Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

J.e.r.e.c

U všech babylónských kurev, to je zase náhul! Satanův syn Chazelle očividně nehodlá zpomalovat a se svým kamarádem Hurvajzem stvořili něco monstrózního, co dalece přesahuje hranice klasického historického spektáklu made in Hollywood. Nejbližší, co mě napadá, je Amores Perros, ovšem podstatně ulítlejší, drzejší a s frňákem zarytým v hromadě koksu. Film-chameleón, který se dokáže měnit z dramatu v komedii, pak ve frašku, v doják, v horror a v bůhvícoještě a přitom vám s lehkostí naservíruje a nechá vás sežrat všechny emoce, které si zamane, a ještě jaksi mimochodem odvypráví historii americké továrny na sny po dobu jedné dekády někdy před sto lety. A to zůstávám jenom na povrchu... Skutečnost, že tahle podívaná, která je úžasnou oslavou a poctou kinematografii, skončila jako strašlivý komerční propadák, tomu všemu nasazuje pomyslnou trnovou korunu, bez které by ovšem babylonský příběh nebyl celý. 90 % ()

Clark_Kent

Divoký, smyslný a sexuchtivý Babylon O tom, že v zázračném místě jménem Hollywood může být všechno přes noc jinak. Jsem sám pocítil, stačilo k tomu schlédnout elektrizující filmový zážitek Babylon Movie. Všechny ty přehlídky a parády hříšných neřestí ve mně rezonují, ještě teď a ještě silněji. Babylon vám představuje starý Hollywood ve velmi vtipné formě, kdy energie a dravost byla tím hlavním hnacím motorem. Kouzelná akce a fantasticky pronikavá hudba s úžasně provokující Margot Robbie. ()

noizcore

Velkolepá a bezchybná podívaná pro úzké publikum a ještě k tomu velmi kontroverzně natočená. Z toho bohužel nebude komerční hit a další podobný počin se jistě dlouho neobjeví, což je velká škoda. Mimochodem je skvělé, jakým způsobem film kritizuje hollywoodskou zaprděnost, které přišla s nástupem zvukového filmu, a jak je toto téma v současné době opět aktuální. 10/10 ()

Equilita

Babylon okrem toho, že sa dejová línia venuje hlavne kariére a životným strastiam hlavných hrdinov, je svojím spôsobom aj "love letter" filmu ako takému. Extravagantný večierok, ktorý odštartoval celý film bola veľkolepá podívaná, Brad Pitt je okúzľujúci ako vždy a Margot absolútna bohyňa. Dej sa ďalej strieda s ďalšími veľmi vtipnými a hutnými scénami, ktoré mi v mnohom pripomínali štylizáciu scén vo filme Vtedy v Hollywoode. Sledovať prerod nemého filmu na film so zvukom či už formou prispôsobovania sa hercov k tejto novote, technike, či záujmu divákov je neopozeraná a zaujímavá záležitosť. Kto sa ale dal na film zlákať len na základe traileru a čakal 3 hodiny nekonečnej zábavy a divokých dobových párty, zostane sklamaný. V druhej polovici sa dej preklopí k dráme a ku koncu má film dokonca aj štipku umeleckého nádychu, ktorý ocení predovšetkým divák so skutočnou láskou k filmu. ()

V1ctor_

"I got to tell you, it was perfect. Perfect. Everything, down to the last minute details." Tohle to vystihuje nejspíše nejlépe ze všeho. První polovina Vás upoutá odvážnou komičností, mnohdy až morbidní, přelivem alkoholu, nahoty a orgiemi vyzařujícím večírkem. Druhá se nenápadně přesune do zákulisí filmové produkce, opět výtečně legrační, ovšem o kapku vážnější reality životního cyklu Hollywoodu. ()

šakal007

Dejte mi šestou hvězdu! Potřebuju ji, abych mohl náležitě ocenit film! Babylon si rozhodně zaslouží tolik hvězd, kolik jen je možné! Diego Calva & Margot Robbie jsou úžasní! Dojemná love story, film o filmu, pomíjivost světa... Drogy, kurvy, chlast, sláva, intriky, peníze, high society, masky, přátelství... Všechno, co si můžete přát, uvidíte v jediném filmu.  Po dloooooooooouhataaaaaaaaaaaaanské době jsem byl dojatý, nadšený, smutný, veselý, okouzlený... ()

DanMac

Tak, ako Damien Chazelle vnáša energiu do každého záberu, ako agresívne a vynaliezavo pracuje s kamerou, ako dokáže skĺbiť niekoľkominút dlhé zábery s rýchlo zostrihanými montážami, ako doslova lieta s kamerou naprieč mizanscénou, to všetko utvrdzuje fakt, že je jeden z najlepších režisérov v súčasnosti. Najlepšia hudba roku. 9/10 ()

SpikeX6

Babylon má tři hodiny. Dvě hodiny jsou hodně dobrý, hodina téměř nesnesitelná. Přirovnal bych to k situaci, kdy si ve vyhlášené restauraci dáte své oblíbené jídlo. Dáte si předkrm, polévku a v okamžiku, kdy začínáte jíst hlavní chod, se vám kuchař přijde do jídla vyzvracet. Pořád máte na stole to skvělé jídlo, ale jíst už ho opravdu nechcete. Od režiséra je alespoň fér, že vám už v prvních pěti minutách ukáže, co asi od filmu čekat. Takže pokud si na začátku říkáte "je to hnus, ale dokoukám to", tak věřte, že lepší už to nebude. Jedna hvězda za scénu "Lights. Sound. Action." u které jsem málem umřel smíchy. ()

denulik

Uvrieskané, doslovné, úmorné, ploché. Chcel to byť Liebesbrief pre zlatý vek Hollywoodu, ale v závere je to len nákupný zoznam plný položiek, z ktorých Chazelle nič jedlé neuvaril. ()

RAFT

Režisér Chazzelle nám natočil film Babylon .Film nás zavede do 20.let minulého století.Vše krásně odsejpá.Brad Pitt a Robbie skvělý.První polovina filmu byla dobrá,další to už tak,trochu kousalo nudou.Jak se říká něco dobré něco ne.Každopádně ty tři hodiny je na mě moc .Je to tady moc nadhocený film . dávám jenom za dobré herce ve filmu.Jinak by sem šel ještě o stupínek mín.Snad příští film bude mít režisér lepší.Štěstí že, film neboduje za nejlepší film o oscary . 60% ()

Slizard

Po štyroch oceňovaných filmoch tohto talentovaného režiséra prichádza piaty a doteraz jeho najväčší film. Trojhodinový epos o hollywoode v tridsiatych rokoch minulého storočia. Tentoraz sa Chazelle rozhodol šokovať. Už od prvej ukážky je jasné, že film nie je pre každého. Keď sa človek, ale prekúše cez mnohé zvrátenosti a extrémizmy tak ho bude čakať nezabudnuteľný filmový zážitok. A taktiež, ako v predchádzajúcich filmoch od Chazella je vidno aj v tomto tu vášeň pre film a hudbu, ktorú môže divák cítiť už pri prvých minútach diania. Stopáž mi na prekvapenie v tomto filme vôbec nevadila. Už od prvého momentu zasadil hektické tempo sprevádzané hudbou od geniálneho Justina Hurwitza. Dej sa odohrával primárne okolo troch postáv. Každá z nich bola solídne napísaná a úžasne zahraná. Diego Calva tentoraz v hlavnej úlohe podal dychberúci výkon a Brad Pitt bol charizmatický ako vždy. Kostýmy a kulisy boli tiež výborne zvládnuté a kamera sa neustále hýbala. Rýchle strihy a zábery dotvárali atmosféru filmu. Babylon ako celok, ale v nejakých častiach pokuľhával. Človek sa niekedy mohol jednoducho stratiť pre chaotické tempo aké snímok nastolil, ale aj napriek drobným chybám je Babylon počinom roka 2022 a určite jeden z najzapamätanejších filmov vôbec. ()

LdaVinci

To je tak geniální!!! woooow! Pocta filmovému průmyslu. Hned na začátku jsem se naladil na vlnu a styl filmu a úplně jsem si to užíval. Ta hudba je úplně geniální, herecký ansámbl parádní. Jinak scénka, kde se prochází několik pater nelegálních činností, to bylo úplně tajuplný a děsivý. A ten závěr, to je prostě brilantní.  Akorát mi tam myslím některé věci unikají, takže si budu muset v nedaleké době dat tříhodinový epos znovu. EDIT- znovu zkouknuto a ještě více užitý a navnímaný, než na poprvé- je to pecka. ()

Shitonit

Takže to zKátím a vemu sručně: Tak todlencto dílko mě dostalo nedle ze tří údů:  za a) je to dost barevný nato, abysem dokázal ypnout ozkovnu, a jen tak to nechal plynout z jedný strany myslivny do pozadí někde za zatáčkou mozkomíšního trychtýře, za bééé) mi to pak bylo šechno fuck, no a nakonec za třetí mě dost pobavil Verbal, svým dost plnotučně přetýkajícím komentíkem, díky kerýmu sem se na to vlastně kouk. Apropos, Verbal by měl dostávat nějaký dýško, páč se domnívám, a jistě nejen já, že svým duchaplnem přinutil utratit pár drobýsků nejednoho filmokuka. Nicméně prozatím se vrátím k výše popsanému, slaboduše jednoduchým výkřikem... do toho, vy chytráci, jen houšť, páč takovýchto děl již velmi poskrovnu se v dnešní době tvoří. ()

Brooks

Lesk a bieda ranného Hollywoodu v energickom, audiovizuálne opojnom podaní majstra Chazelleho. Epická freska, ktorej formálne niet čo vytknúť, ale dramaticky tak úplne nefunguje. Ten scenáristicky neucelený dejový oblúk, sa rozpadá v príliš veľa samostatných epizódiek, ktoré sú síce občas efektné (had, prvé natáčanie zvukového filmu) a občas dejovo pútavé (rozhovor s kritičkou, odchod Nellie do zabudnutia), ale emocionálne zafunguje až nádherná finálna koláž. Tá Babylon doslova spasila. 4* a zatiaľ najrozporuplnejší Chazelle. ()

Duke90

Krásný výlet do let dávno minulých s mírně přestřelenou ukázkou pozadí "prohnilého" Hollywoodu tak jak se to u Tarantina sluší a patří. Nebo snad ne? Počkat! Za kamerou podle všeho Tarantino opravdu nestál! Kdybych si z nějakého důvodu nemohl ověřit fakta, určitě bych Quentinovi připsal minimálně padesátiprocentní spolupráci, protože jsem si na něj při sledování několikrát vzpomněl. A ještě k tomu se spolu opět sešli Brad Pitt a Margot Robbie, kteří jsou tentokrát oba dva pěkní bouřliváci. Z řetězu utržená Margot jede na absolutní maximum a svou živelností zastínila i velkého Brada. Asi ale nebudu jediný, kdo se nejvíc pobavil u pasáže s Tobeym Maguirem. Celé setkání s jeho postavou bylo - znovu se opakuji - správně hnusně a ujetě Tarantinovské! Film obdivuji (nejen konkrétně tento), mám rád filmovou historii, ale jako případný "účastník provozu" místa zvaného Hollywood bych si klidně spoustu věcí rád nechal ujít. Po Whiplash se jedná o druhý nejlepší počin režiséra Chazellea! ()

papadoce

Majstrovská kamera, po mrte krásnych ľudí, v niektorých prípadoch oscarové herecké výkony a dobovka rokov dvadsiatych jak vystrihnutá z katalógu. Damien Chazelle vždycky vie čo robí. Tuna je jedna parádnejšia scéna za druhou. A začne to pekne zhurta od prvej minúty sloňou stolicou, či pissingom na tučniaka, pokračuje dokonalou Margot a Bradovým totálne cooooolovým pádom cez zábradlie, preč máte tridsať minút že ani netušíte ako uplynuli a nezastaví sa to až dokonca. Toto je tak inteligentne vtipný film, že s kľudným svedomím vravím, nič podobné som nikdaj nevidel. Babylon nemá konkurenciu vo filmovom svete a dokázal to svojou originalitou, hereckou dokonalosťou, režisérskou genialitou, nespútanou energiou a je zároveň aj vyšperkovanou scenáristickou lahôdkou. Sú tu neskutočné strihy a ten humor, ten snáď ani nepochádza z tejto planéty. Nemám jedinú výtku k tak dokonalému počinu akým Babylon je. Kto nemiloval Margot doposiaľ, bude do nej až po uši. Kto neuznával Bradov herecký talent, ten padne na zadok. A kto si myslel, že film s trojhodinovou minutážou musí diváka ubiť k smrti, zažil čelný náraz s realitou. A toto, toto všetko, nedostalo ani jedinú nomináciu na Oscara za hereckú či režisérsku časť. Slovami klasika, musí jebať chlapci, musí jebať. Toto je Vtedy v Hollywoode, ale vydarené. Výborné. KLASIKA. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️. Bože Margot bola to najsexuálnejšie čo som vo filme kedy videl a to absolútne bez nahoty. ()

wege

Shodou okolností jsem viděl před pár dny poprvé Zpívání v dešti. Pořád jsem si říkal, že to je v mnohém podobné. Z toho starého muzikálu ale čiší radost ze života, tu tady skoro nevidíte. I přes tu veškerou dekadenci, permanentní kalby a všechno to pozlátko, jsou ti lidé všechno jen ne šťastní. Ten život musela být řehole, do které navíc ta změna (zvuk) hodila ještě větší vidle. Neskutečné finále, ten sestřih v kině, ty slzy mi tekly taky. Manny to celé pochopil, pochopil ty možnosti a o tom to celé bylo. Film nikdy neměl a dneska rozhodně už vůbec nemá hranice a limity. Můžete se vydat na Pandoru, s Flynnen do Gridu nebo letět Endurance do jiné galaxie. O tom to je přece je, filmy se dělají pro lidi, hledá se v nich inspirace, krása, někdy možná poučení. Jen nevím, co kdo hledá v těch nereálných českých romantických sračkách. Ty jediné bych zakázal točit, je to hraně definice zločinu proti lidskosti. Zapomněl jsem na něco? Margot? Fenomenální!!! ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů