Stanley Ipkiss (Jim Carrey) je na prvý pohľad obyčajný a nezaujímavý zamestnanec banky, ktorého jedinou radosťou je čítanie komiksov a sledovanie kreslených filmov. Je smoliar, ktorý nemá šťastie ani v láske. Jeho život sa však zmení, keď vyloví z rieky starú drevenú masku. Keď si ju nasadí, získa schopnosti kresleného hrdinu a využíva animované rekvizity. Vďaka maske sa z nenápadného úradníka stáva neuveriteľne škeriace sa monštrum so zelenou tvárou a nadprirodzenými schopnosťami. Dokáže však potrestať zlú chyžnú, preľstiť partiu násilníkov a vytrestať podvodníkov v autoopravovni. Pred policajným poručíkom Mitchom Kellawayom (Peter Riegert) predstiera, že o nočných udalostiach nič nevie. Napokon sám si nie je istý, či sa mu to všetko len nezdalo. (TV Markíza)

Bat55

Ako malý som tento parádny filmík naozaj ale naozaj nadovšetko žral a preto takéto vysoké hodnotenie. Inak ale efekty sú dosť dobré a filmy z tohoto roku, teda z roku 1994 sú pre mňa čarovné, lebo vtedy som sa narodil, vtedy vznikli filmy typu Pulp fiction, Forrest Gump a iné, riadne peckové srdcovky. Jim Carrey je klasicky skvelý, Masku zahral naozaj good. Nie je to oscarový výkon (ten po ňom nikto tady ani nechce), ale parádne zabáva, zamestnáva moju bránicu a moje mimické svaly. Aj mlaďunká Cameron Diaz je v poho, pozerá sa na ňu fakt skvelo, je to kus. Film slúži na to, aby bavil, a to plní dokonale, naviac scéna s tancujúcimi policajtmi na ulici, alebo s tancujúcou Diaz, je pre mňa až dodnes veľmi silná. /75%/ ()

topi

Nestárnoucí klasika. Nepřekonatelný Jim Carrey, sexy Cameron Diaz a chytrý pejsek Milo. Výborný je i původní český dabing a Jim Carrey namluvený Bohdanem Tůmou zní ještě lépe než originál. " Umím kouzlit !! " ()

Derek

jeden z miliona filmov ktore som ako decko miloval (videl som to v kine a potom nespocetne krat na videu kde bol dost dobry i prvy dabing s bohdanom tumom, ale potom to verzia s dejdarom totalne zabila a znicila mnoho vtipov ktore prelozili na novo a uplne inak)... maska ma zvlastnu atmosferu (crazy sceny s carreym sa striedaju s dost temnymi pasazami v ktorych je dorian - hlavny zloduch) a hlavne ma prekvapilo ked som film videl vcera ze vtipy nie su az tak dobre ale co ich robi vtipnejsimi je maniakalny vykon jima carreyho, ktory i obycajnu vetu dokaze podat tak ze sa z nej stane kultova hlaska... ()

dom156

Tenhle rok (1994) se stal pro Carreyho zlomový, nejenže obsadil hlavní roli v této úspěšné komedii, ale hlavně si zahrál po boku Jeffa Danielse v již kultovním Blbý a blbější. Tuhle komedii bych pojmenoval v dobrém slova smyslu jako ptákovina, která, ale ještě nedosáhla dospělosti jako u Blbýho a blbějšího. Možná už je to i tím dlouholetým časovým odstupem, ale některé scény mně již tak vtipné a zábavné nepřišli a hlavně mi zde chyběl pořádný závěr. Zakončení, které zde tvůrci vymysleli, nebylo nijak úchvatné. I tak se jedná o nadprůměrný film v žánru komedie a doporučuju. ()

salalala

Maska tak nějak představuje typický přístup ke komiksům v devadesátých letech. Tvůrci tehdy jako by nevěděli, zda jde spíš o zábavu pro děti, nebo o seriózní podívanou pro dospělé. Podobně na tom byl i Chuck Russell, který po celou dobu balancuje na této hraně, ale nikdy se nedokáže přiklonit k jednomu řešení. Výsledkem je tedy to, že ve chvílích, kdy se ušlápnutý úředníček mění v zeleného mužíčka, je to neskutečně zábavné, vizuálně přepálené a nápadité a komiksový původ je z toho doslova znát. Tvůrčí hravost je naprosto úžasná, nadhled je dost vidět z každého momentu a i akce je v těchto chvílích hodně povedená a správně šílená, i když by v reálu byla asi řádně krvavá. Jakmile se ale hrdina masky zbaví, rázem jde o tuctové drama, které je klišovité, předvídatelné, plné laciných a prvoplánových poselství a není moc zajímavé. Samozřejmě, že výslednou podobu do velké míry ovlivňuje fenomenální Jim Carrey, který si proměnu v zeleného tvora obrovsky užívá a v rámci možností nijak šíleně nepřehrává. K němu se přidává i sexy Cameron Diaz, která moc hrát nemusí, protože to ani není tolik potřeba. Jen možná škoda, že záporáci nejsou výraznější, byť Peter Greene není úplně špatný, ale když si nasadí masku i on, už to není tak efektní a zábavné. The Mask je i po letech vesměs solidní záležitost, která je příjemným návratem do dob, kdy komiksové adaptace nebyly seriály a nebraly se tak úplně vážně. 60 % ()

Colonist

Výborná komedie. Není to sice nejlepší Carreyho film, ale pro mě se už dávno stal klasikou. Pozor ovšem na nový Dejdarův dabing, je jako vždy příšerný. ()

kajas

Jima Carreyho mám jako komika moc ráda a jeho filmy taky. "Maska" je ale mezi nimi nejoblíbenější ("Božský Bruce" taky ujde). Všechny ty triky, typické Jimovy blázniviny, dabing a Cameron Diaz, které to moc slušelo, dávají dohromady skvělý filmík. ()

Aleee89

Film už jsem kdysi dávno viděla, ale moc jsem si z něj nepamatovala, jen ten zelený obličej. Dneska jsem se podívala pro osvěžení paměti znovu. Jim Carrey - toho nemusím, je na mě až moc ztřeštěný, ale tady jsem to překousla. Ale Cameron? No nevypadala tu nejhůře, ale taky ji nemám ráda. Ale jinak je Maska opravdu šílený a na Ameriku i vtipný film, takže celkově dobrý. ()

marleyy

75% Celému film si opanoval jedinečný a velmi vtipný svéráz Jim Carrey. Filmu vládne příjemná, humorná a afektovaná zábava, kterou musíte přijmout aby se Vám snímek líbil. Díky tomuto filmu jsem si zamiloval psíka rasy Jack Russel a platonicky i Carmen Diaz. ()

radektejkal

Samozřejmě, v první řadě romatická komedie ve stylu, kterou Jim Carrey spolehlivě jistí svou pohybovou vitalitou. Ale problém masky není problémem supermana. Je to problém mezery mezi životem a snem. Maska není nočním sněním, ale denním. Nikdo ji samozřejmě nepopíše přesněji než R.L. Stevenson v Jekyllu a Hydovi, ale i tenhle komediální pohled je zajímavý, i když většina Ipkissů končí neodvratně v blázinci s maskou císaře nebo papeže. Americké cartoons, které tu jsou formálním zdrojem, zde nacházejí nejširší možné uplatnění. Pozn. 1.: Film samozřejm neunikl ani Slavoji Žižkovi. Zde jen z jedna otázka z krátkého Interview s Rosanna Greenstreet (2008), která se ptá, jaká kostým by se mu líbil: "Maska mě samého, aby si lidi mysleli, že to nejsem já, ale někdo jiný, který se mě vydává.". Pozn. 2.: Komu by se chtělo o tom přemýšlet, může najít i paralelu s Dantesem, který po svém útěku z vězení nosil po zbytek života masku hraběte Monte Christa; a podobně jako u Ipkisse byla jeho štítem při "napravování" minulých příkoří. Pozn. 3: Samozřejmě má film spoustu nekompatibilních příměsí; např. maska měla znázorňovat Lokiho (nižší boha skandinávského panteonu, etymologicky Locus = genius loci). Pejsek Milo (hraje ho pes Max) byl naopak moc milý; kdo to umí s dětmi a se psy, má jako režisér napůl vyhráno. ()

Anglie

Pro mne asi nejlepší Carreyho komedie. Není moc času, kdy se během filmu nebudete smát. A Cameron Diaz se debut taky docela povedl. ()

Eldrick

"Byls dobrej, vážně. Ale dokud jsem tu já, budeš vždycky jenom druhej." - "Ipkissi, musí ta televize tak řvát?!" - "Samozřejmě, že nééééé!" ()

Moena

No zrovna z animáku dělat hraný film mi nepřijde jako moc dobrý nápad. Jima Carreyho upřímně moc nemusím, i když tady zrovna jeho komického přehrávání bylo místy i vtipné. Mám teda na mysli jeho civilní postavu, Maska byla už přehrávané přehrávání a to je trošičku moc. Navíc ty cartoon efekty a děj na prlačku. Alespoň, že na Cameron se hezky koukalo. ()

BoredSeal

Po letech - slušné efekty a grimasy Carreyho zůstávají pořád zajímavé, ale není to bohužel ten typ komedie, kde řádí Carrey jak utržený z řetězu. V sekvencích pod Maskou se sice vyřádí, ale můžete to pouštět babičce, dětem a pak znaveně sledovat denní klidový mód Stanleyho Ipkisse, který samozřejmě Carrey taky umí dobře zahrát, jen je to trochu nuda. Příjemným kladem filmu je ale nádherná a sexy mladá Cameron Diaz, kvůli které stojí za to se na ten film mrknout :-) ()

applause

Všeobecně je známo, že Jim Carrey a komedie jdou spolu ruku v ruce. Přijde mi, že v nich, ale hraje schválně úplné mimoně. Postava mi připomněla Carreyho role, které měl ve filmech Blbý a blbější a Pozemšťan, které jsem viděla před tímto snímkem. Řekla bych, že už to je ohrané. U některých scén se můžete potrhat smíchy, jiné jsou trapný kýč. Čekala jsem vtipnou oddychovku a film svůj účel splnil. Doporučuji. ()

Vrátí se Carreyho Maska?

Vrátí se Carreyho Maska?

28.01.2020

Snímek Maska z roku 1994 nastartoval kariéru herečky Cameron Diaz a patří mezi nejikoničtější role Jima Carreyho, celosvětově pak vydělal 351 milionů dolarů na 23milionovém rozpočtu, o to větší… (viac)

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

01.07.2010

Gore Verbinski pořád hledá projekt, kterým by navázal na veleúspěšnou karibskou trilogii. Příští rok uvidíme jeho digitálně animovaného Ranga, ale co dál? S adaptací videohry BioShock to kvůli… (viac)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Ale zato s britským řízkem Vinniem Jonesem. Možná je to nakonec lepší volba – Jonesovi spíš uvěříme, že je druhým nejlepším zabijákem na planetě, než nějakému hrochovi s copem. O čem je vlastně řeč?… (viac)