S čerty nejsou žerty

• Československo S čerty nejsou žerty (viac)

Česká rozprávková komédia o jednom pekelnom omyle, dvoch kamarátoch a troch nepotrestaných hriešnikoch, nakrútená na motívy rozprávky Boženy Němcovej... S takou macochou by si nikto radšej nič nezačínal. A keď, tak jedine s pomocou čerta. Peter vďaka nej už nemá vôbec nič a tak sa radšej pobral kade ľahšie. Na ceste sa však nielen spriatelí s čertom, ktorý sa stane jeho najlepším priateľom, ale stihne zachrániť aj dcéry miestneho kniežaťa. Všetko zlé sa človeku raz vráti a s dobrom je to presne tak isto. Netreba hádam pripomínať, kde skončí macocha a kde Peter… (RTVS)

predators

Pro mě již po několik let jasně nejlepší vánoční pohádka. A vlastně, nejen vánoční. Klenot českých pohádek! Co k tomu dodat?... 100% ()

nascendi

Bol som primerane zvedavý aký zázrak to nakrútil Hynek Bočan, keď mu patrí 54. miesto v rebríčku najlepších filmov všetkých čias. Nebol som predpojatý a aj keď som film sledoval pozorne, podstatný rozdiel medzi ním a kritizovanými Troškovými rozprávkami som nezbadal. Dokonca som ani nezistil pre akú cieľovú skupinu je určený. Pre deti sú niektoré pointy nezrozumiteľné a pre dospelých je to príliš rozprávkovité. O bezdôvodnom obsadzovaní audioherečky Kretschmerovej pomlčím, na druhej strane obsadenie Gerendáša a Upíra Krejčího do úloh čertov bolo dobrým ťahom, šetriacim maskérom prácu. A keď som sa na hodnotenie pozrel o 11 rokov a zistil, že film postúpil na 35. miesto, potom bolo odňatie hviezdičky tým najmenším, čo som musel. ()

Trajektt

Jedna z nejlepších českých klasických pohádek z péra Božky Němcový, kde dobro samozřejmě vyhraje nad vykutáleným zlem. Tuto pohádku viděl snad každý a to si myslím, že ne jenom jednou a některé pasáže z tohoto snímku doslova zlidověly. Nádherné prostředí Českého ráje a jeho okolí společně s vynikajícími výkony hlavních představitelů nás přivedou do klasického českého mlýna, kde žije starý mlynář Máchal se svým synem Petrem. Na jejich hospodářství si brousí své nevymáchané zuby slečna, která se jmenuje Dorota Máchalová a úspěšně jí v tom napomáhá stará držgrešle ze zámku, která má v lásce jen to třpytivé zlato. Plán se povede až najednu maličkost, že všechno, co se děje vidí Pekelný pomocník, kterej hned konfiduje svýmu nadřízenýmu. A tím začíná tato fraška, která už baví celé generace spokojených diváků. Od romantické lásky, nádherných sceněrií českých destinací, závisti, spravedlnosti, klasického českého humoru, vykreslení všech možných lidských povah, poučení a hlavně nezapomenutelných hereckých výkonů. Za to vše dávám nekompromisně 100%. ()

PetrPan

Pro mne je to naprosto a bez výhrad nejlepší česká pohádková komedie s absolutně úžasným hereckým obsazením a bravurní režií pana Bočana ()

nash.

Vynikající klasika, která nestárne. Narvaná až po strop zlidovělými hláškami, skvěle obsazená a plná té pravé pohádkově kouzelné atmosféry s příjemně pohodovou a odlehčenou nadsázkou. Nárožný, Preiss, Kemr, Vetchý, Heřmánek, Dlouhý, Vydra. Ti všichni se zasloužili o to, že se u nás Čerti vrací do přehrávače každé Vánoce a občas i mezi nimi. Výtečný scénář, výtečná zábava a výtečné peklo, kterému dodává sílu mimo jiné jeden z nejlepších hudebních motivů co jich je po českých pohádkách roztroušeno. ()

Marthos

Těžko říct, kdo nebo co je v téhle pohádce nejlepší. Vetchý, Dlouhý, Heřmánek, Nárožný, Preiss, Kemr, Kretschmerová. Stát se legendou ještě za života se poštěstí jen málokterému filmu. Jisté je, že se tak dlouho zase nestane. ()

Slarque

Restaurovaná populární pohádková komedie vypadá po čertech dobře. Kromě skvěle fungujícího scénáře je tu hlavně výborné herecké obsazení, kterému nenápadně panuje Petr Nárožný. Sice jsem nikdy pořádně nepochopil, proč čeští čerti bývají mentálně zaostalí, ale jinak dobré. ()

Vitason

Tohle je moje srdcovka. Skvělí herci, scénář, výprava-prostě všechno. Možná, že teď se mi to líbí ještě víc než před lety. ()

Bachy

Úžasné herecké výkony všech větších postav s Nárožným a Heřmánkem v čele, k tomu dnes již zlidovělé hlášky (Máchale, zase ti to spadlo). Přesto to všechno nedokázalo překonat můj podivný postoj k pohádkám, protože ač je stopáž poměrně krátká, našlo se dost nudných a natahovaných momentů. Asi jsem opravdu zlý, ale nedokážu mhouřit oči ani u pohádky. 3 a půl hvězdy. A přitom by ke čtyrem hvězdám stačilo, aby tam 20 minut neběhali za brkem. Ale budiž, že jsou Vánoce. ()

klerik

Priamočiary príbeh, občas vtipný, občas otravný, ale je celkom dobre vyvážený a má aj celkom zaujímavé súboje... Vzhľadom na to, s čím prišiel neskôr Troška, toto má nárok, aby sa stalo klasikou... ()

korbitch22

Moje nejoblíbenější česká pohádka.Jako malej sem ji zbožňoval a i teď si rád dopřeju troch tý čertoviny.Kapráááááááááááááleeeeeeeee!!!! ()

marhoul

Je několik pohádek, které s radostí označujeme za nejlepší a S čerty nejsou žerty mezi ně právem patří. Tahle pohádka letos oslaví 35 let od svého uvedení a osobně se domnívám, že ji dosud v rámci žánru nic nového nepřekonalo. Anděl Páně 1+2 jsou nádherné pohádky a nechci je nijak snižovat, ale s Čerty nejsou žerty, to úžasné Heřmánkovo peklo, ta excelentní Jaruška Kretschmerová, duo Dlouhý a Vetchý a konečně Petr Nárožný, který tam sedí jako zadek na nočník, to se asi trumfnout nedá. "Tatínek vám vyhlásí válku!!!" ()

Šandík

Po novém shlédnutí po asi třiceti letech zvyšuji o dvě hvězdičky. Tahle pohádka je herecký koncert celé řady výborných herců, především Josefa Kemra a Viktora Preisse. Skvělý je Petr Nárožný, velmi obstojný Karel Heřmánek, Jaroslava Kretschmerová, Vladimír Dlouhý i Ondřej Vetchý. Jediná opravdu nepodařená role je princezna Adélka Moniky Staré (Pelcové), což ovšem naštěstí moc nevadí, protože její rolička je sice formálně důležitá ale fakticky v podstatě epizodní. Režijně filmu nelze téměř nic vytknout a výborná je i snaha postihnout dobové reálie. Jestli téhle pohádce lze něco vytknout, pak je to především viditelná omezenost rozpočtu, která se podepsala například na množství komparsu v bitevních scénách. Trochu nešťastný je také výběr lokací, neboť Průhonice jsou sice báječný zámek, ovšem do příběhu zasazeného poměrně konkrétně kamsi do druhé poloviny 18. století by se víc hodil nějaký barokní, například Ploskovice či Veltrusy. Mlýn krytý taškami z první poloviny 20 století či kasárna v hospodářském dvoře taky nejsou to pravé ořechové. Samozřejmě to jsou jen drobnosti... Celkový dojem: 90% ()

Stanislaus

Bezpochyby jedna z nejpovedenějších československých pohádek, na čemž má mamutí podíl hlavně množství kultovních hlášek ("Je to rebel!") a úžasné herecké obsazení (za mě osobně byli nejlepší Karel Heřmánek, Petr Nárožný a Jaroslava Kretschmerová). Přidáme-li k tomu nádhernou výpravu - zejména prostředí pekla - a čertovskou mytologii, která nestojí na ukvičených a přitroublých postavičkách, máme tu čest s klenotem svého žánru, na který se může člověk dívat pravidelně a vůbec se mu nezprotiví. ()

Dr.film

Je to celé skvělé, ale když už si mám něco nebo někoho vybrat, tak jednoznačně Petra Nárožného - jako Kaprál je ozdobou této jedinečné pohádky. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček