Furioza

Poľsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (viac)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

bearmeedek

Určitě naučné o hooligans. A vzhledem k těm vymaštěncům ani moc příjemné. Příběh není špatný, jen je to občas poskládané trochu chaoticky. Zaujal mě hudební motiv, kterým je průběžně film prokládaný. Silně mi připomínal motiv ze seriálu Gomora. Asi další originální produkt v polské kopii. ()

Nix

Nejsem odborník na polskou tvorbu, ale tohle je povedený. Kombinace hooligans, drog, boj o moc a vše k tomu spojené v jednom balíku, který má opravdu precizní provedení od kamery až po herecké výkony. Film mne nenudil, občas mne pár věci přišlo trochu na hlavu, ale jde vidět, že režisér ví, co dělá a úplně se v tom neztratil. A konec je drsnej. Jen tady nečekejte žádnou romantiku, tady se to řeže hlava nehlava a doslova. ()

rublik05

Poláci v poslední době ukazují, že jejich kinematografie snese světová kritéria a že jsou schopní natočit opravdu kvalitní a silné filmy, které ty naše trapné romantické komedie strčí hravě do kapsy. Furioza je snímek z prostředí polských rowdies, působí neuvěřitelně realisticky a nepříjemně, herci odvádí vynikající práci, akční scény jsou brutální a krvavé, z některých postav mi bylo vyloženě na zvracení. Příběh obsahuje plno silných scén a momentů, dobře fungoval i trefný soundtrack. Menší problém jsem měl se stopáží, ta mi přišla zbytečně dlouhá, kdyby se tvůrci vlezli maximálně do dvou hodin, vůbec ničemu by to nevadilo. Nebýt roztřesené kamery, technická stránka by byla prvotřídní. Mnohem větší problém už však mám s celkovým vyzněním, neboť mi nejde do hlavy, jak lze z ničeho nic z ukázkových záporáků nakonec udělat kladné postavy, hotové morální majáky a vzory ctnosti, to se mi upřímně moc nelíbilo. Pocity jsou tudíž trochu rozporuplné, každopádně Poláci umí, těším se na další počiny z této krajiny. 6/10. ()

milwaukee

Nebylo komu fandit. Holý, prázdný hlavy a hromada svalů. Hlavní policajt nesympatické jelito, policistka, která se nechala přeoperovat na Lisbet Salanderovou a zapomněla si v krámu uniwersálnym koupit kozy. Sůdruh minister vypadal jako přiteplenej barokní andílek a evidentně ho szukal hlavní záporák vidlema. Nejvíc mi seděl Sebastian Stankiewicz, který hlavní bitvu doslova prosral a na konci filmu se snažil dostat do věznice, protože tam už byli všichni jeho kámoši. A přesně tam tahle sebranka patří. Víc jak padesát procent tomu nedám. Tak tedy 49,4% ať nežeru. /Verbal to přesně trefil/ ()

Shitonit

Nehodnotím děj ani smysl. Hodnotím zpracování, hloubku, atmosféru, postavy, provázanost, gradaci. Chcete film co má koule? No tak tenhle film opravdu kurwakoule má! ()

Mateyf.Iks

Tvl jako hodne dobry. Az zavidim, ze neco takovyho nemame tady. Hlavne vybornej casting. Okamzite zapamatovatelny postavy. Dokonce jsem byl i prekvapen. To se fakt huligans takhle mydlej macetama jo? :D docela HC, ale why not. ()

Hemlock

Furi, Furi, Furioza - no co dodat… Ono mít v hlavě míchané vajíčka a nedostatečné rozměry v poklopci si kompenzovat tímto typem zábavy je do jisté míry příčinou samotného sportu, se kterým toto dementní chování i souvisí. Kopaná je totiž sport, u kterého není potřeba moc zapojovat hlavu, pravidla pochopí i dilina a vzhledem k tomu, že se většinu zápasu na té trávě nic neděje, vede to k zabíjení nudy přesně tím způsobem, o kterém je tento zbytečně dlouhý film… Jsem si jistý, že si Furioza najde své obdivovatele, kteří si budou hrdě mačkat šulinky a se zaťatou pěstí skandovat blahem, ale pro mě to bylo bezvýznamné utrpení - 25% a jdu si pustit hokej… ()

Plastík

2 hodiny 20 minut. A nevím nic. Bojové scény k smíchu. Kde na brali invence. Sportovat, "fandit", rvát se ( vždyť po takovým boji museli být na dva měsíce mimo normální fungování), kšeftovat ... . Děbilovina. ()

jayman

Rozmýšľal som, čo nové tento poľský počin priniesol, ak nie do svetovej kinematografie, tak aspoň do môjho života. Námet, príbehový oblúk aj zvraty sme už videli kadekde, strih plynulosti a zrozumiteľnosti narácie taktiež nepomohol. Veľmi ma potešili vynikajúce herecké výkony, určite však k tomu prispel fakt, že poľskí herci sú mi takmer úplne neznámi. Poľskosť filmu bola tiež len výhodou - jazyk, prostredie, aj skutočnosť, že naši severní susedia vedia natočiť vizuálne úplne uspokojivý film. Nakoniec subjektívne: bola to moja prvá kinematografia po trojmesačnej filmovej pauze a som rád, že som na svoju divácku históriu nadviazal práve týmto. ()

angel.CZ

Film jsem dal bohužel na 2x (únava po práci byla silnější),tim bych chtěl říct, že stopáž je opravdu dlouhá, ale pro pochopení a vysazení do příběhu fotbalových chuliganu dá se říct nezbytná. Nebýt pár polských písniček, jmen vůbec vám nepřijde, že se jedná o polský film a mě jako moc neznaleho sousedů opravdu zpracování a herecké výkony nadchly (oproti ČR, která je vesměs na úrovni Ugandy a anfriky 😪). Silný příběh dvou bratrů a party rvaču je dobrý, promyšlený a do tažený dokonce - opravdu konec jak jak by měl být (připomnělo mi to Londýnský gangster). Určitě stojí za shlédnutí a udělají si vlastního názoru. Za mě zasloužených 75% (5% je za Polsko). ()

Prankster

Samotný film je docela zajímavý, ale vyplývá z něj jednoduchý závěr. Zrušit všechny chuligány a registrovat všechny návštěvníky rádoby tělocvičen, kde se z tupých sviní stávají extrémně nebezpečné tupě svině. ()

a0001

Technicky bravúrne zvládnuté, autentické, drsné a brutálne, usa/britskí hoolingans sú proti tomu sladký uplakaný poobedný čajíček. Poliaci vedia a toto je ďalší kvalitný dôkaz. Česť a rešpekt, niekto ho má niekto nie, akú má hodnotu v spoločnosti je niekedy sporné, no spôsob akým ich prezentuje tento film určite má veľký význam. ()

DonBraso

Ty slabší čtyři je ideální kompromis. Rozhodně Netflix nešlápl vedle jak s filmem Ultras. Zde se to opírá o Furiozu, která je fans jednoho týmu a popravdě ani nevím kterého. Dělají to co dělají fotbalový chuligáni. V tomhle je vlastně malinko oživení pro někoho se kouknout i pod pokličku a určitě si troufám říci,že v Polsku s tímhle tématem už někdo něco natočit musel, jelikož jejich fans základna je vyhlášená a nekompromisní. Film se sice opírá o pouliční boje,zbraně a nějakou jakous atmosféru mimo stadion. Film možná až moc sází na to,že filmu přidá. Spíše se z toho stává o tom kdo první zradí. Některý bitky ta v lese není natočeno vůbec dobře a řekl bych,že zrovna bitky nejsou devízou filmu. Snaží se občas dát nějaký levý hák,ale je to hrozně málo. Film až překvapivě není vyloženě doslova naturalistický. Dawid co byl jeden z nich, se stane lékařem a potká svojí Dziku,která zrovna dělá policajtku a zrovna dělá na tomle případě, protože Dawidum bratr Kaszub má slušný lejstro u policajtů za to,že by mohl skončit ve vězení. Bohužel zde už začínáte tušit jak film začne jet a jak bude probíhat. Občas Vám přijde divný ,že proč zrovna Dzika je stále celou dobu u tohoto případu.Ke konci filmu už film přeskočí úplně a stává se z něho nějaký Montana Golden verze o drogách. Golden je dobře zahraná postava, kterou si Damiecki střihnul parádně.Ono herecky není moc co vytknout,ale film prostě ztrácí kredity,protože chce být až americký,že ten příběh aby divák nečuměl jen na hovada se svalama co se bijou do držky,tak tomu dát i dost momentů překvapení s tím debilním koncem,který je úplně přitažený za vlasy.On je to vlastně film o hooligans, kdy začátek je dost o tom co k tomu patří,,pak se přepne spíše o tom hlavní a to jsou drogy.Je zase hezké, že si občas film udělá i srandu a přidá ten bordel nahoře i v Polsku. Je to určitě dobrý film,ale jako Hooligans z roku 2004 s  Danny Dyerem to není. Pro někoho určitě i Ruský film Okolo futbola by měl být lepší, než tohle.. Tohle je doopravdy malinko jiný, leč dobře stravitelný film pro širší publikum, který má svoje kouzlo, jen stopáží to není.75% ()

maraHCV

Poláci to umí ale tentokrát je ten příběh kostrbatý až příliš.Bitky a sexy cool policajtka ovšem nesmí scházet,ale jen to nestačí. ()

JohnCoffe

Moc filmů s touto pro mě oblíbenou tématikou jsem neviděl.Nevim jestli to není tím,že jich mnoho natočených nebylo.Tento mě vcelku bavil ale nic extra to nebylo.Bardzo dobre kobiety tam byly, tím bych to uzavřel. ()