Film Arvéd rozpráva o tom, ako ďaleko sme schopní zájsť, aby sme dosiahli svoje ciele. Jiří Arvéd Smíchovský bol ochotný ísť až na hranice samotného pekla. Život a smrť Jiřího Arvéda Smíchovského sú stále zahalené mnohými tajomstvami. Počas vojny ako nacistický konfident zachránil Štěpána Plačka z koncentračného tábora. Po vojne sa ich úlohy obrátia. Plaček splatí svoj dlh a zariadi, že ho súd za kolaboráciu s nacistami neodsúdi na smrť, ale len na doživotie. Tým sa však ich vzájomná služba nekončí. Plaček ako vyšetrovateľ Štátnej bezpečnosti využíva Arvéda na vlastné účely, aby usvedčil nepohodlné osoby. Za jeho služby sa mu odvďačí výhodami prominentného väzňa a predovšetkým Arvedovou najväčšou drogou – vzácnymi okultnými knihami zo skonfiškovaných knižníc. Arvéd a Placek hrajú šachovú partiu. Hra o dušu vstupuje do finále. (CinemArt SK)

Monggol

Filmári túto tému neuchopili práve najšťastnejšie. Kto sa aspoň základne neorientuje v životopise Jiřího Arvéda Smíchovského, a takých bude asi väčšina, ten bude mať z tohto filmu prinajmenšom zmätené pocity. A pritom jeho život bol mierne povedané veľmi zaujímavý a zaslúžil by si spracovanie lepšie, prehľadnejšie a hlbšie. Ale to by sme chceli od súčasnej českej kinematografie asi veľa. ()

rublik05

Arvéd podle mě musí mnohem lépe fungovat v divadle, tohle psychologické artové drama je divákovi těžce přístupné, místo standardního filmu snímek připomíná spíše takové psychedelické něco, co jako celek vůbec nefunguje a nedává smysl, jedná se spíše o přehlídku různých druhů negativních emocí, než o fungující ucelený film. Přiznám se, že mi dělalo velké potíže snímek dokoukat až do konce. Neskutečným způsobem jsem se nudil, stopáž mi přišla nekonečná, film drží nad vodou jen a pouze herci a možná také dobová atmosféra. Obrovské zklamání. 2/10. ()

bono22vox

Klobouk dolu… jak pred tvurci, kteri zvolili pro ceskeho divaka velice tezce stravitelny zpusob vypraveni, tak i stylizaci audio video zazitku, az po skvele herecke vykony… ()

Rebeca

"Časy se mění, lidé se mění, ale zápletka zůstává...." Rozporuplné a nízké hodnocení i odpad...Pravdou je, že snímek působí na diváka až jedovatě; vyžaduje absolutní soustředění se zaměřením na právě probíhající časové roviny na plátně. To, jakým způsobem (a až odevzdáním) se Michal Kern zhostil postavy kontroverzního J. A. Smíchovského - bych nazvala hranicí herecké únosnosti...vynikající režijní vedení pana Maška. ()

ChickenPate

Příběh Smíchovského je velmi zajímavý a byl jsem zvědavý na jeho filmové zpracování. Z tohoto žánru jsem měl v českém podání trochu obavy, ale hned po prvních minutách jsem věděl, že se obavy nenaplní. Bohužel mi celý děj přišel až vyhroceně sexualizovaný a jeho osud před poválečným uvězněním extrémně osekaný. ()

šakal007

Měl jsem si přečíst recenzi Spáčilky! Arvéd je zajímavá slovní exhibice, ale nic víc. Promeškaná šance. Jakoby režisér pořád něco naťukával, ale nedokázal to říct. Je to škoda, tím spíš, že existují jiné tématicky blízké filmy, které to zvládly líp. Nutno říct, že z kina postupně odešla polovina diváků. Tak jasnou demonstraci, že jde o špatný film, jsem už dlouho neviděl. ()

HERGImanCZ

Arvéd je na české poměry velmi netradičním snímkem, který odmění pozorného diváka. Začnu asi tím nejpodstatnějším. Arvéd rozhodně není pro každého. Je to drama, vážné drama. Nepředkládá divákovi navíc klasický čistě chronologický, ba ani lineární styl vyprávění. Pokud tedy berete film jako odpočinek či kulisu doma v obýváku, tady asi zalíbení nenajdete. Je to ale škoda, protože Arvéd se snaží přinášet trochu umělečtější pojetí, které v mnohých současných tuzemských snímcích chybí. Pomalu vás nechá si skládat celý obraz z jednotlivých střípků Smíchovského mysli. Vyžaduje jistou míru přemýšlení během sledování a odměnou je výsledný příběh, který si na konci sestavíte. Arvéd má samozřejmě i pár problémů. Místy je možná až trochu moc dlouhý a vystříhání pár minut by mu podle mě prospělo. Dále tu chybí takový ten jeden moment, kdy všechny ty střípky dokonale zapadnou do sebe. Je tu pár scén, jež vám dají kritické indície, avšak film se vás i po doložení všech potřebných informací snaží držet v nejistotě místo toho, aby dohrál finále. Na závěr musím dodat, že přestože většině problémům by se dalo předejít díky lineárnější struktuře děje, já jsem rád, že byl snímek pojat tímto způsobem. Právě ono pojetí mě na něm totiž bavilo. A pokud filmy považujete alespoň trochu za umění, doporučuji Arvéda někdy zhlédnout. ()

Homerking

Tak opět jsem dal šanci filmu z naší krásné země a opět jsem byl zklamaný a smutný. Vážně neumíme natočit solidní film? Nevím kde se stala chyba ale s Českou kinematografií to jde v posledních několika letech hodně z kopečka, před pár dny jsem dostal facku od zpackaného Jana Žižky a teď další lepák od Arvéda. ()

Paichichi

Dostala jsem něco jiného, než jsem očekávala, ale díky Bohu (nebo Ďáblu?) za to. Je mi jasné, že bude trvat ještě dlouho, než se česká kinematografie vymaní ze spárů touhy natočit film o čemkoliv a komkoliv, kdo se jenom mihnul během druhé světové nebo během nadvlády komunistů u nás. Tohle dojení emocí na historických tématech (navíc u nás už tolikrát zrecyklovaných) bytostně nesnáším. A pak přijde film jako Arvéd, který se z trailerů tváří, že bude dělat přesně tohle, jen tam přihodí temný filtr a bude to. A přesně tohle Arvéd není. Historické reálie tam jsou a jsou podstatné, ale jsou jen jakýsi podmotiv, podpůrná složka, nikoliv hlavní motiv. Tím hlavním, co zde hraje prim je studie temnoty lidské duše a atmosféra podobná svěrací kazajce, kterou na vás každou minutou utahují, zatímco vy se snažíte logicky pochopit to, co se logice vymyká. Chápu, že styl vyprávění útržkovitou formou, prolínání časových os a pochybností o tom, co je a možná není reálné, nemusí každému sednou, ale já si osobně myslím, že ve finále o to, jak šly události přesně po sobě a jak to "doopravdy" bylo, vůbec nejde. Kostýmy, kulisy, nasvětlení, které místy připomínají až divadelní jeviště, proložené krásným zvukem a hrou očí Michala Kerna (který místy, jak už bylo mnohokrát zmíněno, nemá daleko ke genialitě Hrušínského ve Spalovači mrtvol), dlouhé atmosférické scény a brnkání na strunu znepokojení a strachu, který neumíme pojmenovat, to je to, co ve filmu hraje prim (a troufám si tvrdit, že v českých vodách dost netradiční, až možná světový prim). I přesto se potácím na pomezí tří a čtyř hvězd (i když blíže ke čtvrté). Prvním zásadním problémem je pro mě délka - věřím, že film by profitoval z toho, kdyby byl o takových dvacet minut kratší, protože právě ona hutná atmosféra, místo aby gradovala, tak po hodině trochu ztrácí na síle a ke konci začíná být ohraná a trochu rozbředlá. A dalším (asi mým osobním problémem) je Čtvrtníček. Asi chápu záměr tvůrců, proč ho obsadili a čeho tím chtěli dosáhnout,  jen za mě to bylo obsazení dost špatné, stejně jako výkon Čtvrtníčka (který podle mě neumí hrát nic jiného, než sám sebe). ()

ForGump

Ten film ve svém jádru není špatný, ale ten povrch je něco, co ho táhne jednoznačně ke dnu, alespoň v mých očích. Zbytečně moc se snaží být velký art, přitom samo o sobě to je k ničemu a mě jako diváka to málem ubilo k smrti nudou. Přitom to vypadá úžasně, je to sestříhaný výborně, zaujme i minimalistická hudba, ale to rozhodnutí to takto ztvárnit prostě nekvituji. Stejně tak opravdu nedokážu pochopit, proč je vyzdvihován Michal Kern, ano, Smíchovského hraje dobře vizuálně, ale v jeho mluveném projevu shledávám velký problém, kdy mi to nešlo přes uši. Navíc to srovnání se Spalovačem mrtvol, jehož konec jakoby byl v určitém duchu zkopírován zde, se mi také moc nezamlouvá. Ani ten Saša Rašilov mě úplně nepřesvedčil, zde citovaného (a to hojně) Oldřicha Nového hrál o dost lépe, herecky mi z toho tradičně vychází nejlépe Martin Pechlát a výborný Jaroslav Plesl. Arvéd je extrémně zajímavá látka, bohužel tento způsob převedení na plátno, zdá se mi poněkud nešťastným. 50% ()

Chrysopras1

Oceňuju snahu Vojtěcha Maška ztvárnit toto téma umělecky, avšak pro diváka to může být poměrně neukotvené. Já jakožto zástupce mladé generace, která nezažila minulé století, musím říct, že dějinné souvislosti se mi v tom guláši snů, představ a reality, poměrně motaly. Avšak herecký výkon vyšinutého Arvéda v podání Michala Kerna byl úchvatný. Ženám v sále chyběly ženy ve filmu. Já jakožto muž jsem si to neuvědomoval a příliš mi tam nechyběli. Na kritiku nevyváženosti genderu musím kontatovat, že každý film prostě nemůže být vyvážený a ani by v případě filmu založeného na historii nemělo být podle mě upravováno obsazení na základě regulí. Oceňuji však zvukovou stránku snímku a hudbu. Film jakožto takový však diváky seznámí se zajímavou osobností. Může ale člověka poplést. ()

MyrnaAlec

Šokující skvělý Michal Kern. Postavu nejednoznačného Arvéda Smíchovského zahrál geniálně : jako drzého kolaboranta, podmanivého svůdce, mystika...k tomu atmosféra stínů, zvuků, tajemství. Je poznat, když je kvalitní předloha a záleží na každém záběru. ()

Pete

Arvéd Smíchovský, satanista, kolaborant, nejprve s Němci a posléze s komunisty, teplouš, inteligent a blázen v jednom. A jeho biografie tomu formálně odpovídá, je tak trochu zápasem o jeho ztracenou duši, absurdním, na prostoru jedné skříně, kafkovským, předem prohraným. Z toho nekonečného déja-vu dějin mrazí. ()

krokodlak

Rozhodně nejlepší český hraný film za hodně dlouhou dobu. Arvéd je dokonalou antitezí k současné vlně životopisných a historických filmů, neboť proti jejich převážně oslavnému realismu staví nekompromisní groteskně expresionistickou studii temnoty (dlouho jsem nezažil v českém filmu tak skvělou kameru, je podle mě fakt ostuda, že Dušan Husár nedostal Českého lva), v níž ale lze identifikovat i prvky surrealismu či Nového románu. Skvělá je též syrová elektroakustická hudba Aid Kida a Pjoniho, úspěšně se vyhýbající popisnosti. Neproniknutelnost Arvédovy osobnosti je řešena pojetím celého filmu coby jakési podivné hry, v níž si nemůžeme být vůbec ničím jisti, přičemž v neuvěřitelně strhujícím podání dosud téměř neznámého Michala Kerna (doufám, že bude jeho jedinečný potenciál využíván i nadále) se v hlavní postavě potkávají Kafka, Švejk, S.K. Neumann i Kristián (mystické čtení Oldřicha Nového by určitě ocenil Karel Vachek a závěrečná coververze Jen pro ten dnešní den s charismatickým zpěvem Vladimíra Merty je nádherně ironickou tečkou za celým dílek). Nevzpomínám si, že bych někdy v českém filmu viděl takto adekvátně zpracovanou queer postavu nesklouzávající ke karikatuře ani k okázalé správnosti, přičemž jednou z odvážných myšlenek snímku je Arvédova obhajoba vlastní cesty od Boha k Ďáblu tím, že mu církev dávala najevo, že homosexualita je od Ďábla. Nabízí se srovnání se Šarlatánem, který si (asi hlavně díky problematickému Epsteinově scénáři) nedokázal udržet od léčitele Mikoláška odstup a podal příliš jednoznačný autoritativní výklad historie. Životní výkon předvedl též Saša Rašilov v roli nespoutaného estébáka Plačka, nikdy bych do něj neřekl, že je schopen takové naléhavosti, která až vzbuzuje paralely s výkonem jeho dědečka v podobně vyhraněné Daleké cestě. Navíc si tvůrci pěkně pohráli s jeho někdejším ztvárněním Oldřicha Nového, protože kromě již zmíněných odkazů ke Kristiánovi s ním Plačka pojily potíže s nacisty kvůli smíšenému manželství, a Rašilovův bratr Václav se ve filmu objevuje jako autor jiné Nového populární role z Dívky v modrém a záhadný fašistický mystik Felix de la Cámara. Vynikající výkony ale podávají i ostatní herci, ještě jsem zřejmě neviděl takhle zkroceného a pokorného Plesla, jenž je v roli dominikána Zemka naprostým Arvédovým protipólem. Asi jediná věc, která by šla filmu vytknout je vynechání Arvédova angažmá v Národní obci fašistické ve 30. letech. ()

Tominni

Film, kterých se u nás moc netočí. Na jednu stranu to není snadné sledování, na druhou je o čem přemýšlet. Arvéd a jeho podoba zla - ve hrách s estébákem Plačkem, to vše říznuté hutnými padesátými lety - doby práskačů, strachu a vymyšlených soudních procesů, kde se Arvéd v touze po okultních knihách našel. Já jsem si na své přišel. ()

strachon

Působivý herecký výkon a atmosféra, ale časem trochu unaví, že se vyprávění pořád vrací zpět a přitom se jen velmi málo vyvíjí. ()

Alden_Larson

Úžasný film. Už od první scény jsem si byl jistý, že tohle bude něco mimořádného a jsem rád, že jsem v tom měl pravdu. Téměř každý aspekt je podle mě naprosto perfektní. Herecké výkny byly fantastické, Michal Kern dal do této role všechno. I Saša Rašilov mě mile překvapil, byl skvělý, ostatní somzřejmě také. Prezentace byla skvělá, spousta dlouhých nepřetržitých záběrů, díky kterým jsou výkony herců ještě lepší. Byl tam ale jeden záběr, ketrý se mi vůbec nelíbil a jedna scéna mohla být lépe setříhaná. Hudba byla úžasná, některé tracky byly spíše mix náhodných zvuků, které diváka hrozně znepokojí, což určitě oceňuji. Zkrátka, až na pár maličkostí je to perfektní film. 9/10 ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)