Příběh z napjatého sklonku 60. let minulého století, kdy ve Spojených státech vrcholila hnutí za občanská práva a v čele FBI stál radikální J. Edgar Hoover (Martin Sheen). Informátor FBI William O'Neal (LaKeith Stanfield) se infiltruje do illinoiské pobočky Strany černých panterů, aby sledoval jejich charismatického vůdce Freda Hamptona (Daniel Kaluuya). Obratný O'Neal snadno manipuluje svými kolegy i těmi, pro které pracuje, zejména se zvláštním agentem Royem Mitchellem (Jesse Plemons). Hampton posílí svůj politický vliv, když se zamiluje do revolucionářky Debory Johnsonové (Dominique Fishback). V O'Nealově rozervané duši mezitím zuří morální boj. Měl by se postavit na stranu dobra, nebo má Černé pantery za každou cenu zničit, jak to požaduje sám ředitel FBI J. Edgar Hoover? (HBO Europe)

HellFire

Další lekce z americké historie. Další příklad nenávisti bělochů vůči černochům. Další ukázka policejní oprese. Další lekce z utlačování lidských práv. Další nudný film. ()

claudel

Rád bych si od Akademie nechal vysvětlit, kdo v tomto filmu hrál hlavní roli, když Kaluuya a Stanfield jsou nominováni za vedlejší role. Martin Sheen? :-D Spatřuji v tom jasný kalkul, aby mohli dát Oscara Bosemanovi (Budiž mu lehká zem a za Ma Rainey bez polemik a diskusí zaslouženě), musí přesunout Kaluuyu do vedlejších rolí. Je mi z těch kvót opravdu na zvracení. Dobrý film, podle skutečných událostí, ano a dosti smutných a otřesných. Ale proč by měl být ověnčen cenami? Ničím nevybočuje a neskví se. Ach jo... ()

vurhor

Judas and the Black Messiah svým stylem v mnohém připomíná seriál The Wire (alias Nejlépe napsaný seroš všech dob), jen je o pár tříd slabší a neobjektivnější. I přestože se jedná o poměrně slušně natočený film, jeho zásadní chyba tkví v tom, že tak nějak divně přeskakuje z jednoho místa na druhé, přičemž na žádném nezůstane dostatečně dlouho na to, aby divákovi umožnil lépe se vžít do svých předních dvou postav. Kaluuya i Stanfield zde sice předvádějí fakt parádní hereckou práci (hlavně teda Kaluuya), ale upřímně si myslím, že by bylo daleko lepší, kdyby se film zaměřil pouze na jednoho z nich. Film se snažil mezi oběma jejich linkami najít nějakou rovnováhu, ale ve výsledku z toho vyšly poměrně všedně obě dvě. A přitom je to škoda, protože téma to je poměrně dost zajímavý z obou úhlů pohledu, i přestože Černí panteři mě obecně trochu srali s tím svým marxismem. Plus napsaný to rozhodně také nebylo špatně. Ten film měl potenciál být daleko lepším, fakt si myslím, že kdyby si tvůrci vybrali pouze jednu z postav, na kterou by se primárně zaměřili, mohlo to dopadnout daleko lépe. Na Oscara to určitě nevidím, ale s určitými výhradami dokážu pochopit, proč to bylo nakonec nominovaný. Lepší 3* ()

slord

Film o čiernych panteroch, ktorý vie zaujať, ale od takejto témy som čakal niečo viac intenzívne. Avšak herecké sú skvelé, najmä Daniel Kaluuya tomu kraľuje a postave dodáva poriadnu dávku charizmy (Oscar by bol zaslúžený). Nenudil som sa a film mi ubehol celkom rýchlo. 7/10 ()

Remedy

Další lekce z amerických dějin na téma utlačování afroamerické komunity, leč v tomto případě se silným akcentem na „black power aspect“ a pokusem o zdánlivou vyváženost rasových otázek – ať už si pod tím chcete představit cokoliv. Cením totální absenci patosu (vyjma té obnovy vypáleného ředitelství, ale ani to není podáno pateticky) a (ne)příjemně nesmířlivý závěr, který dramatično rozhodně nepostrádá. S ohledem na současný společenský diskurz jasná oskarovka, která je naštěstí i docela dobře natočená a vyjma bezchybných hereckých výkonů zaujme i zvláštně neurotickým soundtrackem, který je zároveň nádherně minimalistický. [75%] ()

kajas

O Černých panterech jsem dosud slyšela vlastně jenom díky "Forrestovi", takže oceňuji jisté edukativní poselství filmu, který mi ukázal méně známý kousek nedávné americké historie. Zároveň musím vyzdvihnout herecké výkony, protože oba nominovaní pánové podali velmi dobré výkony a případnou výhru by si rozhodně zasloužili. Problém jsem ale měla se scénářem, který na ploše více než dvou hodin nenabízí příliš napětí, film má poměrně pomalé tempo, nikam nespěchá a může tak trochu nudit. Pokud se ale rádi "vzděláváte" u filmů podle skutečných událostí, žádné velké zklamání vás určitě nečeká a minimálně pro slušné herecké výkony se snímek vyplatí vidět. ()

M.i.k.e

mohlo by to mít v určitých momentech trochu větší tah na bránu,ale jelikož mám rád podobně laděné filmy,očekávání Judas and the Black Messiah splnil.Když člověk vidí co všechno se dělo (a v tomhle případě to nevypadá,že by se něco přifukovalo),ani se nelze divit,že jsou černoši stále nas.aní.Navíc když v dnešní době podobné praktiky někde stále přetrvávají.Herecky tady všechny strká do kapsy skvělý Daniel Kaluuya,který má charismatu na rozdávání a zlepšuje se každou rolí.Zbytek,ač není špatný zůstává v jeho stínu a moc nepomáhá ani to,že Kaluuyova postava zhruba v polovině na docela dlouho úplně zmizí.I tak ale spokojenost...70% ()

Aljak

Celkom dobré, ale pre človeka, ktorý nie je až tak zainteresovaný do problematiky Čiernych panterov a osoby Freda Hamptona, to bude zrejme dosť náročné na plnohodnotné pochopenie kontextu a konkrétnych udalostí konca 60tych rokov. Ja síce nejaký prehľad o vtedajších historických súvislostiach mám, ale tiež som sa v tom občas strácal a mám pocit, že mi potom ušlo aj nejaké to "čítanie medzi riadkami". Škoda, poznajúc lepšie túto problematiku, asi by som si to užil viac. No odhliadnuc od toho to bolo vcelku dobre natočené, najmä po vizuálnej stránke. Aj keď neviem úplne zhodnotiť objektivitu spracovania, tak budem dúfať, že sa tvorcovia čo najviac držali faktov. Aj keď, v súčasnej dobe eskalácie hnutí typu BLM to vyznieva ako taká skrytá podpora (či to sa len mne zdalo?). 3* ()

Streeper

Herecky naprosto skvělé. Daniel Kluuya už svůj herecký um dokázal v hororu Uteč a film od filmu dokazuje, že na to má a v budoucnu na něj nebude zapomenuto. Stejně jako hlavní herec Lakeith Stanfield, toho jsem do teď viděla pouze ve vedlejších rolích a tak mě překvapilo, že se dokázal tak skvěle chopit hlavní úlohy. Navzdory hereckým výkonům je ale film strašně nudný. Je to příliš utahané a pomalé a skoro po celou dobu filmu jsem se nudila. Pořádné emoce přicházejí až na samotném konci filmu, jinak je to takové nijaké. Na to jak silné téma to je bych čekala lépe propracovaný příběh s více emocemi. ()

C0r0ner

Ideální na dobovou objednávku BLM a celkem předlouhé, tolik k negativům, jinak režijně, scenáristicky i herecky se jedná o hodně dobře zpracovaný příběh, kterých už tu ale bylo spousta, a proto nějak nemá čímkoli překvapit. To takový Chicagský tribunál je úplně jiná liga. 65% ()

Juto

Je to silný príbeh o ľudskej slabosti a prináša na svetlo dôležité obdobie v histórii USA a vzdeláva nás o niekom, kto nebol taký známy. S pozoruhodnými výkonmi Kaluuyu a Stanfielda je to film, ktorý by ste si mali pozrieť. 7/10 ()

TomPrusik1

Letošní rok jsem si řekl, že se podívám na všechny nominované filmy na Oscara a upřímně, měl jsem z tohoto filmu obavy a záměrně jsem si jej nechal na konec. Měl jsem takové tušení, že tento film je v nominacích jen proto, že jsou zde černoši, kteří jsou šikanováni bílými lidmi. A teď tu situaci nechci nějak zlehčovat, nebo být za rasistu - jen mi přijde, že v umění a kultuře by neměla být nějaká pravidla, jaký film může být nominovaný. Typicky, že zde nejsou zastoupeny ženy, a když jsou muži se s nimi baví jen o sexu, nebo že tam není žádná menšina (homosexuál, třetí pohlaví, černoch). Prostě by se měli hodnotit hlavně jeho umělecké kvality, originalita snímku, zpracování, výprava atd. Judas and Black Messias ukazuje jednu zajímavou historickou událost ohledně Černých panterů, která není moc známá pro evropské diváky. A bohužel to ale dělá naprosto nezajímavým a nudným způsobem. Po technické stránce sice není špatný, ale chybí mu nějaké zajímavější vykreslení postav. Třeba není budováno nějaké napětí mezi aktivistou Fredem Haptonem a černochem O´Nealem, který má za úkol ho sledovat a přinášet informace FBI. Zásadní dilemata, která má O´Neal před sebou hodnotí víceméně, tak, že je víceméně přijme a jen si zanadává pro sebe, že to nechce dělat. Navíc Panteři jsou vykresleni jen jednobarevně (jako bojovníci za svá práva), přitom také nebyli úplně svatí (obchod s drogami, potyčky). Film je poměrně nudný, nic moc zásadního se tam neděje a těšil jsem se až bude konec - bylo mi tak nějak jedno, jak to dopadne, jestli na O´Neala agenti přijdou, jestli se sám udá, nebo jestli všechny Pantery zavře do basy nebo zastřelí. Celkově podprůměrný film, který utvrzuje mé přesvědčení o tom, že pokud budou filmová ocenění svázána pravidly, jaký film může dostat cenu a jaký ne, ztrácejí ceny hodně na významu. 4/10 ()

campix

Kdyby jenom tak Judas and the Black Messiah byl tak úderný a nekompromisní jako jeho trailerová kampaň. Ta dokázala slušně nalákat. Výsledný film je sice velmi dobře natočeným pohledem na dění kolem Černých panterů a jejich neslavného konce skrze informátora v jejich řadách, kterého měla policie v hrsti, ale chybí tomu ve druhé polovině větší drive a osudovost. Řemeslně a herecky je to fenomenální, celkové vyznění ale pro Kaluuyu a Stanfielda tak pozitivní není. Herecká cena by z toho za určitých okolností mohla klapnout, nic víc ale asi ne. ()

UhLee

(5/10). 6. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2021. Judas and the Black Messiah poodkrývá další část americké historie. Ukazuje policejní brutalitu, která zde není zobrazena tak jako v jiných filmech. Tady to není jako pěst na oko a daří se mu balancovat mezi frustrací a spravedlností. Hlavně mnohá zadostiučinění jsou zde fakt pěkně podané. Snímek je to jako stvořený pro Oscary a věřím, že doma s něj budou nadšení. Nás se to až tak moc nedotýká, všichni víme jaké to kdysi v USA bylo, nebo dokonce pořád na některých místech je, ale není to pro nás tak citlivé téma jako pro ně. Nejlépe se filmu vede - dokáže dokonale vtáhnout do centra dění v půlce a na konci filmu. To zažíváme nejintenzivnější chvíle a emoce. Zbytek filmu mě poté moc neoslovil. Jediné štěstí, že mu pomáhají herci, kteří se do toho fakt položili. Nesmím opomenout dokonale zvolený název. ()

JimmyII

Postava Freda Hamptona se už mihla v Chicagském tribunálu, tady dostává svůj plnohodnotný prostor, který naplno využívá skvělý Daniel Kaluuya. Sekunduje mu taktéž výborný Lakeith Stanfield v roli informátora a společně rozehrávají příběh illinoiské buňky Černých partnerů a bohužel stále živé téma rasové diskriminace. Slušný film, ale mezi oscarovými nominanty patří k těm slabším, možná je vůbec nejslabší. ()

Johnny.ARN odpad!

Ach, zase. Rok sa s rokom stretol a zberači si tam museli pretlačiť jeden film o nich. A pritom to malo taký sľubný začiatok. Potom sa to ale posere a je to nekukateľná nuda. Najviac ma ale zaráža to, že najväčší bojovníci proti svetovému terorizmu si nevedeli upratať na vlastnom piesočku. Nezaslúžené nominácie, snáď to tak aj ostane. ODPAD! ()

Lachtaan

Dubnová jízda průměrné (ne)spokojenosti s viděnými filmy pokračuje i rádoby černošským spin-offem loňského úžasného Chicagského tribunálu, po jehož zhlédnutí se ale nadobro zříkám předsevzetí dohánět před Oscary všechny nominované a jestli bude výčet příštích adeptů vypadat obdobně jako letos, tak se na ně opravdu už vykašlu. Jidáš a Černý Mesiáš dokáže divákovi poskytnout jen dvě silné hlavní postavy, nikoho kromě občanů černošské komunity v Americe ale absolutně nezaujme. ()

hroubek

Dost jsem se na to těšil, jelikož mě to téma zaujalo. Příběh je zajímavý, po herecké stránce dobrý a místy i výborný, a řemeslně tomu těžko něco vyčítat (luxusní výprava a všechno s tím spojené). Režisér Shaka King odvádí moc dobrou práci. Zvládá práci s dialogy, budování atmosféry a napětí, a neposlední řadě představení daného problému. King velmi dobře vede herce ke skvělým výkonům. Daniel Kaluuya je parádní a krásně se převtělil do své postavy. Lakeith Stanfield má hodně vděčnou roli a zahrál jí uvěřitelně. Dost se mi líbil výkon Jesse Plemonsa, který tento typ postav umí. Největší problém je v tom, že jsou charaktery dost ploché (což je samo osobě dost zvláštní, jelikož zrovna u tohoto filmu jsem čekal, že se o postavách dozvím i něco více, než jen jejich cíle) a samotné vyprávění není strhující a místy je to nudnější. Judas and the Black Messiah není špatný film, přesto takový Chicagský tribunál nebo Detroit jsou divácky vděčnějšími filmy a mnohem lépe se zaměřují na dané problémy společnosti té doby.. ()

Gallagher

Trochu zklamání, ale řemeslně vynikající. Začátek a konec brilantní, ale uprostřed se děj hrozně táhne. Daniel Kaluuya a Lakeith Stanfield hrají jako o život, zasloužené nominace na herecké Oscary. ()

Jaro.Krafcik

Další film z produkcie hbo, mi vôbec nesadol. Hralo sa to na slušnú drámu o černoškoch s minimom bielych postáv. Nič idem tento menší výplach spláchnuť s nejakým sci-fi filmom. Ako zabiť 2 hod sa dá aj inak. Už nech je tá Godzilla vs Kong. Na ten súboj sa aj celkom teším. 2* ()

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny