Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna

• Česko Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (viac)

Freddy Krueger se vrací. Stačí jen, aby některá z jeho obětí zavřela oči a s přicházejícím spánkem vstoupila do prokletého domu v Elm Street. Mladá lékařka Nancy Thompsonová tuší, že její pacienty netrápí těžké sny, ale ohrožuje démonický vrah. Naopak doktorka Simmsová sny svých pacientů spojuje se sexuálními problémy. Aniž si to uvědomuje, dává díky svému způsobu léčby šanci Freddymu - a ten nikdy nezaváhá. (Warner Home Video CZ)

Gilmour93

„Sleep. Those little slices of death. How I loathe them.“ Už Edgar Allan tak nějak tušil, že stačí málo kofeinu a dojde si vás na malé plátky nakrájet kotelník Freddy.. Badalamenti občas přitlačí na pilu děsu, zaujmou některé bizarní výjevy, na komiksové úrovni se střetne víra s vědou a popálený pederast nešetří sarkasmem, nicméně ten lehký odklon od hororu k fantasy byl někdy na škodu (kouzlení handicapovaného Harryho Pottera), někdy k smíchu (rvačka s kostrou na vrakovišti jak od Raye Harryhausena) a někdy až příliš progresivní (ostrá tužka na kreslení na pokoji pacienta se sebevražednými sklony). Nevím jak vy, ale já se i teď po letech nejvíc bál řádové sestry Mary Heleny.. ()

Psema

Po příšerné dvojce přichází zadostiučinění. Z Kruegera je konečně hláškař jedna báseň, předchozí část je pro jistotu kompletně ignorována a Russell posouvá sérii do žánru fantasy hororu, v němž může ústřední vrahoun povolit uzdu fantazii a likvidovat teenagery nejnápaditěji ze všech dílů. K tomu ty parádní kulisy a skvěle vygradované finále se dvěma separovanými liniemi. Lahůdka. ()

Aluska88

Po totálně zpackaném druhém dílu přišlo značně lepší a propracovanější třetí pokračování o kultovním zabijákovi v pruhovaném svetru a odrbaném klobouku. Freddyho mrštný a často i velmi oplzlý jazýček i jeho nabroušené nože zde máme možnost sledovat ve výborné formě. Stejně jako práci pana režiséra i jeho spolupracovníků:) Obsazení postav taktéž povedené, zejména Jennifer Rubin je fakt ostrá holka:) Celou dobu jsem si říkala, že je mi ošetřovatel Max jakýsi povědomý, až v závěrečných titulkách se ukázalo, že má domněnka byla zcela správná. V menší roli se zde totiž také objeví, v titulkách uveden jako Larry Fishburne. Šmankote, kdo by ho tu poznal, vždyť je mu tu něco přes dvacet:) A třešničkou na dortu je song Dream Warriors od Dokken. Totally rock it!:) ()

kitano

Zasadenie pribehu do liecebne, kde sa racionalne rozmyslajuci doktori neuspesne snazia pomoct detom posadnutych nocnymi morami, bol originalny napad a fillm je tak velmi odlisny od svojich predchodcov, ktory sa klasicky odohravaju na ulici Elm Street. Taktiez mierna zmena zanru kde sa horor miesa s fantazy nieje zly, avsak scenaristi sa mohli trochu vynajs a vymysliet trochu originalsie speciality, ktorymi postavy obvplyvaju vo svojich snoch (jedna je vsak podarena a s nou aj skvela scena so zrkadlami). Z prelinania zanrov vyplyva aj dalsi problem. Fantasy prvky vyrazne uberaju hororu na posobivosti a freedy ma aj menej priestoru. Pravda vsak je ze podaktore jeho vystupy su fakt neopakovatelne - scena kde sa objavi ako babka a potom naopak ako babku pouziva svoju obet, pricom vodiace spagaty su slachy z jeho ruk a noh - to bola ozajstna chutovka. Ako mierny problem sa mi zdal aj prilis prekombinovany pribeh, kde viacero dejovych rovin zbytocne ubijalo atmosferu a znova - hororovy prvok bol utlacany do pozadia. Aj po tretom diele vsak so spokojnostou konstatujem - nebol som sklamany. A aj ked mierny odklon zanru trochu ubijal hororove prvky, ked bol na scene Freddy, zabava stupala do nebeskych vysin. (7/10) ()

castor

Kvalitativní posun a osobitý režisérský dotyk. Tvůrci se vyřádili, výtvarné řešení je velmi podařené, množství nápadů (Freddy mnohokrát jinak) mile překvapí. Zatímco třeba finální kostra na vrakoviště působí jako pěst na oko, předešlá práce s triky, barvami a kamerou je nesmírně vydařená. Trojka se odehrává v psychiatrické léčebně, ve které se objevuje i Nancy z prvního dílu, u které najdou klienti ústavu (poslední děti z Elm Street) pochopení. Což se nedá říct o vedoucím personálu („Jak dlouho budete obviňovat své sny ze své vlastní slabosti?“). Freddy kouzelně sype hlášky, objevují se i dvě tváře (Patricia Arquette a Laurence Fishburne), které později kopaly vysokou hereckou ligu. Za mě poměrně jednoznačný vrchol celé série. Mimochodem podíl na scénáři měl kromě Wese Cravena i Frank Darabont. ()

viperblade

Tak tomuhle říkám parádní odčinění za opravdu špatnou dvojku! Všichni přeživší z jedničky se vrátili, Freddy zde má pár opravdu vynikajících scén ("Welcome to prime time, bitch!") a konečně se dozvídáme něco o tom, jak to vlastně s Freddym začalo. Zkrátka a dobře, jsem spokojený. Ne tak, jako u dokonalé jedničky, ale myslím, že 80 % tomuto třetímu dílu s přehledem dám. ()

MM_Ramone

Tretia časť americkej horrorovej série "Nightmare on Elm Street" je mojou najobľúbenejšou. Freddy Krueger dostáva veľký priestor sa realizovať. Prostredie psychiatrickej liečebne s partiou teenagerských chovancov zafungovalo výborne. Do príbehu sa tiež vracia, už ako dospelá žena, Nancy Thompsonová z prvej časti a dokonca i jej otec Donald, vyslúžilý šerif. Freddy Krueger tu rozohráva ďalšiu svoju desivú snovú hru. A tento krát sa mu to darí bravúrne. Tento titul nesie podnázov "Dream Warriors". Považujem ho za najlepší diel celej série. ***** ()

D.Moore

Jeden zvrhle zábavný krvavý nápad střídá druhý, Freddy je nevypočitatelný, hlavní náctiletí hrdinové sympatičtí, triky senzační a divák se ani chvilku nenudí. Je to méně horor, ale více fantasy, nicméně většinu scén z tohoto dílu jsem si dobře pamatoval i po nějakých těch patnácti či více letech, kdy jsem ho viděl naposledy. ()

Wacoslav1

Je z tebe televizní hvězda! Po prazvláštním druhém dílu vnímám trojku tak trochu jako návrat ke kořenům. Vynikající prostředí psychiatrický léčebny. Freddy opět v totální formě navíc neuvěřitelně nahláškovanej. Jenom mám tak trochu pocit, že u Noční můry se nejvíc ze všech vyvražďovacích sérií ten námět vypotřeboval hned v prvním díle. Přitom je suverénně nejlepší, ale možná, že právě proto když první díl ohromil svoji originalitou, tak se ty ostatní snaží ho ve velké míře jenom zopakovat a předkládat to samý furt dokola jenom v malých obměnách, ale ok nebudu přehnaně kritickej. Můžu určitě z klidným svědomím konstatovat, že se jedná pro mě osobně o třetí nejvydařenější část který ovšem k dokonalosti prostě něco schází a sice když už se ten nápad kopíruje, tak je z toho potřeba aspoň udělat pořádnej úlet a to se prostě ještě tomuto dílu úplně nepovedlo.65% ()

petero

Patricia Arquette hrá postavu nadanú schopnosťou preniesť do svojich snov aj iné osoby. Návrat deja k pôvodnej línii výrazne prospel. Skvelé nápady, úmrtia, herecké obsadenie, rozvinutie deja a výborná réžia. To všetko robí z tejto časti najlepší diel série. ()

Xmilden

Souhlasím s názorem, že tady se z celé série stává přesně ten typ žánru, který se všem fanouškům Freedyho musel líbit nejvíce. Freddy začíná být čím dál více legračnější a situace, kdy dostává své oběti daleko více propracovanější. Body Count: 6. 70% ()

darkrobyk

Tak jsem si i po letech ověřil, že tenhle film nestárne. Dvojice Crawen - Russell odvedla vynikající práci. Snový horror plný báječných nápadů se skvělou kamerou a rockovou hudbou. Freddy si se svými oběťmi nádherně pohraje - tu si jednoho povodí jako loutku (místo vodících nití použije jeho šlachy), tam udělá z jiné televizní hvězdu, Kristen se pokusí spolknout a Nancy je opět v ohrožení života. Do toho se pletou jeptiška, hbité jazyky, injekční stříkačky a rukavice s břity. Oživlá kostra je jen jedním z dalších temných překvapení! Krásné. ()

Hrabka

Tohle vážně bylo na mě moc. Na film jsem se docela těšil. Prvním důvodem je skvělý nápad "zabijáka ze snů" a druhým byla scéna v nemocnici, kdy zemře Filip, kterou jsem viděl jako dítě a tenkrát to byl pro mě hodně silný zážitek. Ovšem nyní, v roce 2010, nejsem s tímto filmem vůbec spokojený. Jednička byla docela dobrá, ale tento třetí díl se mi nelíbil. Hlavně druhá půlka byla úplně marná. Konfrontace Freddyho a té mládeže byly úplně mimo mísu. Borka tam dělá přemety, druhý týpek bortí zdi a jeden maník tam dokonce i kouzlil. Bože. To bylo vážně moc. Atmosféra žádná, spíš mi to přišlo jako parodie na sebe sama. První půlka ještě ušla, ale pak to šlo prudce dolů. Taky jsem nějak nepochopil, proč Freddy (jeho kostra) útočil na ty dva chlápky, co ho chtěly pohřbít, když vlastně vůbec nespali. To bylo proti smyslu celého filmu. No nic, nechám noční můru v 80. letech a budu se radši dívat na současné horory, které se mi v převážné většině líbí mnohem víc. 45% ()

juta

Asi nejlepší a nejoblíbenější díl z celé série. Tento díl jsme měli nahraný na kazetě a pár minut před koncem to bylo useklé, takže jsem nikdy nevěděl jak to dopadlo. Teď jsem si konečně našel čas, abych to dokoukal. Prostředí je vynikající, je zde mnoho hereckých postav, což znamená také hodně zajimavých smrtí. Od začátku do konce tu není žádná nudná scéna a vše do sebe skvěle pasuje. Tento díl se opravdu nadmíru povedl. ()

JohnnyD

A Nightmare on Elm Street 3: Breakfast Club. Dream Warriors sú i po tridsiatich rokoch asi jediným slasherom so skutočne skvelo napísanými postavami. Nepotrebujú na to dlhú expozíciu, stačí len pár replík, dôveryhodné kulisy a skvelé herecké výkony. Kľúč k tomu je prekvapivo jednoduchý, i keď paradoxne ťažko napodobniteľný: pôdorys charakterov dôsledne kombinuje ich zraniteľné a zároveň tienisté ľudské vlastnosti. Každý si nesie so sebou nejaké hriechy no i veľký kus nádeje a idealizmu - tak ako v legendárnom Breakfast Club. Odvtedy sa to už nikomu nepodarilo zopakovať a to vrátane tvorcov pokračovaní, ktorí sa o to snažili, no vždy pritom skĺzli do jednorozmerného slasherového klišé. A to pravdaže nie je všetko, okrem toho tu sú skvelé snové pasáže, kreatívne vraždy, dusná atmosféra a rozvíjanie mytológie okolo Freddyho - a franchise okolo Freddyho, tak ako ho poznáme dnes, bol stvorený. PS: rebríček nočných mor: N1, N3, N7, N4, N5, N2, N6 ()

Paldini

Zdá se mi, že vzhledem k množství postav není vůbec využit potenciál, který dané postavy nabízí. Zvláštní schopnosti, kterými postavy disponují jsou jen minimálně využity. Škoda. No, a potom mě mrzí ovlivňování reality ze strany Freddyho (scéna na vrakovišti), což popírá všechno, co bylo vybudováno v prvním díle. ()

hippyman

wow, tak tohle jsem opravdu po mizerném druhém dílu nečekal! snad právě proto jsem byl příjemně překvapen tou mysteriózní atmosférou, nápaditě provedenými nočními můrami a triky... dle mého skromného názoru zatím nejpovedenější díl série. 80% ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)