Furioza

Poľsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (viac)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

petikacka

Střihače a scénáristu bych poslala na převýchovu do sportovního tábora funoušků jakéhokoliv FC a nebo zpátky do školy.. Ta policajtka byla tak blbě napsaná, že kdyby tam vůbec nebyla, tak by se vůbec nic nestalo. Doktor a jeho proměna v chuligána byla naprosto idiotsky neskutečná a neuvěřitelná. Sice to dívatelné je, ale dost často s velkým sebezapřením. Jak říká klasik : "Příliš mnoho zajíců, psova smrt" a nebo je to naopak?  Za mě 70% ()

Sarkastic

„Už nikdy nedovolím, aby mi někdo rozbil hubu.“ A skoro mu to vyšlo…Furioza. Banda magorů s vymlácenými mozky, která potřebuje adrenalin ve formě rozbití si tlam s jinou, podobně naladěnou skupinou složenou z „raketových inženýrů“. Původně téma filmu nabízelo příslib zajímavé kombinace akční kriminálky a prostředí fotbalových chuligánů. Jenže krimi linka s klasickým „drogy, peníze, vliv“ je poměrně nevzrušivá (nenadchne ani neurazí) a samotní chuligáni…o fotbal tu šlo snad jen omylem, a když člověk slyší velkohubé kecy o „cti“ a „zásadách“, chce se mu hlavně smát. Naivně působí i samotná „infiltrace“, kterou by odhalilo i nepříliš bystré dítě. Herečtí protagonisté mi přišli spíš nevýrazní než charismatičtí, a to s jedinou výjimkou, představitele magora Goldena, který mě upřímně bavil. Choreografie bitek byla nadprůměrná, ale zas nic, z čeho bych se posadil na zadek. Když to shrnu, převládá spíš nenaplněné očekávání a já dávám slabší průměr. „Jednou chuligán, navždy chuligán.“ - „Alespoň mají nějaký hodnoty.“ ()

M.i.k.e

kdyby podobné filmy vznikaly v našich končinách asi bychom byli spokojeni, nicméně v rámci Polské tvorby posledních doby se Furioza motá někde kolem průměru. Není sice nezábavná a prostředí hooligans a obchodu s drogami bude vždycky vděčné, ale tady se na velké ploše honí najednou strašně moc kokotů a dějových linek a výsledný dojem je tak spíše smíšený. A je to škoda, protože je tu dost postav i linek, které mají mnohem větší potenciál finální produkt...60% ()

sochoking

Už podľa plagátu je jasné,  že sa žiadna romantická komédia konať nebude. Film je plný násilia a hoci nič nové pod slnkom,  Poliaci tému vypatlaných a vykoksovaných kibiców zmákli i dejovo výborne. V podstate ide o agresívnu oddychovku, u ktorej vám trochu podskočí adrenalín. Zaujala ma Weronika Książkiewicz, ktorú som videl len nedávno v brutálne depresívnej dráme Powrot do tamtych dni,  kde hrala úplne odlišnú rolu ako v tomto filme. Ženská má ohromný potenciál a k tomu ešte super vyzerá! S deťmi by som ale Furiozu asi nepozeral. 90% ()

dannyyy

Viděl jsem v seriálové verzi (4 díly, celkem přes 160 minut) a hltal jsem každou scénu. Británie je velmocí o filmech s hooliganskou tématikou, ale Poláci s Furiozou se jim postavili čelem. Téma, které je 100x ohrané, ale to polské zpracování se skvělým obsazením prostě táhne a nenudí. Čekal jsem, že to bude minimálně hodně dobré, ale bylo to lepší než jsem právě čekal, takže určitě zaslouženě 5* ()

• Filmári pracovali v poľských mestách Gdansk a Gdynia. (MikaelSVK)