Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

vincent

Vynikajúci začiatok vynikajúcej kvatrológie. Každý z režisérov jednotlivých častí sa chopil motívu Votrelca po svojom a myslím si, že každý z nich to urobil dobre. Scott má však jedno plus a to je prvenstvo. Táto časť má vynikajúcu klaustrofobickú atmosféru, veľmi dobré rôznorodé charaktery postáv, kvalitnú stavbu filmu (statika - dynamika) a stále dobré vyzerajúce špeciálne efekty. Film Alien navrch toho poňal sci-fi ako niečo, čo už divák pozná. Už nie je potreba dlhých záberov vnútra vesmírnej lode. Postavy sa v nej naozaj správajú ako keby tam žili veľa mesiacov, vyložia si nohy na ovládací panel, fajčia, a jej interiér vyzerá dosť zanedbane. Divák sa nemusí trápiť nad vymyslenou terminológiou techniky budúcnosti v dialógoch. Hlavný je už príbeh, vzťahy medzi charaktermi (veľmi dobre zahratými), atmosféra strachu a konanie postáv v ohrození života. Všetko ostatné tvorí len zaujímavé okolie (postava votrelca, dizajn vnútra vesmírnej lode, povrch neznámej planéty, výborná minimalistická hudba, ktorá zbytočne neprečnieva) remeselne odvedené na jednotku. To všetko robí z Votrelca film, ktorý presahuje žáner sci-fi a bude pozerateľný aj o ďalších 30 rokov, bez toho aby sme sa uškŕňali nad tým, ako si v roku 1979 predstavovali budúcnosť. Čo sa občas pri sledovaní sci-fi filmov stáva. ()

ArdathBay

Mistrovské dílo horrorového žánru a další důkaz o genialitě režisérského řemesla pana R. Scotta. Director's cut je neuvěřitelně vymazlená záležitost. Úvodních 6 minut bez dialogu, atmosféra nejhustší, obsazení britských herců ( podobnost 3ky čistě náhodná ?), záběry z ruční kamery si Ridley točil sám a veškeré scény na planetě s lodí vetřelců jsou geniální. Naprosto geniální je i obsazení ženy do hlavní role. A děkuji Scottovi za neuvěřitelně sexy záběry na Weaverovou ve spodním prádle. Vzrušující i po bezmála 30 letech a nanejvýš vkusné. A oživlý Gigerovský vesmír s tou nejlepší vesmírnou potvorou vůbec. ()

BMAJTZ

Nehynouci klasika kterou proste musi znat kazdy. Tohle je film na ktery kdyz kouknete i po deseti letech tak vas bavi stejne jako poprve. ()

Devilian

Tma...Rachotící trubky v temném koridoru...Blikající světla majáčků...A najednou...Chramst! Tohle přesně je Vetřelec. Zlo, které nevidíte. Ridley prostě věděl jak natočit působivý horor. ()

KR4T4S

Nejlepší, nejkrásnější, nejhnusnější, nejinteligentnější, nejcool filmové monstrum. K tomu skvělá klaustrofobická hrůzostrašná atmosféra. Pro mě z celé kvadrilogie je nejblíž k srdci právě Scottův snímek, nejen kvůli výše zmíněnému, už pro svou komornost a revolučnost. Dvojka Vetřelci je taky jedinečná (Alien Queen bitch), jenže zde je ještě jako třešnička na dortu ta skrytá symbolika/významová rovina (no vlastně ve dvojce je taky, jenže tady je lepší...). Možná za to může i moje první setkání s vetřelcem - cca v 6 letech na Silvestra mi Vetřelci způsobili 14tidenní nespavost. Následně jsem se postupem věku dostal k jedničce a ta mě očarovala ještě víc. Na Nostromo se tak vracím rád vždy v televizi (aspoň kousek) a někdy na dvd. ()

Houda666

Vo svojej dobe vizuálne veľdielo, ktoré ešte v súčasnosti naježí zopár chĺpkov :). Spolu s hviezdnymi vojnami, votrelec do veľkej miery ovplyvnil a zadefinoval sci-fi žáner nasledujúcich rokov. Hodnotenie: 90% ()

ranp

Vetřelec je jedním z filmů, kde moje hodnocení je jasných *****. Atmosféra napětí je zde dokonalá. Vše podporuje velmi dobrá hudba a zvuky. Film mě vůbec nenechal vydechnout. Tohle se Ridleymu Scottovi fakt povedlo, dneska jde dost možná o nejznámější sci-fi film. A ty tehdejší počítače byly taky super. :-) ()

lskala

Woooow, nejlepší filmový začátek v historii kinematografie!!! Úvodních sedm minut bez dialogu, nechá diváka nasát vesmírnou, temnou atmosféru! K tomu si přidejte skvělý scénář, propracované charaktery postav, elektrizující hudbu a výsledek je famózní - 93% - 5***** ()

Maynard.

Vynikající! Už je to hodně dolouho od doby, co jsem viděl Vetřelce a po pravdě, měl jsem z "jedničky" krapet strach. ALE dostala mě a pohltila. Tímto vkročil Scott do velkého Světa filmu. Nejde o nijak zlášť akční film, ale o film s opravdu "hustou" atmoškou. Na svou dobu je film skutečně fantastický, kulisy "vetřeleckého" korábu nebo vetřelec samotný a o Ashovi ani nemluvě... Nedokážu si představit s jakými pocity bych z kina odcházel v roce 79, asi bych se z toho dočista. Scott položil důležitý základní kámen, na který později Cameron přistavěl obrovský palác! Vzhůru na dvojkůůů! PS: Sigourney se přecijen na konci mohla svléknout úplně, škoda (viz. zajímavosti) :o) ()

upson

Úchvatný snímek. Ridley Scott a jeho geniální rukopis. Chladná a mrazivá atmosféra. Sci-fi klasika takřka povinná pro každého filmového fajnšmekra. Musím k tomu připočítat dokonalost Cameronovo druhého dílu - patrně nejlépe natočené pokračování všech dob! ()

LuciusWlk

Tak už poněkolikáte jsem si opět liboval nad Vetřelcem a nutno podotknout, že Scott to prostě uměl a umí. Vetřelec navíc má jen "pár štěků" a přes to vás to drží a nepustí. Ta atmosféra je neuvěřitelná a opravdu bych rád seděl v kině v roce 1979 a sledoval reakce okolí! :) ()

mohamedsfinger

Film, který těží hlavně z potemnělé a stísňující atmosféry, za níž můžeme poděkovat dvěma pánům. Ridleymu Sottovi, jehož režisérský (a částečně i kameramanský) um a schopnost vypilovat dokanalou scénu se projevily už zde. A také H. R. Gigerovi, který vytvořil jednu z nejkultovnějších postav filmového plátna a notnou měrou se podílel na klaustrofobické atmosféře svými kulisami. Co film naopak sráží, to je docela časté nelogické chování postav, které někdy hraničí trochu i s absencí mozku. Ale to rozhodně nezničí zážitek natolik, aby snímek spadl do průměru. ()

Cejny

Výborný sci-fi horor, na který je dobré si počkat. Věřte nebo ne, ale já tento film viděl až ve svých 22 letech a musím říct, že jsem hodně spokojen. Výborná atmosféra od začátku filmu až do konce, napětí, že by se dalo krájet, bezvadná kamera, prostě všechno. Vetřelec je nádherná nestvůrka od génia H. R. Gigera, jehož umění rozhodně má co do sebe. Tento snímek je opravdu unikátní a nedokážu si představit, že by ho mohl kdy jakýkoli film stejného žánru překonat. 100 % ()

Sdoom

Dlouho jsem čekal, až si film pustím pěkně v HD formátu, v originále a v noci. No zážitek je to parádní, jen jsem tak nějak čekal ještě vyšší a více napětí. A to k tomu je naprosto dokonalá hudba nejvyššího velmistra filmové hudby. Přesto nemohu dát 5 hvězdiček, čekal jsem více. (HD, orig.) Edit: 29.8.2017: Na druhé zhlédnutí mi nezbývá než jít do plných 5 hvězd. Asi jsem schopen to nyní více docenit, možná je to dáno taky tím, že místo malého monitoru s mizerným zvukem jsem mohl koukat na 65'' TV s kvalitním audiem. Audiovizuál totiž u tohohle filmu dělá hodně. Asi nejlepší film Ridleyho Scotta. (Blu-ray, orig.) ()

OughJay

Vetřelec mi hold k srdci nepřirost. Dokážu pochopit, že tenhle film zkultovněl, protože v roce 79 muselo jít o jedno z přelomovejch sci-fi, ale já v něm nic extra nenašel. Herecký výkony průměrný, příběh přinejlepšim obyčejnej... Jediný, co je na top úrovni, jsou asi kulisy a atmosféra, ani ta mě ale neuchvátila tolik jako například v Sunshine, kde jsem ani nedejchal. Vetřelec (teď myslim doslova toho mimozemšťana) byl ale fakt mistrovský dílo. Tak reálnýho mimozemšťana jsem doposavaď v žádnym, byť novějšim, filmu neviděl... A nakonec mám ještě jednu výtku - jak proboha mohli bejt tak nezodpovědný a vzít na palubu vesmírný lodi kočku? :)) -> viz Červený Trpaslík pro ty co nepochopili :) ()

Toupi

Jeden z věrných příkladů, že staré filmy jsou většinou ty nejděsivější.Na svou dobu skvěle atmosférický film tohoto žánru, který nahání hrůzu na každém kroku díky temným kulisám samotné lodi a perfektní prací kamery. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)