S čerty nejsou žerty

• Československo S čerty nejsou žerty (viac)

Česká rozprávková komédia o jednom pekelnom omyle, dvoch kamarátoch a troch nepotrestaných hriešnikoch, nakrútená na motívy rozprávky Boženy Němcovej... S takou macochou by si nikto radšej nič nezačínal. A keď, tak jedine s pomocou čerta. Peter vďaka nej už nemá vôbec nič a tak sa radšej pobral kade ľahšie. Na ceste sa však nielen spriatelí s čertom, ktorý sa stane jeho najlepším priateľom, ale stihne zachrániť aj dcéry miestneho kniežaťa. Všetko zlé sa človeku raz vráti a s dobrom je to presne tak isto. Netreba hádam pripomínať, kde skončí macocha a kde Peter… (RTVS)

gjjm

Mimo ostatní přednosti geniálně zupácký Petr Nárožný, skoro jako Hartmann z Olověné vesty :) Spolu s trochu podobně laděnými Třemi veterány a Třetím princem jedna z mála pohádek, na které se jsem schopen dívat i teď. ()

honz

Dodnes nevím, zda jde o pohádku či "dokument". První slova knížete:"Mě nebaví vládnout, mě baví chodit na lov." Herecký koncert správce a kaprála "Nás pro tohle hloupé knížectví bylo vždycky škoda." A do toho Lucifer: "Tolik práce, a tady u nás, ještě nám zkazíš dobrou pověst. Sbal si svých pět švestek a koukej mazat zpátky na zem." Mimo to, všichni dobře víme: že máme silnou a neohroženou armádu, že válka přinese blahobyt a princezně Angelíně ty nové šaty sluší... Já se klaním před touto nadčasovou "pohádkou". ()

anli

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších pohádek,která je pohádkou se vším všudy.Díval jsem se na ní rád jako malý a dívám se na ní rád i jako dospělý.Je nádherně napsaná,skvěle režírovaná a mistrovsky zahraná.Všichni herci jsou absolutně skvělí,hudba je dokonalá a vizuální zpracování jakbysmet(jako malý jsem se toho pekla fakt bál).Nemá jedinou vadu na kráse a ano-takhle má vypadat pohádka pro celou rodinu.Kouzelná,legrační,pohádková a poučná.Takže u mě to má za čertovských 100%. ()

lennyd

Závistivá macecha (Jaroslava Kretschmerová) a lstivý správce (Viktor Preiss) připraví o prosperující mlýn starého mlynáře (který to nerozdýchá) a mladého Petra (Vladimír Dlouhý) nechají uvrhnout do vězení. Ve stejný čas se pokouší mladý začínající čert (Ondřej Vetchý) dostat macechu do pekla, ale ta se mu lstí také ubrání, a čert se nedopatřením dostane do armády, kde se seznámí i s Petrem. Společně ukují plán, jak se domoci spravedlnosti, a dostat ty, co si to zaslouží, tam kam si zaslouží .. do pekla... Pravděpodobně jedna z nejlepších českých pohádek, na které se těžko hledají nějaké chyby (snad jen "lacinost" pekelníků) a přílišná naivita pricezen i samotného Petra. Ale to asi do pohádek patří, kam bychom přišli, kdyby chuďas a princezna hnedle poznali, že k sobě patří, že ano. Asi největší devizou tohoto filmu jsou záporáci - Jaroslava Kretschemrová, Viktor Preiss, Petr Nárožný - jeden vedle druhého si své peklo zasloužili. Máchale, spadlo ti to. Asi vítr, ne?... ()

T-pack

Nevím, co k téhle pohádce ještě dalšího dodávat, než že celá moje rodina ji žere a že já na tom nejsem jinak. Jen když nad tím tak přemýšlím, ani si nepamatuju, jestli jsem ji viděl ještě jako maličké dítě, ale vím dost dobře, že bych ji nikdy v té době nemohl pobrat. Mám takový vtíravý dojem, že málo z těch věcí, které dělají z pohádky tak skvělý film, dětský divák ocení. Od chytrého humoru postaveném na umně napsaných replikách, přes nenápadnou, zato však kvalitní výpravu, až po fantastickou bojovou choreografii. Malé děti tedy opravdu asi spíš ocení čerty v Troškově žvatlajícím podání, já ale doufám, že třeba jednou ty moje potenciální děti, až trochu odrostou, budou se spíš bavit u tohohle snímku. ()

noriaki

Ve slovanské mytologii nejsou čerti vyloženě záporné postavy. Nejenže se dají všelijak přechytračit, ale člověk s nimi může často vyjít po dobrém. Spolupracují na potrestání zla a někdy jsou svým způsobem přátelští. Takhle sympatičtí pekelníci jako tady, se ovšem vidí jen málokdy. Kupodivu, i když v Hrátkách s čertem Peklo evokovalo vyšetřovnu Gestapa, a hrozilo mučením a zatracením, Bočanův film je daleko naturalističtější a v jistém ohledu mrazivější. Možná za to mohl vynikající hudební motiv Jaroslava Uhlíře a také celkový střih zvuku, nebo nepohádkové bezskrupulózní postavy, neštítící se žádné špatnosti. Každopádně atmosféra je vyloženě lahůdková, herci taktéž a některé hlášky patří k naprosté klasice. Karel Heřmánek snad neměl lepší roli. ()

pytlik...

Jemně bych upozornil místní konzervy (převážně) náboženského rázu, pšoukající zde výroky typu, že peklo je ve filmu zcela nesprávně vykresleno jako spravedlivé a kladné, že se mýlí. Neb zlí čerti by přeci brali do pekla zásadně lidi nábožné a dobré – co by jako měli z toho, trápit své soukmenovce, lidi – padouchy, aha?! S těma jsou naopak jedna ruka a největší kámoši. Takže je jasné, že čerti jsou spravedliví a dobří jedinci, s mírnou zálibou v BDS (masochismus škrtám). Také jisté fanfarónství je jejich slabou stránkou, film by se zkrátil minimálně na čtvrtinu, kdyby se Vetchý plížil ke své oběti nenápadně a přepadal ji ze zálohy, a né že se před ní postaví v celé svojí kráse a zakřičí, tak pojď do pytle! Jinak snímek pochází ze starých zlatých dob, kdy lidé byli ještě relativně normální a měli zdravý náhled na život a věci kolem něj. Zatímco tehdy zarostlého člověka označovali zcela správně za čerta, příšeru apod., dnes se najde spousta jedinců a jediněk, kteří muže podobného imiče považují krásné a přitažlivé. Nad čímž my, hrdí majitelé estetického vkusu, jen nechápavě vrtíme hlavami. ()

Pajkenzi

Skvělá pohádka, plná skvělé zábavy se super herci, kteří tuhle pohádku dělají zábavnější. Krásné prostředí ve kterém se točilo to se musí nechat! A super hudba, která se hodila do scén. Jsem ráda, že jedna z mála pohádek která mě neomrzí. ()

Master19

Tak přesně tohle je pohádka, které já bez delšího rozmýšlení 5*. Vynikající herecké výkony Viktora Preisse, Petra Nárožného, Karla Heřmánka a Jaroslavy Kretschmerové vyrovnají průměrné hercovství ostatních. Hezká hudba Jaroslava Uhlíře a nezapomenutelné hlášky, z nichž si neodpustím alespoň: "asi vítr, Máchale", řadí tuto pohádku mezi klasiku. ()

Aven

Nejlepší pohádka co jsem kdy viděl. To co předvádí Petr Nárožný nemá obdoby:):" Jak to? To nikam nevede! Vždyť tady byl vchod! Máchale tady tě čeká šibenice, slyšels ŠIBENICE!!!!!!!! Je, já si zlomil šavli!" :) ()

Tomesh

Bezkonkurenčně nejlepší pohádka jakou znám. Peklo, ze kterého čiší strach, díky výtečnému Karlu Heřmánkovi. Všimněte si, pohádka nepostrádá ani "výchovný prvek". V momentě, kdy do hospody vchází verbíři, nálévá hospodský již notně opilému Vetchému, panáky do pivka. Pohádka, jak má být.. ()

dANo

Mnohé české rozprávky patria ku filmovým klasikám a dá sa to povedať aj o tejto. Hlavne vďaka dobrému príbehu, ktorý vtipne využíva predstavy ľudí o pekle, čertoch a o tom, ako sú zlí ľudia potrestaní tým, že ich zoberú čerti do pekla... Okrem príbehu ma však veľmi príjemne prekvapila aj technická stránka filmu, špeciálne kamera. Myslím, že tento zábavný rodinný film právom patrí medzi TOP200 na CSFD. ()

Tereza666

Společně s pohádkami PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU NA ČELE a JAK SE BUDÍ PRINCEZNY další krásná pohádka.Nejlepší zpracování krále v podání pana Josefa Kemra. Klasika, která neumírá. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček