Archiv

V roce 2038 se odborník na robotiku vyrábí kopii svojí zemřelé manželky i s jejími vzpomínkami. Prototypy, které vytvořil jako první, ale začínají čím dál víc žárlit. (Netflix)

Marze

Caste sci-fi tema ala Frankenstein. Tazani se co se stane,kdyz stroj ziska svobodnou vuli a ta je odlisna od sveho tvurce. Uvaha nad laskou a ztratami. Rothery pribeh v poslednich par minutach otocil, ze jsem z toho byl paf.Jako fanousek tohoto zanru jsem cekal vice a nudil jsem se.Jsem rad,ze to tak podle hodnoceni vidi v prumeru i 200 dalsich hodnotitelu. ()

Anderton

Asi by tomu viac slušala cca hodinová stopáž a zaradenie do seriálu typu Black Mirror. Extra originálne to nie je, v niektorých scénach sa režisér inšpiroval seriálom Westworld, v retro dizajne starších verzií robotov zase v klasikách typu Silent Running. Treba byť správne naladený, mať slabosť pre podobné komorné sci-fi, zato s kvalitným vizuálom a potom vás prekvapí aj pointa. Tá je nečakaná, nie je síce prevedená totálne odzbrojujúco, ale zase sme pri tej slabosti indie scifíčok. No a Theo James to celé utiahol, myslím si, excelentne. ()

Arsenal83

Píše sa rok 2038. Už to je pre mňa nebezpečie, ktoré výrazne ovplyvní kvalitu. Tých kvalitných sci-fi kuskov totiž spočítam na prstoch jednej ruky, aj to u piráta s hákom. Tak to aj dopadlo. Nejaký poloblázon si z robota urobí akože manželku, aj to nie veľmi vydarene, jej popraskaný plechový ksicht by nevzrušil ani najväčšieho robosexuála. Chcelo to byť niečo ako Ex Machina, ale pobledlý stroj nie je Alicia Vikander. Za zaujímavú hudbu jedna hviezda. ()

JASON_X

Retardovaný romanťák o chlápkovi, který se snaží implantovat duši své zemřelé žínky do chodících mrazniček, za jejichž zády si ovšem potajmu vyrábí vytuněnou real sex doll, která mluví francouzsky i skvěle tancuje. A všechny tyhle kreatury samozřejmě chlápka děsně mylují, takže není divu, že se mezi nimi posléze odehrávají všelijaké vypjaté žárlivé scény. Do toho je divák oblažován flashbacky scén intelektuálně podnětných a dušezpytných rozhovorů chlápka a jeho bejvalky, když ještě žila na Zemi a ne v Matrixu. Parodie... Ne. Přímo urážka sci-fi žánru, primárně určená náctiletým týnkám, které u ní budou možná slzet a řezat se žiletkou, ale z níž každý aspoň trochu mentálně vyvinutější jedinec musí dostat osypky. Přiznávám ovšem, že pointa mě docela překvapila, takže jedna za ní a do koše s tím svinstvem. ()

Morholt

Po smrti blízké osoby existuje možnost uchovat po určitý čas její vědomí a komunikovat s ní. A protože je hlavní hrdina geniální robotik, rozhodne se uplácat tělo, do kterého by zesnulou polovičku nahrál. Nejdřív se mu povede jen obyčejná škatule, potom něco na způsob robota Emila a napotřetí to konečně začne vypadat jako člověk. Problém je, že všechny mašiny mají vlastní vědomí a navíc to jsou holky a tři ženský v chalupě nikdy nedělají dobrotu. On to mohl být docela dobrý thriller, kdyby se všechny ty robotice pustily pořádně do sebe i do předmětu svých tužeb, ale Rothery vsadil na pomalou romantiku a povrchní filozofování, což nedělá dobrotu, když to člověk neumí. A to je přesně tenhle případ. Pár dobrých věcí se tu najde, slušný je i vizuál a konečně špatní nejsou ani herci, ačkoliv Toby Jones a Rhona Mitra se tu jen mihnou. Nicméně celkově se to táhne jako smrad. A nepomůže ani závěrečný zvrat, který je tak trochu očekávaný a navíc mi nějak nedával smysl. Nic moc debut. 30% ()

BoredSeal

Opravdu mučivá záležitost - sci-fi povídka s odhadnutelným vývojem a komickým zvratem, kterou někdo sadisticky natáhl otravnými flashbacky a emo záběry na skoro dvě hodiny. Chudák Stacy Martin tam musí pobíhat posypaná moukou s bílou parukou jako Majka z Gurunu a generovat existenční dilema, aby to pak bylo úplně k ničemu. Hlavní protagonista je ztělesněn necharizmatickým hercem s vizáží George Michaela, který jakoukoliv předstíranou emoci uhasí mrtvýma očima. Tady silný sci-fi zážitek nehledejte. ()

ilemas

Mám rád sci-fi o umělé inteligenci typu A.I.od Spielberga nebo Ex machina apod., ale tohle bylo tak nudné s nezajímavým dějem, že nechápu, jak jsem to mohl vydržet do konce, který mě v poslední minutě hodně nasral. Asi bych to několikrát vypnul, ale držel mě dobře namixovaný zvuk a hudba, kterou jsem si nesmírně užíval. ()

M.i.k.e

ne úplně záživná sci-fi o tom jak si Theo James staví repliku mrtvé manželky chvilku připomíná Black Mirror, chvilku zase Ex-Machinu z wishe a dohromady funguje s bídou na půl plynu. Jestli se něco Rotherymu povedlo, pak je to ne zrovna nejoriginálnější, ale v rámci možností solidně překvapivý závěr...40% ()

Martrix

Kdyby tak byly všechny sci-fi prvotiny takto kvalitně natočené a obsazené. Samozřejmě to není bůhvíjak originální pecka, ale Archive má mnoho jiných kvalit. Kamera, triky, výborná hudba a herecké výkony na jedné straně a na té druhé režie, která to vše přetavila i přes delší stopáž v působivý příběh se zvláštní atmosférou. Mám nakoukáno opravdu velké množství filmů s tématikou umělé inteligence a mám poměrně vyhraněný názor na pokusy nacpat do ní emoce jako láska a empatie... . Nicméně tady se tvůrce pustil jiným směrem, takže žádné velké filozofování, technické detaily, nebo strašení koncem lidstva. Ve skutečnosti je to velmi lidský příběh o ztrátě, loučení, lidských emocích, lásce a obavách. A s přibývajícími minutami to funguje lépe a lépe. Stačí akceptovat tvůrcem nastavená pravidla, kterých je málo a nejsou úplně za hranu logiky. A dokonce i když není závěr zrovna šokující, tak pomůže dát do kontextu a vysvětlit i to, co se vám v první polovině filmu úplně nezdálo. Zdejší hodnocení mě utvrzuje v domněnce, že spousta lidí neumí zpomalit a mají poněkud přehnaná a v tomto případě nemístná očekávání. V té záplavě Netflixáckých sotvaprůměráren je pro mě Archive příjemné překvapení. PS: Ta nemístná očekávání souvisí se zdejším popisem o čem film je. Zapomeňte na variaci na Ex Machina, na Frankensteina, nebo Transcendenci...podobný, ale přesto jiný příběh. ()

Deyw

nudilo me to tvle..typek mel pekny roboty no, udelal tri, jednoho uplnyho kokota krabici, druhej uz mel kolecka ale furt zkurvena krabice, treti hot chick ktera ho chce pichat a zkurveny krabice zarlej a ujizdej do more - borec je vyndava a opravuje..nic moc ty vole, jediny co bylo dobry byl twist a konec, nevim jestli to bylo tim ze to byla uplna kokotina a pak to prekvapilo, nebo nvm...2/5 za konec 🥹 ()

FritoleXx

Pokud chcete vidět dobré sci-fi, tak si najděte modře hodnocené kousky na csfd. Jedním z nich je i Archiv. Komorní záležitost, která si hraje s diváckým očekáváním, přičemž nabízí i nečekaný dějový zvrat a dobrou futuristickou atmosféru v nejspíš hodně skromném budgetu, který nemůžu než pochválit. Kdy jste naposledy viděli ve filmu lidi převlečené za pochodující roboty uvěřitelným způsobem? Stejně tak kulisy jsou naprosto uvěřitelné, ač velmi levné. Vše pak navíc táhne nahoru skvělý hudební doprovod a hlavně zasněžené horské prostředí, čehož kameraman plně využívá. Problém mám jedině s poněkud přestřelenou stopáží, což jde znát hlavně na lehce utahané první polovině, a taky s tím, že režisér nemá úplně cit pro minimalismus, o který snímek spíš zoufale prosí a vy budete také, když si vzpomenete třeba na Ex Machina. Jinak ovšem velmi poutavá podívaná a v rámci žánru zas něco trochu chytřejšího a osobně myslím, že v jistých směrech i originálního. ()

viperDavid

Nádherný soundtrack, který mi připomněl naprosto úžasný Vagelis z Blade Runner. Ano až tak moc. Film je sice místy slabší, ale za to konec rozhodně překvapivý a to říkám já, který konce skoro vždy prohlédne. No můj mozek asi zaostává, ale námětu si to to víc cením. ()

Ryuuhei

Nuda, šeď a odtažitost zasazená do stejně chladného prostředí základny támhle někde v horách, okořeněná o robotickou filozofii a závěr, který se v jistém ohledu dal předvídat, ale mě osobně dokázal celkem mile překvapit. Bohužel výplň zdlouhavá a prakticky o ničem. Relativně hezké vizuály, místy těžký kyberpunk, ale nic víc. Takové to napětí a pocit, že žárlivost starší verze robotky může vést až k něčemu fatálnímu, se hodně rychle vytratil, takže mou pozornost nemělo co udržet a místy jsem se ztrácel ve vlastních myšlenkách a nápadech na podobně laděný film - a to je špatně. ()

VanTom

Špičkový inženýr pracuje osamocen v odlehlém výzkumném středisku na již 3. prototypu sofistikovaného robota… zatímco předchozí modely s upřímnou dětskou, resp. dospívající myslí "žárlí". Malé sci-fi nechává technické záležitosti stranou, spíše se zajímá o duševní stav osoby odmítající se smířit se ztrátou blízkého člověka, jenomže tak činí neobjevně (tzn. pomalými panoramatickými záběry plus atmosférickou hudbou) a finálním twistem vše převrací nešikovně, nedomyšleně pro efekt. ()

Herzeleid

Pomalé tempo, minimální počet postav. Minimalistické sci-fi, které si pohrává s pojmem vědomí. Po shlédnutí na to však zapomenete. ()

klukluka

Tady ty filmy, kde někdo žije v krabici, v sobě skrývají riziko, že se u jejich sledování může divák cítit, jako by v té krabici byl zavřenej taky. A to není synonymum pro velkou zábavu. To je stav, kdy se v průběhu hodiny a půl začnete ošívat, protože se všechno viděné děje podruhé, potřetí a popáté. Jeden kotrmelec už pak ten výslednej dojem nezachrání. P.S.: Hodně vás tu v souvislosti s Archivem zmiňuje film Ex Machina. Mně osobně se ústřední myšlenka Archivu, respektive obě dvě, líbily víc, ale právě nejen kvůli Ex Machině, ale třeba i kvůli Black Mirroru se s hodnocením držím při zemi, protože ty inspirační zdroje jsou za mě až moc okatý. ()

Kienast

Finální zvrat, bohužel nezachrání, těch 90 minut nudy a přešlapování na místě. Kraťas na 20 minut, by byl lepší varianta zpracování. ()