Film Arvéd rozpráva o tom, ako ďaleko sme schopní zájsť, aby sme dosiahli svoje ciele. Jiří Arvéd Smíchovský bol ochotný ísť až na hranice samotného pekla. Život a smrť Jiřího Arvéda Smíchovského sú stále zahalené mnohými tajomstvami. Počas vojny ako nacistický konfident zachránil Štěpána Plačka z koncentračného tábora. Po vojne sa ich úlohy obrátia. Plaček splatí svoj dlh a zariadi, že ho súd za kolaboráciu s nacistami neodsúdi na smrť, ale len na doživotie. Tým sa však ich vzájomná služba nekončí. Plaček ako vyšetrovateľ Štátnej bezpečnosti využíva Arvéda na vlastné účely, aby usvedčil nepohodlné osoby. Za jeho služby sa mu odvďačí výhodami prominentného väzňa a predovšetkým Arvedovou najväčšou drogou – vzácnymi okultnými knihami zo skonfiškovaných knižníc. Arvéd a Placek hrajú šachovú partiu. Hra o dušu vstupuje do finále. (CinemArt SK)

darkchipmunk

Herecký výkon Michala Kerna (a koneckonců i Rašilova) byl dobrý. On z role určitě nevypadl. Prosakování časových rovin je formálně netradiční řešení, uznávám, ale jinak na mě Arvéd nepůsobí o moc lépe než řada jiných českých filmů o lidech na pozadí dějin. Divadelní estetika, statičnost. Místy to na mě sice, i díky využívaným - ač vzhledem k předloze  a k životu hlavní postavy asi pochopitelným - motivům, dýchalo Polanským (okultismus, knihy...), kterýho miluju, jenže jeho filmy nikdy nejsou strnulé, a to ani v případě, že se odehrávají na velmi omezeném prostoru. Neřekla bych, že hlavní postava na sebe vzala příliš podob. Spíš si nevybrala ani jednu. Slizký film, a ne kvůli homoerotickým prvkům. Český film roku zůstává Banger. ()

toko

Těžký, ale dokonalý kus. Herecky není nikomu co vytknout. Režie, zvuk, kamera - vše profesionální. Ale chápu, že nemusí všem sedět. ()

kojot.name

Tento film zapůsobil jako zjevení. Hlavně mi po jeho zhlédnutí v hlavě znělo: COŽE?! U nás někdo točí životopisná dramata o homosexuálních okultistech paktujících se s ďáblem, nácky a následně s StB? A točí je ve stylu Davida Lynche s kapkou Švankmajera a navíc fakt dobře? Jak to, že jsem vůbec nic nevěděl o Arvédu Smíchovském? Jak to, že nevím, kdo je Vojtěch Mašek (režie) a Michal Kern (naprosto hypnotizující představitel titulní role)? Převibroval jsem snad někdy během posledních let do nějaké paralelní reality, ve které Arvéd Smíchovský existoval a Mašek a Kern existují? A co je vlastně realita? Co když má pravdu syžet filmu naznačující, že životní příběh lze poskládat z klíčových událostí i zcela nechronologicky a stále může dávat perfektní smysl? Navíc lepší, než ve většině Lynchových filmů? Existuje vůbec čas tak, jak si ho představujeme, nebo existuje tak, jak jsem jej kdysi zažil pod vlivem extraktu šalvěje divotvorné (nechcete zažít, opravdu ne)? Myslím, že přesně tohle rozpoložení chtěli tvůrci filmu ve vnímavém divákovi navodit, a protože se jim to povedlo na výbornou, dávám pět hvězd! Jen pro ten dnešní den stojí za to žít! ()

Vlkopec

Film mě překvapil svojí radikálností. Docela dlouho jsem čekal, kdy děj konečně naskočí do kolejí životopisného snímku, ze kterého se dozvím, kdo to vlastně ten (asi po zásluze zapomenutý) Arvéd Smíchovský byl. Nakonec jsem se smířil s tím, že se se to nedozvím v tom smyslu, že bych získal přehlednou představu o hrdinově životní dráze. O to víc jsem ale, mám pocit, získal vhled to toho, jaké to bylo (mohlo být) být Arvédem - výjimečně talentovaným člověkem poznamenaným výjimečně silnou touhou po výjimečnosti, žijícím ve výjimečných časech a zápasícím s výjimečně mocnými mindráky, jakým je asi skoro nemožné úspěšně čelit. Film není dokonalý a maximální hodnocení plyne ze zaokrouhlení nahoru, ale Vojtěch Mašek je přinejmenším tak výjimečný, jako Smíchovský, ale naštěstí očividně netrpí žádnými komplexy méněcennosti. První opravdová režie a žádné opatrnictví, ale výrazné "tvůrčí gesto".  A herci tohoto mimořádně "neženského" filmu jsou výteční - samozřejmě v čele s Michalem Kernem. Jsem zvědavý na ohlasy ze zahraničí. Nejsem si jistý, zda nezasvěcenost do tuzemských reálií nebude pro zahraniční diváky problém. ()

HlySh1t

Film Arvéd není jen svěžím větrem do plachet české kinematografie a volavkou návratu autorských filmů, který předjímal již rok 2021. Arvéd je především připomínkou toho, čím vším může být film, že ne vždy je film zábava, ale i o umělecké dílo, mozaika nahrazující dramatickou gradaci děje, za cyklický spletenec reality a fikce, deluzionálního blouznění a skutečnosti. Jedná se tak o unikátní filmový zážitek, podtrhovaný silnými hereckými výkony, podmanivou atmosférou a pomalou režií a už jen proto stojí za zhlédnutí. Vojtěch Mašek dokázal pojmout profláklou látku zrůdností totalitních režimů 20. století v Česku opět nápaditě a stylově, podobně jako v Okupaci, a tímto filmem si u mě vybudoval důvěru jako jednoho z nejoriginálnějších filmových tvůrců, kterého tu momentálně máme. ()

navel

Arvéd je ambiciózní film, který stojí za to vidět už jen proto, že se vymyká průměrné české produkci, jen je škoda, že děj se až příliš podřídil dobrému zpracování (především zvuk a scénografie), které se ke konci filmu stává monotónně iritující a ve výsledku není patrné žádné sdělení, bez kterého je film nepřehlednou mozaikou nádherných střípků. ()

Endurion

Cenim několik zajímavejch režijních nápadů, Michala Kerna v hlavní roli a hlavně to, že se někdo pokusil o dobovku, která má větší ambice než oživit slavnou mrtvolu a pořádně ji vyhajpit. Já jsem se u tohohle filmu ale stejně strašně nudil. Je to zbytečně a samoúčelně zmateně vyprávěný, ve filmu skoro neexistuje jinej druh scén než "postava sedí a mluví" nebo "postava stojí a mluví". Dvě hodiny nepřetržitýho předávání informací dialogem ustojí málokdo. Vlastně nevim, co jsem si z toho měl odnést, pokud jsem historickou osobností Arvéda nebyl předem fascinovanej tak, jako nejspíš byli scenáristi a režisér. Vizuálně ten film neurazí ani nenadchne (hodně vyumělkovanejch statickejch detailů nabarvenejch nahnědo v opakujících se lokacích). Michal Kern je skvělej, naopak Saša Rašilov je živoucí důkaz, že hereckej talent se nedědí. 1,5* ()

stani

Zvláštní film. Trochu D. Lynch, trochu J. Švankmajer.  Inspirován skutečným příběhem Jiřího Arvéda Smíchovského. Životní role M. Kerna? Trochu vadí délka filmu. ()

robbez

Není to životopisný film, ale spíše vzájemně se prolínající a opakující halucinogenní výjevy, které ale plasticky ukazují Arvédovu osobnost. Člověk, který se stejnou lehkostí recituje verše a padesát lidí pošle svým svědectvím na smrt, představuje velmi uhlazené a poněkud slizké zosobnění zla. ()

jarmil8

Zprvu mě iritoval Kernův teatrální projev, který vybočuje z civilnějších projevů ostatních herců. Ale asi to byl záměr. Vynikající střih, práce se zvukem, kamera. ()

Slepejsek odpad!

Jako životopis naprosto nepoužitelné. Jako mystérium pouhá bublina, co praskne, ani nezasmrdí. Klopotné (totálně přepálená stopáž), plácání pátého přes deváté, aniž by to mělo hlavu či patu či nějaké jiné opodstatnění. Zahleděné až po uši samo do sebe. Hra na Kafku? Na schovávanou? (Málem jsem se už nenašel.) Zmatený jak laň na rozvodně VN doteď nevím, co jsem to vlastně zhlédl... ()

tuctovychlap

mysterióznejšie a strašidelnejšie, než mnohé horory označené ako mysteriózne a strašidelné..ďalšie moje slová sú zbytočné..(ak niečo, tak Matty to popísal vcelku výstižne..) ()

surprise

Čekal jsem větší mystiku zla, z tohodle bych Arvéda klasifikoval pouze psychiatricky. Film je vystavěn propleteně a popleteně, že mi řádně zamotal hlavu a o to jistě šlo. Hnus doby je dostatečně čitelný i když mladším ročníkům bych přeci jen pro začátek doporučoval spíše Hřebejka. ()

RavenSpector

Michal Kern - perfektní herecký výkon - za to hvězda. Protivný zvukový podkres filmu. Vhodné na divadelní scénu a pro otrlé čumily. Na plátno ani omylem. Takže druhá hvězda jen ze soucitu a za snahu ()

Hombre8

Nepochybně velmi náročný a dobře natočený film. Nepochybně se ale řadě lidí nebude líbit. Artovost,  mystika, značná rozvláčnost (to natahování stopáže filmů artovými režiséry je fakt už narcisismus). Na druhé straně možno ocenit neodchylování se od historické skutečnosti, možná kontroverzní, ale kvalitní výkon Kerna v hlavní roli a v neposlední řadě zajímavou kameru. Značná roztříštěnost až rozháranost tajmlajny naopak už spíše škodí. Pro vnímavého diváka se najde i didaktický přesah. Přílišná převzdělanost a přílišné přemýšlení jsou jako všechno, čeho je příliš, zlem. Hlavní protagonista to ostatně říká i sám, když praví: Od určité úrovně vědění se už pohybujeme mimo kategorie dobra a zla. (Volně upraveno.) Nu... Autisti a zvláště pak ti z hypermnézií to nikdy neměli ve společnosti lehký. A tvůrcům se patrně věrně (těžko posoudit plně nepostiženému) podařilo zvizualizovat jejich svět. Jako u většiny podobných filmů je samozřejmě nutná historická znalost věci. I když jen čtyři hvězdy, myslím, že Český lev 2023 měl patřit tomuto snímku, nikoliv nudnému, špatně zahranému filmu Il Boemo, kde navíc až na jednu výjimku hráli samí zahraniční herci. ()

Nick321

Nebylo to vyloženě špatné, ale čekal jsem něco jiného. Více rituálů, více okultismu, možná i nějaké decentně natočené nadpřirozeno při evokaci různých entit, že se třeba divák, který do tohoto tématu není zasvěcený, dozví něco bližšího z tehdejší české hermetické scény. Namísto toho je celý snímek zaměřen na totálně vyšinutého udavače, odsouzeného k těžkému žaláři za komunistického režimu. Stačilo mi to vidět jednou. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)