosto neopakovatelná. Perla mezi válečnými filmy. (imho se docela divím, že američani také natočili snímek o válce, kterou celou po*****) ()

Torision

Abych řekl pravdu, tak nejsem zrovna dvakrát fanda válečnejch filmů, ale trohle mě dostalo s přehledem se vešlo do TOP3 mýejh filmů. Chytře rozdělenej film na klidovou, přípravovou a konečně válečnou část. A právě od tý poslední se prostě nedá odrthnout zrak. Prostředí je hodně válečně autentický, herci dobře vybraní, má to i kvalitní hudební podtext (H. Zimmer) a zvukově to taky nemá chybu. Dávam 1000%. :))) ()

liquido26

Určitě kvalitní a dobře natočený film, ale totálně jsem se ztrácel v bojových scénách, které byly strašně nepřehledné. Taky jsem neměl jasno v postavách, žádná z nich pro mě nebyla dostatečně výrazná a na vzdálenost tří metrů jsem je už pomalu ani nerozeznával. Ale jinak jsem si t o docela užíval :-) ()

Ajinka126

Já, zarytý pacifistika, odpůrce veškterých bojů a zbraní, musím uznat, že tento film měl důvod. Fandila jsem "svým" mužům, kteří nesli nesmírně zajímavé herecké obsazení. Jako film je to vskutku kus skvělé práce. Nemohla jsem se vynadívat na krásnou kameru a barvy ač to zní neuvětitelně. Blu-ray se skutečně vyplatil ;). Tohle je zatím nejlpeší kus, který jsem od Scotta viděla. ()

PauloZ

Řekl bych, že Black Hawk Down je můj nejoblíbenější válečný film. Obecně mám velmi rád tenhle žánr a s Vojínem Ryanem je tohle to nejlepší z žánru. Skvělý mladíček Josh Hartnett a samozřejmě pardál Ridley Scott za kamerou, který natočil jeden ze svých osudových filmů. Takouvou atmosféru, jaká panuje tu, je velmi těžké popsat, protože to nejde, to se musí vidět. Adrenalinovka se vším všudy. ()

F.man

Pro mě osobně jeden z nejvíce nadhodnocených filmů ever. Já tam prostě tu genialitu nikdy neviděl. Tak třeba se to jednou ještě změní. :) There. Technicals, nine o'clock. ()

Marsik

Ty jo, aktuálně 121. nejlepší a 52. nejoblíbenější film a navrch 87%. Mno...já vám teda nevím. Tatata. Ano, akce jsou bezvadně natočeny jako snad v žádném jiném válečném filmu. Ale sledovat 100 minut v podstatě pořád to samé, to časem omrzí. Ale známých herců je tu požehnaně, hudební podkres skvěle vtáhnul do děje a fakt, že je to jeden z opravdu mála USA filmů, kde Amíci dostanou na prdel, také kvituji. 70% ()

kleopetra

Dlouho mi trvalo, než jsem se na tento film podívala. Nemám ráda válečné filmy, ale stálo to za to! A po druhém shlédnutí dávaám do top ten. Jestli to není tím, že jsem se přidala k AČR :-D ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)