Escape Room: Niet úniku

• Česko Úniková hra: Turnaj šampiónů (viac)

Escape Room: Niet úniku je pokračovaním psychologického thrilleru, ktorý zaujal hororové publikum po celom svete. Tentokrát sa nič netušiaca skupina šiestich ľudí ocitne uzamknutá v ďalšej sérii únikových miestností. Postupne odhaľujú, čo ich spája, aby sa im podarilo prežiť.... pričom zisťujú, že túto hru už raz hrali. (Itafilm)

silentname

V čase, keď sa "Escape Room: Tournament Of Champions" dostalo do môjho kina som bol busy a tým pádom som si film na veľkom plátne užiť nemohol. No čakal som, kým bude dostupný a budem sa môcť pozrieť, ako bude táto séria pokračovať. Normálne by som svoj koment asi začal tým čo sa mi páčilo alebo nepáčilo, no tu sa udialo niečo skutočne veľmi zaujímavé. A realita je taká, že možno sme niektorí mali možnosť vidieť úplne iný film, ako tí, ktorí ho videli v kine. Pretože som zistil, že existujú dve úplne odlišné verzie. Kým kino verzia pôsobí, že išlo o klasický koncept, kde Zoe bude musieť prekonať svoj strach z lietania a na konci k tomu dospejeme, tak moja verzia mala v sebe ešte aj príbeh tvorcu všetkých týchto "escape rooms" a jeho rodiny. A vo finále nás nečaká žiadne lietadlo, ale scénky medzi Zoe a Clarou (v podaní Isabelle Fuhrman), ktorá má možnosť posunúť celú sériu do úplne novej roviny. A úprimne si myslím, že to vytvára celkom zaujímavé scénky, ktoré tomu dávajú niečo viac, než len unikanie z miestností. A okrem toho všetky tie miestnosti dokopy nám otvárajú aj úplne nový príbeh, kde pochopíme aj ako všetky tie miestnosti vznikli a čo nám chcú povedať. Takže môžem povedať, že verzia, ktorú som videl ja ma v tomto smere aj celkom slušne prekvapila. V rámci miestností sa možno veľkého napätia nedočkáme, no musím uznať, že sú celkom kreatívne vymyslené. Neviem či by sme síce mali partiu ľudí, ktorí by boli schopní uvažovať v tomto štýle, ale pre funkciu tejto série to beriem. Možno by bolo fajn neskôr vidieť aj kino verziu a porovnať si ich obe medzi sebou. A posúdiť, ktorá je lepšia. Preto hodnotenie, ktoré filmu dám patrí k "extended verzii". Hodnotenie: B+ ()

SeBig

Arény byly dobrý, ale ty účastníci alá herci mě absolutně nezajímali jak pochcípaj. Navíc (spojl) půlka z nich spadne do zasranýho písku prostě.. ()

Arsenal83

Prechodná časť, ktorá oproti jednotke nijako nesklamala, neunavila stopážou a zároveň na konci vyzvala k ďalšiemu pokračovaniu. V danom survival žánri aktuálne nič lepšie nie je, čo je troška hanbou, ale musíme sa uspokojiť aj s týmto priemerom. ()

Chrustyn

Podobně jako první díl i tentokrát se jedná o takový soft, teen thriller/horor, který neurazí ani nenadchne jen svou "velkolepostí" tentokrát ohýbá až moc fyzických a logických pravidel a bije to do očí více než u komornějšího prvního dílu. ()

korbitch22

Jednička byla fajn alternativa k Saw a podobným žárovým projektům, měla napětí, silné postavy, dobré hádanky i pasti. Dvojka se snaží být samozřejmě velkolepější, ale vůbec se to nedaří. O postavy už nemáte strach, netrápí vás věčná otázka kdo, proč, jak a kde. Všechno víte, už Vám zbývá jen ta akce a pasti, které jsou nic moc, sice se tvůrci snaží, ale všechno mi přišlo o hodně víc umělé s né úplně nejsilnějším CGI. Postavy jsou ale zase fajn a past v bance je slušná. Sranda je, jak kvůli rozpočtu dobře vynechat past v letadle. Finále díky castingu postrádá jakýkoliv prvek překvapení. Druhý díl vysvětlil část věcí a dal další možnost pro pokračování, které už by mi přišlo ale hodně zbytečné. O mnoho slabší než jednička, ale i tak na jeden nedělní večer docela slušné.55%. ()

TheEvilTwin

Kde první díl těžil ze zajímavého začátku (hlavolamy v kostce), úvodu do únikovek (nerdský ind vysvětlující pravidla) a poutavého konce, který navnadil na další díl, zde druhý díl zásadně chybuje. Po úvodu do děje už nám servíruje "jen" únikovky a závěr, který tak nějak všichni tušíme, že nastane. Postavy jsou kromě hlavní dvojky nezajímavé a mají málo prostoru, místnosti jsou opět cool a stylové, ale uvěřitelnost jejich provedení je tak mimo realitu, až to bolí a i když bych trochu přivřel oči, tak je to pořád nemožné. Řešení hádanek jsou teda sakra složitá, ale postavy na ně přijdou během pár sekund, a tak se pokaždé doberou ke zdárnému konci místnosti. No žádné emoce, napětí nebo možnost diváka přemýšlet o rozuzlení sám. Stejně tak promluvy postav typu "Ach ne, umřel pro mě, byl to můj jediný kamarád a obětoval se, abych já mohla žít" jsou teda otravné a tyhle sentimentální bláboly jsou asi stejně nepravděpodobné, jako skutečnost, že radikální odpůrci očkování budou mít IQ nad 60. A že jich je ve filmu víc než dost. Snaha tvůrců o jeden (nebudu zmiňovat) zvrat na konci mi přišla nezajímavá a bezúderná a zas a znova spíše absurdně zbytečná. Takové nemastné, neslané, bez výraznějšího procítění či geniálnějšího nápadu, prostě jen pásová výroba dalšího komerčního pokračování úspěšného prvního dílu, nic víc. Výrazněji neurazí, ale rozhodně ani nenadchne a ambice byly výše. ()

SOLOM.

Samotná myšlenka Únikových her (těch reálných) se mi líbí, no pocity z prvního dílu jsem měl hodně smíšené. Nešlo o špatnou podívanou, ale nějak zvlášť uchvácen jsem tedy nebyl. V konečném zhodnocení jsem to viděl na průměrnou záležitost a za tím si stojím i s odstupem času, kdy jsem jedničku viděl znovu, abych se navnadil na toto pokračování. Pokračování, které má dokonce dvě verze (obě jsem viděl) se zcela odlišnými začátky i konci. A musím uznat, že delší 96 minutová verze se mi líbí víc.   Především pak to, že se děj točí okolo rodiny samotného tvůrce místností a pastí. Nebylo od věci se podívat trochu blíže na zoubek těm, kteří všechno vymýšlejí. A ani se nedivím, že tohle všechno dokázal vytvořit naprosto chorý mozek. Isabelle Fuhrman podala velmi slušný výkon a zdatně sekundovala dvojici hlavních hrdinů. Některé pasti zde byly mnohem brutálnější a drsnější než v prvním díle, bohužel i tady jsem postrádal větší porci napětí a zajímavé charakteristiky samotných hráčů. (Snad jen transgender herec/herečka Indya Moore překvapil/la svým výkonem). Navíc si nešlo nevšimnout, že některá vodítka nedávala moc velký smysl a šlo spíše o náhodu…Scény s pohyblivým pískem byly až trapné.   To kratší verze nám nabídne světe div se návrat jedné z postav z prvního dílu, která to taky přežila. Její přítomnost a samotné vysvětlení toho co se stalo a proč – bylo poněkud trapnějšího rázu. Navíc tu byla zcela do počtu jen kvůli jedné scéně a samotný závěr v letadle měl nabídnout návnadu na třetí díl (podobně jako tomu bylo u jedničky…). Jinak prostředek filmu je naprosto stejný, jen se tentokrát obejdeme bez rodinky stvořitele a vyslechneme si jen tlachání u psycholožky.   Turnaj šampiónů tak rozhodně ničím neoslnil, ale svému předchůdci určitě neudělal ani ostudu.50% ()

Othello

Takový to když sedíte před obrazovkou, s nostalgií vzpomínáte na třeba takový Saw IV a je vám mizerně. Vezmete-li ale v potaz tu chronologii, kdy ze série Saw vznikl právě onen trend skutečných escape roomů (jedna z nejpekelnějších výzev měšťáckého lifestylu), který se následně vrátil zpátky do kin, akorát zredukovaný o makabrózní násilí a tu legrační moralistickou slupku, zjistíte, že jste se jako diváci vlastně taky ocitli v únikové místnosti, která před vás postavila úkol nepouštět se nutně do každé zjevně jen na profit orientované píčoviny jen proto, abyste si udrželi aktuální filmový přehled. To ale kristepane je fakt takovej problém sehnat herce, kteří když už neumí hrát, tak umí třeba alespoň běhat? Nebo scénáristy, kteří někdy byli u toho jak to vypadá když se baví dva lidé? ()

ARI50

Kapenku slabší jako předchůdce ale pořád zajímavý, užil jsem si sekundy smrti a přemýšlení k přežití. Nápad pořád dobrý i provedení ale pořád tomu chybí jiskra vylepšení. ()

JASON_X

Nejdřív jsem si zopákl podařenou jedničku, abych se správně naladil na pokračování a abych mohl srovnávat hezky začerstva. No a myslím, že tvůrci laťku záživnosti, nápaditosti a vizuální pohlednosti opět udrželi vysoko. Sice mi občas trochu vadilo to hysterické řvaní a všelijaké pobíhání a blikání, děj byl místy tak rychlý, že působil chaoticky a zápletka je ještě krkolomější než minule, ale přesto mě to hodně bavilo, mám pro podobná fantastická béčka zkrátka slabost. ()

luka4615

Nezajímavá “hororová” záležitost, jež zaujme pouze slušně zpracovanými místnostmi. Zbytek ingrediencí opravdu za nic nestojí. Nebrat. (HBO Max) ()

Lucasion

Hodně v poslední době koukám na různá pokračování filmů, které mě zaujali před pár lety. První Escape Room mě bavil jako fanouška samotných her. Navíc byl nenáročný, bez gore a hezky se uzavřel. Vlastně jsem i trochu čekal, že by z toho mohla být série. I tak jsem ale VŮBEC nezaznamenal pokračování. Natož, že by to šlo i do našich kin. Chvála Netflixu, že si na mě vzpomněl. Escape room dva je klasický sequel, který nabídne stejnou porci obsahu jako posledně. Ale na rozdíl od Murder Mystery 2, které jsem recenzoval před chvilkou, tak ER 2 nenabídl vůbec nic navíc. Ačkoli jsem se docela bavil a film utekl, tak u filmu, který má ambice být kvalitní hororovou zábavou (alespoň jako jednička), tak je to zoufale málo. Hádanky jsou zajímavé, ale zvrat na konci slabý a celková zápletka nijak nezajímavá. Tady už bych raději sérii opustil. (48 %) ()

sidzej

Už je to o triedu slabšie ale jednotlivé lokácie stále zaujímavé len mi vadilo že sa v tejto časti nič nevysvetlilo a že postavy boli vykreslené veľmi povrchne a chýbala im určitá psychologická hĺbka. Každopádne trojku si samozrejme v kine opäť nenechám újsť. Poteší návrat jednej z postáv z jednotky. Taktiež posledná scéna v lietadle žmurká na diváka keďže opäť ide o narážku na záver prvej časti. EDIT: v kine premietali inú verziu s komplet odlišným začiatkom aj koncom, kino verzia s úvodom u psychologičky sa mi páčila viac kdežto nový zostrih so saunou a pozadím hádaniek bol podstatne slabší, v tejto verzii sa taktiež nevracia zomrelá postava z prvej časti, ani nekončí v lietadle. Dúfam že vydajú aj pôvodnú kino verziu. ()

Astaroth12

Keď som začal pozerať tento film, uvedomil som si, že jednotku si už nepamätám. A bolo jasné, že to nadväzuje, takže šup si zopakovať jednotku. Tá ma bavila stále rovnako a tak bol zvedavý, či dvojka dopadne podobne. No nebolo to celkom tak. Postavy neboli tak sympatické a hlavne miestnosti smrti od jednotky stratili svoje kúzlo. Vlak a ani laser nestali za veľa až tekutý piesok to troska oživil a padajúca kyselina dala tušiť, že finále je za dverami. Logika, že tu nie je, to mi vadiť nemôže, lebo koncept filmu je jasný. Ale zamrzí, že pri niektorých scénach sa to gore neskutočne pýtalo, ale nedostalo ani tu vobec priestor. Od začiatku až do konca nás tvorcovia kŕmia kravinami, ale keďže film parádne odsýpa, dá sa to odpustiť. Ale ten koncový zvrat je už aj na tento film priveľké sústo. No nič, pozriem si aj trojku keď bude, ale od nej už naozaj nebudem čakať žiadne zázraky. ()

hous.enka

Logika jde v Turnaji šampiónů tak trochu stranou a do popředí se dostává akčnost a hra o čas. Místnosti byly fajn (banka, pláž, deštivá ulice), nápady na hádanky zajímavé, ale ten konec... ten to naprosto zazdil. Vlastně mám pocit, že celou tu dobu byl příběh a hrdinové v pozadí a řešily se jen hádanky, a až na konci se to snaží naznačit nějaké - hodně komplikované - emoce. No jo, bude další díl, protože Escape game room prostě frčí. ()

Praxis

Fajn dyzajn únikových místností, ale jinak je to zase jako minule jen tentokrát s mnohem méně sympatickými sidekicky. A tentokrát vám to bude už všechno jedno a budete si jen rochnit v těch vytuněnejch místnostech, kde chcete vidět umírat na sto a jeden způsob další a další lidi. Jenže už je to napodruhý místy až zbytečně únavný, i když únikovky mám hrozně rád. 55% ()

Trevor

Ako spomína Arsenal83 v tomto žánri nič lepšie nie je, stále je to však lepší priemer s lepšími aj horšími pasážami. Asi najlepšou bola miestnosť na pláži s tekutým pieskom a najviac uškodila ulica s taxíkmi. Jednak, nečakane, hru zvládli v rámci politickej korektniosti mladé sebavedomé klitorisáčky k mužom v pomere 3-0,(pochopiteľne neprežil to kňaz, nečakane katolícky) a dážď z kyseliny nijako nepoškodil reťaz (ani náznakom)...Do kina sme na film nakoniec nešli a môžem opäť konštatovať že zase tak strane to nevadí, aj keď v sále by to možno bolo aj za slabšie 4*. ()

M.i.k.e

jednička byla fajn a tohle je klasická dvojka se vším všudy.Princip zůstal stejný,jen mi to celé přišlo ukřičenější,pasti/místnosti jsou rozmáchlejší a víc hightec (čímž jsou méně "uvěřitelné") a jako celek to nemá moc čím překvapit.Jako oddechovka v Saw stylu je Escape Room 2 ok,ale pokud bych si měl vybrat,tak se raději znova podívám na jedničku...60% ()

Caminzind odpad!

Nevím, co říct. Tady jsem si připadal jako ta hlavní postava v Mechanickém pomeranči, anebo jako po výslechu u státní bezpečnosti. Bylo mi z tohohle prostě fyzicky nevolno. Nejhorší možné hodnocení a půlka neurolu kupodivu přinesly určitou katarzi. ()