Gulag, sovětská historie

• Francúzsko Goulag, une histoire soviétique (viac)
Francúzsko, 2019, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Represivní a zločinecké zařízení výjimečné svým rozsahem a dobou existence, patří k významným historickým fenoménům období dvacátého století. (Česká televize)

cpt.Lynch

Mám přečtený Souostroví gulag, čtu Šalamova, myslím, že o Gulagu vím. Tento dokument je špičkový. Těžko zpracovat historii gulagu a potažmo sovětského svazu do necelých 3 hodin materiálu, ale můžu s klidným srdcem konstatovat, že zde těch 3 hodin bylo využito na maximum. Dokument je plný formací, faktů, historických záběrů. Nevynechává nic důležitého. Hluboce zasáhne každého diváka, ale ani na moment nesklouzne k lacinému a falešnému brnkání na lidské city a emoce. Určitě zaujme lidi, co o gulagu něco vědí (především spousta dobových záběrů, výpovědi zúčastněných) a zároveň dovzdělá laiky. Jeden z nejlepších dokumentárních seriálů. ()

Radek99

Naprosto mrazivé! Zdrcující francouzský dokument složený z archivních černobílých dobových záběrů a výjimečně z výpovědí přeživších a pozůstalých, který na mapování fenoménu gulag, systému pracovních koncentračních táborů, zinscenovaných monstrprocesů a bezprizorního řádění NKVD, předchůdkyně KGB, před divákem nastiňuje dlouhodobou cílenou koncepci personálních čistek a Stalinského teroru, která měla zasáhnout doslova každou sovětskou rodinu a tím etablovat sovětskou totalitu ,,na věčné časy"... Stalina a jeho soldatesku tak staví do stejného světla a dělá z něj stejnou zrůdu, jako byl Hitler a jeho kumpáni...a to zcela poprávu...nacisté a komunisté byli a jsou stejná verbež! Tohle by se nemělo nikdy zapomenout! Děkuji České televizi, že podobné dokumenty zařazuje do svého vysílacího schématu, tohle by se mělo ale navíc promítat v každé škole! ()

sportovec

Rozsah šílených zločinů se neomezoval na východní Evropu. V tak zvaných koloniích Západu se dálo také ledacos. To nemění nic na záslužnosti práce MEMORIALU. Současná Ruská federace nedávno otevřela Solženicynův dům zasvěcený ruskému exilu. Nevím o tom, že by obdobná instituce existovala i o GULAGU. Oceňuji připomenutí Ilji Erenburga. ()

Rex Mundi

Francúzi sú v dokumentoch čoraz lepší. Po strhujúcej sérii Apokalypsa je tu nekolorovaný Gulag. Fakty, svedectvá, súvislosti, mapy a vzácne zábery. Venovali sa aj téme žien a detí v gulagoch, ktorá je tak často opomínaná. Vynikajúce. ()

Arsenal83

Jednoznačne 5-hviezdičkový dokument, z ktorého naozaj tuhne krv v žilách. Je okoronený skvelou hudbou, ktorý sprevádza diváka dejinami koncentrákov na ruský spôsob. Niektoré zábery sú už aj farebné, škoda že sa nekolorizoval celý dokument, ale nevadí. Tu totiž nestojí na obraze, ale na výpovediach, z ktorých mrazí. Za všetko hovorí aj výrok Stalina z čias, keď sa gulagy tešili najväčšieho rozmachu. Kým predtým ste si za dobrú prácu mohli vyslúžiť skrátenie trestu, Stalin nariadil presný opak: „A čo ste vy blázni prepúšťať ľudí, ktorí pracujú dobre? Niečo na nich nájdite a ešte im pár rokov pridajte!“ ()

Marze

Výčet hrůz pro otrlé. Dokumentární soutěž co bylo horší, jestli fašismus nebo komunismus. Rusové se k tomu dodnes nepostavili čelem. Tři díly nepřináší nic nového kromě zmínky provozování sexu v táborech, dětských vězních a porodech v táborech, informace, že na ruských osvobozených územích Rudou armádou, byli obyvatelé, kteří v době okupace pracovali, posíláni do nových přísnějších táborů spolu s německými válečnými zajatci a na tyto Němce je obrazový záběr. Francouzští filmaři angažovali ruské pamětníky, ale někteří vystupují i v jiných dokumentech (paní, které v noci vlasy přimrzaly ke stěně) a z archivů objevili netradiční dobové záběry. Škoda že je jen zmínka o vlivu existence gulagů na francouzskou veřejnost. Nově se také krátce výstižně popisují vztahy vězňů "platily tři zásady - nikomu nevěř, nikoho nežádej o pomoc, nikoho se neboj" a popis života kriminálníků jako spřátelené vrstvy dělnické třídy "měli dost jídla, chlastu kolik chtěli a vedle měli barák ženské". To jsem tedy v současných fašistických koronavirových pandemických omezeních na tom úplně stejně. ()

mm13

Dalo by sa hlbšie (a v širšom kontexte) ale inak - Francúzi, keď sa im podarí, tak na poli dokumentárneho filmu ťažko hľadajú konkurenciu. Taká tá viac než len encyklopedická história, pritom stále vecná a faktografická. Ideálna učebnica histórie. ()

noriaki

Francouzi historické dokumentární seriály umí. Tenhle občas odbíhá mimo téma a chvílemi by si zasloužil jít víc do hloubky, přesto to podstatné sdělil. Dobrá kniha je ovšem lepší. ()

mira007

Francouzský dokument na téma gulagů - komplexní, přehledné a silné. Vedle přehlednosti jsou bonusem dobové záběry ( ikdyž propagandistické ) a výpovědi přeživších nebo jejich potomků, které pořídila jakási nevládní organizace v letech 1988 až 2014. Hodně mrazivá záležitost ... ()

Ozzy2

Tento seriál v celé své nahotě ukázal dokonale zločiny komunismu. Nechápu, jak je možné, že tato zločinecká organizace není po celém světě zakázána. Každý komunista by měl být okamžitě zastřelen, protože jen zrůda může s touto ideologií souhlasit. ()

Tamdydam

Velmi poučné, zajímavé a výborně zpracované. A pro mě v době korony, kdy má člověk tendence k sebelítosti, do určité míry i povznášející. Občas není špatné si připomenout, jakým peklem si miliony lidí v Sovětském svazu prošly a porovnat to s aktuálními soukromými problémy. ()

ostravak30

Většina ví, kde byl Gulag, co to bylo a k čemu sloužil. Obecnou definici je asi schopen odrecitovat každý. Ale tento dokument představuje Gulagy ve zcela nové podobě. Slyšíme hrůzné detaily, dozvíme se o každodenním fungování, poznáme ty, co přežily a celou historii těchto zařízení. Hrůzné jsou i výpovědi přeživších. Zastavím se zde, protože mě zaujalo, že výpovědi se svědky probíhaly už od roku osmdesát osm, což bylo ještě v době komunismu, takže by mě zajímalo, jak to dělali. Asi na tajňačku. V dokumentu je obrovské množství archivních záběrů a slyšíme spousty strašných zajímavostí. Podle mě vše, co člověk chtěl vědět o Gulazích, a to včetně doprovodných událostí hodných zmínění, zazní zde. Velmi ucelený dokument. ()

buchannon

Tak jsem konečně zkouknul onu dokumentární trilogii "Gulag, sovětská historie" a musím napsat, že je to dost drsné, divím se, že tam jsou dobové záběry, že vůbec dovolili to natočit, vždyť je to svědectví o jedné z největších hrůz v dějinách, vedle nacistických koncentráků. Njn, když byl u moci druhej největší zm** všech dob, tak to mohlo "fungovat". Inu, "hodný" báťuška Stalin, kterého teď spousta Rusů považuje za hrdinu a on sám se za něj zřejmě taky považoval. Kdyby se z něj skutečně stal kněz, jak chtěla jeho matka, bylo by to určitě lepší, než když se z něj stal Antikrist, kulantně řečeno. Zk****** Sověti, ještě že jim je už konec, teď už jsou pracovní tábory smrti jen v Severní Koreji, jen čekám, kdy se konečně ty zk****** soudruzi v KLDR vzpamatujou. Já bych věděl, jak s nima zatočit. Tento dokument mě zcela nestrhnul, proto nedávám absolutní hodnocení. ()