Stratené v preklade

• Česko Ztraceno v překladu (viac)

Bob Harris (Murray) a Charlotte (Johansson) sú dvaja Američania v Tokiu. Charlotte je mladá žena, ktorá cestuje po svete so svojim workoholickým manželom - fotografom (Ribisi), ktorého kvôli práci ani nevidí. Bob je starnúca filmová hviezda, ktorá má v meste nakrúcať nudnú reklamu na whiskey. Zo svojho života sú obaja frustrovaní a nemôžu spávať. Jednu noc sa náhodne zoznámia v hotelovom bare. Ich nečakané stretnutie rýchlo prerastie v priateľstvo. Túlajú sa podnikmi Tokia a zažívajú pritom neuveriteľné stretnutia s jeho obyvateľmi. Spoločne napokon objavujú novú vieru v samých seba a v možnosti života.

Film nakrútila režisérka Sofia Coppola, dcéra F.F.Coppolu, ktorá za scenár k tomuto filmu získala Oscara. Film bol nominovaný aj v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe (Murray), najlepšia réžia a najlepší film roka. Zlatý glóbus pre Billa Murraya za najlepší mužský herecký výkon, Sofiu Coppolu za najlepší film - muzikál/komédia a scenár. (oficiálny text distribútora)

PALINO

Lost in Translation je dobrým príkladom známeho pravidla, v jednoduchosti je krása. Najväčšiu pozornosť na seba strháva vynikajúci Bill Murray, ktorého komicko-dramatický výkon možno bezpochyby označiť za oscarovský, aj keď mu napokon zlatá soška unikla. Jeho komické výstupy stoja zato a v mnohom pripomínajú jeho starého dobrého Petera Venkmana z Ghost Busters. Najväčšia vtipnosť filmu, ktorý je ale v skutočnosti skôr drámou ako komédiou, spočíva v strete a nepochopení medzi Američanmi a Japoncami, ktorí sú občas stvárnení až príliš figúrkovito. Výstupy japonského režiséra, televízneho moderátora, či japonská výslovnosť Rogera Moorea sú ale natoľko vtipné a úsmevné, že dávajú na podobné výčitky okamžite zabudnúť. ()

Kanibal

Kdo by nechtěl prožít to co Bob a Charlotte? Kulisa věčně bdícího Tokia násobí působivost filmu, zřejmě by bez ní ani nefungoval. Tímto filmem si Bill Murray získal několik milionů fanoušků, a nakonec i mě. Scarlett je krásná, role jí sedla naprosto úžasně. Anna Faris a Giovanni Ribisi jsou zde jen pomocníky, ale údělali ze svých postav fungující součást příběhu, taky tleskám. ()

hudryhudry

Sofia Coppola je jedna z těch režisérek, s jejímiž filmy jsem zatím neměl tu čest a proto jsem tímto snímkem docela mile překvapen. Lost in Translation je milá a inteligentní komedie plná chytrých dialogů, zajímavých záběrů a mnoha vtipných situací ze života. Film je sice trochu komorní, všechny však musí okouzlit úžasná Scarlett Johansson a podmanivý Bill "Pro chvíle pohody, je tu Santori" Murray. Scénář má sice jednoduchou zápletku (Manželsvím znuděný herec B. Murray a mladičká právě dostudovaná manželka fotografa S. Johansson se setkají v Tokyu a začne to mezi nimi jiskřit), ale tím víc však nabízí zajímavých momentů a situací. Sofia Copola dokázala ve filmu rozehrát jemnou a křehkou romantickou hru mezi hlavními hrdiny, která sice neměla žádnou perspektivu, ani nějaký vrchol krom letmého polibku a objetí, ale řekla mi však víc než lecjaký romantický film. Přesto jsem se nějak nemohl rozhodnout, zda-li se jejich vztah pohyboval pouze v rovině přátelství či že by některý z nich chtěl i víc. Sám jsem možná z tohoto snímku malinko zmatený, přesto bych ještě chtěl pochválit dobrou kameru, která mi letmo ukázala život v Japonsku a příjemnou hudbu. Na závěr bych chtěl dodat, že neznam momentálně přitažlivější herečku než Scarlett a jistě všichni tušíte, proč se mi tedy tento film tak líbil (1/2 záběrů s ní je jen v kalhotkách :-)) ()

Devadesát Dva

trvalo několik let a několik projekcí, než jsem celej film skutečně pochopil. jeho hlavní síla zpočívá ve všem, co mezi těma dvěma vlastně vyřčeno nebylo. půvabná Scarlett v kalhotkách tu není ani tak sexy, jako spíš roztomilá, že by jste ji spíše než k sexu jen k uzoufání zlíbali a Bill se snad pachtil všema komediema a filmama jen proto, aby svůj osobitý humor (za vydatného přispění skvělého scénáře) zužitkoval v téhle dokonalé kreaci - jeho životní výkon, bez keců. ()

NICOX

Pět let sem se tomu dokázala vyhnout. A věděla sem proč. Přiznávám se bez mučení, že mě ten film opravdu nebavil. Dala bych 2*. Ale za posledních 5 min. a to, co nakonci pošeptal Bob Charlotte - "I love you. Don't forget to always tell the truth." - dám * navíc. 55 % ()

WDY

"Right side and with intensity." "Is that everything? It seems like he said quite a bit more than that." ** Bill Murray je strašnej řízek. ()

Jaccobos

Nevím, jestli se na to budu muset podívat znovu, abych to zhodnotil lépe, ale zatím je můj dojem takový, že film o nudě musí být nuda a škaredý prkenný Bill Muray tomu nepomůže... ()

hefoo

Veľmi pekný film so silným koncom, škoda v kútiku duše som dúfam, že tam sňou ostane :-)) Scarlett navyše to moc svedčalo... ()

Benedygtus

Bill Murray mi diky tomuto snimku snad poprve prisel i sympaticky, skvela Scarlett Johansson opet ukazala sve kvality a to vsechno za doprovodu vynikajiciho soundtracku. Film, ktery vas "pohladi", pobavi svymi vynikajimi vtipy a zanecha ve vas velice prijemny pocit a to hlavne vynikajicimu konci, pocit jakoby po nekolika dennim pobytu ve meste plnem smogu jste odjeli nekam pryc a vse nechali za sebou, uzivali si jen toho krasneho prostredi a prijemneho, osvezujiciho vzduchu, kde se nyni nachazite. Je to proste bajecne. ()

Pollock

Velmi silně mi to připomínalo styl filmů Jima Jarmusche, nenásilně naservírované příběhy lidí, kteří jsou se svým osudem buď už smířeni nebo se o to alespoň pokoušejí. V popisu stojí romantické drama, (odehrávající se mezi Billem a Scarlett) ale byly momenty, kde jsem se opravdu hodně nasmál, navíc, že je Bill Murray skvělý herec jsem věděl, ale že dokáže být takhle úžasný jsem opavdu netušil. ()

Mistickzz

Na tento snímok som sa náramne tešil, no bohužiaľ ostal za mojimi očakávaniami. Nie že by bol nejaký zlý či tupý, Oskar za scenár je tu z cela na mieste, len ma to pomalé a komorné tempo nepohltilo natoľko aby som sa vžil do príbehu. Naopak, Murray aj Johansson podávajú nadštardantné výkony a ja som sa rozhodol nechať si uležať tento film v hlave a pozrieť si ho o pár mesiacov znova. 68% ()

Billie777

Krásný film o přátelství dvou osamělých lidí v cizím městě. Scarlett Johansson je tu skvělá, díky tomuto filmu jsem jí objevila a rozhodně je to moje nejoblíbenější role této herečky. A Bill Murray je tu ještě skvělejší. Výběr herců perfektní. Je to hrozně příjemně koukatelný film, milý, vtipný i dojemný, zvlášť ten konec je dojemný ale krásný zároveň. ()

charlie_ando

Budu asi za rouhače, film byl dobrý, ale můj výsledný pocit z něho je neuchopitelný. Mísí se v něm spousta protikladných pocitů, ale bohužel mé vysoké očekávání nenaplnil. Musím ale přiznat, že film má několik výrazných kladů. V čele stojí ústřední herecká dvojice, která rozehrála na plátně doslova bezchybný koncert. Bill Murray si zahrál stárnoucího herce Boba Harrise, který přijíždí do Japonska natočit reklamu na místní whisky Santori. Scarlett Johansson ztvárnila čerstvou absolventku filozofie Charlotte, která doprovází svého muže, fotografa, za prací. Obě dvě tak rozdílné postavy spojilo to, že bydleli ve stejném hotelu, protože by jinak neměli souzeno se potkat. Sofia Coppola v pozici režisérky podle vlastního scénáře tak rozehrála příběh jednoho zajímavého setkání a obou rolí se zhostila opravdu dobře. Dva rozdílní lidé, muž a žena, co neví co si počít se svým životem jsou ztracení a bezradní v cizím městě (rozuměj Tokiu), obklopení naprosto jinou a odlišnou kulturou (rozuměj Japonskou). Přes generační rozdíl mezi nimi skvěle funguje chemie a pomalu k sobě nacházejí cestu. Připomnělo mi to takovou letní lásku tvrdě ohraničenou neúprosně pádícím časem. Pomalé tempo vyprávění nenudí, naopak podtrhuje niternost a ty nejhlubší pocity. Závěrečné loučení bylo opravdu odzbrojující. ()

SheenaStaley

Možno som od toho čakala niečo viac, alebo niečo úplne iné.... Možno som len netrafila správny film na aktuálnu náladu a možno to len není typ filmu ktorý by ma úplne dostal.... Každopádne mal takú podivuhodnú atmosféru, že sa ťažko označuje za priemerný, ale chýbalo mi toho dosť, takže také lepšie 3 hviezičky/alebo horšie 4 :D ()

jondoe

Cakal som vela a nedostal som takmer nic. Jedine co ma pobavilo bola Anna Faris a to je fakt malo. Znovu raz nechapem tak velke hodnotenie. Cakal som balzam na dusu, ale nekonalo sa, Nuda a nic viac ako nuda. ()

adam9

Není překvapivé, že hlavní zbraní filmu je schopnost vtáhnout diváka do chmurného světa plného pocitů samoty, beznaděje a strachu z toho, co bude dál. Ovšem není pochyb o tom, že tato zbraň funguje hlavně díky Billu Murraymu a Scarlett Johansson. Jejich vzájemné dialogy plné tichých pauz a zároveň viditelného vzájemného porozumění jsou jednoduše mistrovské. Konec snad ani nemohl být lepší, ale to pomalé tempo, zejména ze začátku - ne každý vydrží, ale výsledek stojí za to. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005

Už je tomu osm let, co Francis Ford Coppolla natočil svůj poslední film Vyvolávač deště. Od té doby se tvůrce takových děl jako Kmotr nebo Apokalypsa věnoval produkci, díky níž například spatřilo… (viac)