Dokument, který se pomocí exkluzivních rozhovorů a archivních záběrů pokouší vystihnout osobnost sedminásobného mistra světa ve formuli 1 Michaela Schumachera. (Netflix)

dan4815

Tento dokument bych pustil "Majkýmu", unudil by se k smrti, což by bylo pro tu poškozenou fyzickou schránku bez toho psychického velikou úlevou. Hned na úvod dodám, že jsem F1 sice sledoval, ale nikdy jsem nikomu nefandil. Mnozí budou namítat, že je to jak sledování porna bez onanie, ale opravdu mě zajímala většina hráčů. Zajímal jsem se však povrchně, proto jsem neznal východ této hvězdy, jenom jsem detailně postřehl západ za obzor. Dokument se v první části jeví zajímavě, některé věci jsem opravdu nevěděl. Vřelá akceptace se u mě změnila, když Michael začal vyhrávat. U našeho závodníka se začala objevovat docela solidní arogance. Obvykle nemám nic proti aroganci, sám občas bývám takový, ale jeho arogance byla naprosto protivná. Když mu nevyšlo předjetí, tak druhého naboural. Bylo mu jedno, že někoho bezpečně nepustí nebo předjede, tomu člověku bylo vše u výfuku. Možná by mi to nevadilo, kdyby se dokument zajímal i o jiné aspekty jeho kariéry a jeho života. Faktografické dílo nám totiž vyobrazuje jeho život tak, jak by asi chtěl Michael. Chladnost dokumentu tomu také příliš nepomáhá. A ve výsledku jsem čekal na nějaké odhalení jeho stavu, dokonce jsem čekal i na nějaký záběr... nic. Usvědčilo to mou teorii, že je na tom Schumarem tak špatně, že tu s námi není nijak, jen je tu s námi jeho tělo. Jinak by manželka už světu přinesla video, kde se jeho stav viditelně zlepšil. Nechce se ho vzdát, i když už to není on. ()

Dunadan

Nesmierne podarený, často strhujúci a emóciami nabitý portrét jednej z najväčších osobností svetového motoršportu! Michael bol jednoducho kráľom svojej generácie, veľkým pedantom aj mužom viacerých tvárí, o čom svedčia nielen úžasné archívne zábery priamo zo závodných okruhov, ale tiež pútavé výpovede Schumiho rodiny, kolegov či konkurentov. Ako malý hajzlík som sa k F1 dostal práve v období, keď Schumacher jazdil za Ferrari, zvádzal súboje s Häkkinenom a pomaly začínal písať históriu tak, ako ju poznáme dnes. A tento dokument mi pripomenul presne tie momenty z detstva, keď sme si s otcom pravidelne sadali k TV, počúvali šialený maďarský komentár (z ktorého som samozrejme nemal absolútne nič) a fandili našej milovanej Scuderii. Odvtedy ubehli už viac ako dve dekády, ja som prepadol efjednotke ešte viac a dodnes patrím k verným fanúšikom chlapcov z Maranella. Čo teda dodať na záver? Nuž, asi len forza Ferrari, vďaka Schumi, no a nech si už na tom v súčasnosti akokoľvek, drž sa! 9/10 ()

majec4

Celkom dobre zhrnutie Schumiho kariery, vsetky milniky boli zachytene, ale chybali mi tam vacsie emocie a vacsi doraz na jeho rekordy. 91 vitazstiev v tej dobe je velka vec. Teraz je priemerne o 6 VC rocne viac. ()

theSaint

Tak tohle bylo překvapení. Nemilé.  Pokud by mi někdo řekl, že je tohle z produkce Netlixu, nevěřil bych mu.  Netflix, který má dokumenty na zcela špičkové úrovni, obzvlášť ty sportovní, se zcela zapřel. Tato jakási tklivá adorace sportovního velikána, protkána něžnou hudbou od začátku do konce, je tak neúnosně unylá a nudná, že jsem na první pokus nedokoukal. Zcela bez energie, originálního pojetí, bez hloubky, klouzající po povrchu, bez invence v příběhu či zpracování, nic neříkající. Laxnost bez jakékoli snahy tomu dát přesah či dramatickou linku, koule, nebo snad konfrontaci se Schumacherem- jezdcem, jakožto někým, kdo byl osinou  v zadku ostatním jezdcům.  Nic. Jen se tak tiše našlapuje, točí se fotografie a to vše dokola celé 2h. Až podezřele málo účinkujících, na to, jaká megahvězda to byla- že by se snad o Schumacherovi mohlo říct něco negativního? Pro takové prvoplánové adorace nemám pochopení. Něco tak nezáživného jsem už dlouho neviděl. Schumacher si zaslouží výživnější přístup. ()

TheSpearCZ

Schumacher je bezesporu kvalitně natočeným životopisním dokumentem, které mám ve velké míře opravdu rád, navíc z doby, kdy jsem jako malý kluk hltal každý závod ať už se jezdilo brzy ráno nebo pozdě v noci a přál to tomuhle chlapíkovi v červeném autě, který ve své největší éře nechával za sebou jednoho soupeře za druhým. Musím říct, že mi tenhle dokument fakt sednul, archivní záběry závodů potěší a jsou v důležitých momentech opravdu napínavé, možná tu mohla být výrazněji projevena emocionální stránka filmu, ale to mi tu vyloženě nevadilo. Jen mě až mrazí ze závěru dokumentu fakt, že se Schumim to v dnešní době musí vypadat opravdu strašlivě vzhledem k fámám před vydáním, že by se i on sám mohl v dokumentu objevit. Každopádně to je život a naprosto každý, kdo se ve formulích alespoň trochu vyzná by měl uznat, že právě Michael Schumacher je jedním z nejlepších jezdců F1 vůbec a jednou z posledních vzpomínek starého dobrého závodění, protože dneska je to úplně jiný sport. Čisté 4* ()

Chundys

Překvapivě ať už je Michael Schumacher jakýkoliv člověk, tak já prostě a bohužel ho rád nemam, je to prostě divný, ale vždy mi přišlo, že vystupoval jako macho ostatně má to nedopatřením i v příjmení. Upřít se mu nedá ale talent a jak se vypracoval! Jak jezdil je neskutečné, i když to co za prasárny někdy předvedl na trati, si jiní jezdci zdaleka nedovolili! Za mne z jezdců uznávám Nikyho Laudu, Ayrtona Sennu (toho považuji za nejlepšího jezdce F1), Miko Hakinnena a Lewise Hamiltona. Ano dokument byl pěkný, ale na Sennu to nemá ani zdaleka! Je smutné co se Schumimu stalo a řikám, tleskám jeho talentu, jinak si říkám, zda jako od roku 2013 se takhle trápit. Nevím, asi bych se taky nevzdával, ale je to prostě život! ()

JirKrato

Ano jako většina jsem si film pustil jako fanoušek který každých 14 dní během sezony usedával k televizi a těšil se zda bude pršet a zda ti nejlepší i přes nepřízeň počasí pojedou čím dál lepší kola. Zda mu náskok 20s bude stačit na zajetí do boxů a přezutí. Bylo mi 15 let a fandil jsem sice Coulthardovi, který zvádal bravurně dostat se ze zadních pozic po startu až na stupně vítězů, ale závody měli šťávu. A díky dokumentu jsem si tuto dobu připoměl. Dokument jsem hltal v celé jeho délce. A čím víc se blížil konec, tím víc jsem si říkal zda vlastně chci vidět člověka, kterého svět obdivoval ve stavu, který nám jeho nejbližší popisují v jakém se Michael nachází a za mě říkám že jsem rád že se z filmu nestal bulvár a tento náš hrdina z dětsví nám nejspíš zůstane navždy hrdinou a tak si ho asi máme pomatovat a podle mě je to dobře. Myslím že dokument bude bavit ty co hltaly formuly v jeho době, ti co si ho ze závodů nepomatují se možná budou trochu nudit, pokud je nezajímá historie formule 1. Protože tak jak jsem formuli dříve hltal, tak od roku 2008 formuli jedna nesleduji kvůli různým nařízením a velkým změnám pravidel, které ubrali na divácké atraktivitě. Rodině přeji spoustu sil a Michaelovi hlavně bezbolestný život, když by nebyla možnost zlepšení. ()

BOURQUE

„Životopisný“ dokumentárny film, natočený podľa určitých šablónov, a vo výsledku predsa len trochu iný. Cirka dvojhodinový dokument v produkcii Netflixu v podstate sumarizuje život jedného z najslávnejších a najlepších pretekárov všetkých čias Formuly 1, Michaela Schumachera. Dokument obsahuje nemalí počet archívnych záberov, ktoré doposiaľ neboli pre verejnosť dostupné.__ „You have to become one with the car. You should know exactly how much stress you can give to the car. Because there's a limit always, and you should be careful, like with everything in life you like, you have to have that kind of feeling to not go over the top or not be under it. And if you do that, hen both of us will be satisfied. The car and I.“ Týmito vetami začína dokument, ktoré v podstate definujú Schumacherovu ars poeticu. Od samého začiatku je tu vidieť obraz charizmatického pretekára, ktorý je nesmierne cieľavedomý, húževnatý, nekompromisný, odhodlaný pre víťazstvo spraviť (a takmer obetovať) všetko.__ Dokument o Schumacherovi, ako aj iné podobného druhu, má svoje pozitíva a negatíva. Ich rozoberanie a analýza by bol predmetom inej diskusii. Každopádne, som rád, že boli spomenuté a celkom otvorene prezentované aj incidenty (napr. incident s J. Villeneuve v roku 1997), v ktorých on bol tým vinníkom. Sú dôležité, pretože bez nich ten obraz o ňom by nebol celý. Nehovoriac o tom, že bez nich by sa len ťažko dalo pochopiť to, že ako videl a prežíval veci on (v žiadnom prípade netvrdím, že ich vždy videl dobre). Ďalej je dobré vidieť, že ako sa snažil so svojou rodinou (hlavne s manželkou) v rámci možností žiť normálny život. Trochu mi však vadí posledná časť. Jednak, jeho dominanciu a dominanciu vozidiel Ferrari v období 2000-2004 sumarizovali len v niektorých momentoch (aj v týchto rokoch sa stali veci, o ktorých by bolo potrebné hovoriť). Potom je tu jeho život po Formuly 1 (nemám na mysli tú strašnú udalosť, ktorá sa stala – je pochopiteľný, že o tej, najmä z pohľadu rodiny, sa hovorí obecnejšie, v krátkosti a opatrne).__ V dokumente, okrem skvelých archívnych záberov a skutočne nostalgických momentov, sa objavia aj kolegovia/spolupracovníci/súperi, ktorí v kariére Schumachera mali významné miesto. Bolo dobré opäť vidieť Jeana Todta, Rossa Brawna (bez nich by sa nedostal za hranice nemožných vecí), Miku Häkkinena alebo Davida Coultharda. Strašne však mi vadí, že Rubens Barrichello sa tu neobjavil.__ „Schumi“ bol, je a bude legendou navždy a to musia uznať aj tí, ktorí mu v tomto športe (a Ferrari) nikdy nefandili. Možno rozoberanie celej jeho kariéry by mohli spraviť podobným spôsobom, ako to bol v prípade Michaela Jordana (viz The Last Dance). Ale aj to sa dá pochopiť, že prečo sa tak nerozhodli. P.S.: Milovníci starej a pravdepodobnej najslávnejšej éry Formuly 1 určite prídu na svoje. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

char_t

Jako Schumiho fanoušek jsem doufal, že se dozvím něco nového z historie, nebo naopak jeho současnosti... a nic. Dostal jsem jen dvouhodinové shrnutí závodní kariéry, pár záběrů ze závodů, několik mluvících hlav, a konec. Sice hezky zkompilováno, ale totálně bez emocí, nebo nějakých zákulisních informací. Prostě nezajímavý průměr. ()

FeriusParfax

Schumacher mi byl vždycky sympatický a tato óda na „Šumiho“ to jen potvrdila. Život velmi cílevědomého člověka, který věděl, co chce a šel si za tím. Velmi sympatická mi je i jeho manželka, která na konci řekla moc hezkou myšlenku „Michael nás vždy ochraňoval. A teď ochraňujeme my Michaela.“ Takže rozhodně nečekejte, že vám někdo ukáže záběry, jak leží bezvládně na lůžku. Jaký paradox, že se mu život obrátí na ruby při obyčejném lyžování. Jinak je dokument proložen velkou spoustou fotografií a videí jak z profesního, tak z osobního života. Jelikož jsem ale viděla nedávno dokument Senna, tak dávám jen 4*. Zkrátka mě tak nechytil za srdíčko. ()

Harry_

Nehodnotím skvělého sportovce a člověka Schumiho, ale dokument o něm, který mi přijde docela běžný, třebaže profesionálně sestavený. ()

JBMAVERICK

Žádná velká dokumentární pecka to neni. Hvězda navíc za nostalgii, protože v letech 2000 - 2006 jsem formuli fakt pravidelně v neděli sledoval a mam pocit, že za to mohl právě Šumi... Dneska už mě ani nenapadne si velkou cenu pustit. ()

Razzor_82

"Lvi vycítí, když se objeví nový lev." Netradiční dokument o jezdecké legendě. Tady se Schumachera nikdo nesnaží glorifikovat do role bezchybného boha. Zde je zfilmována jeho komplikovaná osoba i jeho slabiny. Výborně je zachyceno jeho zápolení se Sennou v roce 94. Zářivé začátky u Benettonu i počáteční strasti u Ferrari. Škoda jen toho studeného konce. 8/10 ()

Biopler

U mňa je Schumacher navždy dirty driver. Skrátka to čo vyviedol Villeneuveovi v 1997 a Hillovi v 1994 je neakceptovateľné. Nezmenil sa ani po pauze a hneď počas prvého roku po comebacku nezostal povesti nič dlžný. To ako natrel bývalého kolegu Barrichella na múrik v Maďarsku 2010 je v mysliach zarytých priaznivcov pretekania stále živá spomienka. Musím však priznať, že ma i napriek animozitám dokument bavil, lebo sa veľmi dobre venuje počiatkom kariéry, a to nielen formulovej, ale i motokárovej, rozhovory s jeho otcom do toho perfektne pasujú. Samotné začiatky v F1 sú tiež skvele podchytené, spolu s osudovým prechodom do Ferrari a pritom som sa prichytil, že si u mňa Schumi získaval kredit. Jeho zapálenie pre prácu, detail, testovanie, debaty s inžiniermi atď, všetko čo mu aj so šťastíčkom zaručilo tretí titul v roku 2000. Z nepochopiteľných dôvodov sa dokument nevenuje jeho najúspešnejšiemu obdobiu a to získaniu piatich titulov v rade, čo sa žiadnemu pretekárovi nepodarilo. Odbije to suchým konštatovaním, že to bol zlatý vek. Navyše vždy s dominanciou, čo nie je pravda pre rok 2003 a čiastočne i 2001. Na snímke mi vadí, že sa sledovaným sezónam venujeme epizódne, veľakrát skrz jeden závod z každej sezóny. Chcelo by to pevnú ruku režiséra, ktorý by archívne zábery z viacerých závodov vedel vyskladať do pochopiteľného celku. Divák neznalý F1 či Schumachera, nepoznajúci okolnosti, musí byť stratený. Comeback v 2010 je odbitý za 2 minúty, čo len podporuje moje rozporuplné dojmy z neúplného vykreslenia kariéry i života tohto jazdca. Zišlo by sa opraviť chyby ako, že Suzuka 2000 bol finálny závod sezóny a pod. To však už hľadám chyby, no treba si uvedomiť, že to robil americký Netflix a vieme aký vzťah k F1 majú Amíci... čiže až tak pútavo vyskladaný príbeh ako u Sennu (dokument z 2011) nemožno očakávať. ()

Maximilianus

Do roku 2000 to bolo zaujímavé a aj napínavé. Potom to už tvorcovia odfrkli, nech tam je všetko, ale už nešli do hĺbky. Možno pre fanúšikov Formuly 1 a najmä Schumachera má tento dokument väčší zmysel, ale inak sa nejedná o nič výnimočné. Mňa ako nefanúšika ale dokázal tento film udržať a baviť. 7,1/10. ()

Trixinka

Jde především o takové strohé až sterilní shrnutí známých i méně známých událostí ze života MS. Fotka střídá fotku, záběry ze závodů, pár vyjádření kolegů, přátel, rodiny....toť vše. Asi ten největší důvod, proč jsem se na tento film dívala, byl ten, že jsem chtěla jako asi hodně lidí, něco vědět o jeho aktuálním stavu. Což také tvůrci slibovali při propagaci filmu. Bohužel nestalo se. Nicméně, něco se dá i vyčíst mezi řádky z vyjádření členů rodiny a vyvodit z logiky věci, že kdyby na tom byl nějak zázračně dobře, jistě by se ukázal sám nebo by rodina dovolila záběr na něj. Celkově ve mě film nevyvolal skoro žádné pocity, zůstala jsem ledově klidná (možná i proto, že jsem nikdy nepatřila k fandům MS, byla jsem spíše příznivkyně Miky Häkkinena). Velká škoda promarněného potenciálu, ale film mi nic nového nesdělil, nezměnil mé vnímání osoby MS - ledový, strohý, nepříjemný, jdoucí si za svým hlava nehlava. Ani zmíněné události ze soukromého života mě nějak zvlášť neohromily, prostě takový typický život automobilového závodníka :D.  Chtělo to jít více do hloubky, říct a ukázat něco co nebylo řečeno a ukázáno - např. významná nehoda v roce 1999 ukázána jen v pár známých záběrech z okruhu, co třeba nějaké soukromé záběry z rekonvalescence a návratu do kokpitu; roky největší dominance a slávy (2000 - 2004) života MS smrsknuty do pár minut filmu.....Mnohé tomuto, dalo by se říct pietnímu, filmu chybělo, mnohé. Film ze stejného prostředí Senna mě upřímně nadchl mnohem víc, a zanechal ve mě více pocitů a emocí. Nyní si můžeme přát už pouze zázrak pro MS, nic jiného už asi v lidských silách není. Škoda, že po tom všem, co prožil a dokázal, musel dopadnout zrovna tak nešťastně. ()