25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

kluk z Na

Kurde dnes jsem na tom byl v Klodzku, bylo to hodně drsný. Je to nedávný, polákům dobře známí příběh reality jednoho mladíka. Trochu vám to přiblížím. Tomasz je prosťáček, hodnej kluk co má 23let, bydlí s bratry a rodiči v nevelkém bytě. Jednoho dne k nim naběhne kriminálka a Tomasze zavřou. Později je odsouzen k 15 letům za vraždu a střetává se s krutou realitou vězení. Film obsahuje násilné scény i velice dojemné momenty. Hádám, že se jedná o jeden z nejlepších filmů roku worldwide. Neváhejte. ()

Warhorr

Oh kurwa. Jacek pálí vostrejma. Pšonek se opět vyřádil. Příklad a ukázka toho, že i u krowkařů může selhat systém a všechny ty zákony, ústavy a soudy jsou prolezlý kdejakýma sviněma praktikující svý komoušský pikle. Pak se může stát, že si posedíte pár let ve vězení. Sice to není sibiřský gulag ale tamější Arkadiuszové Vám dokáží pěkně natrhnout prdel. Od Wolyně nejlepší polský film za poslední dobu. ()

poet

Jeden z najsilnejších filmov od našich severných susedov. Nie každý film podľa "skutočnej udalosti" sa podarí ale to nie je tento prípad pretože  tu to fungovalo na 100 percent. Pre mňa je to skor taký polský Shawshank ale kurevsky realisticky a drsný. Tomek ako bežný chalan z ulice sa dostane do basy medzi totálne vymetených hajzlov za skutok ktorý nespáchal. Už samotný fakt sedieť v base toľko rokov ako nevinný človek by niekoho položilo...... Toto je presne ten typ filmov prečo mi je európska kinematografia bližšia ako Hollywood pretože tie filmy majú dušu a na nič sa nehrajú. ()

Pawlisman

Příjemně realisticky (polsky) ztvárněné a věrohodné. Asi není co vytknout, včetně perfektního hlavního výkonu. Snad jen, baví mě to a potřebuji koukat na dokola podobné snímky? Kdo ví. Na pomezí 4-5. Snad jen nějaká ta přidaná hodnota či špetka více umění či originality mi chybí. ()

Flopik

Keby to bol len "film" poviem si výborne natočená dráma a idem ďalej, toto však bola skutočnosť. Zovretý žalúdok počas celého filmu a až k neuvereniu, že sa toto mohlo stať. Štát, polícia proti tebe, neustála šikana najhrubšieho zrna vo väzení a ty tam musíš sedieť 25 rokov s vedomím, že si nevinný. Emocionálne silný film, kde vám zaručene padne slza a obrovský klobúk dole pred Tomkom, ktorý je pre mňa hrdina, toto vydržať muselo chcieť nadľudskú silu. Neskutočné, že kvôli dvom ľudským odpadom, ktoré si na starobu pôjdu posedieť do chládku, prišiel skoro o celý život nevinný chlap. ()

Saur.us

Mrazivá rekonstrukce ohromného justičního omylu a lidské bezohlednosti. Ještě mrazivější je myšlenka, kolik takových může být po celém světe. ()

Rathalos

Drama podla skutocnych udalosti o chlapikovi menom Tomek Komenda,ktory bol omylom obvineny a odsudeny na 25 rokov z nasilnej vrazdy,herecky vykon hlavneho predstavitela je oslnivy,brutalita je tu len chvilkova,takze nevidim dovod,preco by to nemal niekto zvladnut dopozerat,su filmy,ktore su tazko stravitelne,ale tento urcite nie aspon pre mna a na jeho mieste by som poslal polske institucie i stat do pi*e i s tymi milionmi,co mu potom boli danne,ked prisiel o takmer 20 rokov zivota,to mu uz nevynahradia ziadne peniaze,uz len pomyslenie na to je to smutne i krute,bolo mi ho velmi luto a samozrejme udelujem pat hviezd...:-) ()

Rockerman

Nejhorší musí být ta bezmoc a beznaděj. Spravedlnost je někdy slepá a když se proti takovému prosťáčkovi, jakým Tomek je postaví ještě policejní mašinérie, která chce za každou cenu najít viníka bestiálního činu jsou šance domoci se pravdy velmi malé. Donebevolající nespravedlnost nemůže nechat klidným nikoho. ()

agassi68

Tak takto je to po celom svete. Kurvy v talároch a pár zapredaných policajtov vám spravia zo života peklo a nakoniec Tomek môže byť rád, že to vôbec prežil. Vinníci samozrejme vyjdú z toho beztrestne. Vivat justicia.. ()

Pinegirl

Vše co tam Piotr Trojan zahrál jsem mu věřila, vžila jsem se do hlavní postavy a byla jsem ráda, že to trvalo jen dvě hodiny. Jeho utrpení bylo o trošku delší, odsouzení na 25 let za znásilnění a vraždu, se kterou neměl nic společného, ačkoliv měl X svědků a alibi, i tak si ve vězení vytrpěl s nálepkou "násilník nezletilých holčiček" doslova HRŮZU. Přišlo mi, že místo neustálého boje o pravdu se s tím smířil a prostě to všechno trpěl. Měl štěstí, že venku měl podporu od rodiny a hlavně díky nim měl sílu to všechno přežít a nevzdat to. Výborně zpracované drama, o kterém by se sakra mělo vědět, soudní procesy, autentický záběry z věznice na jedničku. A poslední scéna, kde nám ukázali pravého Toma Komendyho mělo symboliku (aspoň pro mě).***** ()

Kingjiri

Tenhle bjiák by byl jako klasická scénáristická fikce takovej lepší průměr, ale jako podivaná dle skutečnejch událostí dostává uplně jinej rozměr. Už jenom vůči skutečnýmu Tomekovi Komendovi bych si přál, aby aspoň polovina z příběhu byla vymyšlená nebo přehnaná, obávám se však, že to všechno nějak takhle bylo. Je fakt neuvěřitelný, co je všechno v novym tisíciletí a v poměrně hodně civilizovaný části Evropy možný. Výhrady mám v podstatě jen vůči mnohdy zvláštní nehodící se hudbě a poněkud chaotickýmu stylu vyprávění skákajícího bez bližšího časovýho určení mezi "současnou" znovu-vyšetřovací linkou a Tomekova pobytu ve vězení. Za fajn herce a silnej příběh čtvrtá hvězda. ()

siloalampa

Silný príbeh, ktorý sme už mnohokrát videli, no našťastie ani raz nezažili. Hviezdu strhávam za scény z väznice, ktoré sa mi zdali menej reálne a príliš silené. Ak sa mýlim, Komendovi sa vopred ospravedlňujem a za svoj omyl prevezmem zodpovednosť. *Po druhom vzhliadnutí a preštudovaní poľských aktualít beriem späť a piatu hviezdu vraciam, tam kde patrí. I pre obdobné posolstvá možno niekedy dávno vznikol film.* ()

Biopler

Dielu sa musí uznať, že určite zaujme kvôli námetu priamo zo života, no chýba mu filozofický rozmer i vycibrenejší scenár do dokonalosti. Nie je to skrátka poľský Shawshank. Tento film vás neodrovná posolstvom, len poukáže na to ako si polícia potrebuje odfajknúť robotu a áno, robí to na úkor nevinných. Od samého začiatku však divák nenadobudne pocit, že polícia dolapila nevinného. Niečo sa dá tušiť z vykreslenia, že sa jedná o flegmoša, a časom i smoliara, ale akosi tento základ nie je vôbec pevný a preto si divák ťažšie hľadá cestu k fandeniu hrdinovi. Navyše sa film utápa vo väzení a málo času sa venuje súdnemu procesu, resp. ako toho Tomeka dostanú von. Celé je to tým pádom v globále nesúrodé. ()

Maximilianus

Dobre spracovaný námet. Príbeh bol pútavý, a hoci sa nejednalo o nič nezvyčajné a na tému nespravodlivého odsúdenia boli natočené aj lepšie filmy, stále sa jedná o kvalitné dielo, ktoré má čo povedať. 7,65/10. ()

kukkik

Naprosto perfektně zpracovaný příběh. Ukázky skutečných protagonistů na konci výborně zakomponovány. Skutečný příběh nemá snad ani smysl komentovat.. neuvěřitelná tragédie pro Tomka i jeho rodinu, něco takového si člověk nedovede ani představit.. alespoň že ten konec je šťastný. Špatný konec bych po celém tom duševním utrpení, kterým si divák prochází napříč filmem, psychicky asi neunesl. Je odporné a deprimující, že takové případy se stále dějí i v dnešní době a budou se, zdá se, dít pořád. Snad se ale taky vždycky najdou oduševnělí prokurátoři a policajti s morálkou - zkrátka dobří lidé, pro které pravda a spravedlnost budou stát vždycky na prvním místě 5/5 ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Fenomenální záležitost. Nijak komplikovaná dějová osa, celé je to televizně natočené, pár postav. A funguje to dokonale, pro diváka velký zážitek! 100%, 5/5 ()

neo93

Výborné sugestivní polské drama, o muži, který se stal obětí policie, soudů i státu. Mladý kluk  Tomek Komenda se probouzí do klidného rána po silvestrovské noci. Tedy jen na chvíli, jelikož do jejich bytu vtrhne policie a on je odveden v poutech. Následně probíhá výslech, vazba a zanedlouho poté, je odsouzen nejprve k 15 letem vězení za brutální vraždu a znásilnění mladé holky, později po odvolacím soudu dokonce k 25 letům za mřížemi. Hodně silný příběh, který vás vtáhne přímo do centra dění, stejně jako Tomka, který se ocitne  ze dne na den v nelichotivé situaci. O to více, tíživěji snímek působí, když si vezmeme, že  vychází ze skutečné události, která se opravdu stala. To, co sledujeme ve filmu, především dění ve vězení, ve kterém Tomek strávil 18 let a během něhož se pokusil o sebevraždu a stal se obětí násilí a šikany, muselo být v reálném světě ještě  mnohem větší peklo než samotný snímek zobrazuje. Nejen vězeňské prostředí, které je zachyceno velmi nepříjemnou a znepokojující intenzitou, ale také detektivní vyšetřování je velice působivě natočeno. Emoce tomu vůbec nechybí, ovšem  stále se drží v té správné rovině bez známek sentimentu. Zase se jednou ukázalo, že naši severní sousedé umějí skvěle dělat civilní, ale hluboké  dramata. ()

junxi91

No, tak tento film nebylo vůbec snadné sledovat. Byl to celkem realistický zážitek, hraničící s naturalismem. Tolik nespravedlnosti vůči nevinné a bezbranné osobě, takové surové násilí a brutalita, to jsem od pouhého „dramatu“ fakt nečekal. Film ukazuje střídavě události ze Silvestra roku 1997 a pak také z roku 2000 a dále. Sledujeme příběh třiadvacetiletého, prostého pracovníka na myčce aut jménem Tomek Komenda. Tomu se povede sbalit na Silvestrovské oslavě neuvěřitelně krásnou a vyvinutou slečnu a dostane se až k ní domů do postýlky a férově si zašukají. Kozi měla fakt libové. Zároveň s tím je jiná mladá slečna brutálně znásilněna a zabita v jiném městě. Tímto božským sexem a nadějným vztahem veškeré Tomkovo potěšení končí, dále už jej čekají jen útrapy. Té samé noci slavila patnáctiletá Małgorzata Kwiatkowska Silvestra s přáteli na diskotéce Alcatraz v Miłoszycích. Její přátelé ji viděli naposledy se třemi neznámými muži. Druhý den bylo nalezeno její tělo, nesoucí známky brutálního znásilnění, ztráty krve a podchlazení. Na místě činu bylo nalezeno více stop DNA, takže pachatelé museli být dva nebo tři. Pro „nedostatek podezřelých“ bylo vyšetřování přerušeno. O tři roky později, v dubnu 2000 byl v televizi ukázán identikit muže, který se údajně podílel na zabití Kwiatkowské. Policajtům se ozvala aktivní drbna, která jim oznámila, že osoba v televizi jí připomíná 23letého Tomka Komendu, vnuka její sousedky, za kterou často chodí. Lékaři z akademie ve Vratislavi potvrdili, že vlasy nalezené na kukle na místě činu mohly patřit Komendovi, stejně jako stopa po kousnutí na těle oběti. Tomek je tedy okamžitě brutálně zatčen (gestapáckou metodou) a odveden na policejní stanici, kde začíná nekompromisní výslech, spojen s bitím a naléháním. Tomáš řekne po pravdě, co na Silvestra dělal, není mu to ale nic platné. Soud jej v roce 2003 odsoudí na 15 let do vězení za znásilnění a vraždu, a to přes alibi 12 svědků, kteří potvrdili, že Silvestra strávil ve Vratislavi. Ve vězení Strzelin se samozřejmě veškerý místní lidský odpad dozví, co Tomek „spáchal“ a začíná mu peklo – jeho skvělí spoluvězni jej zmlátí, jednoho z nich musí kouřit a také jej čeká brutální výprask ve sprchách, po kterém skončí na ošetřovně. Jeho žádost o přemístění je odmítnuta se slovy „buď kurva rád, že žiješ, hajzle“. A místní dozorci tomu jen tiše přihlížejí, často také aktivně asistují. Tomek se schází se svým právníkem a snaží se dokázat nevinu, dokonce se nebojí mluvit v televizi, ale bohužel jej vidí jeho spoluvězni a rychle si jej najdou a další výprask na sebe nedá dlouho čekat. Jeho matka je zoufalá a neustále se snaží svého syna osvobodit. V roce 2016 případ znovu otevře odvážný státní zástupce se svými kolegy, protože při přezkoumání spisů zjistil, že Tomek je nevinný. Díky šikovné kličce se ujme znovuotevření případu. V polovině března 2018 byl Tomek okresním soudem ve Vratislavi po 18 letech podmíněně propuštěn z vězení. V květnu 2018 Nejvyšší soud verdikt zrušil a Komendu zprostil obžaloby, protože důkazy ho jednoznačně vyloučily jako pachatele. Že by konečně spravedlnost? Tomek strávil ve vězení 6540 dní pekla, během kterých se pokusil třikrát o sebevraždu. Rozhodl se žalovat polský stát a dostal aspoň drobné odškodnění v podobě milionu zlotých. Profesorka Ewa Gruza z Ústavu forenzní vědy na Varšavské univerzity řekla do novin, že nesprávné odsouzení nebylo způsobeno lidskou chybou, nýbrž se jednalo o úmysl. Jeden ze skutečných vrahů se jmenoval podobně a jeho matka píchala s místními policisty, proto si vybrali Tomka jako obětního beránka. Vyšetřovatelé jsou pak stíhaní a odsouzení k mnohaletým žalářům. Podobné případy pak byly citovány ve sporu mezi Varšavou a Berlínem o reformě soudnictví, prosazované polskou národně-konzervativní stranou. Pro mě to byl film, který mě z edice soudních dramat nespravedlivě odsouzených nasral nejvíce, hned po Ve jménu otce. A slovo „kurwa“ tam zaznělo vícekrát, než kolik let strávil Tomek za katrem kvůli zločinu, který nespáchal. () (menej) (viac)

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)