Agatha Christie's Poirot - Season 7 (2000) (séria)

Vražda Rogera Ackroyda (S07E01)

(epizóda)
  • Česko Vražda Rogera Ackroyda (viac)

Adaptácia románu A.Christie z roku 1926 - prvého románu, ktorý autorke priniesol popularitu. Práve pre toto dielo však bola Agatha Christie vylúčená zo spolku anglických detektívkarov, lebo porušila jedno zo základných pravidiel žánru: urobila vrahom rozprávača príbehu... Život v malej dedinke King´s Abbot plynie tak pomaly, že aj Hercule Poirot by po pár dňoch odpočinku rád privítal nejaké vzrušenie, tkroé jeho existenciu tak často sprevádza. Nikomu však azda nie je potrebné pripomínať, ako sa tempo a atmosféra v dedinke zmení, ak sa v nej odohrá vražda. Bodná rana ukončila život úspešného podnikateľa Rogera Ackroyda a ako sa zdá, miestna polícia si s vraždou nevie dať rady. Do hry však vstupuje Poirot, ktorý nachádza čoraz jasnejšou súvislosť s predošlou samovraždou istej ženy a smrťou jej manžela, ktorá sa odohrala rok predtým. Do dedinky už prišiel aj Poirotov starý známy, vrchný inšpektor Japp zo Scotland Yardu, aby spoločne rozriešili sériu záhad... (STV)

thunnus

Tento díl se poměrně dost vzdaluje původní předloze, ale nemůžu říct, že to je na vyloženě špatně, protože tak je dělána kniha, by to bylo vyloženě nezfilmovatelné. Přesto je trochu škoda, že film není vyprávěn stejnou osobou jako kniha. Hodně by mě zajímalo, jak by se s tím tvůrci vypořádali a hlavně ten konec by tady spousta lidí asi opěvovala. I tak je to ale zajímavý příběh a film je zvládnut dobře. ()

bloom

Je štěstí, že Prima zachovala dabing Petra Kostky aspoň ve čtyřech filmech a Ayckroyd patří mezi ně. Může vás napadnout, že kniha je nezfilmovatelná, ale tady to filmaři zvládli velmi chytře. Moc se mi tu líbí Japp ("Špagety nemám rád"), ale nejlepší ze všech je Oliver Ford Davies, televizní herec, kterého mám čím dál tím raději. ()

v.indruchova

Obvykle skvělý Poirot s trochu nezvyklým koncem. Skvělý herecký výkon nejen hlavních postav. Ostatní postavy slušně řečeno nevzhledné (říká se že brité jsou takový?). Tento díl vidím po několikáté během let a vždy si jej užiji. Je pravda, že onen bergičan není příliš pěkný napohled, ale jeho charisma je úžasné a ty jemné úchylky (ty malé drobnosti) dávají ději to pravé kouzlo. Proto dokáže takové mase lidí imponovat. My sami máme spoustu malých úchylek proto se vněm většina vzhlédne. Někdo tvrdí, že je jakým si slizkým tvorečkem přirovnávaným glumovi ale pro mne má to ono kouzlo a vždy bude mít v podání impozantního pana Sucheta. Poirot je jen jeden. Bohužel dabing pana Kosky je opravdovým nezvykem. Uvědomuji si, že jsem knihu nečetla, jinak by mé hodnocení asi nebylo takové vysoké. ()

otík

Hercule Poirot odchází do penze na vesnici, ovšem ani tam nemá klid. V jeho blízkém okolí se stala vražda a Poirot se do toho zapletl, neboť byl přítelem oběti. Opět klasický detektivní snímek, ale přeci jen trošku živější, dokonce na závěr se dočkáme i trochu akční scény a pěkného kaskadérského pádu. Trochu oživení tato série s Davidem Suchetem už potřebovala. Tento díl není znovu předabován, a tak Poirota mluví Petr Kostka místo tradičního Jaromíra Meduny a inspektora Jappa Stanislav Fišer. Starý dabing je poté, co všechny předešlé díly byly předabovány, opravdový nezvyk a postoj ČT k tomuto filmu opravdu nechápu. Pan Meduna k Poirotovi sedí báječně a s panem Kostkou bohužel Poirot ztrácí svou osobitost. ()

Locksmith

Další z řady filmových zpracování knih slavné autorky detektivek, a opět zábava vrchovatou měrou. Slavný detektiv je už na odpočinku, to mu však nebrání zapojit šedé buňky mozkové a odhalit dalšího vraha. Právě tímto příběhem se Agatha Christie velice proslavila, i když důvod podle mého vynikne spíše v knize než ve filmu. Tipovat, kdo je vrah, nemá cenu, kvalitně zpracovaný scénář zaručí, že se téměř určitě netrefíte. Nelze než doporučit všem milovníkům detektivek. ()