Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

MadyDollar

Človeka, kterej to uvidí dnes poprvé, už to asi neokouzlí tolik jako při premiéře. Ale věřím, že ve své době to byla neskutečná bomba. ()

rotator

Film som pozeral s odstupom času, v lepšej kvalite ako keď som ho videl na X-tej kópii VHSky. Je jasné, že technológie v tej dobe prístupné nemôžu dosiahnuť na efekty dnešnej doby. Ale aj tak mi prídu zábery tohoto filmu lepšie ako v dvojke (Aliens). Ale to, čo robí tento film perfektným sci-fi hororom je vážnosť, ktorá sa nesie počas celého filmu, ktorému na váhe pridáva odhodlanosť Ripleyovej. ()

Kontryhelka

Úžasný kultovní snímek od Ridleyho Scotta. Nejlepší sci-fi horor,který jsem kdy viděla. Vždycky se na Vetřelce a jeho pokračování ráda podívám, protože tohle dílo si zaslouží pozornost. Milovníci těhle věcí vzhůru do toho. ()

charlee.dog

Film byl natočen v roce 1979, takže letos uplynulo neuvěřitelných 40 let od jeho vzniku. Nejvelkolepější sci-fi hororový milník na poli žánru, který udal směr a podle kterého byly točeny další snímky odehrávající se kdekoliv. Ridley Scott na jinak jednoduchém námětu dokázal vytvořit tak hrůzostrašnou atmosféru. Úžasná atmosféra, silný příběh, postavy a režie. Tady není nic, co by nefungovalo. Navíc Rypleyová je v podání Siqourney Weaver skvělá. Navíc mě také fascinuje, jak "Vetřelec" vypadal, což je zásluha umělce H. R. Gigera, který vymyslel, jak bude potvora vypadat a myslím, že se mu to povedlo dokonale. Žánr horor mi přijde trochu ulehčován. Ano, vím že tam běhá Vetřelec, ale šlo z toho vytěžit více hororu. Pro mě to tedy spíše působí jako zatraceně promyšlený thriller. VETŘELEC se stal nesmazatelnou stopou ve sci-fi žánru,kterou budeme neustále obdivovat a donekonečna nás bude uchvacovat. Fantastické sci-fi zjevení, které v době svého vzniku (1979!) fascinovalo obrovskou technickou vyspělostí a uvěřitelností. A Ridley Scott si díky ní definitivně našlápl do první ligy. ()

Fun_Thomas

Film jsem viděl po letech znovu a výrazně snížil hodnocení. Z dnešního pohledu snad neobstojí vůbec nic. Opět jeden starý "kultovní" film, u kterého lidi prostě dávají nejvysšší hodnocení protože to je TEN Vetřelec od Ridleyho Scotta. Když pominu, že třičtvrtě filmu je ve tmě a nic pořádně není vidět, tak mě zaujaly dvě věci. Zaprvé, hlavne zpočátku, všichni na vesmírné lodi kouří cigarety, jak v socialistické hospodě! Zadruhé se celá posádka chová nějak nesmyslně neprofesionálě a hádají se jak pitomci... ()

Syndrom

Nejáčkovější čistě žánrový scifi ve filmu. Nezvykle přirození herci se subtilním projevem (Ashova averze k Ripleyové nebo manipulativní loajálnost k Dallasovi), šokující body obratu, poměrně sofistikovaný sexuální podtext, chytrý rázný střih a propracovaná, předkreslená kamera - tohle by mělo dělat co nejvíc režisérů - (supradetaily: na zpocenou ruku; mlíko na všeříkajícím výrazu Ashova obličeje; nebo kamerové jízdy se smyslem - úvodní sekvence jak loď přijme signál a probudí posádku; creepy přiblížení k Ashovi v laborce z pozice Ripley). Jediná chybka ve zbytečném druhém konci. Bezkonkurenčně nejlepší Scott a jednoznačně nejlepší díl ze série. Nejvíc se konceptu přiblížil, v té době ještě chudák producenty zotročený, Fincher. Když se trochu utrhnu ze řetězu je vidno, že scifi, ten nejvíc klasik nerdy žánr, je už dlouho v úpadku. Kvůli Star Wars a veškerýmu zpátečnictví, co po nich v branži přišlo. Vetřelec je v tomhle kontextu velmi hodnotný kus. ()

Trky

Můj nejoblbenější horor od roku 1995 Nákladní loď Nostromo zachytí signál SOS a huráááá, jde se zachraňovat!!!! Jááááj, ale místo záchrany se dočkáme boje o holý život s netvorem, který má místo krve koncentrovanou kyselinu a jediné, co ho zajímá, je zabíjet!!!! Kdo miluje scifi, dobré efekty v podání Pana Vetřelce si přijde na své, na takové horory se nezapomíná a za mě, mohu se na něj koukat stále dokola a nikdy mě nepřestane nudit.Mít takového mazlíčka, tak bych se nebála chodit venku ani o půlnoci :-), Ridley Scott udělal výbornou práci a nepočítám rok,kdy vznikl, kolikrát tyhle klasiky vedou stále nad nynějšími horory :-P ()

Izmo123

Druhej nejlepší horor podle ČSFD, nějaký podivný genetický živý organismus se mi přilepil na obličej, vypadá to jako kdyby ta věc mi dávala kyslík ale ne, místo toho mi dává něco co asi každý člověk očekává u tohohle filmu, ve vesmíru v kosmické lodi kde jsou lidé a snaží se zabít Vetřelce, protože ten Vetřelec může být nebezpeční, zajímavě až bych řekl strašidelně, Vetřelec s ostrým ocasem s krásnou pusinkou co má ještě vevnitř jednu pusinku, k tomu ještě dokonce vyšší než člověk s o mnohem větší inteligencí ale i když má tohle Vetřelec tak s jednou (věcí) nepočítal a to je Ripleyová která za mě patří mezi ty nejlepší až i nejdrsnější ženy v hlavní roli v hororovém filmu, PS: Nevím proč ale už od malička jsem se koukal na horory a byl to můj největší zážitek který jsem kdy zažil a to obzvlášť u tohohle filmu který mi ukázal jak má správně vypadat hororový film, jinak hodnotím: Postavy 10/10 Příběh 10/10 Horor 10/10 Sci-Fi 10/10 Celkově hodnotím ⭐⭐⭐⭐⭐ 10/10 ()

Felix22

Zajímavý crossover sci-fi a hororu (i když už to asi moc hororově v dnešní době nepůsobí). Rozhodně Vetřelec má dobrou klaustrofobickou atmosférou fungující díky opuštěnosti posádky Nostroma v hlubinách vesmíru, jehož nekonečnost je zde silně znát... A do toho je tady ten bubák. Film možná nemá tempo a může působit pomalu, než se to rozjede. Design a interiéry Nostroma a různá technická řešení jsou na vysoké úrovni (na tehdejší dobu). Inu.... "Ve vesmíru tě nikdo neuslyší křičet." ()

Fender

Na celé Tetralogii Vetřelce se mi moc líbí to, jak je každý díl odlišný a vytváří tak průřez dalším prvkům a novým způsobům, jak příběh posunout a jinak ho pojmout. Je to hlavně dáno tím, že každý díl natočil jiný režisér a každý si svůj díl pojal po svém. Vše začalo tímto prvním snímkem, který vyloženě posunul žánr sci-fi o jiný level a do toho přidal prvky hororu. Byť je tempo filmu pomalé, vytváří tak naprosto famózní, klaustrofobickou atmosféru, po které máte pocit, že slizký vetřelec stojí přímo za vámi. Jeden z nejvíce průlomových filmů vůbec. ()

PanPyzamo

Vetřelec patří mezi klasiku a ještě k tomu mezi tu opravdu kvalitní. Má vynikající příběh, hlavní hrdinku, samozřejmě záporáka emzáka a ze všeho nejvíc tomuto filmu dodává atmosféra, která je naprosto luxusní. Tohle je prostě MUST-SEE snímek, který vás nesmí minout. 9,5/10 ()

stanlyOu

jediný Sci-fi horor ktorý si tak naozaj môže hovoriť. Vesmír a ticho v súčasnom komerčnom filme nejde dokopy, tu to fungovalo a budovalo atmosféru akú už nikto potom nedokázal napodobiť v rámci sci-fi.  10/10 ()

meda2016

Viděl jsem poprvé roku 1979 za deště v letním kině. Působivost velká, o logice nepřemýšlel. Parádní úvod už titulkem. Uklimbání společným obědem námezdních  astronautů - a začal horror. Každé blikání světel na Nostromo rozblikalo kapky skutečného padajícího deště. Krásné záhadné biotechnické artefakty. Stejně záhadná pře s robotem a nemohoucnost..... ()

Lendak

Alien je dokonalým dôkazom, že staré horory budú vždy vyčnievať nad tými novými. A to hlavne svojím pojatím. Namiesto nejakých lacných jumpscarov dáva iba náznaky a celé to je viac úzkostlivé, veď samotný Votrelec sa vo filme objaví iba na nejakých 5 minút. Ridley Scott v tej dobe vytvoril jeden revolučný snímok ktorý aj dnes vyzerá absolútne úžasne a furt dokáže ľudí uchvátiť a vydesiť. Legendárna scéna, kde votrelec vystriekne z brucha musí každého napĺňať hrôza a na konci jednoducho nejde popadnúť dych. ()

RichB972

Na svou dobu se jedná bezpochyby o velkofilm - ať už vezmeme v úvahu námět nebo zpracování. První polovina filmu je zajímavější než ta druhá - především prozkoumávání cizí planety a zavlečení vetřelce na vesmírnou loď diváka udržuje v napětí. Poté již následuje jen boj o přežití, překvapení v podobě 'Ashe' a památné hlášení 'Ripleyové' na závěr. 80%   Disney+, 4k HDR, dabing ()

Lilith03

Úplná klasika, Sigourney mám moc ráda, sice jako Ripleyovou ji zas tak moc nemusím, ale zase do tohoto filmu se její charakter hodí. První díl je prostě fajn, na mě už takové retro, ale když si chce člověk dát maraton vetřelce, tak to bez tohoto dílu nejde a užijete si ho. Minimálně rozhodně neurazí. Nerada bych se někoho dotkla, ale já mám prostě radši jiné díly, třeba dvojka za mě o hvězdičku víš. ()

Grimaldi

Vidět poprvé vetřelce byl neskutečný zážitek. Rozhodně se nářadím mezi fanoušky hororů, a asi si ani snímek Alien znova nepustím, ale napětí a strach který ve mně dokázal vyvolat jsem už setsakra dlouho nezažil. Od skvěle padnoucí hudby, přes bizarně děsivý design ústředního monstra až po kvalitní obsazení v čele se Sigourney Weaver, Ridley Scott dokázal v roce 1979 natočit po všech stránkách nadčasové dílo, které se nesmazatelně zapsalo do světové kinematografie. Jsem vážně rád že jsem si své filmové vzdělání konečně doplnil a těším se jakým způsobem mě překvapí pokračování. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)