Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa Disk k tomuto seriálu (21)

Záhadná vražda v Styles (1990) (S03E01)

První velký případ slavného Belgičana. Odehrává se za první světové války a je tu vidět, že šlo o uvedení Poirota do anglické literatury. Proto zde pochopitelně schází ona pověstná virtuozita, kterou oplývají další adaptace slavných případů. Ale jako první setkání Poirota s pozdějším kapitánem Hastingsem a inspektorem Jappem je to více než uspokojivé. ()

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (1992) (S04E01)

Právem jde o jeden z Poirotových nejslavnějších případů a filmová verze rozhodně nezaostává._________EDIT 2023: Detektivka, kterou Agatha Christie napsala Davidu Suchetovi přímo na tělo. Pořád skvělá pecka, kterou si vychutnávám pokaždé, když běží v televizi. ()

Detektív Poirot: Smrť v oblakoch (1992) (S04E02)

Pro někoho možná překombinovaná poirotovka, ale mě to bavilo. Fajn oddechovka a takové filmy jsou také občas potřeba. :) ()

Vraždy na Hickory Road (1995) (S06E02)

Diamanty, pár vražd a začínající Damian Lewis. Ideální kombinace pro pana Poirota. A jako bonus nahlédneme do anglické a belgické kuchyně. Moc příjemná detektivka. ()

Detektív Poirot: Vražda na golfovom ihrisku (1996) (S06E03)

Hercule Poirot přesně podle mého gusta. Napínavé od začátku do konce, divák neustále pochybuje, kdo by mohl být vrahem, arogantní francouzský detektiv a v neposlední řadě láska a peníze. Vychutnával jsem si každou sekundu. ()

Detektív Poirot: Nemý svedok (1996) (S06E04)

Slavnému Belgičanovi tentokrát pomáhá malý foxteriér. Karel Čapek by měl z této detektivky velkou radost. ()

Detektív Poirot: Diabol pod slnkom (2001) (S08E01)

Verzi s Peterem Ustinovem jsem bohužel neviděl, ale David Suchet jako Hercule Poirot nikdy nezklame. Další detektivní skvost._______________EDIT 2023: Perfektní snímek, který mě opět příjemně bavil. I díky tomu, že se tam objevil tehdy naprosto neznámý a mladičký Russell Tovey. Ty jeho typické odstáté uši poznám kdykoli. :) ()

Smrť na Níle (2004) (S09E03)

Verze Kennetha Branagha je sice výpravnější a mám ji opravdu rád, ale verze s Davidem Suchetem si zase zakládá na perfektních dialozích, které vyzní krásně až do konce. Tady hraje Emily Blunt (u Branagha Gal Gadot) a představitel Simona Doylea JJ Feild je hezčí než Armie Hammer. Každý z obou filmů má něco do sebe, takže za mě nerozhodné hodnocení. ()

Karty sú na stole (2005) (S10E02)

Opět skvělá poirotovka. Tentokrát mě závěrečné rozuzlení hodně překvapilo, nicméně jsem si tento snímek opět užil. Atmosféra posledních poirotovek je mnohem filmovější než dříve, ale o to více si je užívám. ()

Unesené prúdom (2006) (S10E04)

Název napovídá nějakou německou pseudoromanťárnu od Rosamunde Pilcher, kterou vaše babička sleduje v sobotu na Primě, ale ve skutečnosti jde o další napínavou poirotvku s Davidem Suchetem. A tentokrát je to hodně temný případ. Zlo střídá zlo a na rozhřešení tu není místo. Celé závěrečné sezení a pointa celého případu jsou dechberoucí a dost drsné. Parádní snímek. ()

Mačka medzi holubmi (2008) (S11E02)

Školní prostředí v kombinaci se špionskou zápletkou zní z divácké stránky velmi vděčně a Kočka mezi holuby je divácky velmi vděčná. Mark Gatiss napsal skvělý scénář, který Herculu Poirotovi umožnil, aby se mohl pohybovat v drahé - a na svou dobu jistě dosti liberální - dívčí škole jako doma a odhalit nečekaného vraha. Skvělá detektivka a pro mě navíc příjemný bonus v podobě pohledného zahradníka. ()

Schôdzka so smrťou (2008) (S11E04)

Miluji Poirota na Blízkém východě. Schůzka se smrtí patří k nejsilnějším a nejpůsobivějším příběhům slavného Belgičana. Zvláště když Davidu Suchetovi sekundují skvělí herci jako Tim Curry, John Hannah nebo Mark Gatiss. Atmosféra nesmírně silná, lokace uvěřitelné a výtečně vypointované rozuzlení. ()

Detektív Poirot: Tragédia v troch dejstvách (2010) (S12E01)

Miluju poirotovky, kde smrt na první pohled vypadá jako přirozená. Perfektně napsané a především zahrané. Martin Shaw si tu dává jednu ze svých nejlepších kreací své herecké kariéry. ()

Halloweensky večierok (2010) (S12E02)

Mark Gatiss je scénáristický bůh a jeho další poirotovský počin to jenom potvrzuje. Viděla jsem vraždu je dalším vybroušeným příběhem, tentokrát obohacený o hororovou atmosféru. Malá anglická vesnička, jejíž někteří obyvatelé skrývají děsivá tajemství a nebojí se vraždit ani děti. Silně znepokující snímek, kde si divák není jistý vůbec ničím. A takové detektivky mám nejraději. ()

Detektív Poirot: Vražda v Orient exprese (2010) (S12E03)

Naprosto mimořádné dílo, které by zcela přesvědčivě obstálo i na velkém plátně (novou verzi chystá Kenneth Branagh, premiéra na podzim). Při sledování mě doslova mrazilo. Postavy kladoucí si etické otázky, téma spravedlnosti a odplaty... Dokonalost.______EDIT po druhém zhlédnutí: Fakt je to nejlepší Suchetův Poirot vůbec. Temný a nemilosrdný, kladoucí závažné etické otázky. A znovu jsem si uvědomil, jak je snadné brát "spravedlnost" do svých rukou, ale vůbec si neuvědomujete, že po uspokojení své pomsty se z vás stane stejná zrůda, kterou jste předtím bestiálně popravili. Ten film mě znovu totálně uzemnil, vlastně ještě více než minule, protože o odhalení vraha tahle Vražda v Orient Expresu opravdu není. ()

Slony majú pamäť (2013) (S13E01)

Minulost nikdy nezapomíná. Opět výborná poirotovka s propletenými vztahy, které zákonitě nemůžou skončit šťastně. Vlastně mě udivuje, že čím blíže se Hercule Poirot blíží ke své Oponě, tím jsou jeho případy lepší a lepší. Není to obvyklé, ale tady to rozhodně platí. ()