Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

Colby Sawyer

Po vizuální stránce překrásné, plné hezkých nápadů, ale bohužel vyprávějící ten nejbanálnější možný příběh. Disneyovky jsou většinou kouzelné, plné vtipných a milých postaviček v relativně originálním světě, jen se tu na rozdíl od Pixaru nikdo nesnaží o nějaký nápaditější děj. Jasně, animák pro děti nebude mít přelomový příběh s přesahem, ale vymyslet lepší příběhový oblouk, než jaký je člověk schopný sesmolit během pěti minut ve spěchu, by tomu dát mohli. Alespoň tomu dodat něco málo navíc, než to co by se dalo označit jako “klasická disneyovka”, není to tu, ale pořád je to moc hezký animák, který se bude řadit k těm lepším. ()

kajas

Pohádky jsou v dnešní době podle mě docela potřeba. A pohádky od Disneyho obzvlášť. Tahle je, co se týče zápletky, sice velice předvídatelná, zároveň je ale nádherně animovaná (jak taky jinak), má sympatické postavy, roztomilé potvůrky, jejichž plyšové verze se budou výborně prodávat, nezpívá se v ní (což je u animáků často na škodu) a celkově mi sedla mnohem víc než tolik vychvalovaná pixarovka "Soul". Takže díky, rozněžnila jsem se a ráda se podívám někdy znovu. ()

LND

Podobu Disney „princezny“ na sebe tentokrát bere Indiana Jones a musím říct, že jsem to žral od začátku do konce. Je až neuvěřitelné, kam se Disney dokázal posunout v akčních scénách a animacích. Hlavně voda a déšť, to je opravdu umění. Ohledně příběhu je pravda, že lze zhruba tušit, jak to dopadne, ale tak už to u filmů tohoto druhu bývá, že :) Film v žádné části neztrácí tempo a závěr je pořád patřičně kulervoucí. Nemám co vytknout. ()

M.i.k.e

zatímco Pixar se neustále snaží přicházet s originálními koncepty a nápady,Disney jede na jistotu a Raya s drakem je toho jasným důkazem.Animace je skvělá,lokace jsou pestré,humoru sice není až tolik,ale je funkční a hudba je výborná,ale samotný příběh moc originality nepobral a kdo viděl víc jak dvě pohádky,ví celkem přesně kudy se bude ubírat.Raya je většinu času sympaťačka,ale taková Moana byla lepší a pokud je na scéně drak v jakékoliv podobě,strhává pozornost na sebe (i díky hlasu Awkwafiny).Ty čtyři jsou nakonec s hodně odřenýma ušima...70% ()

honajz2

Bych možná i tu třetí hvězdičku dal, ale nedávno jsem viděl Mulan a té Raya nesahá ani po kotníky. Na rozdíl od ní je Raya totiž takový strašně rutinní animák. Je sice pravda, že nějakou atmosféru to má a třeba taková Sisu je, na rozdíl od většiny ostatních, docela dost sympatická postava. A taky animace je samozřejmě skvělá, ale to už beru spíš jako normu, když za tím stojí Disney. Příběh je ale dost neoriginální, postavy většinou nezajímavé nebo otravné, nějaký humor v tom skoro ani není a celkově je to prostě takové strašně průměrné. Na jedno zhlédnutí to obstojí, ale nějaký větší nebo silnější zážitek se fakt nekoná, aspoň u mě ne. Navíc mi nesedlo, že je to hard-fantasy a že je v tom příliš akčních scén, které z obyčejné pohádky skutečně dělají skoro až blockbuster. Popravdě netuším na co si to chce hrát, ale jestli nás čeká víc animáků ve stylu připomínajícím Marvelovky, tak potěš. Jako by tím už trh nebyl přeplněný... Lepší 2* ()

Lischai

Po příběhové rovině je to jednoduchá moralitka, které do vás téma důvěry cpe horem spodem, a jinak jede klasickou strukturu s povinnými zvraty. Trochu otravné jsou momenty, kdy se film snaží byt mladě cool a vyznívá to spíš cringe ("I'm such a dragon nerd!" ughhh) a taky drak s dikcí postavy z The Wire mě nějak neoslovil. Ale jinak to má to i pár autenticky vtipných nebo dojemných momentů. Za mě tedy 3-4*. ()

vydumnica

Raya and the Last Dragon je pre mňa jednou z tých slabších disneyoviek. Ničím ma to neohúrilo. Najkrajšia je animácia, krásna farebná. Príbehovo ale nič extra, stokrát videné a pre mňa trošku priakčné. Animované filmy a teda aj disneyovky pozerám spolu s deťmi, je to jedna z našich obľúbených aktivít, tu som si však nebola istá, či je to pre malé deti najvhodnejšie, veď jasné má to rating PG. Dosť veľa sa tu používa meč, čiže skôr je to vhodné pre trošku staršie deti, aj keď mňa môj 6ročný beťár jeden ukecal. Videlo sa mi to tiež také nejaké feministické alebo možno len politicky korektné? Ja si princezné inak predstavujem, asi tak viac dievčensky, ten typ ako Snehulienka alebo Popoluška a hlavne bez meča, i keď u Mulan mi to nevadilo. No a prečo vlastne bojovali dve mladé dievčence proti sebe? Nemohol byť jeden z nich radšej princ? A na konci by sa do seba s Rayou zamilovali, ale to už vymýšľam iný príbeh. Tiež mi tu chýbala nejaká pekná pesnička, to mám na Disney filmoch najradšej. 60% ()

BarryLyndon

Nevím proč jsem v tom viděl Hvězdné války, ale taky krásné. Akorát mi přišla nevyrovnaná animace, někde zrak přecházel, jinde jako např tygři na pláni to moc neprošlo post produkci. Nechápu hate na Awkwafinu, byla skvělá. 8/10 ()

Streeper

Krásný dobrodružný příběh. Postava draka je vtipná, nechybí ani zvířecí parťák se svými vtipnými a roztomilými grimasy. Animace, atmosféra a grafika je naprosto dokonalá. Opravdu nevěřím vlastním očím kam se ta animace dostala, klobouk dolů. Co se mi ale moc líbí je to, že úplně vynechali romantickou linku, že ukázaly nezávislou hlavní ženskou postavu, která s pomocí přátel zachránila svět. To se mi moc líbilo a víte co, na konci mi přišlo, že by se Raya klidně mohla dát dohromady s Namaari. Chápu, že je asi brzo to cpát do pohádek pro děti, ale trošku jsem to tam vycítila, že to mohl být tvůrcův záměr, což mě potěšilo. ()

C0r0ner

Všudypřítomná otravná multikulti agitka, občasné nelogické jednání postav a k tomu excelentní vizuál, kdy už člověk skoro nepozná rozdíl od hraného filmu ve fajn příběhu a parádní stylizaci. Pixar je samozřejmě úplně jinde, ale pořád ještě nadprůměr. 75% ()

Cheeter

Je zajímavé, jak tato v podstatě feministická pohádka, kde vidíme prazvláštní draky, kteří připomínají spíš lasičky křížené jednorožcem, může fungovat. A kupodivu, funguje to docela dobře. ()

moviefreak

Disneyovka vyrobená na mieru Ázii a jej krajinám. Kto nie je v tradíciách, ľudských povahách či konaniach aspoň filmovo zbehlí tak si až tak animák neužije. Ale kto áno, čaká ho nádherná pocta všetkému ázijskému. Raya ma veľmi ale veľmi potešila. ()

campix

Originálně neoriginální Disneyovka vystřelená přímo na VOD. Náročnějšího diváka by mohla poměrně zklamat, ale to jen za předpokladu, že klade nároky neúměrné spotřební hodnotě těchto animovaných filmů. Raya and the Last Dragon prezentují nový svět, který ale funguje podle osvědčené šablony a tak zde není nic vyloženě překvapujícího. Vše je avšak tam, kde má být. Jediná výtka může směřovat k neustálé recyklaci osvědčených postupů. To ale dětské publikum s klidem promine a já vlastně také. Velmi povedený animovaný film. ()

Martrix

Na první pohled je to vizuálně podmanivý animák se solidním příběhem, který je díky pěkně vybudované mytologii i vcelku fajn postavám mnohem lepší fantasy, než třeba Andersonův scénáristický výtrus Monster Hunter. Spousta lidí se v tom dál nimrat nebude a spokojí se s tím. Já mezi ně tak úplně nepatřím, ale stejně tak nemám potřebu nimrat. Jsem za každý aspoň trochu originální příběh rád. Ano, je to korektní a tak vůbec Disney vykuchané, ale zároveň to nemá ty dětské mozky ani čím vytunelovat. Další animák do sbírky ke kouskům jako Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, nebo Rebelka. Za příběhy s nějakým základním poselstvím...v tomto případě o důvěře, bychom měli být vlastně vděční. V tomto případě se totiž hollywoodští pokrytci nepokoušeli děti očkovat novou "sex and color osvětou", která teď przní většinu filmů a seriálů pro dospělé. Resp. díky českému dabingu nemusíme řešit, že byly v originále některé postavy přeobsazeny, aby byly namluveny nebělochy... . ()

carly

Nádherná animácia. Zaujímavá mytológia. Prekrásny príbeh. Rozkošné postavy. Skvelé hlasové výkony. (Dobrý sú všetci, ale Awkwafina si to celé aj tak kradne.) Je to číra radosť. Je to prekvapivé, ale dôležité a rozuzlenie ma veľmi potešilo. Takejto krásy potrebujeme určite viac. ()

CinemaRanger

Bavilo, ale příběh je generický a klišovitý. Najít všechny části šutru, spřátelit se se spojenci a zachránit svět. Další věc, co mi vadila je humor. Ostatní Pixarovky jsou cílené i na starší publikum a na dospěláky. Tady lze vidět, že je to pro menší děti. Humor je zkrátka dětinský, takže jsem se ani jednou nezasmál a přišel mi i trochu trapnej. Jinak docela fajn oddechovka se zajímavými enemáky a parádní akcí. ()

David.Darco

Raya mala na mňa ako diváka dvojaký účinok. Na jednej strane mi pripomenula, ako veľmi mám rád animáky, na strane druhej mi ukázala, že aj v rámci tých, sa môj vkus mení, a teda najmä sa mení postupne môj vek. Za to apokalyptické ladenie a teda istý temný tón (ktorý na môj vkus sem tam kazil rádoby vtipný drak) prižmúrim očko a hodím aj 4tú. Pixarovky sú stále niekde úplne inde a čím som starší, tým jasnejšie mi to je. ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+