Dokument, který se pomocí exkluzivních rozhovorů a archivních záběrů pokouší vystihnout osobnost sedminásobného mistra světa ve formuli 1 Michaela Schumachera. (Netflix)

dO_od

// Jako fanouška F1 mě mrzí, že to musím říct, ale tenhle dokument je zhruba tak živej jako Michael sám. Tedy prakticky vůbec. Nedávám dvě hvězdy jen z respektu ke kariéře jednoho z nejlepších závodníků všech dob, která je prostě sama o sobě dost zajímává na to, aby i její prachobyčejná rekapitulace a mrtvolné rozhovory s Michaelovým okolím zvládly udržet divákův puls někde těsně u zástavy srdce, ale ve srovnání s konkurencí je to teda zatraceně pomalá a nezáživná jízda. Co se týče závodních dokumentů, předjíždí Schumachera takřka každý. 5/10 ()

Marigold

Placaté, neinspirující... takže vlastně věrný portrét toho, jak já Schumachera vždycky vnímal. Jde to ale strašně po srsti, je to povrchní, bez emocí, na hony vzdálené genialitě Senny. Tvůrci postavili pietní pomníček, kterému požehnala rodina, ale vlastně jen potvrzují, že mezi velikány tohoto sportu bude Schumacher vždycky spíš studený kus mramoru. ()

Superpero

Schumachera jsem jako malej vnímal jen okrajově a měl za, to že stále jen a pouze vyhrával. Ukázalo se, že to není tak úplně pravda. Musel šíleně makat, aby se dostal tam kde byl.  Filmařsky to není nadstandard, já se ale bavil. ()

monolog odpad!

2 hodiny? Opravdu? Pro někoho, kdo GP neprožívá a chtěl jen vědět, jak na tom Schumacher je, to musí být naprosto strašné. Nedokoukatelné. Pro ostatní je to jen další dokument. Ničím extra výjimečný, protože se opět snaží vyhnout tomu, co Schumacherovi je a jaký vlastně doopravdy byl. No, ale logicky, přestože to dokument obešel jen slovy "Je tu s námi, ale je jiný..." To znamená, že je z něj nemyslící želatina. Zelenina. Člověk v trvalém vegetativním stavu (PVS). Mozek částečně odumřel a díky přístrojům se udržují v chodu jen základní životní funkce, kdy aby vůbec žil, tak potřebuje každodenní péči. Jednoho dne i tělo umře. Prostě stav, ve kterém by sám Schumi zůstat nechtěl a raději by už dávno zemřel. Jen jeho šílená manželka jej v něm udržuje v marné touze, že Zázraky se dějí... Její řeč těla ve chvíli, kdy o tom mluví, případně i další členové rodiny, je nezaměnitelná. Možná se za pár let dožijeme i nějakého soudního řízení, kdy už některým členům jeho rodiny dojde tato touha jeho živé ostatky dál mučit a budou se soudit s těmi, kteří ho budou chtít nechat živořit. Doporučuji si přečíst Případ Terry Schiavo. Obdobná věc, která rozbouřila Ameriku. Žena, která po těžkém infarktu byla v PVS 15 let do odpojení od přístrojů, kdy soudní řízení manžela s rodiči trvalo 7. Po pitvě bylo zjištěno, že její mozek byl tak poškozen, že vážil jen zhruba polovinu průměrné váhy mozku ženy v jejím věku a nastaly na něm tak nevratné změny, že její osobnost jíž byla dávno mrtvá a odpojení od přístrojů bylo pro tělo vysvobozením. Proto hodnotím jak hodnotím, protože s tímto způsobem jednání a prezentace Schumachera absolutně nesouhlasím. Ovšem, otázkou je, jestli to nejsou nakonec ty boží mlýny, vzhledem ke všem jeho ne-li temným, tak určitě kontroverzním stránkám, které tu nejsou ani naznačeny... ()

Djoker

Motorsport šel vždy mimo mě až na jednu výjimku. Formule 1 ve zlaté éře Ferrari se Schumacherem v čele. Když skončil, můj zájem opadl a Formule 1 začala bojovat o každého diváka. Mohl to být strhující dokument o úspěšné závodnické kariéře a tragickém životním osudu. Bohužel rodina nedala svolení. Mohlo se to podrobněji věnovat jednotlivým ročníkům, ale to by zase nepojmul celovečerní formát. Není to dokonalé, ale musel bych se stydět, kdybych dal nižší hodnocení. Díky Schumacherovi jsem totiž zažíval roky euforie, jejíž vzácnost doceňuji až s přibývající věkem. ()

TeeAge

Ďakujem Ti za všetky tie motošportové, neopakovateľné zážitky a emócie, Michael. Nikdy na nich nezabudnem - vďaka nim som si vytvoril nepretrhnuteľné puto k Formuli 1, ktoré mi prináša športovú radosť do dnešných dní. Forza Ferrari, Forza Michael!!! ()

3DD!3

Vždycky jsem spíše fandil Häkkinenovi, ale Schumi byl taky slušný řidič, o tom žádná. Dokument pěkně zaobaluje arogantní excesy, jeho paličatost a hazardování se životem. Ukazují ho jako dobrého tátu, mizerného zpěváka a vůbec z té kamenné sochy dělají docela prima chlapíka. Žádná inspirace, žádné verbování potenciálních, budoucích řidičů F1. U některých (Jean Todt) mi příjde, že se drží malinko zkrátka v popisování Schumacherových reakcí a to je škoda. Pointa je asi... nelyžovat... může vás to zabít. ()

Spiker01

Do konce života už si mohl jenom užívat a dopadl podobně jako Kobe Bryant, leč pravděpodobně jen o něco málo lépe. Muž, který mě na pár let přivedl ke sledování Formule 1 a několik let po návratu i na samotné kolbiště v Hungaroringu. Skutečně výjimečně talentovaný sportovec, jež by pravděpodobně nebýt nehody dostal dokument mnohem dříve. Nicméně po několikaletém odkladu ho tu máme a ač technicky tu je všechno správně, to něco navíc co má například loňské Poslední představení tu zkrátka chybí a nechci působil cynicky, ale paradoxně možná proto, že jsem si něco podobného v rodině prožil, tak hlavně to závěrečné ždímání emocí na mě prakticky vůbec nefungovalo a jako jeden z mnoha jsem naivně doufal, že alespoň pár slov od Michaela Schumachera uslyšíme. Tvůrci ale hlavně hodlali natočit jednu velkou poctu této legendě (cením výpovědi mluvících hlav, které leckdy nebyli úplně pozitivní), což se jim povedlo a navíc to potenciálně uvidí milióny lidí na Netflixu. Na druhou stranu, Senna pravděpodobně dostal před x lety lepší dokument, alespoň podle hodnocení, takže to bude chtít opáčko. // Ale je to lepší než Maradona a to mám k fotbalu blíže. ()

Kaka

Kdo by tyhle legendární příběhy plné chlapáctví a řvoucích motorů neměl rád ? Jasně, dokument Schumacher je veskrze primárně emocionální pocta legendě, spíše než chirurgicky přesný a detailní rozbor génia, v podání dokumentu Senna. Avšak ty ambice tam ani nejsou. Je to takový sympatický dokument pro celou rodinu víc, než analýza závodnické mysli. Některá fakta jsou zkratkovitě podaná, či příliš po lopatě, ale zcela jistě se nedá tvůrcům upřít fakt, že Schumachera ukazují jako fajn chlápka se správně srovnanými hodnotami a stoprocentní disciplínou a velmi pravděpodobně přesně takový byl/je i doopravdy. ()

D.Moore

Nečekal jsem, že bude Schumacher tak úžasný dokument jako Senna... A on také není. Ale dobrý dokument to rozhodně je, do nějakých tří čtvrtin přímo výborný, nicméně  především závěru chybí něco, co by z něj ten velký zážitek udělalo. Ne snad přímo nějaký aktuální záběr Schumachera nebo bulvární podrobnosti o nehodě či jeho stavu, ale zkrátka něco jiného než to vlažně opatrné cosi, co v něm právě je. Jinak je to ale výborná, strhující dokumentární práce, která hlavního hrdinu samozřejmě vyzdvihuje, ale neštítí se ani ukázat stinné stránky jeho extrémně závodivé povahy. Dvě pasáže, které mají co dělat s Ayrtonem Sennou (jednou je samozřejmě ta známá tisková konference), mi vehnaly slzy do očí. Nejen kvůli nim to za to rozhodně stálo. ()

gogo76

Novinka na Netflixe, dokument o legende menom Schumacher spĺňa aj tie najprísnejšie kritériá.  Máme tu takmer všetko od detstva až po tragédiu, no najväčší priestor dostáva samozrejme jeho kariéra v F1. V niektorých momentoch ma dokument dojal, zvlášť keď viete ako na tom Michel v súčasnosti je. No..., viete..., vlastne my to iba tušíme, pretože ak som tomuto filmu nedal plný počet, tak jedine preto, že som nedostal to jediné, kvôli čomu som to chcel vidieť a to ako sa Michel vlastne má. Dozvieme sa iba to, že Michel je tu a je iný, ale to som vedel aj z trailerov a článkov. Trailer zvykne odhaliť len niečo, ale nie všetko a tak som naivne očakával, že ukážu aspoň niečo. Nevadí, plne to chápem a rešpektujem jeho a ich právo na súkromie. Smutný dokument. 80%. ()

Pepinec

Přidanou hodnotu emocí tomuhle dokumentu dává bohužel jenom fakt, jak na tom Majkl je teď. A doufám, že to nebyl plán, protože ať si o tomhle chlápkovi myslíme všichni cokoli, pocta tomu, co ve sportu dokázal, je na místě. Jen škoda, že například Sennův dokument mu nadělil dvě kola... ()

filmfanouch

Jméno Michael Schumacher není nejspíš potřeba představovat. I absolutní laikové v oblasti Formule 1 totiž snadno identifikují ikonického závodníka se širokou fanouškovskou základnou a především závodníka, který se několik posledních let drží po vážném úrazu v ústraní. Právě kolem Schumachera se točí německý dokument Schumacher, který mapuje Schumacherovou historii. Dorazila naprostá dokumentární pecka?   Další Senna se bohužel nechystá. Dokument Asifa Kapadii šlo v roce 2010 řadit mezi jasnou špičku dokumentární tvorby, přičemž se bohužel Schumacherovi podobných kvalit dosáhnout nepodařilo. Což ovšem automaticky neznamená, že by dorazil špatný dokument. Minimálně po formální stránce je totiž Schumacher slušně zvládnutý a duo Hans-Bruno Kammertöns a Michael Wech rozhodně odvedli slušnou práci. Přeci jen se ovšem u sledování Schumachera nejde zbavit pocitu, že to celé mohlo být více vtahující, komplexnější a ve finále přeci jen o poznání dokonalejší.   Schumacher má být především velká pocta legendě F1. Zkušená dokumentární dvojice Kammertöns a Wech sází na spoustu výpovědí, archivních záběrů, prozkoumávají Schumacherovo dětství, vzestup i pád po nehodě na lyžích. Ve finále ovšem tak trochu chybí pocit, že se tvůrci u diváka dořezávají do krve. Schumacher nikdy nejde vyloženě pod kůži, nikdy nevybízí k emocionální kanonádě. Přitom spousty momentů k něčemu takovému vybízí, výsledným podáním ovšem všechny ty emoce vůbec nepůsobí. V jistých ohledech Schumacher působí až příliš chladně, právě ve srovnání se Sennou, loňskou sérií The Last Dance a dalšími povedenými sportovními dokumenty je to neskutečná škoda.   Téměř dvouhodinový dokument chce pokrýt více než 30 let, což pochopitelně není snadná úloha. Právě po vzoru The Last Dance by možná Schumacherovy více vyhovovala právě třeba 10-dílná minisérie. V součtu totiž mnoho momentů působí zkratkovitě a v jistých momentech si jde všimnout toho, že film tak trochu sází na to, že je divák fandou Schumachera a ví o něm vše poslední. Nezasvěcení se tak budou velmi rychle ztrácet a informační výpověď Schumachera díky tomu není nejsilnější. O něm samotném jako o člověku se vlastně ve finále člověk dozví opravdu málo. A i přes někdy překvapivě upřímné odpovědi je v rámci dokumentu jasné, že se tvůrci chtějí kontroverzních témat držet co nejméně.   Schumacherovi se pořád nedá upřít solidní formální stránka, kdy se s archivními záběry pracuje solidně, v jistých momentech přeci jen emoce fungují a především pro fandy Formule 1 zřejmě půjde o splněný sen. Lidé, kteří přítomnost na závodě Formule 1 považují za jednu z potencionálně nejzbytečnějších možností jak zabít čas tak budou moci právě jen ocenit onu řemeslnou stránku a kromě pár dalších faktorů také fakt, že ten film vlastně není pro ně a nikdy být neměl. Na rozdíl právě od takového Senny je to ovšem do očí bijící, nejde o dokument, který by si vyloženě dokázali užít i lidé mimo fanouškovskou základnu. Kromě slušného řemesla, zajímavých výpovědí a několika přeci jen silným momentům tak vlastně není velký důvod Schumachera doporučovat komukoliv, koho Formule 1 vlastně vyloženě nezajímá.   Fandové Formule 1 budou u Schumachera vrtět blahem jako fandové Nicole Kidman u Moulin Rouge! Nezasvěcení jen budou oceňovat slušnou formální stránku, ovšem na rozdíl právě od zmíněného Senny nepůjde o výjimečný dokument, který dokáže oslovit i nezasvěcené. Pro fanoušky Schumachera jde ale nejspíš o ideální dárek...... () (menej) (viac)

Pilda17

Pro fanouška formule nic nového. Já osobně jsem si ale z dokumentu odnesl hodně. Nikdy jsem nebyl fanoušek F1, ale věděl jsem kdo byl Schumacher a vlastně jen díky tomuto člověku jsem věděl, co formule je a občas se na závody i podíval. Je to legenda a tou vždy zůstane. Z dokumentu vyplývá, že nebyl jen dobrý závodník, ale také dobrý člověk. On není inspirací jen pro závodníky formule, ale také pro veškeré sportovce, kteří ač jsou výborní ve svém oboru, nemusí být ve svém soukromém životě. On si své soukromý dokonale střežil a teď to dělá jeho rodina jemu. Chápu, že rodina neukázala nic z aktuální situace, ale mlžení okolo jeho stavu je smutné, jelikož jeho největší fanoušci si zaslouží znát skutečnost. Z dokumentu sice není nic moc poznat, ale dle posledních slov nemluví, nechodí, atd., potřebuje denní péči ošetřovatelů a podobně. Je to život, který by chtěl Michael žít? Nechtěl by pro rodinu třeba něco lepšího v jeho stavu? O těchto věcech můžeme jen spekulovat a když bůh dá, třeba ho ještě někdy uvidíme, ač silně pochybuji. ()

MikeCool

Poutavý dokument o legendě F1. Formuli jsem nikdy moc nesledoval, ale když už, tak jméno Schumacher mi při slově "Formule 1" napadlo jako pvní. ()

Dzeyna

Čekala jsem to lepší, nicméně to tak bývá, když máte vysoká očekávání. Nic nového jsem se nedozvěděla a celé to bylo až příliš jemné bez soutěživé atmosféry. ()

eLeR

Nie som fanúšik formuly. A ak som fanúšik nejakého jazdca, tak určite nie Michaela. Dokument sa pozrieť dá úplne v pohode, človek sa aj niečo dozvie a vôbec sa nenudí. Len pôsobí to strašne učesane a hrebeň držala v rukách určite rodina. ()

SeBig

Dojemný dokument, i když neukážou jak na tom Schumacher vlastně je, tak to na konci jeho žena vysvětlila celkem hezky. ()

Arsenal83

Pre mňa najlepší športový dokument za posledné roky a to asi aj preto, že som všetky tu zobrazené športové chvíle sám osobne ako fanúšik prežíval. Po Schumacherovi je formula už o ničom. No vtedy to bola ozajstná zábava, napätie, súboje a prispela k tomu práve aj jeho arogancia, dravosť, kontroverznosť. Možno tu nebolo zobrazené všetko, vyhli sa nejakej analýze, ako ho diskvalifikovali a zobrali všetky body po úmyselnom zostrelení súpera o titul. Asi z úcty. Ale inak nemôžem povedať, že by som sa čo i len sekundu nudil, naopak, vrátilo mi to tie pocity vzrušenia zo skutočných pretekov. No a to ako dopadol a čo s ním robí rodina, to je ich vec a nenáleží nám to súdiť. A vzhľadom k súkromiu je asi aj správne, že jeho reálny stav nechceli ani tentokrát zverejniť. ()

Marze

Formule 1 mi nezajímá, ale je to přitažlivý příběh, hezké záběry jízd po trati. Schumacher je znamení kozoroha jako já, tak bylo pro mě zábavné se v jeho chování vidět. ()