Nádejná mladá žena

• Slovensko Mladá pomstiteľka (viac)

Cassie (Carey Mulligan) bola nádejná mladá žena… kým sa všetko zo záhadných dôvodov nezmenilo. Zdá sa, že v jej živote nie je nič také ako sa zdá: je veľmi múdra, provokatívne prefíkaná a naviac po nociach žije tajným druhým životom. A zarazu nečakané zoznámenie Cassie ponúkne šancu napraviť krivdy minulosti. (Cinemart SK)

Awer

Do určitý míry nesourodá splácanina thrilleru, psychologického dramatu a romantické komedie. Skoro až postžánrová, zlomy výrazné jako v seriálu. Schematičnost působí až křiklavě směšně a ve chvíli, kdy se ze silné, nezávislé a cílevědomé ženy pomsty stává hodná, poučená ignorantka rape culture (která je ve filmu zachycená přehnaně, ale tím právě zdůrazňuje její směšnost, absurditu a bídu) a film ne a ne skončit, si říkáte, proč to proboha dál protahují. Ale ono ještě má přijít finále. Opět stejně zjednodušené (ale ne tolik, kolik z mé pozice můžu doufat; na tomhle světě se dějou a jsou ignorovány, směšně trestány a podporovány opravdu strašné věci a v praxi není ani potřeba oběti znásilnění zastrašovat, protože systém "pomoci" je odradí dostatečně sám), leč v tom parodizujícím duchu trefné a (dů)vtipné. Happy end (let's call it that way) ve stejném duchu pokračuje. Je to zkratka, ale v tu chvíli už plně žánrová, uvědomělá a funkční. K tomu velmi dobrá hudba, dobré herecké výkony. Tohle se fakt povedlo. ()

Bolex

Nedoporučuji. Prvoplánová, nevěrohodná #MeToo slátanina. Špatné režijní vedení herců. Ve filmu snad není normální chlap, všichni jsou predátoři a bezcharakterní zrůdy. Mimořádně závažný námět si zasloužil důstojnější a především profesionální zpracování. Z uvedeného je zřejmé, že tento film bude náležitě prooskarován... ()

Royaldell

NEMÁM SLOV. Tohle je snad nejlepší film, co jsem za dlouhou dobu viděla. Těch plot twistů na konci bylo tak moc, že jsem měla husinu až na... naprostá bomba a jsem moc ráda že to je v nominaci na Oscara, i když jsem se prvních dvacet minut ptala ,,Proč?’’ ()

vladi3

Ano ano... me too, feminizmus a podobny BS... Ale mne sa to pacilo a pripomenulo mi to korejske filmy o pomste.... Carey je nadherna a koniec ma dost prekvapil... Mozno zvysime na 5*... musim popremyslat :) uvidime... ()

Isuzu

Skvelý film a naozaj veľmi veľmi výstižný, čo sa týka tejto témy. Film, ktorý mnoho žien dokonale pochopí a mnoho mužov pomerne dosť nepochopí (alebo len povrchne, viď niektoré tunajšie komentáre, podľa ktorých sa hrdinka správala "nelogicky", "nepochopiteľne" či "neuchopiteľne"). Režisérka dobre vedela čo robí a famózny záver bol len čerešničkou na torte. Osobne som nemala žiaden problém chápať motiváciu hlavnej hrdinky, jej vnútorné rozpoloženie či to, prečo konala tak ako konala. Film je bohužiaľ realistickým obrazom reality, ktorá sa nezačne meniť, dokiaľ budú muži (a aj niektoré ženy, nech som spravodlivá) spochybňovať, zosmiešňovať či podceňovať tieto skúsenosti žien a prehliadať toxické správanie "tých mocnejších" (či už fyzicky alebo nejakou svojou pozíciou na spoločenskom rebríčku). ()

Slepejsek

Poněkud dryáčnická cesta odplaty s hrdinkou, která evokuje Harley Quinn na cestě Zabít Billa. Akorát, že tady jsem si místy připadal jako na žebříku, který má vylámanou půlku špruclí. A čím víc přemýšlíte nad těmi zbylými, tím víc vám jich pod nohama ještě trouchniví. Všechny kroky pomsty jsou tak nějak příliš "chtěné" a většina filmu vyzní lépe ve vyprávění než na plátně. Za největší slabinu jsem považoval vložení linie vztahu s Ryanem. Až do okamžiku, kdy jsem ho přestal brát jako pokus o psychologii a přešel na verzi důkaz nevyhnutelnosti zvolené cesty. Pak je to již jen trochu rozvleklý, jak jinak než marný pokus o vyrovnání se starým traumatem, kde romantické kulisy neslouží jako předehra k happy endu, ale jako poslední kapka do poháru zúčtování. Autorka nechce honit dva zajíce najednou, jenom spěje k rozhřešení... Opravdový kolaps tak nastane až ve finále. Vlastně dva. Jeden (plánovaný), kterým se sladká pomsta zvrhne v hořkokyselou, a druhý (nechtěný), kterým autorka nakopne rozjitřelého diváka přímo do koulí. Škoda, že v té bolesti zanikne i nečekaně vtipná variace okřídleného "když dva dělají totéž, není to totéž" ()

Accuphose

Aneb jak muži a ženy mohou hodnotit naprosto rozdílně tentýž film. Doporučeno kamarádkou, po celkem originálním námětu, jehož myšlenka se kupodivu nerozvijí, je divákovi předestřen život 30-ky vypadající na 40(schválně se podívám po filmu na věk herečky), která žije u rodičů, a byť byla nadaná, tak žije naprosto debilní život bez ambicí, protože si vyčítá něco, co se stalo před 20 lety (teda podle věku herečky)? Je to obaleno neuvěřitelným scénářem, naprosto neautentickými dialogy a špatnými hereckými výkony. Pokud někdo chtěl točit pojednání o zločině a trestu, šel na to hodně špatně a obávám se, že aktuální překorektnělá hollywoodská produkce již malinko náročnějšího diváka nemá čím oslovit. Ze slátaniny se stane romantická slátanina. Pak ale zapracují scénáristé a nabídnou nám něco, co do skládačky chybělo... (další pokračování Saw). No takže ne, nevracíme se ke kořenům kvalitativně, ale nakonec. Finále se snaží zachraňovat co jde, ale jen to zvýrazní nekonzistenci celého filmu. Nakonec dám hvězdičku za výkony dvou vedlejších postav. První je maminka a druhou spoutaný muž na posteli :-D ()

starydivak

Jak to popsat. Ústřední téma filmu vychází z podle mě chybné premisy, že osamělá, totálně opilá ženská okolo třiceti je neodolatelná a vhodná k urvání. Fakt není. Sice jsem prototyp 'stárnoucího bílého hetero muže' a tak v době metoo, lgbt a blm nemám právo ani hodnotit, natož vyjádřit svůj názor.. Ale upřimně: když vidím nalitou ženskou, pakuju se. A to je právě problém tohoto filmu: neuvěřitelnost v ději příběhu. Hrdinka je "poškozená" z minulosti, nechutné video se provalí až po x letech, náhodně potká spolužáka, o hlavního záporáka se hrdinka zajímá až teď, i když je evidentně aktivní na sockách.. A dalo by se pokračovat třeba i ve finálním rozuzlení: tedy jakémsi fuck off všem chlapům. Prostě děj funguje na příliš mnoha náhodách a s tím mám problém. Na druhou stranu. Je to nejlepší meetoo film, jaký jsem dosud viděl. Prostě dnešní doba je divná stejně, jako tento film. A to já zase oceňuju. Takže nezbývá, než se bavit filmařinou, která tady je nezanedbatelná. ()

orangee

Hnusáci zas... no nebudu sprostá, ale film plný pocitů, s největším podílem naštvanosti, silné bolesti a hledání spravedlnosti za milovanou osobu. Skvělé obsazení, hlavní představitelka se role zhostila naprosto bravůrně! Nečekaný konec, scéna v chatě značně psycho, ale děj byl nakonec dotažen do konce, a to za Ninu, tak i Cassie. Po dlouhé době film, který diváka snadno vtáhne, hlavně v linii smíšených pocitů hlavní hrdinky a postupných zvratů. Navíc je opravdu uzavřen, nesnáším nedotažené děje s napůl otevřeným koncem typu "co kdybychom točili pokračování" . ()

Cardas

Tohle se fakt nepovedlo - špatně napsanej scénář, asi i špatně režírovanej ve vedení herců, dokonce hlavní protagonistkou i špatně hranej (zpočátku v hereckém výrazu spadává do šarží i hlavní mužský protagonista, ten se ale v průběhu filmu trochu zlepšil). Normálně by asi šlo jednoznačně o béčkovej film, kterej se do kin u nás ani nedostane, kterýho by si nikdo nevšímal, akorát že je na téma zneužitých žen, kterým nikdo nevěří, zatímco viníkům v rámci presumce neviny je umožňováno dosahovat úspěchů a společenských poct. Takže kvůli společenské závažnosti se filmu dostalo mnohem většího zájmu, než si zaslouží svou nekvalitou. Celým příběhem se ale line takový hysterický tón a přeťáplost skoro ve všem (kromě této základní myšlenky). Přeťáplí rodiče, přeťáplá kamarádka-šéfová. Přeťáplí všichni.  Naprosto neuvěřitelné scény, kdy se muži bojí ženy, která jim náhle ukáže, že vlastně vůbec není opilá a jen odhalila jejich chlípný úmysl využít toho, že je opilá a dostat ji do postele. Muži se v takové chvíli v tom filmu hroutí, škemrají, kličkují, ustupují a kají se. Divák (nebo divačka) má při těch scénách nejspíše zažívat uspokojení… mně bylo trapně za tvůrce. Naprosto neuvěřitelná scéna kajícího se advokáta jednoho z násilníků – po letech, kdy se trápí výčitkami svědomí a už nemůže ani spát si plačky si vyprosí od mstitelky odpuštění, díky svému uznání chyby. Naprosto neuvěřitelná scéna, kdy se vmísí hrdinka v převleku do předsvatebně rozlučkového mejdanu, nikdo ji nepozná, nikdo neprokoukne, že tam nepatří a všichni se nechají od ní zmanipulovat a ona dávného viníka dostane na pokoj, kde ho sváže a … naprosto nepravděpodobně se jemu podaří se z pouta uvolnit a jednou rukou ji udusit… A naprosto nepravděpodobné posmrtné načasování vypuštění těch informací. Fakt trapné. A trapné je i to, že se asi k tomuto filmu bojí někdo odpovědný za distribuci atp. vyjádřit, že to je sračka, a bojí se jen kvůli tomu, aby nebyl podezříván z tolerování násilí na ženách nebo z mužského šovinismu. Je to trapné, když nikdo z gentlemanů ani dam není schopen upozornit dámu, jež se domáhá být středem respektující pozornosti, že si po návštěvě toalety zastrčila spodní část sukně za pas a má na plese tedy zcela holý zadek. To ale ve skutečnosti není gentlemanské, nechat dámu, aby se ztrapňovala dále, pravý gentleman ji upozorní, aby se mohla svého nedostatku zbavit a působit pak opravdu důstojně a respekt si získávat skutečně oprávněný, bez obavy, že bude v postraní předmětem zlomyslných vtipů a zesměšňována. Ani já nechci, aby myšlenka MeeToo a podobné dobře míněné aktivity byly zesměšňovány. A taky říkám o tomto filmu: tohle není dobrý film. Opravdu ne. Přeťáplost úplně ve všem udělala v mých očích z toho filmu plakátovou sračku vyděračsky se kryjící společenskou závažností tématu. ()

Polux

7/10 | Až na tu téměř pohádkovou premisu (vážně si bude někdo léčit své trauma ze smrti blízké osoby tím, že se dobrovolně vmanipuluje do téže situace, která vedla ke vzniku jiného trauma (a nakonec ke smrti) dané osoby v dobré víře, že jakmile použije safeword "nejsem opilá", dotčené osoby poslušně hodí zpátečku?), která o to víc kontrastuje se závěrem snímku (aneb tak nějak si představuji, že by v reálném světě skončila hrdinka nejpozději po pěti schůzkách, po kterých by jí "štěstí" vypršelo, protože narazila na někoho, kdo nemá ve slovníku ne a její "herecká" etuda by jej nejen že nezastavila, ale naopak rozzuřila/vzrušila a zbytek "schůzky" si lze domyslet) překvapivě hodně slušná žánrovka, kterou skvělá Mulligan, zvládající všechny polohy své role, táhne od začátku do konce. Potěšila přítomnost Browna a Coolidge (páni, to je už přes 20 let od American Pie:-)?) a krásně nekompromisní konec, který celý film rozhodně táhne nahoru. | PeZet ()

Pavelkedar

Neotřelý revenge sice s nenápaným pomalejším rozjezdem, ale který si postupně buduje slušnou atmosferu, a pak to skutečně stálo za to. ()

Neroy

Kdyz date pomste 125%. Pokud ne nejlepsi, tak urcite jeden z nejlepsich revenge movies. S Poslednim soubojem druhy skvely #meetoo film, ktery stoji za to videt a ktery zmeni nahlizeni na jednu pisen Juice Newton. ()

mullerad

Drsný film o pomste, dobre naplánovaný. Už keď to začína byť jasné a čitateľné, stane sa niečo nečakané a hlavnú postavu to presmeruje bližšie k cieľu. V podstate sa nejedná o nič prevratné, ale námet aj výkony hercov sú presvedčivé a film veľmi pozerateľný. A téma takisto veľmi nepríjemná a silná. V tomto filme však neplatí: "Koniec dobrý, všetko dobré!". ()

Holly_Molly

Beznadějná mladá píča si permanentně svym toxickym chovánim koleduje o bombu do držky a následně se hrozně diví, když do tý držky fakt dostane..a ve finále i dostane co si zaslouží, takže víceméně uspokojivej konec ;-* ()

JB001

Nic moc jsem od toho nečekal, ale nakonec jsem byl mile překvapen, přestože feministické filmy nejsou můj šálek čaje. Nicméně líbil se mi herecký výkon představitelky hlavní role i zajímavý scénář ()

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (viac)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)