Naivný playboy Joe opustí Texas a odíde hľadať šťastie do New Yorku, kde sa chce živiť ako gigolo. Síce nenájde splnenie svojich snov, ale nadviaže zvláštne priateľstvo s ďalším životným stroskotancom Ratsom. Film je kritickým pohľadom na súdobý New York - miesto obrovských sociálnych protikladov a sklamaných nádejí. V roku 1970 získal troch Oscarov za najlepší film, najlepšiu réžiu a scenár. (RTVS)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF/SPF = 1974, v pôvodnom znení s titulkami+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = ?.?.199?+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 7.2.2016, réžia českého znenia (ČST Praha 1990) = OLGA WALLÓ (8.2.2016) ()

Janek

Nádherný a dojemný konec, který hodnocení zvyšuje na maximum, nejdojemnější mi přišlo, jak vyplašený Voight chová mrtvého Hoffmana. Zkrátka klasika na kterou je hodno zajít do kina. ()

Sofia

Z tohoto filmu sálá čirá beznaděj (a to jsou ty nejhorší scény - znásilnění a sexuální zneužívání - znázorněny jen v náznacích). Dokonalé vystihnutí atmosféry New Yorku 70.let s výborným Dustinem Hoffmanem. Co se týče Jona Voighta, vidět ho v této mladé verzi se prakticky rovná dívat se do tváře Angelině Jolie. Přes všudepřítomnou atmosféru krize, deprese a nesplněných snů mě zaujaly některé především výtvarně zajímavé scény - podivná psychodelická party (za účasti Ultra Violet) nebo počáteční sexuální scéna podbarvená přepínáním televizních kanálů. ()

MeanWhile

Paráda ! Paráda ! Parádní drama s ještě perfektnějším Dustinem Hoffmanem a hned za ním stojí Jon Voight. Prostě filmy z šedesátejch let válí, a bude to tak furt. Těšil jsem se na tento film, až se na něj podívám, když jsem zjistil že ho zrovna dávaj v televizi. Ani jsem neváhal když jsem viděl Dustina Hoffmana, a vlít jsem se na to koukat. Byla to fakt paráda. Výkon Dustina Hoffmana, ten ani nemůžu komentovat, protože to snad ani nejde. Ani nevím jestli byl lepší zde a nebo v The Graduate. Ale oba dva jsou na jedničku s hvězdičkou. Úplná paráda. Skvělej příběh, skvělý obsazení a Oscar za nejlepší film a scénář jsou určitě velice zasloužené. ()

N.Strauber

Tady jsem sice neměl tak enormní očekávání jako u dalšího filmu, který mě čekal (klub rváčů), ale přesto jsem doufal v trochu víc než v to, co se z toho ve výsledku vyklubalo. Ze začátku mě dost iritoval Jon Voight a pak jsem si řekl, že jestli do 5 minut nepřijde Hoffman, jdu pryč. Naštěstí se do té doby dostavil. A byl vynikající jako vždy. ("Toto je můj tajný vchod. Jsi jediný, kdo o něm ví." Vtipná hláška do tohoto jinak vážného filmu snadno zapadla - můj názor je, že i v sebevážnějším filmu by se měla nacházet aspoň jedna veselá nebo komická situace.) A i na nesympatického Voighta jsem si nakonec zvyknul a film se mi docela líbil. Jedná se o dobře natočené drama, kterému navíc prospívá vydařený závěr. Ale některé pasáže nebyly nutné. ()

Lacike

Tento film som videl iba raz a aj to dávnejšie, ale príbeh ústredného naivného až skoro hlúpeho hrdinu v podaní Jona Voighta, ma vôbec nezaujal a nemal som vôbec chuť mu fandiť. Takisto ma sralo to klasické nudné pomalé tempo. Na druhej strane Dustin Hoffman tu je aj na malej ploche ako vždy fenomenálny a úpadok jeho postavy je pôsobivo zahraný. Vďaka nemu to stojí za jedno pozretie. 6/10. ()

BoPo

Atmosféra je pri väčšine filmov len akýmsi pojmom, o ktorý sa tvorcovia snažili. No bez úspechu. Tu sa pojem stáva skutočnosťou. Depresívna atmosféra, skutočný svet bez príkras. Jeden človek z ulice, ktorý vie ako to chodí. Druhý snílek. Rôznorodá dvojica bojujúca svoj každodenný súboj s veľkomestom. Je lepšie byť vďačný za to čo mám, alebo zariskovať o možnosť mať viac? Film Vám odpoveď nedá, ale pokúsi sa o nápovedu. ()

rawen

Aneb jak naivní Texaský kovboj do Velkého jablka přišel a cennou zkušenost učinil. A to prosím pěkně ještě v jablku psychedelickém let pozdně šedesátých. Co dodat k samotnému filmu? Skvělý Voight, neméně dobrý Hoffman, vcelku prostý a předvídatelný příběh, skvělé zpracování - atmosféra rozrušení a dojmu "zmatenosti" velkého světa je vyjádřena střihově a velmi sugestivně. Celé mi to duchem připomínalo Bezstarostnou jízdu s atmosférou Taxikáře. Další zaprášený klenot, který se mi vyhýbal. 8/10 ()

Terva

Ocenění: Oscar 1969 - režie, film, adaptovaný scénář; nominace: hlavní herec (D. Hoffman), hlavní herec (J. Voight), vedlejší herečka (S. Miles), střih BAFTA - herec (D. Hoffman), režie, film, střih, nejnadějnější herecký nováček (J. Voight), scénář MFF Berlín - Cena OCIC Ceny Bodil - neevropský film David di Donatello Awards - režie zahraničního filmu, zahraniční herec (D. Hoffman) Zlatý glóbus - nejnadějnější herecký nováček (J. Voight) Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu Kansas City Film Critics Circle Awards - režie, film Ceny Laurel - drama, herec v dramatu (D. Hoffman), herecký nováček (J. Voight) National Society of Film Critics Awards - herec (J. Voight) New York Film Critics Circle Awards - herec (J. Voight) Writers Guild of America - dramatický adaptovaný scénář ()

corpsy

Snímok určite najviac ťaží z toho, že v dobe svojho vzniku patril medzi odvážne, dalo by sa povedať až revolučné filmy v zobrazení námetu, aký ponúka. A práve to je najhlavnejšou príčinou jeho nehynúcej slávy. Podobne ako strhujúce herecké výkony ústrednej dvojice, z ktorej u mňa najviac zabodoval Jon Voight v úlohe naivného snílka, ktorý ale nakoniec zisťuje, že takto to asi fungovať nebude. Jeden zo skvelých záverov 60. rokov, ktorý jasne naznačuje, že v nasledujúcej dekáde to bude o dosť strhujúcejšie. ()

Pishin

Pribeh naivniho Cowboye Joea ktery prijizdi do New Yorku...a veri v to ze mu cely NY bude lezet u nohou..tvrde dopadne na dlazbu a opak se stane pravdou. V odvracene tvari NY je mu pritelem a pruvodcem ztroskotanec s tuberkulozou 'Ratso' Rizzo..rikejme mu Rico ma to radeji. Spolu se protloukaji mestskym zivotem, shaneji penize na preziti sni o svych snech a snazi se zapomenout na stare sramy na dusi. Velmi prijemna podivana, ale musi byt nalada. Velice me potesil titulni song > Harry Nilsson - Everybody's Talking < ktery dal predzvest nalady filmu... Dávam 4* ale cim vic o tom premyslim film by si urcite 5* zaslouzil .... ()

Cimr

Film, který vás dojme, i když citově nevydírá, a nepůsobí vulgárně, i když je plný sexu a špíny. Spousta zajímavých a pochopitelných postav, zapadající hudba, flashbacky... Zkrátka well-made movie. ()

GodComplex

Pusobive spinava, chladna a depresivni atmosfera 70's New Yorku ala Taxi Driver, jen cela ta story o kovbojskem gigolovi je ponekud gay, ostatne stejne jako vzezreni Jona Voighta za mlada. Ma stesti, ze to tam za nej valcuje skomirajici Dustin Hoffman. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Vidina amerického sna sa dokáže rozpustiť v zábleskoch niekoľkých okamihoch. Schlesinger sa pokúsil túto charakteristiku preniesť vrchovite ako hlavnú tematickú tézu a podriadil jej veškerú direktívu a efekty fantazíjnosti a depresie, ktoré mátajú naše postavy. Inak v Polnočnom kovbojovi prevažuje usporiadanie života a chladnosť, ktorá z náležitých nevyvskriesených a nevypestovaných stereotypov prerastá do priameho zásahu bezohľadnej prítomnosti a formuje a kreuje jej výsledný prejav. Koncom 60tych rokoch takýto vzrast nezávislých námetov a odlišnej umeleckej činnosti prichádzal akosi samo a reagoval omnoho autentickejšie na pôsobiská špinavej ulice, ako tomu bývalo predtým. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh