Nová nočná mora

• Česko Nová noční můra (viac)

Natáčení nového dílu Noční můry v Elm Street se odehrává v zákulisí filmu, ale i na place. Nechybí tu herečka Heather, která před lety vytvořila v prvním díle celé série hlavní roli dívky Nancy a později si zahrála i v třetím dílu odbornici na sny. Po skončení natáčení záběrů se nečekaně začne hýbat Freddyho rukavice, dva techniky zabije a Chase (manžela Nancy) řízne do ruky. Heather se náhle probudí a zjistí, že vše byl jen zlý sen, vydechne si, ale pak si všimne, že manžel má opravdu ruku pořezanou. Studio nabídne Heather roli v novém dílu Noční můry v Elm Street, ke kterému píše scénář Wes Craven, ale ona to odmítne! Dovídá se, že manžel na filmu už pracuje a telefonuje mu a prosí ho, aby se vrátil domů. Chase za volantem cestou domů usne, havaruje a náhodou ho zabije Freddyho rukavice. Syn Dylan se také chová podivně, nechce spát, protože se bojí „zlého pána“. Po dalších incidentech, které se svým způsobem týkají filmového přízraku, jede za Wesem Cravenem, aby se ho zeptala na scénář. Tvůrce však doposud neví jak příběh dopadne... Poslední souboj svede Nancy (Heather) v podzemním světě, kde objeví scénář k novému filmu z cyklu Noční můry v Elm Street a kde se setkává nejen se svým synem Dylanem, ale i s Freddy Kruegerem. (Rodriguez)

Goldbeater

Po pěti pokračováních, z nichž některá byla více kvalitní, některá méně kvalitní a jedno úplně mimo (druhý díl), se k sérii vrátil legendární Wes Craven a vnesl do ní konečně zas svěží vítr v podobě nového konceptu se zajímavými nápady. A ačkoliv je pravda, že Nová nořní můra v druhé polovině filmu poměrně dost variuje hororové scény a vraždy z prvního filmu a Freddy je fyzicky na plátně jen poskrovnu, rozhodně se dá objektivně konstatovat, že tento díl disponuje nejlepším příběhem ze všech pokračování. Na své si přijdou hlavně cinefilní fanoušci série, kteří ocení hororově stylizovaný náhled do zákulisí natáčení a mezi členy filmového štábu, z nichž se na scénu dostane nejen nemalý počet herců ztvárňujících sebe sama, ale i producenti, tvůrci vizuálních efektů a hlavně režisér Wes Craven, díky jehož „novým nočním můrám“ mohl poslední díl vzniknout a zároveň mohl být i příjemně meta. ()

mzss1

(47%) NOVÁ NOČNÍ MŮRA je určitě dost netypický film o Freddym. Rozhodně to není ani pokračování, spíš taková vsuvka s docela zajímavým nápadem. Takže když to shrnu, tak na tomto snímku dokážu ocenit zajímavý nápad, který ale není moc rozveden a solidní Cravenovu atmosféru. Zde už jsem si říkal, že se pomalu dívám na Vřískot. Několik let po vzniku tohoto snímku nám Craven začal servírovat Vřískoty, které jsou moji srdcovkou (především 2,3 a 4 díl). Heather Langenkamp nám tu hraje samu sebe což je i celkem logické neboť její postava Nancy přece ve třetím noční můře zemřela. Takže rozhodně jsem byl zpočátku filmu příjemně překvapen, jaký měl režisér Wes Craven nápad, ale to časem vyprchalo a po půli snímku, později teda v cca 3/3 filmu mě to přestalo bavit. Atmosféra byla super, ale ty věčné kolapsy Heather s jejím filmovým synkem Dylanem mě postupně přestaly bavit. Bylo to takové ohrané už, jako pár dobrých scén se zde našlo, ale jakmile nastoupil na řadu novodobý Krueger, tak jsem měl sto chutí to vypnout. Nebyl ani děsivý, ani vtipný, dokonce ani trapný, prostě takový divný, nudný a já nevím co přesně. Kruegera tu máme spíš až ke konci. K tomu nějaké ty příběhové nelogičnosti tu máme. Úplné finále mi už nepřišlo vůbec napínavé, byla to taková už slátanina. Hudba celkem ušla. No, zpočátku se to rozjíždělo solidně, ale pak už to začalo po půli filmu jít strmě dolů. Hororových prvků tu moc není až na obstojnou atmosféru. Vidět to jednou se dalo bez újmy na zdraví, jen je škoda, že Cravenovi poté došel dech, nějak se film pak zadrhl. Ani bych toto do série noční můry z Elm street moc neviděl, ale co, snaha jistě byla. ()

misterz

Musím uznať, že ide o dôstojné ukončenie ságy o zhmotnenej nočnej more Freddym. Craven sa nezaprie. Výborný scenár s prepracovaným prelínaním sna, reality a filmu a tiež niekoľko veľmi dobrých atmosferických scén. Škoda len, že samotný Freddy tu stratil svoju osobitú charizmu, ktorá ho sprevádzala v predchádzajúcich dieloch. A spolu s ňou odišiel aj čierny humor. 70/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

2-Xtreme

Ako sa to všetko začalo, tak sa to aj skončí...Pod rukami stvoriteľa Nočnej Mory Wes Cravena. Tak ako sa zmenil Freddy Krueger zmenila sa aj celková atmosféra filmu. Dôležitým aspektom bolo, vyradenie tých otrepaných pesničiek z 80-tich rokov a namiesto toho prišla narad klasická hudba, ktorá by sa v hororoch mala objavovať. Žiadny spev len orchester či syntetizátory dodávajú filmu už aj tak dosť dobrú atmosféru, ktorá vie navodiť husiu kožu. A ďalším aspektom bolo, že už nejde o hororový subžáner slasher. Craven úplne vynechal teenagerov, ktorých Freddy posielal na druhý svet v ostatných dieloch série. Tu sú hlavnými hrdinami, alebo len hlavnou hrdinkou o niečo staršia žena. Má svoju rodinu, manžela dieťa a posledné čo bude vo filme robiť je ziapať o život ako všetci teenageri. To, že sa človek dokáže stotožniť s nejakou z postáv nie je nič nové. Ale pri tomto filme je dosť možné, že vám bude ľúto že práve táto osoba zomrela. V predošlých dieloch som len čakal, keď už konečne niekto zomrie, "ja už chcem počuť Freddyho hlášky a nech tie čepele zaborí poriadnu hlboko". V tomto filme som až tak s Freddym nesympatizoval. Tento krát som sa ho nie že bál, ale išiel z neho riadny strach a keď už zmizol všetok vtip Freddy je len ZLO...Toto je dosť nedocenená časť série. Režisér Wes Craven nám dal totálne niečo nové, to čo tu ešte nebolo. Herci hrali nielen klasické postavy, ale aj samých seba. Dej sa predeľoval na realitu a na tú temnú stránku. Objavil sa nový a hlavne iný Freddy. Všetko bolo tak ako má byt, len ten koniec mohol byt trošku viac dotiahnutý. U mňa je to tretí najlepší diel série. Po kultovej jednotke, vydarenej trojke prichádza originálna sedmička, ktorá to všetko zakončila . Celá recenzia: TU ()

MM_Ramone

Tento film je diametrálne niekde úplne inde ako predchádzajúce časti. A mne to celkom vadí. Režisér Wes Craven sa pokusil po rokoch oživiť legendu, ktorú sám stvoril. Sám seba zakomponoval do deja, tiež sa opäť do príbehu vracia Heather Langenkampf (Nancy Thompsonová), ktorá si v tomto filme taktiež zahrala samú seba. Scenár je dosť prepracovaný a svojim spôsobom i zaujímavý, ale veškeré kúzlo Freddyho Kruegera je preč. Osemdesiate roky skončili, jeho doba pominula. Z "Novej Nočnej Múry" som bol dosť sklamaný. *** ()

• Pracovní názvy filmu byly A Nightmare on Elm Street 7: The Ascension a A Nightmare on Elm Street 7: The Real Story. (Chatterer)
  • Ve scéně, kde Heather Langenkamp, která ve filmu hraje sama sebe, zvrací v márnici, byla použita směs polévky ze škeblí a fazolové polévky. (facojurka)
  • V titulcích je jako představitel Freddyho Kruegera uveden on sám, přestože ho hrál Robert Englund. (facojurka)