Agatha Christie's Poirot - Season 3 (1990) (séria)

Záhadná vražda v Styles (S03E01)

(epizóda)
  • Česko Záhada na zámku Styles (viac)

Hastings je na návšteve u svojho priateľa Johna v Styles Saint Mary.Johnova matka sa opäť vydala - čo jej najbližší prijali so značnou nevôľou - a navyše za muža, mladšieho o dvadsať rokov. Všetci ho podozrievali, že si ju vzal pre peniaze - a keď našli pani Ingletorpovú mŕtvu, nikto nepochyboval o tom, že bola zavraždená. A skutočne - išlo o klasické symptómy otravy strychnínom. Prirodzene, hlavným podozrivým bol Alfred Ingletorp, jej manžel - najmä keď vyšlo najavo, že v deň svojej smrti spísala nový závet, ktorý záhadne zmizol. Proti pánovi Ingletorpovi svedčí i fakt, že v miestnej lekárni kupoval strychnín...Našťastie sa prípadu záhadnej vraždy ujme Poirot - ktorý hneď príde na to, že všetko sa odohralo celkom inak, ako si všetci myslia... (RTVS)

Kulmon

Hercule Poirot v poprvé akci a hned na výbornou. Toto filmové zpracování je jedním z mála případů, kdy je film lepší než kniha. Agatha Christie ji napsala roku 1920 a hned ji uvedla do světa autorů detektivek. První verze však byla dosti špatná, zejména závěrečnou scénu v soudní síni musela několikrát přepracovat pro značnou složitost. Hercule Poirot ztělesňovaný Davidem Suchetem je prostě božský. Jeho naivního Watsona výtečně ztvárňuje Hugh Fraser. ()

blackrain

Poučena z jiných kriminálních příběhu Hercula Poirota jsem si všímala bedlivě všech detailů. Takže mi vlastně nemělo téměř nic uniknout. Ovšem, to mi nestačilo k rozřešení celé záhady. Přitom bylo všechno tak prosté. Žádný zločin však není dokonalý. Výsledek měl ale nijak zvlášť nepřekvapil. Nicméně Poirot předvedl brilantní práci. ()

Nathalie

Agatha Christie, toho času spořádaná ženuška pilota RAF, jednoho dne porodila pidimužíka s belgickým akcentem. Místo mateřského mléka sál horkou čokoládu. Hercule Poirot, Shakespeare mezi detektivy, se podruhé narodil v okamžiku, kdy si David Suchet nasadil umělý knír. Záhada na zámku Styles je zaplevelená vedlejšími liniemi, televizními manýrami a postižená začátečnickými chybami, ale co naplat: základní zápletka je ve své prostotě mazaná, poirotovské charisma vyvrací dveře z pantů a watsonovský Hastings, archetyp přitroublého Angličana s koňskou tváří a psí loajalitou, kontrastuje s kongeniální aktivitou malých šedých buněk. C´est magnifique, mon ami... ()

xxlch

laepus

Jeden z nejpříjemnějších dílů už jen pro to, že se jedná o vůbec první vyšetřování a navíc v jiné době, než je pak v dalších dílech obvyklé - Hastings je zde ještě poručík a poprvé zjišťuje, že nějak ženám nerozumí, Poirot zase učebnicový fintil, který se předvádí, jak je nejlepší. No a na nějaký ten vtípek nakonec taky dojde, takže spokojenost. ()

• Záhadná vražda v Styles je vôbec prvou novelou, ktorú vydala Agatha Christie v roku 1920, a teda aj prvou novelou, v ktorej sa objavil Hercule Poirot. (fugyx)