Portrét boxera Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe, ktorý bol povestný svojou výdržou a odolnosťou v ringu. Film sleduje LaMottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerskym výhrám, ale aj k životným prehrám. LaMottu spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie i jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako bavič v nočnom podniku. Režisér Martin Scorsese nakrútil film podľa LaMottovej vlastnej autobiografie. Z príbehu o vzostupe a páde boxera vyťažil materiál pre ilustráciu svojich obsedantných tém komplexu viny, sebadeštrukcie a problematického vzťahu muža k žen e. Zúriaceho býka LaMottu zobrazil ako muža neovládateľných vášní, ktorý si zúrivosť vybíja násilím na tých, ktorých najviac miluje, a vykúpenie za svoje viny následne hľadá v ranách utŕžených v ringu. Robert De Niro kvôli úlohe LaMottu podstúpil intenzívny tréning a neskôr pribral 20 kg. Svoju postavu obdaril nielen animálnou zúrivosťou, ale podarilo sa mu stvárniť aj beznádejnosť boja zúriaceho býka, ktorý musí ísť vždy hlavou proti múru. Za svoj herecký výkon De Niro získal Oscara. Film je povestný bravúrne stvárnenými scénami v ringu, zobrazujúcimi násilnú stránku tvrdého športu. Oscarom bola ocenená aj Scorseseho stála spolupracovníčka, strihačka Thelma Schoonmakerová. Film bol nominovaný na Ceny americkej filmovej akadémie vo viacerých kategóriách a hoci Scorsese cenu za réžiu nezískal, jeho Zúriaci býk je považovaný za najlepší film osemdesiatych rokov a roku 1990 bol zaradený do Národného filmového registra. (oficiálny text distribútora)

F.man

Jeden z nejlepších, nebál bych se dokonce říci nehlepší Scorseseho film. Samozřejmě svůj kus práce odvádí opravdu perfektní De Niro a charizmatická Cathy Moriarty, přesto Scorseseho záběry boxu, styl vyprávění, vhodně zvolená černobílost dělají sami o sobě své a posunují skvělé herecké výkony ještě o třídu výše. Pokud však čekáte sportovní film, budete zklamáni, jde špíše o osobní souboj s tvrdou realitou v podání jednoho seběvědomého a žárlivého chlapa (hrozná kombinace - z vlastní zkušenosti...). Přesto i boxu je věnován dostatečný prostor a snímání zápasu patří k tomu nejlepšímu zachycení sporotovních událostí jaké kdy bylo natočeno. Proto nemůžu jinak než dát pět hvěz a vřele doporučit každému. ()

PauloZ

O boxu bez boxu, asi takhle bych film definoval. Není to zlá podívaná, ale bohužel jsem čekal buť box, trénink, přípravu atd., nebo do morku kosti promyšlený emotivní životní příběh. Z dvou hodin stopáže je ve filmu 20 minut boxu, když to přeženu, žádný tréning a emoce, které mě míjely obloukem. Film je prostě o životě LaMoty, jeho problémech a uspěších, což samozřejmě beru, ale mě takhle nezajímavě a prázdně vyprávěný příběh nijak zvlášť neoslovil. Navíc ve mě film nevypěstoval k Jackovi absolutně žádný vztah, takže mě bylo úplně šumák, co se mu děje. A jak tu někdo píše (kam se hrabe roky a podobně), tak u mě je to pravý opak. Rocky je špička z boxerského prostředí a kam se na něj hrabe LaMota. ()

Astaroth12

Film o boxerskej legende, o jeho vzostupe i páde, dozvedáme sa o jeho žiarlivých scénach i o tom, že nemal priateľov i posledného človeka , ktorý bol s ním jeho brata nezmyselne odohnal. Boxerské súboje mali silné grády a boli vynikajúco znázornené a zas manželské hádky mali vypätú emocionálnu hĺbku. Bol to čistý šialenec a filmu pomohol čiernobiely vizuál a vynikajúco hrajúci herci. Scorsese je vynikajúci režisér a aj z jednoduchého námetu vie spraviť prepracované veľdielo, ale zdalo sa mi, že tu strašne tlačí na pílu, lebo o dramatické momenty nieje núdza, ale on chce šokovať, ale to sa mu nepodarilo. A od kedy hlavná postava hral v kabarete, to už hraničilo z trápnosťou, to by som celé zrušil, viac boxerských čísiel a menej kecov o tom. ()

Kryton

Excelentní Scorcese,De Niro a Pesci vytvořili film,který patří ke zlatému fondu kinematografie. Jeden z nejlepších boxerských filmů všech dob. ()

Cimr

Určitě nejsem sportovní typ a nemám rád filmy ze sportovního prostředí. A ze všech sportů, co jich na světě je, mám nejmíň rád box. Ideální předpoklad pro zhlédnutí tohoto filmu, že? Naštěstí tady nejde hlavně o tento násilný sport, nýbrž o proměnu jednoho zvláštního chlapa z trosky na ještě větší trosku. Že mě bavil film, ve kterém mají postavy po většinu stopáže na rukách boxerky, je zázrak! Zásluhu na tom má jednak De Niro a jednak perfektní vygradování. Zpočátku je to nenápadné až nudné, ale od scény, ve které se Jake popere se svým bratrem, člověk nestačí zírat. ()

NinonL

Robert De Niro je ve snímku opravdu skvělý a jeho život emocionální a dramatický. Nerad byl na někom závislý a nerad prohrával ani když musel. Pro mužskou polovinu jsou strhující jistě i boxerská utkání. ()

Bakllazaan

Scénář: podle knihy Jake LaMotty ... do scénáře upravili Mardik Martin a Paul Schrader, který se taky podílel na Taxi driveru ... Rozhodně nejlepší film od Scorseseho. Brilantní kamera a vymazlená atmosféra se skvělými herci. Největší plus má ode mne De Niro, který zde hraje téměř identický charakter jako Al Pacino ve Scarface="je to mááágóóór". A jelikož Scarface vzniklo o tři roky později, je jasný kdo komu koukal přes rameno. 90% ()

frashmaker

Tak po dalším shlédnutém Scorseseho filmu mohu prohlásit, že si opět myslím, že to není můj šálek čaje a že jsem zatím neviděl film od něj, ve kterém by se opravdu něco zásadního stalo. Tady se podle mě zase nestalo vůbec nic. Skvělý herecký výkon De Nira a Joe Pesci, který se stále snaží vymanit se v mojí mysli z role zlodějíčka ze Sám doma.. A ač se opravdu snaží, tak se mu to příliš nedaří.. 4 dávám za parádní efekty, za skvělé nasvícení ringu a za mistrné zvládnutí černobílého filmu. ()

Asgy

Po technické stránce jde o krásně odvedenou práci ve všech směrech. Bohužel mě LaMottův příběh moc nezaujal a nepomohl tomu ani tradičně skvělý výkon De Nira. ()

vhojta

Už to tak bývá, že člověk zpytuje svědomí ve chvíli, kdy zůstane naprosto osamělý. Nevýhodou je, že napáchané hříchy se často nedají napravit. ()

kobejn

Hmm, tak jako o tom, že to je mástrpís neni třeba ani pochybovat ani vést dlouhé řeči....to je snad každýmu, kdo neni ouplnej ignorant jasný...takže co k tomu dodat? snad jen to, že se chystá druhej díl, kterej ale nebude mít s tímto moc společného...jen hlavní postavu...a že De Niro už v něm hrát nebude...pro změnu si zase zahrál boxera v Grudge Match, což bude asi taky pěkná blbost...o to víc vychází na světlo boží kvalita a kvality tohodle filmu...kterej se nedá s tím, co dneska vzniká vůbec srovnávat...its sth completely different... ()

sta

Scorsese je jedne z mých favoritů a tenhle film mě utvrdil, že i v USA může někdo natáčet velké filmy. Robert De Niro v roli boxera je prostě neporazitelný (myslím, že by Rocky dostal pěkně na...frak). A záběry z ringu patří mezi to nejlepší, co kdy bylo na plátně k vidění (doporučuji porovnat se záběry v Podfucku). ()

Laxik

Mé třetí setkání s Martinem Scorsesem nemohlo dopadnout lépe. Pro černobílé filmy točené v "éře barvy" mám slabost, takže první kolo Zuřící býk vyhrál. Ve druhém kole jsem dostal několik přesně mířených ran, které mě ujistily v tom, že tohle není Rocky, kterého nemusím. Třetí kolo bylo poněkud slabší, sice mě to stále bavilo, ale lehce utahaná část těsně po začátku mi dala možnost chytit dech. Čtvrté kolo se neslo ve stejném tempu, ale v tom pátém začalo jít do tuhého. Žárlivost a agresivita LaMotty útočily na má citlivá místa. Šesté a sedmé kolo jsem od Býka z Bronxu dostával pořádnou nakládačku a v tom osmém jsem se jen taktak vyhnul finálnímu KO. To nakonec přišlo v kole devátém, počínajícím zjištěním, že té holce bylo jen 14 let, kdy jsme mohli vidět pořádný sešup boxerova života, sebevědomí a soudnosti. Nakonec nám velký šampion skončil jako tlustá troska bavící lidi v jakémsi zapadlém podniku tím, že uráží lidi. Sice uráží zábavně, ale postrádá to jakoukoliv vznešenost. A jsem si jist, že i kdybych nepadnul v kole devátém, dokonalá hudba, která podbarvuje celý retro film, by mě doslova posadila na prdel. Klaním se před mistry Scorsesem, De Nirem i Pescim úplně stejně, jako před Cathy Moriartyovou, která je mimochodem opravdu nádherná. Jediné, co filmu chybí, je pořádná hromada Oscarů. ()

UncleG

Strhující tempo Scorseseho Býka mě plnou vahou těžkotonážně strhlo do stavu lehacího, načež záhy následovala slastná mrákota provázená tichým pochrupáváním. Tak dopadly oba dva pokusy o dokoukání tohoto "strhujícího" filmu. Stejný účinek jako černobílý De Niro na mě má ještě zelený bambus v "Klanu létajících dýk". A já si tenhle film můžu směle zařadit na druhé místo v soukromé TopTen televizních uspávačů. ()

O.Peta

Zuřící býk není ani tak o boxu, jako o boxerově životě a cestě za slávou. La Motta byl sice výborný v ringu, ale jinak taky pěkný hulvát. Jeho chování k ženám mě pěkně zaráželo, že to s ním mohla nějaká vydržet. To, že je De Niro ve své roli naprosto perfektní, o tom není pochyb. Mě více fascinuje ten malý, velký muž jménem Joe Pesci. V každém filmu perfektní a přitom tady jde o jeho filmový debut. Scorsese odvedl opět nadprůměrnou práci, ale konkurence v boxerských dramatech je obrovská a jsou i lepší a chytlavější snímky. Nemůžu nabídnout víc, než pěkných 80%. ()

Sandiego

Za invenční styl (hlavně ve zpracování boxerských záběrů), podmanivé zpomalené záběry a obětavý výkon Roberta de Nira palec nahoru. Jinak na mě příliš roztříštěný a epizodický portrét neuchopitelné postavy, která ve mě ničím nezarezonovala a její osud mi pronikl mezi prsty. V Taxikáři se sebedestrukci jedince podařilo vyjádřit lépe a intenzivněji, snad i díky ponechání syrového ladění bez jakéhokoliv pozlátka. ()

Tommass95

Do sebemenšího detailu propracovaný precizní film, jak je u Scorseseho ve zvyku. De Niro exceluje jako vždy, Pesci taky a v doprovodu výborné hudby a černobílé kamery, máme možnost vidět asi nejlepšího Scorseseho ze všech. ()

MikO_NR_1909

Čas ukáže, akým spektrom sa naň (Raging Bull) budem dívať v krátkej budúcnosti, pretože som čakal trochu niečo iné, čo ma vyviedlo zo zabehnutého tranzu. Skúsil by som porovnať športové klasiky Rocky vs. Raging Bull do rovnakej kategórie ako westernové Dances with Wolves vs. Unforgiven. Prvý menovaný z dvojice je známejší a epickejší, ale tie zvyšné dva neohrozene vládnu svojmu žánru, priviedli do filmu viac poctivej remeselnosti a filmového potu, za čo im z hlbokého srdca ďakujem. Postava Jake LaMottu je najpresvedčivejšie prepracovanou rolou v dejinách športového filmu. Už len z toho, že o šport išlo až v druhom rade. ()

Vojcl

Tak trochu jiný "scorseseovský" pohled na život italoamerického boxera než Stallonův Rocky. Jake LaMotta je mnohem temnější postava a příběh není ani tak o cestě na vrchol, ale spíše o jeho pádu dolů. Výborný výkon nejen Roberta de Nira, ale tradičně i Joe Pesciho. Zasloužené Oscary, řekl bych určitě jeden z nejlépe natočených filmů z boxerského prostředí. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)