Furioza

Poľsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (viac)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

Garson

Tak to jsem si dnes zase naběhl obětovat přes 2 hodiny svého času tomuto filmu.Polské gangsterské filmy které jsem viděl bych rozdělil do dvou kategorií kvality a to následovně:1.KATEGORIE-Kobiety mafii(2018)Kobiety mafii 2(2019),Pitbull:Niebezpieczne kobiety(2016),Pitbull:Nové pořádky(2016),a Jak zostalem gangsterem:Historia prawdziwa(2019).Následují filmy 2.KATEGORIE-Pitbull:Ostatní pies(2018),Jak jsem se zamilovala do gangstera(2022) a mnou dnes shlédnutý film Furioza(2020).Snímek Furioza mě nezaujal ze tří důvodů a to:1)Nezajímaví gangsteři,2)Nezajímavý děj,3)Nezajímaví policisté.Prostě nefandil jsem tam nikomu a když nemáte nikoho k obdivování tak ten film stojí za starou bačkoru.Nejlepší gangsterské filmy stejně pořád natáčí režisér Patryk Vega,který má neskutečně našlápnutou kariéru a kdyby tento film natočil on tak to mohla být úplně jiná liga,protože jeho filmy mají to nejlepší tedy herce,děj,hrdiny a co je velice důležité tak také humor. ()

M.i.k.e

kdyby podobné filmy vznikaly v našich končinách asi bychom byli spokojeni, nicméně v rámci Polské tvorby posledních doby se Furioza motá někde kolem průměru. Není sice nezábavná a prostředí hooligans a obchodu s drogami bude vždycky vděčné, ale tady se na velké ploše honí najednou strašně moc kokotů a dějových linek a výsledný dojem je tak spíše smíšený. A je to škoda, protože je tu dost postav i linek, které mají mnohem větší potenciál finální produkt...60% ()

C0r0ner

Být to první takový film, měl bych bradu dole, ale když už jsem to samé viděl 5x u Vegy a v lepším podání... Nicméně srovnání s českou tvorbou je samozřejmě pořád (až na výjimky - Devadesátky) naprosto nemožné a pořád je ještě tohle kvalitní snímek po všech stránkách, jen už velmi neoriginální. 65% ()

Flynn

Me to teda sedlo. Příjemné překvapení . Rekl bych takova polska Suburra. Dobra hudba, fajn kamera a skveli herci. Co za promenu predvedl Mateusz Damiecki v postave Goldena, prirovnal bych to skoro k Edwardu Nortonovi v Kultu Hakoveho krize. Pribeh fajn, prostředí ostré jako břitva. Stopaz 2:20 utekla jako voda. ()

PROCESOR

Film měl vše co jsem od něj čekal a ještě něco navíc. A to něco navíc ho posouvá nad průměr. Závěr bych řekl, že je hodně vymazlenej. Jaký pocit ve vás zůstane, tak to je právě tím něčím navíc. ()

Juto

Trochu gangsta, trochu zločinu, obrovský ponor do súbojov holými päsťami, sekanie mačetami, krv a násilie. Nie je to hlboká psychologická štúdia akéhokoľvek druhu, je to len výsledok veľmi dobrej práce. Dostal som viac, ako som očakával, a som si istý, že ak máte radi tento typ filmov, nebudete sklamaní. 7/10 ()

Remivsremi

Velmi roztěkané, zmatečné, nesourodé a nesoustředěné. Příliš velké množství jednotlivých minipříběhů, které se ve výsledku negují a navzájem si podráží nohy, neboť si kradou čas a nestačí diváka více vtáhnout. Dalo by se z toho uplácat trilogie. S lepším vyprávěním a citem pro detaily. Ve finále snímek vyzní jako promarněná šance. Pár zdařilých a kvalitních momentů se najde, ale jako celkem to bohužel belhá na obě zpráskané nohy. 50% ()

UhLee

(6,5/10). Poslední dobou jsem přišel na chuť polským filmům. Přednostně vyhledávám dramata, ale pokud se objeví něco zajímavého jako tomu bylo v případě Furiozy, tak dokážu přistoupit i na jiný žánr. Tady to byla akční gangsterka. Už počátku filmu vám to pumpuje testosteron do žil. Je škoda, že jsme nedostali více bitek v lese jako tomu bylo na začátku filmu. Postavy a karty jsou jasně rozdané a divák si tady může hledat svoje oblíbence. Silné charaktery jako jsou Golden nebo Mrówka jsou stavební pilíře na kterém stojí celý tento polský kolos. Intriky, drogy a násilí. Na straně druhé bratrství, věrnost a čest. Protiklady, které proti sobě bojují celý film. Příběh je jasně daný a je okořeněn silnými zvraty. Poláci umí točit tyto špinavé a drsné filmy. Na druhou stranu bych si dokázal představit větší útok na emoce a explicitnější scény. Více bojů na život a na smrt. Ve výsledku však tento akční kousek strká do kapsy většinu rychlokvašek, které Hollywood chrlí jako na běžícím páse. "Jednou chuligán, navždy chuligán." ()

Sfinkter

Délka snímku a vybarvení charakterů dělá z filmu příjemný opus, ale z hlediska dopadu na diváka a úrovně mezi ostatními "hooligans" filmy jde spíše o průměr. ()

Johnny.ARN

Pomerne dlho mi tento snímok stál v archíve a čakal na svoju príležitosť. Hooligans poznáme z rôznych iných filmov, prevažne z Anglicka, preto ma zaujímalo, ako to podajú Poliaci. A kurwa, tí sa s tým tiež neserú. Veď, Ventúrska by mohla rozprávať. Olencki spojil dva ani nie žánre ale motívy do jedného filmu. Prvá polka je viac o tom hooligans, prefackaní futbalistov, prefackávaní sa navzájom. Druhá už rieši mafiu, drogy, politiku a fízlov. Preto je to dlhé jak piatok v práci a s veľmi zvláštnym rozprávačským štýlom. Mne osobne to nesedelo a možno aj to je hlavný dôvod, prečo ma to nedokázalo strhnúť a sklamalo moje očakávania. Pravdou ale ostáva, že je to film, ktorý treba vidieť. Aj keď je podaný dosť "komerčne", pre davy a nie len komunitu, zachováva si určitý feel toho, ako to medzi nimi funguje, aké sú tam väzby, aké postavičky tam pobehujú a tak. Jasné, určitá tendenčnosť tam byť musela, aj keď záver ju mierne zjemňuje. Furioza je teda rozhodne zaujímavý počin od severných susedov, aj keď v rukách schopnejšieho scenáristu a režiséra to kľudne mohlo dopadnúť lepšie. Silné 3 z 5 ()

hanagi

Zápletka se týká subkultury, která jde naprosto mimo mé chápání. Už dlouho jsem si tolik nepřála, aby se všichni navzájem urychleně umlátili k smrti, aby už mohl být konec. ()

TKKMR

Poľská alternatíva Green Street, šmrncnutá drsnejším prevedením v štýle Rise of the Footsoldier à la Poland. Silné momenty sa tu striedajú so slabšími. Extrémne mi tu vadila hlavná ženská postava Dzika a v podstate aj celá dejová línia s poľskými policajtmi. Pritom Weronika Książkiewicz, ktorá ju stvárňuje vlastne vôbec nie je škaredá ženská, ten krátky zostrih, falošné kerky a afektovaná drsnosť mi tu však na nej fakt prekážali. ()

bizz_mjc

Trošku nadhodnocuju, jsem tak na 70%. Skvělá filmařina, jen trošku uklidnit scénář, kde se to hemží dost postavami a hraje se s v podsvětí ne neobvyklými (resp. ve filmu už viděnými) situacemi, ale zde zasazenými do jiného prostředí. Ale Furioza uměla i překvapit, a proto se přikláním k vyššímu hodnocení. ()

kenkaku

Na “Wyprodukowane w Polsce” slušně syrové a hambaté (a lepší než cokoli co se v rámci žánru kdy uplácalo u nás). Po dějové stránce, ale moc roztahané (dvě hodiny dvacet) a roztříštěné (zbytečně hodně “hlavních” postav a dějových linek). A ten (ne)závěr taky ničemu nepomohl. ()

sedm.1

Polský snímek Furioza mě naštval především proto, že sliboval něco jiného, než co nakonec nabídl. Já se totiž těšil na pořádně drsné, nekompromisní a syrové drama z prostředí polských ultra hooligans, ovšem o ně se to ve výsledku vlastně jen otře a celé se to spíše zabývá pátráním policie po dealerech drog, a vlastně pak těch pár scén, které se točí právě kolem řádění fotbalových výtržníků, tu nakonec naopak působí až nevhodným způsobem, narušující koncept ústřední zápletky. Tudíž ono propojení světa hooligans, policie a dealerů mě tu příliš neoslovilo, respektive spíš až zklamalo, samostatně by oboje fungovalo jistě lépe. Celá zápletka se jinak snaží dosahovat epických rozměrů, konkurenceschopné ostatním filmovým velmocím, bohužel ale zůstalo jen u snahy, a to především kvůli rozvláčnosti celého toho příběhu, dále pak kvůli mnoha ústředním postavám, ovšem jen minimum z nich dokázalo působit opravdu výrazně, kvůli mnoha různým nepodstatným odbočkám, způsobující vážně šílené množství fakt hluchých scén, kvůli naprosto nezvládnutým emocím, na které je tu kladen velký důraz, nicméně prostě nefungují, kvůli nepřesvědčivým dialogům a jistě i kvůli celkově vážně nezáživnému zpracování, kdy sice Furioza nabídne několik silných a divácky přitažlivých momentů, jako celek to je ale zkrátka slabota. Pozitivní dojem tak nakonec ve mně zanechali snad jen opravdu výrazní herci, především pak tedy ti v záporných rolích, jinak jsem ale vážně z této podívané zklamaný, i když samozřejmě musím na druhou stranu určitě uznat, že čest polským tvůrcům za vůbec takovéto filmy, o tom si v té naší zemičce můžeme totiž nechat jenom zdát. ()

Maynard.

Jeden z prvních filmů co sem viděl na Netflixu, to sem ještě vybíral podle těch tisíců obrázků, co tam maj. Teď už vím, že je to cesta do pekel, a že je lepší vybírat filmy podle csfd, jako dycky. No, takovej ten klasickej polskej příběh - on má rád ji, ona má ráda jeho + pár mrtvejch ultras :o). Začátek filmu se mě hodně líbil, když to bylo takový ještě jen mlácení fanoušků, jakmile se překlopilo v mafiánský lapálie, už to bylo horčí. Viděl sem už mnohem lepší polský gangsterky, což je teda mazec, že vůbec na takovejhle žánr koukám. ()