Hlavnými hrdinami rozprávky Čertoviny sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca priviedli každý jednu hriešnu dušu. Úlohu sa im však od začiatku nedarí splniť, a namiesto toho, aby ľudí zvádzali k hriechom, im neúmyselne pomáhajú. V prestrojení za paholkov sa dostanú na statok a zdá sa, že konečne budú mať úspech. Vypočítavý sedliak totiž chce svoju dcéru Haničku vydať za nafúkaného statkára Kopyta. Hanička však miluje šuhaja Jána, a aby všetko dobre dopadlo, je potrebné vziať si na pomoc pekelné sily. (CinemArt SK)

Tosim

TAKY JSEM KDYSI MĚLA RÁDA CHLAPCE, JAKO TADY JAN. Často dost falické (radost nad pořádným klackem, zpěv o dlouhé píšťaličce, Sara Sandeva v kratší sukýnce taktéž vybudí k lecčemu), jak je zvykem u Trošky, dost uřvané, ale pořád je to jeho nejlepší pohádka od Nejkrásnější hádanky. Nebýt písniček, které zdržovaly a pár folklórních lapsů (nářečí), uteče film i díky některým dobrým hercům (Navrátil, Nosek) dřív, než si stačíte uvědomit, že je dost blbě obšlehnutým příběhem snímku S čerty nejsou žerty a dalších. 30%. ()

Cuzan

Dobro a láska zvítězili nad zlem a dalšíma zlořádama. To tak nějak od pohádky očekávám. A to tam bylo. Ústřední dvojice celkem pohledná, gauneři byly vyšvihnuti herecky obstojně, Karel Dobrý konečně jako Lucifer (tam měl koneckonců nakročeno, neviděla jsem pohádku, kde by hrál kladnou postavu). Malebné lokace jihočeské krajiny byly milé a jako top Holub jako komická figura. Chápu, ze je posledních pár let trendy odsoudit vše, co Troška pustí do světa, ale toto nebyla vůbec špatná pohádka. ()

Mia...

Česká země jako malovaná.... Troškovi se opět podařilo ukázat, jak krásnou a malebnou tu máme krajinu. Peklo je nádherné, byla to perfektní volba a rozhodně se vydám do Čertoviny na kozí chcanky (Troškou doporučovaný nápoj, podávaný v pekle, které za běžných dní funguje jako hospůdka). Každopádně nejsem zrovna obdivovatelem Troškových hašteřících se čertů, takže to pro mě bylo trošku mínus, že od svého vkusu opět neupustil, nicméně k němu to už nějak patří. Luciper byl vcelku ucházející, ač jsem už viděla mnohem lepší (S Čerty nejsou žerty, Čert ví proč?...). Dvojice Prachař-Benedikt byla ale naprosto skvělá a bavili mě od začátku až do konce. Hlavní hrdinka Hana (Sandeva) byla pěkňoučká a očko potěšila, stejně tak i Jan (Muller). Nejvíc jsem se ale nasmála u hříšné duše v podání Holuba, protože to bylo naprosto excelentní. Celkový dojem z pohádky mám pozitivní, byla opravdu milá a hodně oku lichotící. Pět hvězd ode mě ovšem nedostane, protože mi tam něco chybělo. Třeba to časem ještě přehodnotím.... Doporučuji návštěvu kina všem pohádkářům a dětem :) Viděno v kině na předpremiéře vč. Zdeňka Trošky, Richarda Jaroslava Mullera a Dominicka Benedikta. ()

Gogo333

Na Čertoviny jsme byl zvědav, zvlášť po té hovadině Strašidla jsem doufal ve zlepšení reputace. Čertoviny o proti Strašidlům nejsou taková blbost, ale na druhou stranu Strašidla měla ucelenější děj. Hlavní duo čertů docela ušlo, jejich šéf Luciper, natož že má být vládce pekla, mi přišel dost měkký a Dobrý možná trochu přehrával a hlavně mě u něj štvala ta paruka jak je posazená dozadu, při záběrech z boku to vypadalo děsně. První polovina filmu taková o ničem a scény tak divně poskládané za sebou, že na sebe ani nenavazovali a kolikrát se postavy ocitali uplně na jiných místech bez nějakého zjevného důvodu. Třeba dcerka v jedné scéně pomáhá na poli, střih a je uprostřed lesa a pomáhá zraněnému muži. Celkově mi na filmu chyběl takový ten pohádkový feeling a že na jednom domě byl hromosvod a na obloze letělo letadlo už radši neřeším (asi je někde nějaký pokrokovější království, nebo že by inspirace u filmu The Village :-D). ()

kingik

A teď jednu hezkou, milou, jihočeskou...čerto(píčo)vinu. A nebudu Troška(ř). Tak už si tak nějak divák zvykl na Zdendovy nezbedné reparáty, kdy se náhle umělecký tvor zklidní, má to své pojednání méně uřvané a více provoněné senem, loukami a lesy. Náhlá absence fluidovitých žvatlajících čertíků i Luciperů se Slavíkem v hrdle je vítána. Když ovšem pohádka pozbývá nápady, omílá postavy, kterých je v pohádkových érách nepřeberné množství, čerti i triky spadají svojí úrovní do dob normalizace, je prostě něco na Troškově opravné zkoušce špatně. Na začátku z pekla pláchne hříšná duše, ne, není to žádný zkorumpovaný politik, frnkl jen Holub, konkrétně Radek, průsvitně vyvedený. Neuhlídali ho dva mladí a nezkušení čerti, Prachař s Benediktem, kterým je uložen pekelný trest od Lucipera. Mají se vydat do světa a přivést do pekla hříšníky. Nápad to je, sice zavání Andělem Páně, ale můžeme být za něj ještě rádi, neb je na dlouhý zbytek pohádky tím jediným, zábavným. Usuzuji, že pohádky jsou nadále primárně určené dětem, tudíž naprosto netuším, co by ve zdlouhavých devadesáti minutách trvání mělo přitáhnout jejich divácký zájem, co by jim mělo připadat atraktivní a kouzelné. Většina děje je soustředěna do fádní vesnice, na fádní statek, případně do obyčejných okolních hvozdů. Ve filmu pořád svítí slunce a vládne jedno parné počasí. Do děje po pár minutách vstoupí dvě zásadní záporné postavy, zlý a hamižný pantáta, který po všech ustavičně řve, ano, chcete-li někoho uřvaného, obsaďte Oldřicha Navrátila (chválím), a zlý Kopyto, příslušně zlý Míra Nosek (chválím), který je nejbohatším sedlákem a zároveň největším gamblerem v celém širém okolí. Nikoho nezaskočí, že pantáta má dceru (Sára Sandeva), která už u sebe objevila klitoris a že jediný čeledín Jenda to s ním umí, až holčina trucovitě odolává návrhům jak sedláka, tak i tajemného hraběte (David Gránský). To samé se týká čeledína, na toho je nasazena zámožná kněžna (Jana Bernášková). Po vteřině je každému jasné, kdo na zamilovanou dvojici tajemné a bohaté postavy, které mají prověřit jejich neskonalou lásku, tak zněla v druhém kole sázka mezi vyslanými čerty a Luciperem, jinak z nich bude uhlí, nasadil/narafičil. Jen Troška má dojem, že jeho scénář je patřičně neprůhledný a sofistikovaný. Divák může být zaskočen jen hustým počtem nesmyslů, které se do filmu vloudily, namátkou můžu uvést to, že když postava A se promění v postavu B, neměly by se tyhle postavy nikdy spolu setkat ve společné scéně, k čemuž došlo. Když chci uštknout někoho hadem, neměl by tento exemplář budit dojem, že pláchl chovateli z terária. A triky? Je jich Troška, polínka, která se sama pohybují, to snad nikoho nevzruší. Luciper Karla Dobrého má děsnou paruku, ta jeho solidní projev celkem dehonestuje. Čerti i peklo, do kterého nahlédneme sporadicky, to prostě nemá kvalitu. A na um se dere i otázka, kde Troška pořád bere ty jinochy, kteří mu patrně ochotně skáčou z postele rovnou do pohádky, v důvěru jejich hlas už tolik nemá, neb postsynchrony jsou věčné. Chválím hudební doprovod, Krkoška nezklamal. Většina kladných postav nemá charisma, je to rozvleklé, technicky zaostalé, pohádka bez kouzla nemá naději na věčný evergrýn. Jednou se vidět určitě dá. Prostě Troška reparát zvládl, rozhodně ale ne nějak čertovsky výsostně. 5/10 () (menej) (viac)

• Když čerti po svém příchodu na svět vylekají sedláka a rybáře, je slunečno a bezvětří. Vzápětí v lese narazí na babku a náhle je zataženo a silný vítr. Když ale babku přivážejí k její chaloupce, je opět slunečno a bezvětří. (charles3)
  • Pohádka Čertoviny byly třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2018. V kinech ji vidělo 356 132 diváků. (zdeny99)