Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

J*A*S*M

Přichcíplá sázka na jistotu bez duše. Filmu se musí nechat, že krásně vypadá, ale to je u drahých animáků od největšího hollywoodského studia povinnost, nikoli něco k pochvale. Dějově se ovšem jedná o stokrát viděné putování po různých lokacích a sbírání pazmeků s cílem záchrany světa. Potenciální kouzlo zdejšího filmového světa (inspirovaného jihovýchodní Asií) spolehlivě zabíjí moderní jazyk, který postavy používají, a intonace, kterou své repliky pronášejí. A pokud bereme "pohádky" jako žánr, určený pro dětské diváky, jenž by je měl hodnotově připravit na život, tak tohle má fakt debilní poselství, které je připraví tak špatně, že brzo skončí s kudlou v zádech někde v příkopu. ()

Toren

8/10. Precizní animovaný blockbuster, který v hektickém tempu zvládá vykreslovat fantaskní svět plný audiovizuálních nápadů, solidně vystavěný ansámbl hrdinů a notnou porci slušné zábavy. Tahle "sázka na jistotu" se Disneymu prostě povedla a výsledný produkt dokáže zacílit na naprosto každého diváka. Neuvěřitelný, že se z pohádek pro děti (v moderní době) stávají produkčně a tématicky takhle opulentní velkofilmy. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $35,536,750Tržby Celosvetovo $93,160,131Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Jejda, tešil som sa ale nevyšlo to. Ukážky moc navnadili ale konečný výsledok zarmúti. Príbeh strašne šablónový, rutina ako svina a postavy vystrihnuté svojím pojímaním, sprvaním ako z Ameriky a nie z Ázie. Sakriš, mohla to byť nová Mulan ale nie je, strašne som pri tom trpel, príbeh aj postavy ma dosť otravovali a popritom animácia tak úžasná. Premrhnaný potenciál ako hrom. /60%/ ()

EvilPhoEniX

Fascinující Disneyovka. Tématicky je mi to mnohem bližší, než cokoliv od Pixaru ( Duše, v Hlavě) tohle jede hodně Asijský styl a bere si toho spousta z Japonské kultury. Raya je krásná Shinobi, má zbraň jak z Dark Souls a v boji je velmi schopná. Příběh je fajn, možná není příliš originální, ale je to přesně ta látka, která mi sedí a kterou vyhledávám. Tedy hodně se zde cestuje a sbírají se kousky dračího kamene z různých atraktivních lokací. Takže potěší různorodost kmenů a pokaždé jiné nebezpečí. Líbilo se mi, že cestou rekrutuje i nové členy. Vizuální stránka je úchvatná, animace je téměř bezkonkurenční, hudba par excellence, akční stránka je opět výborná byť akce jsem čekal malinko víc (především jsem očekával více hádánek, pastí jak bylo v úvodu), ale přežiju to. Povedl se i humor, o který se stará vodní drak a celkově je to moc fajn Fantasy zábava, která vykouzlí úsměv na tváři. Disney v mých očích Pixar převálcoval. Akali Rulez. Kdo zná pochopí. 8/10. ()

B!shop

Ale jo, docela povedenej animak. Respektive takova sazka na jistotu, ktera pripomina Vaianu a x dalsich animaku. Takze necekejte nic prekvapivyho, film jede podle stokrat omlety sablony, akcni sceny stridaj ne moc vtipny scenky a do toho sem tam trochu zdimani emoci. Hlavni hrdinove jsou vcelku fajn, dej svizne odsejpa, ale podle traileru jsem prece jen cekal trosku epictejsi fantasy. Proste poctive odvedena prace bez spetky originalniho napadu na kterou si za chvili ani nevzpomenete. Slabsi 4*. ()

somnar

Jako adventura po několika prostředích je to ok, a je osvěžující to vidět třeba po Monster Hunterovi, proto je škoda, že tomu v předposlední zastávce dojde dech i nápady. "Zlověstný mrak" jako padouch Hollywood ne a ne opustit. ()

TheDarKnig

No nic, tentokrát spíše zklamání. A to jsem se po upoutávkách dost těšil. Očekával jsem nějakou další kouzelnou, exotickou, hřejivou a snad i trošku temnější, resp. dospělejší pohádku o záchraně rozbitého světa. Něco na způsob Moany v kombinaci s legendárním dobrodružstvím Aanga a asi i se špetkou Jak vycvičit draka. Možná jsem si to zkazil přehnanými očekáváními sám. No jedno se tvůrcům musí uznat, odvedli ve ztížených podmínkách pandemie, kdy pracovali odděleně online ze svých domovů rozhodně kus práce (jak na to poukazuje i oddíl v závěrečných titulcích. Ne, nemyslím ten o produkčních miminech, v této oblasti možná pandemie naopak pomohla :). Animace je prvotřídní, scenérie jsou čarokrásné a pohyb i mimika postav je dynamická a v rámci zvoleného stylu realistická. Jenže kromě exotiky zasazení a krásné animace jsem už nic jiného nedostal. Tedy dostal, ale v podobě polotovaru. Nedovařeného jídla. Spotřebního konzumu bez srdce i když se o to pokusili. A abych nelhal, těsně před závěrem to nějaké emoce i pocity nakonec vyvolat dokázalo. Problém ale je, že cesta k tomu nebyla vůbec dotažená, dostatečně promyšlená a vybudovaná. Celá myšlenka spojování a opravy rozbitého světa v analogii k rozbitým vztahům možná na papíře vyzněla krásně (a snad tvůrci při tvorbě příběhu mysleli i na stav našeho světa a kam se řítíme, což určitě kvituji), ale nedostala jednoduše dostatek prostoru. Místo toho zde došlo k tomu, čeho se vždy zejména u animovaných filmů (ale i jinde) bojím. K zaměření se na dětského diváka. K příklonu k bezduché, až infantilní atrakci. Horské dráze. Kolotoči akčních, hyperaktivních scén. Což o to, animačně to je super, ze začátku to baví, má to zajímavé a u západních filmů netradiční nápady, kameru a střih, ale rychle se mi to přejedlo. A pak jsem se už jen nudil, protože děj byl prakticky čtyřikrát nebo pětkrát to stejné dokola. Asi takhle nějak vypadá ztělesnění rčení "forma vítězí nad obsahem". Anglický dabing parádní včetně jisté herečky se zastřeným hlasem, která některým lidem leze na nervy :)  6/10 ()

zelvopyr

Takový vlhký feministický sen s inkluzivními vibes. Inspirace odsypaná odleckde. Docela to bylo i napínavé. Vizuálně daleko za hranicí kýče v neslavném čínském smyslu vkusu (něco jako Sněžný kluk / Abominable) trochu štrejchnutá propadákem Final fantasy. Poněkud zívy zív. ()

Eliott

Přestože Disney v poslední době na mnoha frontách klopýtá, tak zde nezklamal a exceluje. Ani si nepamatuji, kdy jsem si naposledy takto užil kreslenou pohádku. Takhle si totiž představuji nápaditý příběh pro děti i dospělé!  Dílo o fiktivní společnosti rozdělené závistí a následně uvržené v chaos díky pravé lidské podstatě. Z tohoto důvodu se hlavní hrdinka, mladá Reya vydává na nekonečnou cestu k záchraně světa. Postupně potkává další zoufalce, kteří ji na této cestě následují. Skupina je tvořena z několika velice sympatických a celkem vtipných charakterů. Kam bude zhruba příběh směřovat, bystřejší divák ihned prokoukne. Nicméně jen těžko se dokážete obrnit před procítěností, přičemž veškeré srdceryvné projevy zde fungují na jedničku. Nemuselo to sice končit happy endem a můj dojem by byl ještě lepší, ale to bych asi chtěl příliš. I když mne napadl drobný zlepšovák, závěr taktéž nezklamal a mě nezbývá než hodnotit plným počtem. ()

3DD!3

Tuk tuk je strašně upozaděný. Z tahouna traileru udělali vlastně jen vozidlo... Raya je scénáristický mišmaš honící se za originalitou, ale naštěstí ve své podstatě zůstává klasickou disneyovkou jakou máme rádi. Neokoukaný svět hýřící barvami, legrační parťáci a konec jako by vypadl z Infinity War/Endgame. ()

Spiker01

Raya a drak je bez sebemenších pochyb jedním z nejnádhernějších animáků vůbec. Na to jsme však od Disneyho už tak nějak zvyklí. Větší nejasnost tak vzbuzuje příběh a ač rozhodně oceňuji, že občas se taky vsadí na originální projekt, který není sequelem nebo spin-offem něčeho známého, tentokrát mě bohužel za srdce nechytl. Neříkám, že byl špatný, ale 110 minut je na animák zkrátka hodně a já se bohužel nudil. Takže je to tentokrát ode mě za 60%, i když jsem hrozně chtěl jít výš a plně chápu, že jsem v menšině; pravděpodobně se jen od cílovky vzdaluji stále mílovějšími kroky. ()

Jeoffrey

Raya je od Myšáka vlastně jen další sázka na jistotu. Animace je nádherná, hudba výborně pasuje, zasazení je kouzelné (obzvlášť pro milovníka východní kultury), postavy mi byly sympatické ale příběh - ten je tak základní, tuctový, s očekávanými zvraty... Vážně nebyla jediná chvilka, kdy by mě něco překvapilo, vše jelo přesně podle toho, co jsem očekával. Napětí se nedostavilo, emoce jsem sice nějaké pocítil, ale nebyly tak silné, jak by bylo k nějakému nezapomenutelnému zážitku třeba. Zkrátka všechno se mi tu líbilo, až na ten obyčejný a dle mého nikterak originální příběh. Mohlo to být úžasné, poutavé, podmanivé, originální, ty ingredience pro to tam jsou, ale nakonec je to jen další sázka na jistotu. Potěší, ale nepřekvapí. 6,7/10 ()

Radko

Ústrednou je myšlienka obnovenia dôvery. Ničoho viac. Človek dôverujúci sa môže stokrát popáliť, ale nestratí pritom zväčša kľúč od života. Pretože okamihom nadobúdania nedôvery ku kadečomu všeličomu sa stráca zrazu všetko. Nastupuje strach, nenávisť, paranoja, koniec dialógu. A, netreba zabúdať samozrejme na to, že nedôverčivosť je síce múdrosť, to nepochybne. Ale, ako je dávno známe nedôverčivosť je múdrosť výlučne hlupákov. ()

Jezinka.Jezinka

Nic tomu nechybí, jde o další dobrodružství princezny bojovnice, i ten drak je dračice. Ale byť mě tupé, nedomrlé princezny čekající na záchranu, aby zachránce následně ztrestaly svatbou, iritují, souhlasím s uživatelem flanker.27, že nedostatek mužskych hrdinů začíná být alarmující. Už by to chtělo charismatickou mužskou hrdinnou postavu po bok všem těm parodiím na chlapa tam, kde muž jako hlavní hrdina vůbec figuruje. Dětem se Raya s dračicí libily i při páté repríze a knížku, co našly v rafinované skrýši dřív, než nastal Slunovrat, si užily. Snad tedy falešný prorok dovalí plyšovou Sísu včas a radost bude dokonalá. I ta moje. ()

Nevka

Vizuálně nádherný animák, kterému k technické dokonalosti chybí jen fyzika některých postav (není například cítit jejich "tíha", takže kočky působí vyloženě nerealisticky a bez jakékoliv reálné váhy - podobný problém měli sobové v druhém Ledovém království). Raya má však ohromné plus za to, že před diváka staví zajímavý svět, který rozdělením na regiony dává nahlédnout do pěti vizuálně rozlišných prostředí, díky kterým nemá šanci diváka nudit. Hraje sice na jistotu a využívá tradičních žánrových postupů prostředků, které moderní animák má ("šablonovitě" přehnané postavy, roztomilé zvířátko), ale dělá to s láskou a představuje tak dokonalou zábavu pro celou rodinu, která umí být v určitých momentech i velice dojemnou záležitostí. Na Sisu si člověk sice musí chvíli zvykat, ale mytologie Kumandry je budována velmi zručně a divák si v tomto ohledu nemá na co stěžovat. ()

*CARNIFEX*

Krásna, dobrodružná rozprávka s pointou o dôvere, ktorá v závere celkom slušne dojme (teda aspoň mňa). O kvalite animácie nemá zmysel polemizovať. ()

Xmilden

Krásně vypadající animák, který je ovšem tak podobný Black Panterovi, až mě to vlastně i urazilo. Nicméně ve společnosti 6leté dcery je to docela snesitelná podívaná. 60% ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+